Weer 42,000 ton tot zinken gebracht. SOEST voor Niet-ingeleverde Radio-toestellen. 9 jaar Jeugdstorm. Het Winterhulpwerk vangt weer aan. NUMMER 78 ABONNEMENTSPRIJS: voor Soest en Baarn 0.90 per drie maanden, daar buiten 1.05. Losse nummers 6 cent. Uitgave: N.V. Eerste Soester Electr. Drukkerij. Soestdijk. ZATERDAG 2 OCTOBER 1943 Verschynt Woensdags en Zaterdags. TWEEDE JAARGANG Redactie en Adm.: Van Weedestraat 7, Soestdijk. Telefoon 2962 - Giro 161165. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 30 Sept. Het Opperbevel der weermacht deelt mede: In den centralen sector van het Koe- banbruggenhoofd mislukte een aan- van van sterke vijandelijke strijd krachten. Tegen ons afweerfront in het ge- vechtsgebied van Saporosj hebben de bolsjewisten, terwijl zij talrijke ver- sche divisies meedoogenloos in het vuur wierpen en krachtig doör slag- vlregtuigen gesteund werden, nieuwe doorbraakaanvallen gedaan. Zij wer den overal bloedig afgeslagen. Aan den Midden-Dnjepr zette de vijand zijn pogingen, de rivier over te steken, op talrijke plaatsen voort. Een eigen tegenaanval wierp de bolsjewis ten uit een bruggenhoofd, dat zij in het onoverzichtelijke terrein hadden kunnen vormen. In den centralen. frontsector voe ren onze troepen, in weerwil van de moeilijkste weers- en terreinsomstan digheden en onder voortdurenden af weer van deels heftige vijandelijke aanvallen de bevolen bewegingen uit. Aan het Zuid-Italiaansche front volgde de vijand onze bewegingen over het algemeen slechts met vrij zwakke strijdkrachten. Britsche ge pantserde strijdkrachten, die ten Zui den van den Vesuvius krachtig volg den, werden tot staan gebracht. In de achter ons front gelegen stad Napels zijn ter verhindering van vijandelijke landingen de havenwerken grondig vernield. Tegen oplevende communis tische onrust zijn de scherpste maat regelen genomen. De zuivering van Noordoost-Italië van Sloveensche en communistische benden in het gebied ten Oosten van Görz maakt goede vorderingen. De bandieten verloren de laatste dagen meer dan 1000 man aan dooden en ver scheiden duizenden gevangenen. Britsche bommenwerpers vlogen in den afgeloopen nacht het Rijnlandsch- Weslfaalsche gebied binnen en wier pen zeer verspreid bommen op woon wijken van verscheiden plaatsen, voor al op Bochum. Eenige kerken en zie kenhuizen werden ernstig getroffen. De bevolking leed verliezen. Het aan- ta1 neergeschoten vliegtuigen wordt op het oogenblik nog vastgesteld. Duikbooten hebben in den strijd te gen de vijandelijke landingsvloot in de Middellandsche Zee en den vijande lijken aanvoer op den Atlantischen Oceaan 6 schepen met een gezamenlij- ken inhoud van 42.000 ton en een tor pedojager tot zinken gebracht. Duitsche vlootstrijdkrachten, het af weergeschut van koopvaardijschepen en marineluchtdoelgeschut vernietig den van 1 tot 30 September 121 vlieg tuigen. Aan den geslaagden afweer van den gisteren gemelden luchtaan val op de haven van Constantza heeft Roemeensch luchtdoelgeschut een groot aandeel gehad. Bonaanwijzing vaste brandstoffen voor kookdoeleinden. Tot en met 30 April 1944 geven de bonnen „16 KF" der kookkaarten voor vaste brandstoffen „tl 115" recht op het koopen van één eenheid vaste brandstoffen, met uitzondering van fabrieksturf. Den op kookkolen aangewezen ge zinnen wordt medegedeeld, dat het in dc- bedoeling ligt, gedurende het jaar 1 Mei 1943 t.m. 30 April 1944 in totaal 8 bonnen van de kookkaart „U 115" aan te wijzen, zoodat behalve bon „16 KF" nog twee maal een bonaanwijzing in genoemde periode zal plaats vin den en wel één bon op 1 November a.s. en één bon op 1 Februari 1944. Een groep vrijwilligers uit den Nederlandschen Arbeidsdienst werd voor den opbouw in de nieuwe Duitsche Oostgebieden ingezet. In 't gelid. tC.N.F.