Het Nieuwsblad voor SOEST en BAARN De groentenvoorziening te Soest nader geregeld. Er komen nieuwe groentekaarten. Distancie srings bewegi ngen van de Duitsche troepen, „Op iedere jas een vlinder, maakt veler zorgen minder." Onder deze leuze zal de Nederlandsche Winterhulp dit jaar haar collectes opnieuw beginnen. Op 2 October a.s. zal de èfrr.ste groote straatcollecte plaats vinden met speldjes in den vorm van vlinders. (Stapf -Pax s). NUMMER 7G ABONNEMENTSPRIJS: voor Soest en Baarn 0.90 per drie maanden, daar buiten 1.05. Losse nummers 6 cent. Uitgave: N.V. Eerste Soester Electr. Drukkerij, Soestdijk. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 23 Sept. Het Opperbevel der weermacht deelt mede: De distancieeringsbewegingen van onze troepen hebben, ondaks de hevi ge Sovjet-aanvallen, die vooral in het centrum van het Oostelijk front nog in kracht toenemen, het vastgestelde verloop. De stad Poltawa werd na ver nieling van de voor den oorlog be langrijkste installaties volgens de be velen opgegeven. Ten Oosten van den Midden-Dnjepr tusschen Tsjerkassy en Tsjernikof volgt de vijand met ster ke strijdkrachten onze distancieerings bewegingen. Zware gevechten zijn daar gaande. Ten Zuidoosten van Gomel en in het gebied van Smolensk werden in ver bitterde gevechten alle vijandelijke doorbraakpogingen verijdeld. Daarbij onderscheidden zich de Silezische 13e pantsergrenadier-divisie de Württem- bergsche 25e pantsergrenadier-divisie en de Badensch-Württembergsche 35e infanterie-divisie bijzonder. Tijdens plaatselijke gevechten in Zuid-Italië werd bij Contursi een tij delijk binnendringen van den vijand in onze stellingen in een tegenaanval ongedaan gemaakt. De vijand voert nieuwe strijdkrachten aan in den Oos telijken sector van het front zonder echter tot nu toe tot den aanval over te gaan. Beveiligingsstrijdkrachten der ma rine beschadigden in den nacht van 21 op 22 September in een gevecht met Britsche motortorpedobooten bij Le Havre een vijandelijke motortorpedo boot zoo ernstig, dat verwacht mag worden, dat zij .vernietigd is. Zij plaatsten voorts talrijke treffers op drie andere motortorpedobooten. Britsche luchtstrijdkrachten vielen in den afgeloopen nacht eenige plaat sen in het Noordwestelijke deel van t Rijksgebied aan. Uit Hannover en Ol- benburg worden verliezen onder de bevolking en vrij groote schade in woonwijken en aan openbare gebou wen gemeld. b-uchtverdedigingsstrijdkrachten scho ten volgens tot nu toe beschikbare on volledige rapporten, 21 vijandelijke bommenwerpers neer. Formaties der Duitsche luchtmacht .vielen in den nacht van 22 op 23 Sept. doelyen in Zuid- en Zuidoost-Enge- land aan. MEEVALLER BIJ DE SUIKER DISTRIBUTIE. Indertijd heeft het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in Oorlogstijd de bevolking aangemand zuinig te zijn met suiker, omdat de beschikbare voorraden consumptiesuiker naar alle waarschijnlijkheid niet toereikend zou den zijn om tot den nieuwen suiker- ocgst het volle rantsoen te verzekeren. Als gevolg van enkele maatregelen heeft de suikerpositie zich evenwel zoodanig ontwikkeld, dat het in ieder geval niet noodig zal zijn, hetgeen aanvankelijk in de bedoeling lag, de suikerverstrekking gedurende een pe riode van vier weken stop te zetten. Het staat nog te bezien, of de thans geschapen mogelijkheden het Rijks bureau in staat zullen stellen over voldoende suiker le beschikken voor een onverminderde rantsoeneering ge durende den nogf voor den nieuwen oogst resteerenden tijd, maar de mee valler beteekent al wel, dat de aan gekondigde korting van een kilo op het rantsoen niet zal doorgaan. Het is evenwel mogelijk, dat het voor de eer ste helft van October bestemde halve kilogram pas later beschikbaar gesteld zal kunnen worden. Tevens 'moet nu met de kans van eenige stagnatie in de bevoorrading en derhalve in den verkoop rekening worden gehouden. Bewaar Uw aardappelschillen, de koe maakt er melk van. Dat het met de groentenvoorziening te Soest niet al te best liep, zal voor menigeen wel geen openbaring zijn; gezien