Hei Nieuwsblad De zeeslag bij Bougainville. voor SOEST en BAARN HITLER'S REDE. Het verloop van den oorlog. Het gaat te langzaam.....* NUMMER 90 ABONNEMENTSPRIJS: voor Soest en Baarn 0.90 per drie maanden, daar buiten 1.05. Losse nummers 6 cent. Uitgave: N.V. Eerste Soester Electr. Drukkerij, Soestdijk. ZATERDAG 13 NOVEMBER 1943 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. TWEEDE JAARGANG Redactie en Adm.: Van Weedestraat 7, Soestdijk. Telefoon 2962 - Giro 161165. OP 8 November heeft Hitier in den Jjöwenbraukelder te -München een groote herdenkingsrede ge houden ter gelegenheid van den 9den November. De Führer liet daarbij den geheelen oorlog uit den laatsten tijd nog eens de revue passeeren, waarbij hij uit voerig stil stond bij den zwaren storm loop uit 't Oosten, den zwaarsten strijd, dien het Duitsche volk ooit te door staan heeft gehad. Na de redding van Mussolini te hebben gememoreerd, be sprak de Führer de bomoorlog op het Duitsche Vaderland, waarbij hij ver zekerde, dat het uur der vergelding komen zal, of men het gelooft of niet. Duitschland zal nooit capituleeren en de fout van 1918 herhalen, daar het zeker is, dat diegene, die de wapens als allerlaatste neerlegt, Duitschland zal zijn en wel om vijf minuten over twaalf. Bij het einde van dezen oorlog zullen de grootste lauweren geoogst moeten worden en dat zal dan op rekening komen van ons geloof en onze volhar ding tegenover elke propaganda van den vijand. Zou eventueel deze vijand ergens een nieuwe landing willen on dernemen; dan zal hij stuiten op onze paraatheid en de ervaring opdoen, dat het een heel andere zaak is te landen op Sicilië tegenover de Italianen, dan aan het Kanaal of elders tegenover de Duitschers. Hem zal dan blijken, of onze terughoudendheid op menige gebieden zwakheid of koele bereke ning was. De beoogde ineenstorting van het Duitsche front zal niet alleen niet wor den bereikt, doch zooals steeds in de wereldgeschiedenis zal alleen de laat ste slag de beslissing brengen. Kracht en vertrouwen bezielt onze aanhangers en tenslotte zullen wij beleven de wonderbaarlijkste overwinning van het geloof tegen de vermeende ele menten van het zakelijk mogelijke. Geloof aan de eindoverwinning zal deze tenslotte doen bereiken door vol harding van allen, die medehelpen haar te bewerkstelligen, het Duits jhe volk kan volkomen .gerust wezen, want wat er ook moge komen, wij zullen het meester wórden. Inmiddels heeft zich weer een zeer opmerkelijk succes van Japan voor gedaan ten Zuiden van het eiland Bougainville der Salomonseilanden. Bij een Japanschen aanval op een convooi en escortevloot in de wateren aldaar zijn vier slagschepen tot zin ken gebracht, twee kruisers en drie torpedobooten, benevens 4 transport schepen. Zwaar beschadigd werden 3 In het gebied van de Volturno heb ben de geallieerden geleidelijk weder hun krachten tot een grooten aanval ontplooid, welke in het bijzonder in den sector van het verkeersknooppunt Isernia een hevig karakter vertoont. Aan den Oostelijken vleugel doen de troepen van Montgomery nog steeds moeite, nieuwe terreinwinst te beha len. Zij strijden in de buurt van de ri- vier de Trigno, zonder dat hun zware bloedoffers tot op heden tot resultaten geleid hebben. Sinds hun landing bij Termoli, op 4 Oct. j.1., hebben de geal lieerden in dezen gevechtssector, niettegenstaande een voortdurende on dersteuning van hun strijdkrachten ter zee, geen kans gezien meer dan 20 Km, vooruit te komen! Inmiddels zijn sinds de landing van de Amerikanen -bij Sa- lerno, reeds twee maanden verstreken en nog ligt het front ten Zuiden van Rome, het eerste en wellicht meest begeerde doel. Het gaat te langzaam met de oorlogvoering: in het geallieer de kamp openbaart zich al reeds van alle kanten hierover wrevel! groote kruisers en een kleine, te rwijl verschillende andere-schepen in brand werden geworpen. 