Het Hieuwsblad OOGSTDANKFEEST, Alle Sovjet-aanvallen afgeslagen. voor SOEST en BAARN BEKENDMAKING. NUMMER 79 ABONNEMENTSPRIJS: voor Soest en Baarn 0.90 per drie maanden, daar buiten 1.05. Losse nummers 6 cent. Uitgave: N.V. Eerste Soester Electr. Drukkerij. Soestdijk. WOENSDAG 6 OCTOBEK 1943 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. TWEEDE JAARGANG Redactie en Adm.: Van Weedestraat 7, Soestdijk. Telefoon 2962 - Giro 161165. HET oogstdankfeest is een daad van bezinning, waardoor wij ons van onze gemeenschap bewust worden. Zóó ongeveer, heeft Rijks commissaris, RijköVninister Dr. Seyss Inquart, in een te Groningen gehouden rede, het karakter vastgelegd van de talrijke oogstbijeenkomsten, die daar en elders in ons vaderland gehouden zijn. Mussert, die dank bracht aart" God en menschen voor den te verwachten goeden oogst, trok hierdoor als het wa re den zeer wijden cirkel van'deze gemeenschap, die ons allen en daar mee hemel en aarde omvat. Ook eertijds werd in ons vaderland voor de gaven der natuur -aan den Al lerhoogste dank gebracht, binnen de muren van kapel en kerk. Niet het volk als geheel, als levend organis me, uitte op deze manier zijn erken telijkheid. Vergissen wij ons niet, dan ontbrak daarbij ook dikwijls het an dere, het sociale element. De handen, die voor ons allen gewerkt hadden, van boer en arbeider, werden te licht vergeten! In het echte Oogst- dankfeest echter beseffen wij de ge meenschap tusschen hemel en aarde, en gevoelen wij tevens de banden bin nen de samenleving van het volk. Het tijdperk, dat achter ons ligt, heeft deze waarheden misschien niet stelselmatig ontkend; !het heeft ze echter al te veel geïgnoreerd. Het exacte, dat wat te tellen, te meten en onder een strak cijfer in de balans op te nemen was, dat bepaalde het be heer der volkshuishouding, wie denkt hier niet aan De Wilde's droge „huishoudboeken"? en gaf de rich ting aan de politieke meeningsvor- ming. Mensch en maatschappij dienen, w;l het goed zijn, niet alleen uit het hoofd te leven, maar evenzeer uit hef hart. Gevoel en verstand hebben beide hun rechten, ja, om met Pascal te spreken, het hart heeft zelfs zijn reden die het hoofd niet kent. Wij moeten twee uitersten weten te mijden: het eenzij dige bouwen op het gevoel, dat tot verweekelijking leidt, en het al te slaafs volgen van het intellect, want daardoor wordt ons bestaan bedreigd met verdroging en verharding. Het is het eigenaardig kenmerk van Te Groningen werd Zondag een Oogstdankfeest gehouden, waar de Rijkscom missaris, Rijksminister Dr. Seyss Inquart en de Leider, Mussert, een rede hielden. Een overzicht tijdens de bijeenkomst. (Bildarchiv Arbeitsbereich der N.S.D.A.P.'Stapf Pax s). het nationaal-socialismi. dat het er naar streeft, de evenmaat dezer ver houding, zooals deze door de natuur is gegeven, te herstellen en te behoe den, al werken helaas de oorlogsom standigheden er niet toe mede, dat ideaal reeds thans duidelijk tast- en zichtbaren vorm te geven. De jaarlijksche terugkeer van het Oogstdankfeest moge er geleidelijk toe bijdragen, in ons het besef te ves tigen, dat er alleen geoogst kan wor den door den zegen van den Almachti ge. Doch tevens, dat deze zegen slechts tot ons afdaalt door den trouwen ar- l>eid cn den gemeenschapszin van een krachtigen boerenstand. Dit is de diepste zin van elke ge meenschap, ook van de gemeenschap van heel een volk. dat wij gezegend worden, door het Opperwezen, maar dat daarbij de hulp wordt gebruikt van menschen, die arbeiden voor el kander. Bon algemeen 672 voor 500 ffram suiker aangewezen. Tot en met 16 October is bon 672 van de bonkaart voor voedingsmidde len aangewezen voor het koopen van 500 gram suiker. Der Höhere SS- und' Polizeiführer deelt mede Bij beschikking van 13 