de ettelijke klachten daar over, die ten gemeentehuize van di verse kanten werden ingebracht, was dat een algemeen euvel, dat zich over de geheele gemeente uitstrekte. Een zaak, die blijkens ingestelde onder-, zoeken daarenboven zoo moeilijk is, dat verbetering erin aah tc brengen van overheidswege practisch onmoge lijk leek. Bij de groentenvoorziening komt al lereerst aan de orde de toewijzing van de veiling aan den centralen groot handelaar en waar de voorziening met groenten voor de gemeenten Soest en Baarn over een groothandelaar te Baarn loopt, was dat de eerste scha kel. Daarnaast kwam de toewijzing van Baarn aan den groothandelaar te Soest, soms zelfs rechtstreeks aan de kleinhandelaren daar, en tenslotte de verdeelihg van de voor Soest beschik bare hoeveelheid over de groenten- handelaren. Evenzoovele schijven, evenzoovele moeilijkheden en plaatsen, waar kwesties kunnen rijzen. Daar naast was te Soest de geheele groen- tendistributie in handen v. d. Soester Groente- en fruithandelaren zelf, die, daarvoor een systeem met groenten- kaarten hadden ingevoerd, dat ten slotte door den eenen handelaar wel, de ander bijna niet en de derde in het geheel niet werd toegepast. Vandaar een groote willekeur in de verstrek king van groenten aan de klanten, met gevolg vele klachten, van allerlei aard, waaronder mede de klacht, dat te Soest het met de maximumprijzen, die regelmatig in de pers bekend worden gemaakt, niet zoo nauw wordt geno men, dat daarop geen enkele controle werd uitgeoefend en dat men als re gel nergens tegen de vastgestelde ma ximumprijzen kon koopen. Het resultaat van. alle deze klachten is tenslotte geweest, dat de Burge meester van Soest zich nog eens uit voerig heeft laten voorlichten en na der contact heeft opgenomen met de gezamenlijke Soester Groente- en fruithandelaren, waarbij aandrang is uitgeoefend op het instellen van een betere regeling, waardoor de klachten toe een minimum zullen kunnen wor den beperkt en de controle op de han delwijzen en het onderzoek van inge brachte klachten beter en met meer Jeans op resultaat, kan worden uitge voerd en ingesteld. Er worden thans nieuwe groenten- kaarten uitgereikt, waarvoor wij ver wijzen naar de elders in dit nummer opgenomen officieele mededeeling. De nieuwe groentenkaarten zullen voor elke week hokjes vertoonen, en in die hokjes zijn eenige vakjes aange bracht met 't opsdhrift: 1, lVz en Vz Kg. Indien men nu groenten of fruit koopt, worden een of meer van die vakjes uit het hokje van de betrokken week afgeknipt. Daardoor kan men na af loop altijd controleeren, hoeveel groenten een klant precies heeft ge had en ook, hoeveel groenten een be paalden -handelaar in totaal in een week heeft verkocht. Daarbij is het natuurlijk noodzakelijk, dat -men slechts van één groenten- en fruit handelaar betrekt, zoodat dus volledig da zg. klantenbinding zal moeten wor den ingevoerd. Vqor kosten der uit te reiken kaar ten plus administratiekosten zal een bedrag van 15 cent van iederen klant worden gevorderd voor de groenten- kaart. Ten bureele van den Keurings dienst worden alle uitgereikte kaar ten, op welke de naam van den groen- tenhandelaar en de gezinssterkte zul len worden vermeld, nauwkeurig ge registreerd op duplicaat-kaarfen. Op deze wijze wordt gehoopt, dat aan de klachten een einde zal kunnen komen en dat door nauwkeurige be handeling van toch ingekomen klach ten een vruchtbaar onderzoek ernaar mogelijk zal zijn, zulks tot ieder te vredenheid. £rOEDE VANGST. De gemeentepolitie te Soest heeft een zeer goede vangst gedaan met' de arrestatie van den- Hilversummer 1VL V., die op zijn geweten bleek te heb ben de verschillende inbraken en in sluipingen, eenige weken geleden ge pleegd aan de Hartmanlaan en Van Lennepldan. De dader daar had blij kens de gevonden voetsporen geope reerd op bloote voeten en dat is hem noodlottig geworden. .Er werden af drukken van genomen en deze werden vergeleken met de afdrukken van ver schillende als verdachte aangemerkte personen, totdat tenslotte de afdruk ken van V. precies