15 vijandelijke vliegtuigen werden daarbij neerge schoten, terwijl 16 eigen vliegtuigen verloren gingen, die zich opzettehjk op de vijandelijke doelen gestort heb ben. Deze „tweede luchtslag bij Bou gainville" is dus wel tot een zeer op merkelijk succes voor de Japansche strijdkrachten geworden. Generaal Mac Arthurs hoofdkwar tier heeft meegedeeld, dat thans ook op het grootste eiland der Salomóns- groep, Bougainville, het laatste dat zich nog geheel in Japansche handen bevond, Amerikaansche troepen zijn geland. Eenige dagen tevoren zetten zij eveneens strijdkrachten af op het eiland Choiseul, waar felle gevechten aan den gang zijn. Op Nieuw-Guinea, in het gebied van Finchhaven, hebben de Japanners een distancieeringsbewe- ging uitgevoerd, nadat zij hun tegen standers zware verliezen hadden toe gebracht. Men verwacht, dat zij in hun nieuwe stellingen zich op een spoedig te ondernemen tegenoffensief voorbereiden. Geeft het strijdtooneel in den Zui delijken Pacific derhalve allerwegen een verhoogde activiteit te aanschou wen, deze gaat tevens voor de Ameri kanen gepaard met het incasseeren van ziware klappen. Volgens Japan sche berichten uit het keizerlijke hoofdkwartier, hebben de Japansche lucht- en vlootstrijdkrachten sinds 31 Oct. in de wateren van den Salomons- archipel omstreeks 10 Amerikaansche oorlogsschepen tot zinken gebracht, waaronder meerdere zware kruisers, enkele torpedobooten en eenige klei nere eenheden. Bij een luchtaanval op Rabaul, waarbij omstreeks 250 Ame rikaansche toestellen wajfen betrok ken, verloren de Japanners 15 vliegtui gen, hun tegenstanders 20; een raid op Boeka, ten Noorden van Bougain ville, kostte den Yankees 39 toestellen, tegen de Japanners 15. Het beeld van de Japansche oorlog voering in de Stille Zuidzee komt der halve in groote trekken overeen met dat van de Duitsche in Italië en aan het Oostfront; zij matten hun tegen standers af, ook al moeten zij daarte genover geleidelijk wat van het vóór terrein prijsgeven. SOEST. DE ONEERLIJKE WERKSTER. In de Maandag j.1. gehouden zitting van den Utr. Politierechter werd de uitspraak tegen de 39-jarige Mejuf frouw P. K., huisvrouw van F. P. V. alhier voortgezet. Verdachte stond terecht wegens diefstal in dienstbetrekking. In het tijdvak April-Juni van dit jaar als werkster dienende bij mevrouw G. E. van Z., alhier, had zij rich verschil lende waardevolle voorwerpen en ar tikelen toegeëigend, w.o. een textiei- kaart, dames-onderkleeding en eenige bankbiljet tot een gezamenlijk be drag van 130.Uit een over verd. ingebracht rapport door de Oommis sie van Voorlichting bleek, dat deze Bij onze vrijwilligers. Tijdens hun opleiding. (G.F.L./H P s). FLINKE KERELS MELDEN ZICH NU VOOR DE WAFFEN- S.S. EN DEN LANDSTORM. Het SS-Ersatzskominando deelt me de: Iedere gezonde Nederlander in den leeftijd van 17-45 jaar kan zich vrij willig bij de hieronder vermelde adressen vervoegen 'ten einde gekeurd te worden voor de Waffen-S.S. en den Landstorm. Tijdens de keuringen woYden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmid delen etc. Vrijwilligers, die om bepaalde rede nen in Nederland moeten blijven, kun nen dienst nemen 'bij den Landstorm of bij het S.S.-Wachtbataillon te A'foort. Ook vrijwilligers voor de Duitsche Kriegsmarine kunnen zich aanmelden. Zij, die tot de Germaansche S.S.-Ne- derland willen toetreden, kunnen zich eveneens aanmelden. Personen tusschen 19 en 30 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor de te werkstelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrij gesteld. Officier in de Waffen-S.S. kan ieder worden, die na tenminste een jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslaggevend. Beslissend voor bevordering »ijn: ka rakter, gedrag, prestatie! 15.11.43 9-14.00 uur: Rotterdam, Deut sche Óberschule. Westerlaan 2. 16.11.43 9-12.00 uur: Goes, Hotel Cen tra L 16.11.43 15-18.00 uur: Breda, Restau rant Modern, Markt. 17.11.43 9-14.00 uur: Den Bosch, Hotel Noord-Brabant, Markt 45. 18.11.43 9-12.00 uur: Venlo, Deutechee Haus, Egmondstraat 16. 