Hei Nieuwsblad b voor SOEST en BAARN 8 SCHEPEN TOT ZINKEN GEBRACHT. „De arme bloedverwanten der Geallieerden". NUMMER 81 ABONNEMENTSPRIJS: voor Soest en Baam 0.90 per drie maanden, daar buiten 1.05. Losse nummers 6 cent. Uitgave: N.V. Eerste Soester Electr. Drukkerij, Soestdijk. WOENSDAG 13 OCTOBER 1943 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. TWEEDE JAARGANG Redactie en Adm.: Van W eedestraat 7, Soestdijk. Telefoon 2962 - Giro 161165. 208 Bommenwerpers in drie dagen neergeschoten. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 11 Oct. Het Opper commando der weermacht deelt mede: 1 "Tusschen de Zee van Azof en Sapo- rosj voerden de Sovjets hun met ster ke artillerie-, pantser- en slagvlieger- strijdkrachten ondersteunde aanvallen op; deze mislukten echter door den taaien Duitschen afweer. Ook aan den midden-Dnjepr, in het gebied ten Zuiden van Gomel en in het gevechtsgebied ten Westen van Smolensk zijn alle aanvallen der Sov jets afgeslagen. De zlware gevechten in het penetratiegebied ten Zuidwes ten van Welikije Loeki duren onver minderd voort. In de laatste twee da gen werden aan het Oostelijk front 285 Sovjet-tanks vernietigd, waarvan het overwegend meerendeel in het ge vechtsgebied van Melitopol en Sapo- rosj. De luchtmacht ondersteunde in den centralen en Zuidelijken sector met sterke strijdkrachten den afweerstrijd van het leger, toel het ravitailleerings- werk van den vijand aan en vernietig de gisteren 48 Sovjet-toestéllen bij een eigen verlies van dri^e vliegtuigen. Bij de zware afweergevechten ten Westen van Smolensk heeft zich de Hessisch-Saarpfalzische 197e infante riedivisie, onder bevel van luitenant- generaal Böge, bijzonder onderschei- den. In Zuid-Italië viel de vijand een spoorwegsteunpunt in de vlakte van Campania aan. Hij werd bloedig, afge slagen. Van hei overige front zijn slechts plaatselijke gevechten van on ze gevech'tsvoorposten met vrij zwakke vijandelijke gevechtsgroepen te ver-- melden. Duitsche jagers en luchtdoel- artillerie van het luchtwapen en boord- en luchtdoelgeschut der Mari ne schoten boven het gebied van de Middellandsche Zee negen, meest viermotorige, bommenwerpers neer. Duitsche duikbooten brachten n harde gevechten in de Kara-zee, ten Noorden van den Atlantischen Oceaan en in de Middellandsche Zee, acht schepen van totaal 40.2000 B.R.T. tot zinken en beschadigden twee andere schepen door torpedotreffers zwaar. Van de beschermingsvaartuigen ver nietigden zij drie torpedojagers en een bewakingsvaartuig. Formaties Amerikaansche bommen werpers vielen gisternamidda'g West- Duitschland aan. Door brisant- en 'brandbommen ontstond vooral in Mün- ster. aanzienlijke schade in woon'wij- ken. De Dom en drie andere kerken werden zwaar beschadigd. Door den Duitschen afweer, vooral^ door formaties jachtvliegers, werd een groot deel van den naderenden vij and .vernietigd. Tot heden werd het neerhalen van 51 meest viermotorige bommenwerpers gemeld. Daarmede verloor de vijand bij zijn terreuraan- vallen op het Duitsche Rijksgebied in de laatste drie dagen in. totaal 208, meest viermotorige bommenwerpers. George Creel, die tijdens den vo- rigen wereldoorlog perschef was van Wilson, heelt in het tijd schrift „Colliers" van 21 Augustus, een leerrijk artikel geschreven. Het toont als titelblad het hooge hek van het Witte Huis, met als achtergrond den ingang van het paleis van den president. Buiten, voor dit hooge hekwerk, zit ten, als voor een klaagmuur, op lage klapstoeltjes, mét hun hooge hoeden, monocles, rokcostuums en gestreepte pantalons, de chefs van de missies der emigrantenregeeringen. Zij staren verlangend door de tralies, spelen kaart, geeuwen, slapen of knutselen met een mes wanhopig aan een stuk hout. Creel voert hen allen ten tooneele: de vertegenwoordigers van België, Luxemburg, Noorwegen, Nederland, Tsjecho-Slowakije, Joegoslavië en Griekenland. Alle, met uitzondering van het kleine Luxemburg, hebben hun Washingtonsche vertegenwoordi gers tot ambassadeurs benoemd, maar ook dat heeft