dezelfde bleken. Alle ontvreemde levensmiddelen wa ren natuurlijk inmiddels verdwenen, zoo ook het belangrijke bedrag van plm. 900.dat geborgen was in de portefeuille, gestolen bij de familie M. aan de Van Lenneplaan. Toch werden nog enkele artikelen achterhaald, zoo als een overjas, een lederen portefeuil le, een paar sandalen e.d. De gear resteerde V., die volledig heeft bekend, is een goede bekende van politie en Justitie en heeft ook verschillende in braken in Amersfoort en Nijkerker- veen op zijn geweten. Hij zal naar Utrecht worden overgebracht en aan de Justitie worden overgegeven. ZATERDAG 25 SEPTEMBER 1943 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. TWEEDE JAARGANG Redactie en Adm.: Van Weedestraat 7, Soestdyk. Telefoon 2962 - Giro 161165. DIEFSTAL UIT HONGER STRAFBAAR? Op deze meermalen geuite en in dezen tijd zeker actueele vraag heeft dezer dagen de Utrechtsche Politie rechter een beslist bevestigend ant woord gegeven. Voor hem stond terecht de grond werker J. W. V. te Soest, wegens dief- tal van 6 brooden uit een bakkerswa gen te Hoogland, gepleegd op Zaterdag 7 Aug. j.1., ten nadeele van den bak ker J. W. v. D. Op de vraag van den Politierechter, Mr. Visser, hoe verd. tot die daad gekomen was, antwoord de deze, dat zijn zeven kinderen op dien dag om brood vroegen en hij het hun niet geven kon, aangezien de broodtrommel ledig en de bonnen op waren. De Politierechter vond dit echter geen voldoende excuus „U hadt op andere wijze in de nooddruft van Uw gezin kunnen voorzien, hetzij door bij Uw eigen bakker brood op voorschot te vragen, hetzij door Uw kinderen dien ochtend warm voedsel voor te zetten. Bovendien is het ze^; verkeerd, dat U zes brooden tegelijk genomen hebt. Eén brood ware in dit geval nog te verontschuldigen geweest, ofschoon ook dit een strafbaar feit had opgele verd, maar zes brooden tegelijk, dat gaat alle perken te buiten." De Officier van Justitie Mr. Roo- gaards, achtte het feit zeer ernstig en geen verzachtende omstandigheden aanwezig; hij eischte 2 maanden ge vangenisstraf. De verdediger, Mr. Jebbink, be twistte in een uitvoerig pleidooi de strafbaarheid van het gepleegde feit. Volgens religieuze opvattingen, aldus pleiter, is het wpgaemen van hmnH in geval van werkelijken honger geen kwaad. Met eenige aanhalingen uit de H. Schrift, o.a. het geval van David, die tijdens een achtervolging door jSaul van de toonbrooden in dén tem pel at, lichtte spreker dit nader toe. Vervolgens betoogde hij. dat het Duit sche Strafrecht Voedseldiefstal uit ar moede of honger niet strafbaar stelt en :bepleitte hij overname van dit standpunt in de Nederlandsche Recht spraak. Pleiter concludeerde dan ook tot vrijspraak, subs. een lichte boete. De Utr. Politierechter verklaarde het standpunt van den rechtskundigen raadsman echter niet te kunnen dee- len en veroordeelde V. tot één maand gevangenisstraf. VOETBAL Voor a.s. Zondag is het volgende programma vastgesteld: 2 uur: Baarn-APWC;Kampong- SEC; Donar II-Baarn II; SEC II-Allen Weerbaar II; 2.30 u.f Be Quick-Wou- denberg; 2 u.: Gooilust-Eemland; 12 uur: SEC III-Groen Zwart II.. Baarn krijgt oji*eigen terrein bezoek van APWC; deze Amersfoortsche club achten wij sterker als de beide tegen standers, waarvan reeds werd gewon nen, maar toch achten wij.de Baarn- aars in staat ook deze derde competi tie-wedstrijd te winnen, hoewel oppas sen de boodschap is. SEC gaat te Utrecht Kampong be zoeken; deze studentenploeg speelt zeer wisselvallig, zoodat de SEC-spe- lers zich ten volle zullen moeten ge ven om de beide winstpunten mede naar Soest te kunnen brengen. De reserve-elftallen van Baarn en SEC krijgen beide een sterke tegen partij te bekampen. Reeds een gelijk spel zouden wij een goede prestatie achten. Be Quick speelt voor de competite haar eerste thuiswedstrijd en wij hebben het vermoeden, dat de Soes- ters hun aanhangers niet zullen te leurstellen en Woudenberg met een nederlaag naar huis zullen zenden. Ten slotte gaat Eemland te Hil versum van Gooilust winnen.

Soester Courant | 1943 | | pagina 1