Het Nieuwsblad DANK VOOR DEN OOGST voor SOEST en BAARN Hoe de Italiaansche slagvloot uitgeleverd werd. NUMMER 80 ABONNEMENTSPRIJS: voor Soest en Baarn 0.90 per drie maanden, daar buiten 1.05. Losse nummers 6 cent. Uitgave: N.V. Eerste Soester Electr. Drukkerij. Soestdijk. ZATERDAG 9 OCTOBER 1943 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. TWEEDE JAARGANG Redactie en Adm.: Van Weedestraat 7, Soestdijk. Telefoon 2962 - Giro 161165. IN „La Nuova Italia" onthult Sergio Bernacconi op welke wijze een be langrijk gedeelte van de Italiaan sche vloot aan de geallieerden werd in handen gespeeld, ofschoon, naar hij te kennen geeft, de groote meerder heid der Italiaansche "marine trouw was aan haar eer, haar tradities en het bewind van Mussolini. „Voor alles dient gezegd te worden'', merkt Bernacconi op, „dat de eenhe den die in den vreemde gedetacheerd waren, zooals de duikbooten van de Atlantische bases, de Zwarte Zee, de Egeeïsche Zee, de Grieksche wateren en in het Verre Oosten, en bovendien twee slagschepen, twee zware kruisers en talrijke andere kleinere eenheden, vastbesloten in hun havens zijn ge bleven, zonder dat hun officieren en bemanningen de bevelen, om alle bo dems tot zinken te brengen, welke zij gelijktijdig met de afkondiging van den wapenstilstand ontvingen, heb ben ten uitvoer gelegd. Wat het eskader betreft, dat in de vijandelijke havens is binnengeloopen, hebben de berichten der Europeesche pers en bovenal de eerste, nog onvol ledige tijdingen, ons veel omtrent de groote tragedie van onze marine ont huld. Terwijl zij op de meest ernstige manier de groote heeren van den Ge- neralen Staf 'beschuldigen, ontlasten zij tevens ten volle het overgroote deel der officieren en der bemanningen van de in Britsche havens aangeko men eenheden. De slagvloot loopt uit! OP den achtsten September, twee uur voordat de wereld door mid del van de Amerikaansche ra dio op de hoogte werd gesteld van den overeengekomen wapenstilstand, liep het eskader de haven van Spezia uit, geformeerd in slagorde; de water dichte schotten en de gangen tusschen de dekken hermetisch gesloten; alle mannen op hun gevechtspost. Een paar dagen geleden waren enkele ad miraals en commandanten vervangen door officieren, die nauwer aan de re- geering-Badoglio verbonden waren. Ook de Chef van den Generalen Staf der Marine zelf, die door den verrader was benoemd, schijnt zich aan boord van een slagschip te hebben inge scheept. Dit vertrek in volledige gevechts bereidheid en in Zuidelijke richting had een beteekenis, die door de offi cieren en de bemanningen, die niet op de hoogte waren en in volledige goede trouw verkeerden, niet kon worden misverstaan. Thans ging men den grooten zeeslag tegemoet, waarnaar men zoo langen tijd reikhalzend had uitgezien! De Italiaansche vloot zou zich eindelijk met al haar krachten meten met de Angelsaksische en wat ook de uitslag hiervan zou zijn, zij zou de eer van haar vlag weten te handhaven. Wanneer een of meerdere schepen uitloopen, weet gewoonlijk aan boord niemand, (behalve de commandant, en ook deze nog niet immer) doel en be stemming. De duikbooten, om een voorbeeld te geven, komen deze eerst te weten als zij aangekomen zijn op punt XX, na één of meerdere dagen varens, wanneer de commandant de gesloten enveloppe opent waarin zijn orders en verdere bijzonderheden zijn vervat. Slechts een zeer beperkt aantal hoo- ge officieren, misschien een twintigtal, wist derhalve waarheen de vloot werd gedirigeerd. En toen, tegen den avond, de formatie door eenige vliegtuigen werd aangevallen, geloofden de mees ten vast en zeker, dat dit Engelsche en Amerikaansche toestellen waren. Slechts de eenheden der achterhoe de zagen de hakenkruizen onder de vleugels van een apparaat, dat zeer laag vloog en vroegen dadelijk beve len en ophelderingen. Waarschijnlijk ontvingen zij het een noch het ander, of wel orders, die hun zóó vreemd toe- leken, dat de commandanten van de ze eenheden, wien onverwacht een licht opging, de overige vlootformatie niet langer volgden, doch bekomlmerd en verontwaardigd het bevel gaven, koers op de Balearen te zetten, waar zij hun schepen voor een deel zelf tot zinken brachten. De uitlevering aan den vijand. OP de slagschepen heeft niemand iets kunnen weten omtrent dit eerste bedrijf der op handen zijnde tragedie; meer dan één heeft wel verzekerd, dat