Het Nieuwsblad DUIKBOOTEN WEER ACTIEF, 0 voor SOEST en BAARN Zware gevechten bij Krementsjoeg. Zweden's onzijdigheidspositie. BRITTEN OP QE AZ0REN NUMMER S4 ABONNEMENTSPRIJS: voor Soest en Baarn 0.90 per drie rtiaanden. daar buiten 1.05. Losse nummers 6 cent. Uitgave: N.V. Eerste Soester Electr. Drukkerij, Soestdijk. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 21 Oct. Het Opper bevel van de weermacht maakt be- •kend: In het penetratiegebied ten Zuid- Oosten van Krementsjoeg hebben de Sovjets gisteren tijdAjk slechts plaat selijke aanvallen ondernomen, waar mede zij de bres naar de zijkanten probeerden te verbreeden. In gevech ten, die hier en daar een verbitterd karakter aannamen, werden deze aan vallen afgeslagen. Aan het front tusschen Kief- en Tsjernigof zette de vijand zijn sterke doorbraakpogingen voort, die telkens met verscheiden divisies werden on dernomen. Terwijl ten Noorden van Kief alle aanvallen bloedig mislukten, duren de gevechten ten Noordwesten van Tsjernigof nog voort. Van de overige deelen 4van het Oos telijke front worden slechts uit de sectoren van Melitopol, Gomel en ten Zuidwesten van Welikije Loeki vrij levendige plaatselijke gevechten ge meld. Ten Noorden van Kief heeft zich de gevechtsgroep van de 323e divisie infanterie onder kolonel Glatz, door voortreffelijke houding en gevechts prestaties in den aanval en den af weer bijzonder onderscheiden. Aan het Zuid-Italiaansche front ontstonden gisteren geen gevechtshan delingen van beteekenis. Vijandelijke aanvallen bij Campobasso en aan den kustweg ten Noordwesten van Termo- li werden afgeslagen. Vijandelijke vliegtuigen drongen gis- \e:èrt overdag, alsmede in den afge loopen nacht, onder bescherming van het wolkendek, het Rijksgebied bin nen en wierpen bommen op eenige plaatsen, waaronder kleine landelijke HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 20 Oct. Het Opperbevel der Weermacht maakt bekend: Ten Noorden van de Zee van Azof hebben de Sovjets opnieuw ons front aangevallen. Ten Zuidoosten van Krementsjoeg duren de zware afweergevechten met onverminderde felheid voort. Tusschen Kief en Gomel zijn op verscheiden plaatsen uitgevoerde vij andelijke doorbraakaanvallen na ver bitterde, den geheelen dag aanhouden de, gevechten afgeslagen. Aan het overige Oostelijke front hebben zich alleen ten Zuidwesten van Welikije Loeki en ten Noorden van het Ilmenmeer plaatselijke en voor ons succesvolle gevechten voorgedaan. In de wateren van Vardö hebben formaties jagers en jachtkruisers op nieuw een vijandelijken luchtaanval op een Duitsch ravitailleer'ingskon- vooi verijdeld. Zonder eigen verliezen werden 14 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. In Zuid-Italië is het in de bocht van de Volturno en in het gebied van Campobasso tot levendige gevechts activiteit gekomen. Na wisselvalligen strijd werden Amerikaansche strijd krachten uit een tijdelijk verloren gegane plaats ten Noorden van Capua teruggeworpen. Uit de-andere front- sectoren worden wederzijdsch artille rievuur en succesvolle eigen stoot troepactiviteit gemeld. Beveiligingsvaartuigen der marine hebben boven het Nederlandsche kust gebied gisteren zes vBritsche vliegtui gen neergeschoten. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht doelen in het gebied van Londen aangevallen. gemeenten. Er werd een gering aantal slachtoffers gemaakt en er werd scha de aangericht aan gebouwen. Lucht verdedigingsstrijdkrachten haalden 16 viermotorige Britsch-Amerikaansche bommenwerpers en 2 jagers omlaag. De Duitsche luchtmacht ondernam in den nacht van 20 op 21 Oct ober een krachtigen aanval op het haven gebied van Huil en bestookte boven dien enkele doelen in het stadgebied van Londen en aan de kust van Zuid- Engeland met bommen. Een Duitsch vliegtuig ging verloren. Duitsche duikbooten hebben in de Middellandsche Zee van den Britsch- Amerikaanschen aanvoer 7 schepen met een gezamenlijken inhoud van 54.000 brt. tot zinken gebracht en een ander schip door torpedotreffers zwaar beschadigd. SOVJET-RUSSISCHE VOLK OORLOGSMOE. Onder het opschrift „Het Sovjet- Russische volk is oorlogsmoe Geen vreugde over de successen aan de fronten De voedselpositie wordt er niet beter op Van de vrouwen wordt het maximum aan arbeids inspanning gevergd", bericht „Folkets