hun positie niet verbe terd of tot het nakomen van verplich tingen geleid. Er trad een verandering in, zegt Creel, namelijk op 1 Juli 1942, toen die diplomaten in hoogen hoed in het Witte Huis mochten bijeenkomen, om de verklaring van de vereenigde fiaties te onderteekenen. Allen gevoel den, dat zij thans gelijkgerechtigde firmanten in de groote onderneming waren, want wat anders dan dit kon de uitdrukking „vereenigde naties" beteekenen? Welk een ommekeer! Doch van toen aan ontvingen zij ook geen verdere uitnoodigingen. De posi tie van de missie der emigranten is intusschen zoodanig verslechterd, dat de dagelijksche verschijning van den postbode hun eenige verbinding met de USA-regeering vormt. Als Churchill, „op een van zijn re gelmatige tochten als van een han delsreiziger" naar Washington komt, snellen actieve vertegenwoordigers der emigranten, door nieuwe hoop bezield, naar het Witte Huis, maar zij komen niet verder dan het hooge hekwerk, dat het park afsluit en staan dan bui ten voor de poort, in wind en regen, in broeiende hitte. Zoodra de eerste journalist het bureau van het Witte Huis verlaat, stroomen zij naar hem toe en vragen met zielige stem: „Ver telt U ons alstublieft, wat hebben wij besloten, wat zijn onze plannen?" Indien zij al te gedeprimeerd zijn halen zij uit den achterzak van hun* rok een copie van het Atlantic Charta te voorschijn en spreken zich moed in met de daarin" voorkomende schoone woorden: „Groot-Brittannië en de Vereenigde Staten wenschen geen ter ritoriale veranderingen, die niet met den vrij tot uiting gebrachten wil van de betreffende volkeren overeenko men." De eerste schok kwam, toen Chur chill koel verklaarde, dat hij niet de liouidatie van het Britsche Empire zou dulden. Hoe was dat met het Atlantic Charta overeen te brengen? Veel erger was het, toen Stalin vast stelde, dat hij Polen, de Baltische sta ten en misschien ook Finland bij de Sovjet-Unie zou inlijven.Dat was een harde en zware slag voor de arme vertegenwoordigers van Oost-Europa. Wat zou er worden van Bulgarije, Griekenland. Hongarije. Joegoslavië? Zou Stalin niet eenvoudig alles in de zak steken, de Dodecanesos incluis? Zelfs de Tsjechen werden nerveus, en de Roethenen duchtten, dat oom Stalin in zijn liefde yoor vreemde volken ook Roethenië aan zijn borst zou-drukken. Spreekt men met den.eenVf ande ren vertegenwoordiger van de Donau-, Balkan- of Baltiscne ^staten, zoo schrijft Creel, dan kan men aanstonds opmerken, dat hun vrees voor Hitier allerminst grooter is, dan hun angst voor Stalin. Allen zijn er beducht voor, trawanten of zelfs onderdanen van de Sovjet-Unie te worden, in plaats van gelijkgerechtigde „vereenigde naties." Wel sloot Stalin in 1939 een pact met Polen, maar toen Duitschland Polen aan den eenen kant binnenrukte, trok Stalin over de andere grens. En hoe kan Stalin zijn huidige aanspraken met het plechtige verdrag van 1941 overeen brengen? Door afstand van al le Poolsche gebieden te doen? De diplomaten-in-ballingschap be grijpen ook Roosevelts politiek ten op- zichte van Stalin niet. Huns inziens zijn compromissen en tijdelijke tege- moetkomingen slechts wapens tegen over het brutale realisme van de Kreml-regeering, die elk toegeven als een teeken van zwakheid opvat. Waar zou Rusland, zonder de leveringen uit USA, aan toe zijn? Waarom moet der halve altijd de eene kant concessies doen, speciaal dan, als het om het prijsgeven van groote grondbeginselen gaat? Waarom iemand de pink geven, als hij de heele hand hebben -wil? Ook de vertegenwoordigers van Noorwegen Nederland en Luxemburg zijn droefgeestig gestemd Ofschoon zij rechtstreeks, met Stalins eischen niets te maken hebben, vragen zij zich af: „Indien een gedeelte van het Atlantic Charta verscheurd wordt, wie garan deert dan de rest? Kan men een ei slechts voor de helft stuk breken?" Deze missies zijn bovendien veront waardigd op het Amerikaansche bu reau van oorlogsinlichtingen, hetwelk naar Europa kortegolf-programma's uitzendt, die door hen allen als un fair, misleidend