hij de „Roma" m een groote rookwolk gehuld had ge zien. De nacht ging voor de bemanningen in onzekerheid en spanning voorbij. Waarheen was men onderweg? En waarom waren de manschappen van het geschut teruggenomen? Waarom hulden de bevelhebbers zich in zulk een geheimzinnig stilzwijgen? Bij den dageraad bleek de forma tie zich vervijfvoudigd te hebben! Wat beteekende dit? Rondom de mooie Italiaansche schepen, in zuivere orde, navigeerde de Anglo-Amerikaansche vloot! Vijandelijke schepen voeren aan den kop, andere, groote en zware eenheden, hadden zich aan de flanken geschaard; nog andere volgden. Nie mand vuurde! De gevechtsvlag ging niet naar den top Men is thans in het gezicht van Malta. De man^fchappen komen bijeen op het achterdek: de commandant spreekt. Hij deelt mede, dat de ko ning en Badoglio den wapenstilstand gesloten hebben en dat de schepen naar Malta moeten gaan; de beman ningen zullen aan boord blijven en geen enkele eenheid zal door den vij and gebruikt worden. De koning en het Gouvernement bevelen, dat zon der besluiteloosheid en zonder uitzon dering gehoorzaamd dient te worden, omdat het gaat om de toekomst en 't voortbestaan van Italië. Elke poging om zich te verdedigen of te verzetten zou een daad van krankzinnigheid zijn en met den dood worden ge straft! De tragedie is daarmee geëin digd/^ WELLICHT EEN SUIKERBON VOOR DE GEHEELE MAAND OCTOBER. Tengevolge van enkele maatregel m was in de suikerpositie van ons land een zoodanige verbetering ingetreden, dat het Rijksbureau voor dc Voedsel voorziening in Oorlogstijd eenigen tijd geleden kon aankondigen, dat het aan vankelijke voornemen, de suikerdistri butie over een periode van vier weken stop te zetten, geen doorgang behoef de te vinden. Wel moest men rekening blijven houden met de mogelijkheid, dat het voor de eerste helft van Octo- ber bestemde halve kilogram pas la ter beschikbaar gesteld zou kunnen worden. Echter zijn moéilijkheden, waarme de het vervoer te kampen heeft ge kregen, oorzaak, dat één der ter ver betering van de suikerpositie getroffen maatregelen tot dusver zonder effect is gebleven. Het zijn ook vervoersmoeilijkheden, die bewerken, dat de aanvoer van sui kerbieten in de inmiddels aangevan gen campagne minder vlot verloopt dan voor een ongestoorde suikervoor ziening in den tijd van overgang van den ouden naar den nieuwen suiker- oogst noodzakelijk geacht moet wor den. Deze omstandigheden hebben er toe geleid, dat, ofschoon voor de eerste helft van October inmiddels een sui kerbon is aangewezen, het vooralsnog niet vaststaat, of voor de tweede helft van deze maand de bonaanwijzing reeds op het daarvoor vastgestelde tijdstip zal volgen. Dat beteekent der halve, dat het niet uitgesloten is, dat men met de op den thans geldenden bon verkregen suiker wellicht de ge- heele maand October zal moeten toe komen. De Opperbevelhebber Zuid, Generaal- Véldmaarschalk Kesselring (links) met den drager van het Ridderkruis, Ge neraal der pantsertroepen von .Vie- tinghoff-Scheel, gedurende de bespre king voor de operaties in hun front sector. (P.K. Lüthge HH/St P s). ZWIJNTJESJAGERS-BENDE ONTMASKERD. Door de plaatselijke politie is in ar rest gesteld zekere M., te Soest wo nende, die ervan werd verdacht zich te hebben schuldig gemaakt aan heling van ontvreemde rijwielen en rijwielon- derdeelen. Als gevolg van het inge stelde onderzoek werden tevens in ar rest gesteld de Soester inwoners W., D„ B. en H„ allen terzake van dief stal van de rijwielen en rijwielonder- deelen. Het bleejc, dat deze bende zwijntjesjagers te Soest, Baarn en om geving arbeidde, alwaar zij verschil lende rijwieldiefstallen op haar gewe ten had. Meerdere rijwielen en rij- wielonderdeelen zijn reeds in beslag genomen. Waar deze bende blijkbaar reeds langeren tijd Soest en omgeving on veilig maakte, heeft de politie met de ze arrestatie een goeden slag geslagen. DE herfst, de tijd van de groote inzameling, waarbij dé schatten van akker en boomgaard onder het beschuttende dak worden opge tast, is weder daar, en Europa heeft reden, alom het Oogstdankfeest te vie ren! Want overal is met name de graanoogst, de basis van de voedsel voorziening, goed tot héél goed uit gevallen. In het Groot-Duitsche Rijk heeft men zelfs, dank zij den naarsti- gen arbeid der landbouwende bevol king, die door den Allerhoogste rijke lijk werd gezegend, de