Het Nieuwsblad Nieuwe winkelsluitingsregeling. Zware afweergevechten duren onverminderd voort. voor SOEST en BAARN Metingang vanINov. a.s.s DE BOLSJEWISTISCHE SLOKOP. NUMMER 85 ABONNEMENTSPRIJS: voor Soest en Baarn 0.90 per drie maanden, daar buiten 1.05. Losse nummers 6 cent. Uitgave: N.V. Eerste Soester Electr. Drukkerij, Soestdijk. WOENSDAG 27 OCTOBER 1843 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. TWEEDE JAARGANG Redactie en Adm.: Van W eedestraat 7, Soestdijk. Telefoon 2962 - Giro 161165. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 25 Oct. Het Opperbevel van de weermacht maakt bekend: Op de zwaartepunten van den groo- ten afweerslag in den Zuidelijken eni centralen sector van het Oostelijk front kwam het gisteren tot bijzon der verbitterde gevechfen. Verschei den ten Zuiden van Melit'opol en ten Zuidoosten van Saparosi op een smal front aanvallende Sovjet-divisies wer den onder groote verliezen afgeslagen. Eenige penetraties werden afgegren deld. Aan^weerszijden van Dnjeprope- trofsk slaagden vijandelijke strijd krachten er onder bescherming van den dichten nevel in op den Westelij ken oever van den Dnjepr bruggen hoofden te vormen. In het penetratiegebied ten Zuid oosten van Krementsjoeg wisselden sterke vijandelijke aanvallen op onze afgrendelingsfronten af met eigen te genaanvallen. De Sovjets versterkten hun pogin gen, naar Kriwoy Rog door te breken. De zware afweergevechten duren on verminderd voort. Tot jjprde gevechten kwam het ook ten Westen van Smolensk. Krachtige doorbraakaanvallen der Sovjets mis- lkten daar door den taaien tegenstand van onze troepen, die in een tegenaan val het tijdelijk verloren terrein her overden en daarbij een vrij zwakke vijandelijke groep vernietigden. Van het overige Oostelijke front vallen slechts plaatselijke gevechten Uit de sectoren ten Noorden van Kief, aan beide zijden van de monding der Ssosj, ten Zuidwesten van Welikije Loeki en ten Zuiden van het Ladoga- meer te melden. In de zware gevechten van de laat ste twee dagen werden 282 Sovjet tanks, waarvan de meeste aan het front tusschen de Zee van Azof en Krementsjoeg, stukgeschoten. Aan het Zuid-Italiaansche front vonden gisteren geen noemenswaar dige gevechtshandelingen plaats. Ster ke formaties Duitsche gevechtsvlieg tuigen vielen opnieuw met goed re sultaat het vijandelijke ravitaillee- ringssteunpunt Napels aan. Volgens intusschen binnengekomen berichten heeft het luchtwapen in den nacht van 21 op 22 October in het Oosten van de Middellandsche Zee een vijandelijken torpedobootjager tot zinken gebracht en een tweeden door bomtxeffers beschadigd. Boven de bezette gebieden in het Westen werden gisteren elf vijande lijke vliegtuigen neergeschoten, waar van negen door de luchtdoel-artillerie van het luchtwapen. Amerikaansche bommenwerpers vlo gen bij dik wolkendek en regen over Zuidoost-Duitschland en wierpen luk raak en ver uiteen bommen op eenige plaatsen. In den afgeloopen nacht vonden afzonderlijke aanvallen van vijande lijke storingsvliegtuigen op West- Duitschland plaats. Duitsche gevechtsvliegtuigen bom bardeerden afzonderlijke doelen in het stadsgebied van Londen. NIEUWE POSTZEGEL VAN 4 CENT. In de serie nieuwe postzegels zal van 1 November a.s. af verkrijgbaar zijn de zegel van 4 cent, uitgevoerd in donkerbruine kleur, met een afbeel ding van het oude ornament ruiter en paard, een voorstelling, die in vele vormen in alle tijden wordt aangetrof fen, v^n Wodan of Odin, via St. Maar ten tot aan St. Nicolaas toe. Het ge schilderde ontwerp is van Pijke Koch; staand model, afmetingen beeldvlak 28 x 21m.M., zegel 31% x 24% m.M. De zegels zijn uitgevoerd in rotogra- vuredruk, in vellen van 100 en 50 stuks. Tc Tilburg werd een gemeenschappelijke vormingsdag der N.S.D.A.P. en de N.S.B. gehouden, waarbij Dienstleiter Ritterbusch en de plaatsvervangend Leider der N.S.B.Van Geelkerken, het woord