Mjei 1943 is door den Höheren SS- und Polizei führer de inleveringsplicht voor alle radio-ontvangtoestellen afgekondigd. De kring van personen, die van den inleveringsplicht was vrijgesteld, was nader aangegeven. De inleveringstermijn is intusschen verstreken en verreweg het groot ste deel van de bévolking heeft aan zijn plicht voldaan. Het onrechtmatig achterhouden van toestellen werd zooals reeds herhaaldelijk in de pers is gepubliceerd na een snel ingrijpen der Duitsche Justitie gestraft. Behalve dat het toestel verbeurd werd verklaard, werden telkens ook hooge geldboeten en gevangenisstraffen opgelegd. Teneinde die personen, die uit wanbegrip, onachtzaamheid of om andere redenen niet tijdig hun inleveringsplicht zijn nagekomen, gele genheid te geven dit alsnog te doen, zonder zich bloot te stellen aan het gevaar van bestraffing, deelt der Höhere SS- und Polizeiführer in over eenstemming met den Rijkscommissaris het volgende mede: Onder den inleveringsplicht vallende, echter nog niet ingeleverde radio-ontvangtoestellen moeten onverwijld schriftelijk aan het volgende adres worden aangegeven: Hoofdbestuur der P.T.T., Arnhem, Rochus- straat 13. Bij deze aanmelding moeten de naam, woonplaats en straat van den eigenaar en het merk en het nummer van het toestel worden opgegeven. Wanneer een aanmelding wordt gedaan, vindt geen enkelstrafver volging plaats, mits het toestel dan tot en met 20 October 1943 op het betreffende bureau van de Nederlandsche politie, in plattelandsge meenten bij den betreffenden burgemeester, wordt ingeleverd. Tegen personen, die ook na het verstrijken van dezen termijn nog in het bezit zijn van een radio-ontvangtoestel, zonder de gfficieele speciale toestemming te hebben, zal met bijzondere strengheid worden opgetreden. Der Höhere SS- und Polizeiführer, (w.g.) RAUTER, SS- Obergruppenführer und General der Polizei. DEN HAAG, 2 October 1943. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 4 Oot. Het Opper commando der weermacht maakt be kend: Verscheiden plaatselijke aanvallen van de Sovjets op het vernauwde bruggenhoofd van den Koeban, wer den bloedig afgeslagen. Aan den Mid- den-Dnepjr leverden de eigen aanval len op de over de rivier gezette vij andelijke gevechtsgroepen, trots hevi- gen tegenstand, goede resultaten op. In het gebied van de monding der Pripet en in de streek ten Westen van Smolensk, vielen de Sovjets opk giste ren tevergeefs met vrij sterke strijd krachten aan. In de overige sectoren van het Oostelijk front werden daar entegen slechts plaatselijke, zij het hier en daar dan ook levendige, gevechten "geleverd. Aan het Zuid-Italiaansche front werden in de streek ten Noorden van Napels en ten Noordwesten van Fog- gia enkele door tanks gesteunde aan vallen van Britsch-Amerikaanscne gevechtsgroepen afgeslagen. Hierbij werden verscheidene tanks vernietigd. Op het eiland Corsica viel de vij and gisteren meermalen de stellingen van onze achterhoede rondom Bastia aan, doch hij werd na korten strijd teruggeslagen. Duitsche troepen zetten in Istrië de actie tot vernietiging van communis tische benden, met succes voort. Na zuivering van het gebied ten Oosten van Görz, werden thans de streken ten Oosten en ten Zuid-Oosten van Triëst vrij gemaakt, waarbij verscheiden groepenbenden tot den strijd gedwon gen en vernietigd werden. Vijandelijke vliegformaties bombar deerden gisteren plaatsen in de bezei- te Westelijke gebieden. Er werden verliezen aan menschenleveris en aan zienlijke verwoestingen, vooral in de woonwijken van eenige Nederlandsche steden, veroorzaakt. In den afgeloopen nacht deden vij andelijke bomenwerpers een aanval op Kassei. De schade, voornamelijk 'n de oude stad, is aanzienlijk. De bevol king leed .verliezen. Strijdkrachten der