-N.A.D./De Koek Pax s). In verband niet het niet-inleveren van radio-toestellen hebben de Duit sche politie-autoriteiten, alsmede tech nische speciale troepen in diverse ge meenten een systematisch onderzoek ingesteld, dat tot de arrestatie van tal rijke personen en tot het in beslag ne men van niet-ingeleverde radio-toe stellen heeft geleid. Door het Deutsche Landesgericht is en zal ook nog een groot aantal gevallen worden behan deld van personen, die in strijd mef.de beschikking van 13 Mei 1943 hebben gehandeld. Thans is er van bevoegde Duitsche zijde nogmaals nadrukkelijk op ge wezen, dat de in het belang van de orde en de rust in Nederland door de bevoegde autoriteiten gegeven voorschriften en uitgevaardigde ver ordeningen onvoorwaardelijk door het Nederlandsche volk moeten worden opgevolgd. Den op 13 Mei j.1. onder de werking van het Standrecht uitgevaardigde be paling betreffende de inlevering van radio-toestellen en alle onderdeelen van radio-toestellen schijnt door een deel van het publiek niet „au se- rieux" te zijn genomen, hoewel de tekst van de Verordening absoluut on dubbelzinnig was. Of het radiotoestel nu nieuw of oud, bruikbaar of on bruikbaar, zwaar of licht was, het doet er niet toe, het toestel was in beslag genomen en moest worden ingeleverd. Dat hield in, dat het toestel ook niet beschadigd, onbruikbaar of iets derge lijks mocht worden gemaakt. Men had er de beschikking niet meer over, daar het in beslag was genomen en moest borden ingeleverd op de plaats, het tijdstip, en in dert vorm, die door de bevoegde autoriteiten waren bepaald. Ook kan men zich niet verontschuldi gen door te zeggen, dat men op reis was, dat het toestel gerepareerd werd, of het zwaar was om te vervoeren. Deden er zich voor de voormalige bezitters inderdaad omstandighe den voor, die het voor hen onmogelijk maakten, het toestel in overeenstem ming met de Verordening in te leve ren, dan hadden zij daarvan de autori teiten tijdig op de hoogte moeten bren gen. Het voordeel is ontegenzeggelijk aan de zijde dergenen, die hun toestel op tijd hebben ingeleverd. Immers, zij kregen een zekere vergoeding en zijn later het eerst aan de beurt, om weer een toestel te ontvangen, terwijl de overtreders men zij er van over tuigd, dat de autoriteiten over de mid delen beschikken, om hen te achter tuiend ton aardappelschillen beteekent een week voedsel voor vijfduizend koeien." halen onder de strafbepalingen van de Verordening vallen. Het overgroote deel van de bevol king heeft aan den inleveringsplicht voldaan: de overtreders zouden even wel verstandig doen, alsnog hun toe stel in te leveren. Termijn is welis waar verstreken, doch allicht zullen voor hen verzachtende omstandighe den in aanmerking worden genomen. Maandag 27 September j.1. was het negen jaar geleden, dat te Velp de eerste 12 leden van den Jeugdstorm dcor hoofdstormer Van Geelkerken werden geïnstalleerd. Thans §taan ve- lf honderden leden van den Jeugd storm aan het front, terwijl in het ge bied Dantzig-West-Pruisen meer dan 500 stormers en stormsters in den Germaanschen Landdienst werken. Zondag 26 Sept. heeft de nationaal- sccialistische jeugd van A'dam aan den vooravond van den 9den ver jaardag van den Nat. Jeugdstorm den dag van den Ouden Jeugdstorm ge vierd. Het hoogtepunt hiervan vorm de een bijeenkomst achter het Rijks museum, waar het hoofd van de afd. Perswezen van het Dept. van Volks voorlichting en Kunsten. Max Blok zijl, een rede hield. Maandagavond was te Rotter dam een herdenkingsbijeenkomst be legd, bij welke plechtigheid stafleider Quispel nieuwe leden van de streek Rotterdam heeft geïnstalleerd. Ook hier richtte Blokzijl het woord tot de jeugd en stelde de bevrijding van Mussolini als een voorbeeld van nationaal-socialisme tegenover 'het op treden der tegenstanders, die sluip moord plegen. Tenslotte sprak hij de hoop uit, dat eens de geheele Nederlandsche jeugd in