voerden. (Bildarchiv Arbeitsbereich der N.S.D.A.P./Stapf Pax s). MIDDAGSLUITING ALGEHEEL VERVALLEN. Met ingang van 1 November a.s. treedt weer een nieuwe Winkelslui tingsregeling in werking, waarbij is bepaald, dat de navolgende winkels cp werkdagen onafgebroken geopend moeten zijn van 10 tot 18 uur: winkels in groenten, aardappelen en fruit, melk- en zuivelwinkels, broodwinkels, winkels in vleesch en vleeschwaren <=n kruidenierswinkels. Alle overige winkels moeten onaf gebroken geopend zijn: op Maandag van 13-17 uur; op Zaterdag van 10-18 uur; op andere werkdagen van 10-17 uur. Deze overige winkels mogen dus op Maandagmorgen gesloten zijn, doch als zij een anderen ochtend of middag hebben, dat zij gesloten moeten zijn, moet dat zoo blijven, doch moeten zij dan Maandagmorgen geopend zijn. Krachtens bijzondere gemeentelijke regeling moeten op Dinsdagmiddag na 13 uur gesloten zijn de kappers- en baib'ierszaken en op Woensdagmiddag na 13 uur de winkels in vleesch en vleeschwaren, de kruidenierswinkels en de melk- en zuivelwinkels. De sla gerszaken moeten daarenboven op Maandag en Dinsdag gesloten zijn, echter alleen voor den normalen ver koop aan gewone klanten op de ge woon aangewezen bonnen. Deze bij zonder aangewezen zaken moeten dus ook des Maandagsmorgens geopend zijn, behalve natuurlijk de slagers winkels. Doordat in vrijwel alle bedrijven de arbeidstijden niet onaanzienlijk zijn verlengd in verband met een noodza kelijke verhoogde productie, is de ge legenheid tot het doen van inkoopen aanmerkelijk verminderd. Vandaar dan ook, dat de middagsluiting van 12.30 tot 2.30 uur vervallen is en ver boden Is verklaard. Door de verhoog de eischen aan de arbeidsprestaties ge steld, was dat noodzakelijk, want ve len zijn nu doorloopend overdag in vasten werkkring bezig, zoodat ".ij minder gelegenheid hebben tot het doen van inkoopen, waartoe juist het middaguur zich nog al eens goed leent. Dat daarvan het gevolg is, dat de win keliers wellicht wat ongerief van de nieuwe regeling hebben, was noodza kelijk, doch de belangen van de groo te categorie der koopers moesten in dit opzicht zwaarder wegen, dan die van de slechts kleine categorie der winkeliers. De mogelijkheid tot het verleenen van vrijstelling van de verplichting tot openstelling der zaken in het mid daguur in den zomer was reeds ver vallen en thans is met ingang van 1 November a.s. heelemaal geen mid dagsluitingsuur meer. In werkelijk zeer bijzondere geval len kan bij wijze van hooge uitzonde ring, behoorlijk gemotiveerd, de Bur gemeester nog vrijstelling van de plicht tot .het doorloopend geopend houden van de zaak of winkel ver leenen, doch daarvan zal slechts in hoogst enkele buitengewoon bijzon dere gevallen gebruik kunnen worden gemaakt. Zonder een dergelijke vrij stelling gelden met Ingang van 1 No vember a.s. de bovenvermelde tijden van geopend zijn en gesloten zijn zon der uitzondering en daarop zal vanaf 1 November scherpe controle worden gehouden. Het schijnt nog al eens voor te komen, dat zekere zaken ondanks alle verbodsbepalingen toch nog op bepaalde dagen en uren sluiten, speci aal in de middaguren van 12 tot 14.30 uur, en als dat thans wordt ontdekt volgen strenge maatregelen tegen der gelijke winkeliers, waaronder de mo gelijkheid tot 't algeheel verplicht slui ten van den winkel gedurende 'n zeke ren tijd een belangrijke is. Ten bate der winkeliers en van het koopend publiek hebben wij boven vermelde regeling nog eens uitvoerig vermeld, zoodat een ieder thans ge acht kan worden te weten, waaraan hij of zij toe is. HET FERMENTEEREN EN KEK^ VEN VAN AMATEURTABAK Begin Augustus is in de dagbladen bekend gemaakt, dat een aantal met name genoemde fermenteurs en ker- vers was aangewezen voor de verwer king van amateurstabak. Naast deze fermenteurs en kervers hébben thans nog de volgende ondernemingen toe stemming ontvangen voor ambteurs- tabak te bewerken: 1. de firma M. Wijnen, Hazestraat 81, Valkenswaard, fermenteur; N.V. Gyrath's Sig.fabriek te Valkenswaard, kerver; 2. Sig.fabr. „De Postduif', fa. Papen, Klappijstr. 