broodrantsoe nen kunnen verhoogen. Deze staan nu op een peil, n.b. in het vijfde oorlogs jaar, dat hooger is dan toen de brood- rantsoeneering, in het eerste jaar van den strijd, in het leven werd geroepen. In het vierde jaar van den vorigen wereldoorlog was de toestand in dit opzicht heel anders. Toen bleven in Duitschland meer dan drie mlillioen H.A. bouwland onverzorgd liggen, was dc opbrengst van de granen 30 be neden het normale, en was die van de bveriee voedingsgewassen 25 te- ruggeloopen. De rantsoenen stonden weliswaar op het papier vast, maar men had de grootst denkbare moeite om deze ook inderdaad gehonoreerd te krijgen. Thans ligt in heel Duitsch land practisch geen akker braak. Zie hier de triomf der organisatie en de vrucht van het geronde nationaal-so- cialistische inzicht, dat allereerst op het gebied der volksvoeding naar zelf voorziening (autarkie) moet worden gestreefd. „Wij leven thans in het geweldigste drama van de geschiedenis van ons volk!", zoo moest Minister Goebbels constateeren in zijn rede op het Oogst dankfeest te Berlijn, hetwelk in het teeken stond van „ploeg en zwaard als garanten der overwinning." Inderdaad, 'landbouw, industrie en weermacht werken in Duitschland harmonisch samen, roodat men daar, ondanks alles, met vol vertrouwen in de toekomst blikt! Een zware zomer! Toch is ditmaal de zomer voor Duitschland wel bijzonder zwaar ge weest. Wij herinneren hier allereerst aan den 5den Juli, waarop in het Europeesche Oosten de strijd weder om en met opmerkelijke felheid ont brandde. Door een ongehoorden inzet van menschen en materiaal hebben de Sovjets maanden aaneen, zich tot het uiterste ingespannen, de Duitsche troe pen te overvleugelen en front uiteen te rijten. Het Duitsche Opperbevel heeft deze massale aanvallen op nieu we wijze telkens onschadelijk weten te maken, door de taktiek van de her haalde uitwijking. Telkens hadden de bolsjewisten wederom aderlatingen te ondergaan, die hun op zeer zware bloedverliezen kwamen te staan, ter wijl hun pantsers, geschut en vliegtui gen in zoo grooten getale vernietigd Werden, dat deze zelfs bij de giganti sche afmetingen, die ginds de strijd heeft genomen, opmerkelijk mloeten worden genoemd. Doch na elk nieuw zwaar bloedoffer week de elastische Duitsche verdediging uit, zoodat de te genstander nergens op haar werkelijk houvast verkrijgen kon. Ook volgens de bolsjewistische legerberichten en commentaren gelukte het niet, onder de Duitschers een slachting aan te richten of aanzienlijke getallen krijgs gevangenen in handen te krijgen. De Duitsche front verkorting, welke met deze tactiek gepaard ging, heeft voor de Duitsche troepen bovendien groote voordeelen opgeleverd. Het verkorte front kon beter met men schen en materiaal worden voorzien en biedt overigens, door zijn inge krompen verbindingslinies, het uit zicht op een vereenvoudigde ravitail leering. Vooral nu het tegen den win ter gaat loopen en de sneeuwmassa's zich weder zullen gaan ophoopen, zul len de transportproblemen daardoor aanzienlijk vereenvoudigd kunnen worden. De bolsjewisten, daarentegen, hebben tusschen hun nieuwe front en hun achterland de breede troostelooze zóne der grondig verwoeste gebieden. Hun zorgen zullen er daardoor niet minder op worden! Thans is de toestand globaal geno men zoo, dat de Dnjepr het verloop der wederzijdsche linies teekent. Duitschlands weerstand in het Oosten is echter, wat men ginds ook aan ge bied, dat ten deele economisch zeer waardevol was, heeft moeten prijs ge ven, ongebroken! De toestand in Italië. De zomer was voor Duitschland mede zoo zwaar door de gebeurtenissen op Sicilië en Calabrië, het verraad van Badoglio en de ineenstorting van het fascistische regiem. Thans begint ook daar de toestand geleidelijk op te kla ren. Reeds op Sicilië en het Italiaan sche Zuiden moesten de geallieerde troepen ervaren, dat een Duitsche schrede terug voor hen nog niet zon der meer een gemakkelijke stap voor uit beteekende. De krachtmeting bij Salerno was bloedig en hardnekkig; in Washington en Londen beseft men thans heel goed, dat de eigenlijke vuurproef voor de Britten en Ameri kanen nog op komst is. Men gaat er zelfs officieel toe over, de publieke opinie, die al te optimistisch dreigt te geraken, met ontnuchterende woorden eenigszins meer tot de werkelijkheid terug roepen.

Soester Courant | 1943 | | pagina 1