de blauwe Jeugdstorm-blouse zal loopen, want de jeugd moet den strijd verder voeren en zich daarbij twee mannen als voorbeeld stellen: Hitier en Mussert. Generator-anthraciet en -turf in October 1943. Tot en met 31 October 1943 geeft elk der bonnen „Generator-anthraciet twee en twintigste periode" recht op het koopen van 1 H.L. (max. 75 Kg anthracietnootjes IV of V; gedurende hetzelfde tijdvak geeft elk der bonnen „Generatorturf twee en twintigste pe riode" recht- op het koopen van 50 stuks baggerturf. DANS- EN AMUSEMENTSMUZIEK. Liefhebbers van dans- en amuse mentsmuziek staat weer een mooie avond te wachten, nu Dinsdag Frans Wouters met zijn orkest in Musis Sacrum komt concerteeren. Een aan beveling is niet noodig; dit orkest met zijn vele solisten is genoegzaam be kend van de radio en van' zijn eerste optreden, vorig jaar, in Baarn. TVERP GEEN SCHERPE VOOR WERPEN TUSSCHEN DE AARDAPPELSCHILLEN. Wat doet U met Uw oude scheer mesjes? Die vraag is nog nooit afdoen de beantwoord, maar één ding is ze ker: die oude mesjes mogen in geen geval geworpen worden in den em mer waarin moeder-de-vrouw het huisafval bewaart t.w.: aardappel schillen, etensresten, enzwant dit af val is bestefnd er ons vee mee te voe deren. Eén mesje kan den dood van een kostbare melkkoe ten gevolge heb ben, als het mèt de aardappelschillen in den maag van de koe terecht komt. Ook een ng.ald of elk ander scherp voorwerp kan ernstige schade toe brengen aan het vee. In plaats van de melk-productie te verhoogen, door middel van de aardappelschillen, die zoo prachtig melkdrijvend werken, zou men, door onachtzaamheid, niet alleen een stuk vee smartelijk doen lij den, maar tevens de melkproductie benadeelen. Wat U dus ook met Uw oude scheermesjes doet, gooi ze nooit tvsschen de aardappelschillen. „Scherp" is geen veevoeder. „Scherp" vermoordt ons vee. „Op iedere jas een vlinder, „Maakt veler zorgen minder.'' Het Winterhulpwerk vangt weer aan voor het komende winterseizoen met zijn vele nooden. Op Zaterdag 2 en Maandag 4 October wordt de eer ste Winterhulp-collecte gehouden, waarbij als speldjes ten verkoop zul len worden aangeboden verschillende soorten fraai uitgevoerde vlinders, on der het hierboven vermelde motto. Naast degenen, die dit werk moeten steunen door hun gaven, die ten bate der minder bedeelde landgenooten kó men, die het werkelijk noodig heb ben, zijn mede noodig krachten, die het collectewerk uitvoeren. Zij, die daar wat voor gevoelen, kunnen zich aan het plaatselijk kantoor van W.H.N. (Ned. Volksdienst) of bij den plaatselijken Buurtschapsleider aan melden. Ook in de afgeloopen zomermaan den is op ruime schaal ingezameld voor dit werk, zij het dan ook niet zooveel in het openbaar. Toch werd in de maanden Juni, Juli en Augustus in het geheele land niet minder dan 227.513.90 voor dat werk bijeenge gaard, voorwaar een mooi succes. De ontvangen giften varieeren van enke le centen tot bedragen van duizen den guldens, waardoor het totaal van bijna een kwart millioen gulden in die drie maanden bereikt is. TEXTIELPUNTEN GELDIG VER KLAARD. Met ingang van 1 October 1943 zijn de punten 51 t.m. 60 van de textiel- kaarten voor vrouwen en meisjes van 15 jaar en ouder, gemerkt „V 215", en de punten 11 t.m. 20 van de textiel- toeslagkaarten voor jongens en meis jes van 15 t. 18 jaar, gemerkt „V 715", voor den aankoop van textielproduc ten geldig verklaard. NIEUWE BON VOOR HONDEN- EN KATTENBROOD. Tot en met 31 October a.s. worden op bon No. 19 van de voederkaarten voor honden dezelfde hoeveelheden hondenbrood beschikbaar gesteld als op den bon voqr de afgeloopen periode. 00 bon No. 19 van de voederkaart voor hondenbrood (groep K) wordt over vermelde periode 1 xfa Kg. kat tenbrood beschikbaar gesteld. Na 31 Oct. is bon No. 19 van ver melde kaarten ongeldig.

Soester Courant | 1943 | | pagina 1