40 te Oosterhout, fermenteur; N.V. Canton v/h S. Fick, St. Janstraat 184e Oosterhout, kerver; 3. de firma Van Liempt's Sig.fabr. en Tabakskerverij, Kapelstraat 35 te Elshout (N.B.), fer menteur en de N.V. Canton v/h. S. Fick, St. Janstraat 18 te Oosterhout, kerver. Voor de bereiding van eigen ge teelde tabak kunnen belanghebben den zich dus ook tot de hierboven ge noemde fermenteurs ter registratie aanmelden. De overige bepalingen, vermeld in het berjcht van Augustus blijven ook ten aanzien van de nieu we ingeschakelde ondernemingen on verminderd van kracht. In het bijzonder wordt er nogmaals de aandacht op gevestigd, dat het ver boden is, tabak bij andere dan offi cieel aangeu'e2en ondernemingen te laten fermenteeren of kerven. De on dernemingen, die een toestemming voor het fermenteeren en kerven van amateurstabak hebben verkregen, mo gen hun werkzaamheden slechts uit voeren in de plaats, waar het bedrijf is gevestigd. Het is hun derhalue niet toegestaan, fermentatie stations of fi lialen op te richten. AMERIKAANSCHE NECROLO GIE VOOR DE KLEINE STATEN. De Amerikaansche publiciteit bij de Engelsche schijnt dat al niet eens meer noodig te zijn wordt steeds meer voorbereid op de reeds achter de ^coulissen plaats gehad hebbende Anglo-Amerikaansche capitulatie voor de Sovjet-Russische eischen. De agi tatoren van het Witte Huis leggen er thans in het bijzonder den nadruk op, dat ook tnet betrekking tot het probleem „Behandeling van Duitsch- land na den oorlog" geen moeilijkhe den bestaan. Als men besloten heeft, Europa n zijn geheel aan de bolsjewisten over te leveren, kan het natuurlijk geen buitengewone moeilijkheden opleveren om het eens te worden over de „toe komstige behandeling van Duitsch- land" en dat heelemaal niet, als het hier om zuiver theoretische problemen gaat. De nieuwe ambassadeur der Sovjet-Unie in Washington heeft te verstoeir do br»dr\f»- ling van zijn regeering is, iederer politieken, militairen en economischen invloed van Duitschland na den oor log den kop in te drukken. Voor Finland en de andere door de Sovjets opgeëischte gebieden heeft de New Yorksche pers niets anders dan necrologie in petto. Finland is welis waar niet in oorlog met de V.S. en heeft zelfs een gezant te Washington, doch desondanks speelt de „New York Times" het klaar, de eischen der Sov jets ten opzichte van Finland goed te praten en te verklaren, dat deze eischen vanuit een „standpunt van veiligheid" gerechtvaardigd zijn. „Wat de overige Sovjet-Russische minimum-eischen aangaat", Zoo schrijft het blad, „Moskou beschouwt Bessarabië, de Boekowina, groote dee- len van Polen en de Baltische landen als eigendommen van de Sovjet-Unie, en de Moskousche pers verwerpt sar castisch elke discussie met betrekking tot dit onderwerp, terwijl zij de vraag stelt, of de V.S. er misschien aan zou den denken, of zij na den oorlog Ca- lifornië en Texas zullen behouden of niet." Het New Yorksche blad stelt Bes sarabië, de Boekowina, groote stuk ken van Polen en de Baltische landen: dus op voet van gelijkheid met twee Amerikaansche bondstaten als Caii- fornië en Texas en erkent de bolsje wistische eischen als volkomen ge rechtvaardigd. GEPOOGD LADE TE LICHTEN. Bij een winkel op het Nieuwerhoek- plein is een poging gedaan door een onbekende, om de winkellade te lich ten. Een cliënt betrapte den dief ech ter op heeterdaad, zoodat deze de bee- nen nam, zonder nog kans te hebben gehad zich iets van den inhoud der lade toe te kunnen eigenen.\J3et sig nalement van dezën op hefterdaad betrapten dief is bekend en de politie heeft terstond een onderzoek naar hem ingesteld, waarbij zij hem reeds op het spoor is. Helpt de koe met schillen - en de koe helpt U.

Soester Courant | 1943 | | pagina 1