18.11.43 15-18.00 uur: Arnhem, Café Royal. 19.11.43 9-12.00 uur: Hengelo, Café Modern, Spoorstraat 18. 19.11.43 15-18.00 uur: Zwolle, Hotel Gijtenbeek. 20.11.43 9-12.00 uur: Assen, Concert huis a. d. Vaart. 20.11.43 15-18.00 u.: Groningen, Hee restraat 46. 21.11.43 9-12.00 uurLeeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat. 22.11.43 9-14.00 uur: A'dam, Dam 4. 23.11.43 9-13.00 uur: Utrecht, N.V.- Huis, Oudegracht 245. 24.11.43 9-14.00 uur: Amersfoort, Pol. Durchgangslager, Leusderweg. 25.11.43 9-14.00 uur: Den Haag, Café Den Hout, Bezuidenhoutscheweg. juffrouw niet gunstig bekend staat en onbetrouwbaar wordt geacht. Voorts wezen de stukken uit, dat zij reeds tweemaal wegens diefstal en heling veroordeeld is. De Officier van Justitie, mr. Quin- tus, eischte tegen verdachte drie maanden gevangenisstraf. De Politierechter veroordeelde^ haar conform den eisch. Zichtbaar gebelgd, alsof haar groot onrecht was aange daan, verklaarde verdachte in hooger beroep te. zullen gaan. ALGEMEENE VECHTPARTIJ IN HET WOONWAGENKAMP. Vier arrestaties. In den vroegen ochtend van Dinsdag is een groote vechtpart ontstaan in het Soester woonwagenkamp nabij de Birktstraat. Deze vond zijn oorsprong in het feit, dat een der mannelijke be woners van dat kamp een oogje had op de dochter van een der andere be woners, hetgeen echter heelemlaal niet naar den zin was van den vader van het meisje. Er ontbrandde daarover een hevige ruzie, waarbij zich andere woonwagenbewoners ook mengden. Een hunner zong zelfs een spotliedje op het bewuste meisje, wat niet be paald de gemoederen bekoelde. De va der geraakte in toorn, er ontstonden twee kampen onder de woonwagen bewoners en een complete algemeene vechtpartij was het gevolg. De zanger van het liedje met zijn zoon staken met een mes naar den vader van het meisje, "doch staken gelukkig mis. Een ander drong met een bijl in de woon wagen van den vader van het mieisje binnen en dreigde daar te slaan. De slag werd afgeweerd, waardoor de aangevallene een diepe en gapende wonde aan den linker onderarm kreeg. De vader had een emaille waterkan als afweermiddel genomen, waarmede hij den liedjeszanger een flinke klap gaf. zoodat deze een gapende wonde links aan het hoofd opliep. Vrij wel alle woonwagenbewoners na men tenslotte aan den veldslag deel. De ouderen een vrouw van den man met de bijl ageerden tegen den vader van het meisje en andere omstanders en het leek, of ernstige dingen te ge beuren stonden. De man *met de bijl sloeg later nog met zijn instrument dwars door een groote dure matglazen versieringsruit. Toen de politie arri veerde, was. zooals gewoonlijk, de rust iweer wat herstelde, doch de bijl was nergens meer te vinden. Als gevolg van een en ander werden gearresteerd de man van de bijl H. D., de liedjeszan ger G. S. Sr. en diens zoon G. S. Jr., alsmede de vader van het meisje, om wie de ruzie was begonnen, J. H.' De drie laatst genoemden zijn later weer op vrije voeten gesteld, doch de eerst genoemde zal worden overgebracht naar Utrecht. Hij zal worden vervolgd voor poging tot doodslag, subs. mis handeling, ten gevolge hebbend zwaar lichamelijk letsel, meer subs. zware mishandeling. EEN RIOLEERINGSPLAN WORDT VOORBEREID. Door 'den Burgemeester van Soest is, na goedkeuring door den Commis saris in de provincie Utrecht, een cre- diet geopend ten laste der gemeente van 2500.Het is de bedoeling daaruit te financieren de eamlenstel- ling van een rioleeringsplan voor de gemeente Soest met uitzondering van Soesterberg, welke samenstelling thans is opgedragen aan het Ingenieursbu reau Dwars, Hederik en Verhey te Amersfoort. Dit bureau zal thans een dergelijk plan ontwerpen, dat wordt geëischt indien goedkeuring op een uitbreidingsplan wordt verzodht. Het bureau ical daarbij gebruik maken van de opmetingen en waterpassin gen, die eenige jaren geleden reeds hiervoor door den dienst van Gemeen te Werken hebben plaats gehad. f

Soester Courant | 1943 | | pagina 5