Dagblad" uit Stamboel, dat de Sovjet-Russische successen aan de fronten niet de ver wachte vreugde ten gevolge hebben gehad. Men hoopte, dat de moeilijkheden op het gebied der levensmiddelenvoorzie ning geringer zouden worden. Dit xs evenwel niet het geval; integendeel, de rantsoenen worden steeds kleiner. ONZE MANNEN IN HET OOSTEN. (SS P.K. Buschsculte O-H P s). TEGEN HET BOLSJEWISME. Meldt U voor de Waffen-SS en de landwacht. Het SS-Ersatzkommando deelt me de: iedere gezonde Nederlander, in den leeftijd van 17-45 jaar, kan zich vrij willig bij de hieronder vermelde adres sen vervoegen, ten einde gekeurd te worden voor de Waffen-SS of de Landwacht. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmid delen, etc. Vrijwilligers, die om bepaalde re denen in Nederland moeten blijven, kunnen dienst nemen bij de landwacht of bij het SS-Wachtbataljon in A'foort. Ook vrijwilligers voor de Duitsche Kriegsmarine kunnen zich aanmelden: zij, die tot de Germaansche SS in Ne derland toetreden willen, kunnen zich eveneens aanmelden. Personen tusschen 18-30 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor de te werkstelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrij gesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder worden, die na minstens een jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslagge vend. Beslissend voor bevordering zijn: karakter, gedrag, prestatie! 27.10.43 9-14.00 uur: Den Haag, Café den Hout, Bezuidenhoutscheweg. Het optrekken van het roode leger heeft niet een verbetering in de voed selpositie met zich mee gebracht, daar ■de Duitschers zoowel den oogst als het vee uit de door hem ontruimde gebie den hebben meegenomen. Daarbij kGmt nog, dat de groote verliezen aan het front de stemming onder het Sov jet-Russische volk beïnvloeden. Er zijn momenteel nauwelijks nog families in de Sovjet-Unie, waarvan niet een of meer bloedverwanten gevallen zijn. Tenslotte dragen de arbeidsverhou dingen aan het thuisfront er ook toe bij, de stemming nog bitterder te doen worden. Vooral de vrouwen in de wa- penbedrijven moeten hard werken. Overal treft men thans echter vrou welijke arbeidskrachten aan; zelfs in die bedrijven, waar het hardst moet worden gewerkt. Vele vrouwen wer ken ook in de mijnen. Het Sovjet-Russische volk is oor logsmoe en verlangt naar den vrede. De oorlog begint de menschen op de zenuwen te werken, wat vooral aan het spoorwegpersoneel te merken is. Zweden's positie temidden van de bij den oorlog betrokken volken van het Europeesche Noorden is uiterst delicaat. Vandaar, dat het land zich gioote inspanningen heeft te getroos ten, teneinde zijn onzijdigheid in het groote militaire conflict onzer dagen behoorlijk door het betoonen van mi litaire macht te ruggesteunen. Reeds drie jaar lang hebben de Zweden zich bezig gehouden met den verderen uit bouw van hun defensie. Zij hebben thans wel zoo ongeveer in dit opzicht het uiterste aan lasten aanvaard, wel ke een volk, dat niet zelf medestrijdt, op zich kan nemen. Het Zweedsche volk leeft aller minst „als in Abrahams schoot", maar het mort niet, het toont zich eendrach tig en gedisciplineerd. Alle mannen en vrouwen tusschen de 15 en 65 jaar moeten zich beschikbaar stellen voor het verleenen van hulpdiensten, zoo dra zij daartoe door den chef der weermacht zouden worden opgeroe pen. Het leger (bezit derhalve een groot aantal reservebronnen, waarop het in geval van nood kan steunen. De Zweedsche vrouw neemt thans in het arbeidsleven een voorname plaats in. Vooreerst is zij het, die ertoe aan gewezen is om de mannen, die de uni form hebben aangetrokken, op hun arbeidsplaatsen te vervangen. Dan zijn er niet minder dan 400.000 vrou wen, ingeschreven voor het verzorgen van agrarische werkzaamheden, voor het geval een algemeene mobielma- king van het leger zou moeten wor den afgekondigd. De behoefte aan vrouwelijke hulpkrachten in machine fabrieken en in de vliegtuigindustrie is zoo dringend, dat haar opleidings termijn vaak bekort moet worden. Voorts doen vele vrouwen dienst als leden van de luchtbescherming, ja zij verrichten zelfs verschillende semi- militaire functies, teneinde het moge lijk te maken, dat mannen, die in het civiele leven moeilijk kunnen worden gemist een tijdlang van het vervullen van hun soldatenplicht