en tendentieus worden bestempeld. De Polen klagen erover, dat in het „Poolsche uur" de manuscripten van een man worden gebruikt, die in Pa rijs woonde en slechts betrekkingen met de Fransche radicalen onderhield, zoodat hij alles behalve het Poolsche nationale standpunt vertegenwoordigt. De Joegoslaven zijn er boos over, dat in de voor 'hun laad bestemde uit zendingen een „Russophiele commu nist" aan het woord is, die zich bru taal den naam van den Montenegrijn- schen patriot Tito toegeëigend heeft. De Nederlanders klagen er over, dat de uitzendingen voor Insulinde wor den verzorgd door drie personen, die de Nederlandsche regeering graag in hechtenis zou willen nemen, want een van hen zou een gedeserteerde militair zijn en de beide anderen zouden van Nederlandsche schepen in de USA zijn gedrost! De Hongaren ergeren zich erover, dat de Hongaarsche spreker een Tsjech is. Nog woedender echter is de groep die voor een vrij Oostenrijk werkt, omdat namens hen een zekere Julius Deutsch "het woord voert, die in 1934 de communistische revolte leidde, en na zijn vlucht uit Oosten rijk dienst nam bij de Spaansche com munisten. Als men bedenkt, zoo eindigt Creel, dat onderdanen van deze kleine vol ken voor de vereenigde naties te land, in de lucht en op zee strijden en dat verder nogomstreeks een millioen. hunner arbeidt-in de Britsche en Ame rikaansche oorlogsindustrieën, dan zou het gepast moeten worden geacht in dien Roosevelt van tijd tot tijd eens een van hun vertegenwoordigers bij zich ontbood of Elmer Davis eens een keer zich sympathiek met hen onder hield. UITGAAN. Zooals we in een vorig nummer van dit blad reeds schreven, zal er in Baam geen gebrek aan gelegenheid tot uitgaan zijn dezen wjnter. Behalve de uitvoeringen, welke wij reeds aan kondigden voor deze week, willen wij thans nog de aandacht ve§tigen op de voorstelling van de revue: „Daar zit muziek in'VÜvelke a.s. Maandagavond in „Musis Sacrum" gaat. Gezien het geen geboden wordt, zal het zeer zeker niet aan belangstelling ontbreken. Onze mannen in het Oosten. (SS P.K. Buschschulte O-H- P s). TEGEN HET BOLSJEWISME. Meldt U voor de Waffen-SS en de landwacht. Het SS-Ersatzkommando deelt me de: iedere gezonde Nederlander, in den leeftijd van 17-45 jaar, kan zich vrij willig bij de hieronder vermelde adres sen vervoegen, ten einde gekeurd te worden voor de "Waffen-SS of de Landwacht. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmid delen, etc. Vrijwilligers, die om bepaalde re denen in Nederland moeten blijven, kunnen dienst nemen bij de landwacht of bij het SS-Wachtbataljon dn AToort. Ook vrijwilligers voor de Duitsche Kriegsmarine kunnen zich aanmelden: zij, die tot de Germaansche SS in Ne derland toetreden willen, kunnen zich eveneens aanmelden. Personen tusschen 18-30 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor de te werkstelling, kunnen zich eveneens aanmelden en wordên gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrij gesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder worden, die na minstens een jaar diensttijd zijn 'geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is met doorslagge vend. Beslissend voor bevordering zijn: karakter, gedrag, prestatie! 18.10.43 9-14.00 uur: R'dam, Deut- sches Haus, Westzeedijk. 19.10.43 9-12.00 uur: Breda, Restau rant Modern, Markt. 15-18.00 uur: Den Bosch, Ho tel Noord-Brabant, Markt 45. 20.10.43 9-12.00 uur: Venlo, Deutsches Haus, Egmondstraat 16. 15-18.00 uur: Arnhem, Café Royal. 21.10.43 9-12.00 uur: Hengelo, Café Modern, Spoorstraat 18. 15-18.00 uur:Zwolle, Hotel Gijtenbeek. 22.10.43 9-12.00 uur: Assen, Concert huis a. d. Vaart 15-18.00 uur: Groningen, Con certhuis Poelestraat. 23.10.43 9-12.00 uur: Leeuwarden, Huize Schaaf, Breed straat. 24.10.43 9-14.00 uur: A'dam, Dam 4. 25.10.43 9-13.00 uur: Utrecht, N.V. Huis, Oude .Gracht 245. 26.lp.43 9-14.00 uur: Amersfoort, Pol. Durchgangslager, Leusderweg. 27.10.43 9-14.00 uur: Den Haag, Café den Hout, Bezuidenhoutscheweg.

Soester Courant | 1943 | | pagina 1