luchtverdediging vernietigden bij deze aanvallen 44 vijandelijke vliegtuigen. Tlwee andere toestellen, waaronder een viermotorige vliegboot, werden in het zeegebied ten Westen van Enge land neergeschoten. Het luchtwapen bombardeerde in den nacht van Zondag op Maandag vliegvelden en andere militaire instal laties in Groot-Brittannië. Duitsche batterijen vèrdragend geschut bescho ten in den afgeloopen nacht de Brit- sche kust en boekten treffers in Rams- gaté, Deal, Dover en Folkestone. Onze veevoederpositie is moeilijk, maar aardappelschillen voeden het vee. OP BON „BOTER 43A" DESGE- WENSCHT RDNDVET. Op de bonnen „Boter 43A" van de bonkaart voor voedingsmiddelen, wel ke bonnen gedurende het tijdvak van 16 October t.m. 30 October geldig zul len zijn, is desgewenscht rundvet ver krijgbaar. Per bon zal men100 gram rundvet kunnen verkrijgen. Zij, die rundvet wenschen te ontvangen, moeten de ge noemde bonnen bij hun slager inleve ren, desgewenscht tegen ontvangstbe wijs, en wel t.m. Woensdag 6 October. Indien men gedurende dit tijdstip bon „Boter 43A" niet bij zijn slager heeft ingeleverd, kan men daarop geen rundvet verkrijgen, maar slechts de artikelen, waarvoor deze bon later geldig verklaard zal worden. De aflevering van het rundvet is eerst van 16 October af tot en met 31 October a.s. toegestaan. DE NIEUWE ZEEPBONNEN. 674, 675 en de Z-bonnen. Tot en met 31 October a.s. geven bon Algemeen 674 van de bonkaart voor voedingsmiddelen en bon Z een- heidszeep van de aan kinderen bene den den leeftijd van acht jaar uitge reikte kaarten, recht op het koopen van een stukje luchtgevulde eenheids- toiletzeep (40 pCt. of 57 pCt) of op het koopen van een stukje eenheids toiletzeep (14, 15 of 21 pCt.) of op het doen wasschen van 5 Kg. droge «vuile wasch. Voorts geven bon Algemeen 675 van de bonkaart voor voedingsmiddelen en bon Z Waschpo°der van de, aan kinderen beneden den leeftijd van acht jaar uitgereikte kaarten tot en met 31 October a.s. recht op het koopen van 250 gram waschpoeder of zeeppoeder, ox op het doen wasschen van 9 Kg. droge vuile wasch. Bon Z-toiletzeep van de aan kin deren beneden den leeftijd van twee jaar uitgereikte kaarten, geven tot en met meergenoemden datum recht op het koopen van een stukje van 50 of voor zoover voorradig 75 gram toiletzeep (oude samenstelling). NIEUWE RANTSOENBONNEN VOOR BROOD EN VLEESCH. Met ingang van 3 October zijn ook de artikelen brood (voor vier rantsoe nen en voor een rantsoen) en vleesch (voor een rantsoen) rantsoenbonnen van nieuw model in gebruik genomen. De thans voor deze artikelen in om loop zijnde rantsoenbonnen blijven geldig tot 27 November a.s. Voor de wisselbonnen voor en rantsoen 'brood en voor 14 rantsoen vleesch worden geen nieuwe modellen in om loop gebracht, zoodat deze ook na 27 November a.s. geldig blijven. EEN BIJZONDERE POSTZEGEL VOOR DEN DAG VAN DEN POSTZEGEL. Met een toeslag vooY philatelistische doeleinden. Voor den Dag van den postzegel wordt van 9 October t.m. 8 November a.s. een bijzondere postzegel verkrijg baar gesteld in de frankeerwaarde van 7% cqnt, maar tegen een ver koopsprijs van 15 cent. De netto-op brengst* boven de frankeerwaarde is bestemd voor philatelistische doelein den. J. H. Strube heeft den zegel ont worpen, in liggenden vorm; hij draagt de afbeelding van een Nederlandsche postkar uit de 19e eeuw. Verdere gegevens zijn: afmetingen 31 en 24% m.M. (beeldvlak 28% x 21 m.M.), kleur bruinachtig rood, vel len van 100 stuks. De geldigheidsduur loopt t.m. 31 December 1943. Een bijzonder stempel zal worden gebruikt op de postzegeltentoonstel lingen van de Postzegelvereeniging Breda op 10 October en van de Am- sterdamsche Postzegelvereeniging De Philatelist op 9 en 10 October a.s.

Soester Courant | 1943 | | pagina 1