kunnen wor den ontheven. Lastig te beantwoorden is de vraag in hoeverre Zweden zich, ondanks dit alles, veilig voelt. Dr. Günther heeft onlangs in een groote rede meege deeld, dat Zweden omstreeks 600.000 ton van zijn handelstonnage aan En geland heeft uitgeleend, onder na drukkelijke bepaling, dat deze sche- -pen niet voor troepen- of munitie- transporten mochten worden gebruikt. Van deze tonnage is echter, ondanks die beperkende bepalingen, thans niet veel meer dan een bescheiden derde -gedeelte over. Ter zee heeft het land derhalve wel heel zware verliezen ge leden en voelt het zijn positie ten zeerste aangetast. Geeft de koe schillen - Dan geeft de koe melk. ZATERDAG 23 OCTOBER 1943 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. TWEEDE JAARGANG Redactie en Adm.: Van Weedestraat 7, Soestdijk. Telefoon 2962 - Giro 161165. DE kleine archipel der Azoren, die Portugeesch bezit is, is strate gisch bijzonder gunstig gèlegen, op 1200 K.M. van Afrika en 1360 K.M. van Portugal, dus zootwel in het Afri ka ansche als Europeesche maritieme vóórgebied. De afstand van deze eilan den tot de Amerikaansche kust is 3000 K.M.; vloot- en luchtbases, in dit in sulair gebied gevestigd, zouden voor het Britsch-Amerikaansche verkeer van groot belang kunnen zijn. Uit dien hoofde heeft er tusschen Churchfil en Roosevelt naar het schijnt sinds de ont moeting van Quebec een afspraak be staan, om Portugal te dwingen, de Azoren aan de Anglo-Amerikanen als steunpunten af te staan. Officieel ,s Salazar ertoe overgegaan, aan deze Britsche verlangens gehoor te schen ken, omdat er een Britsch-Portugeesch vriendschapsverdrag uit 1373 bestaat, hetwelk Engeland het recht zou ge ven, uit dien hoofde een beroep op Portugal's toeschietelijkheid te doen. In 't Lagerhuis, waar Churchill deze mededeeling ter tafel bracht, ontstond een brullend gelach, toen hij met de ze mop kwam. De achtergrond van deze verwikke ling is echter het tegendeel van amu sant. Engeland heeft Portugal een voudig voor de keuze gesteld, de Azo ren tijdelijk in bruikleen te geven, dan wel ze tegen een Britschen aanval te verdedigen. Dit laatste zou naar men kan bevroeden bij voorbaat op een mislukking hebben moeten uitloopen. Nu Portugal hét hoofd in den schoot heeft gelegd, Engeland ter wille is ge weest en verder de illusie eener wrak ke onzijdigheid overeind houdt, zal Brittannië het wellicht willen toe staan, wat meer voedsel uit overzee- sche gebieden te importeeren. Dat is voor een land, dat reeds met onlusten heeft te kampen gehad en stakingen die vermoedelijk met vreemd kapitaal Werden op touw gezet, ook een belang rijke factor. KAN DEZE OORLOG PLOTSE LING EINDIGEN? De militaire medewerker van het Londensche blad „Evening Standard" heeft zich de vraag gesteld, of de huidige oorlog plotseling kan eindi gen. Geallieerde deskundigen en staatslieden hebben al meermalen de plank mis geslagen, als zij zich waag-1 den aan optimistische voorspellingen. Hij, de militaire medewerker zou er evenwel in de eerste plaats op willen wijzen, dat het zeer gezond zou zijn, op een langdurigen oorlog te re kenen. Het Duitsche leger is momen teel numeriek nog even sterk als in het afgeloopen jaar, terwijl de Duit sche strijdkrachten over een uitste kende uitrusting beschikken en even als vroeger een groote dapperheid aan den dag leggen. Steeds weer zooals ook thans tijdens de terugtrekkende bewegingen in het Oosten leveren zij het bewijs, ook de moeilijkste si tuaties meester te zijn. DE BIJBEL IN HET FRIESCH. Thans is ook de door Dr. G. A." Wumkes vervaardigde Friesche ver taling van den Bijbel gereed gekomen. Voor den eersten keer zal dus nu ook een complete Bijbelvertaling in het Friesch verschijnen. Van de ongeveer 1070 talen, waarin de bijbel thans ge heel of gedeeltelijk vertaald is, zijn er niet meer dan 179, die een complete vertaling bezitten. Het Friesch komt daar nu als de 180e taal bij, nadat het reeds door de publicatie in 1668 van 52 psalmen in de bewerking van Gijsbert Japiks de 52e taal was, waarin een deel van den bijbel in vertaling in druk verscheen. Dat deze Friesche vertaling in een behoefte voorziet, wordt wel bewezen door het feit, dat thans reeds bijna de geheele oplage van 5000 exemplaren is uitverkocht!

Soester Courant | 1943 | | pagina 1