Hel Nieuwsblad voor SOEST en BAARN Omvangrijke zwarte vleeschhandel ontdekt De Baarnsche Politie-korpschef gearresteerd Moskou blijft stil.... Kranig coup de main! Nederlandsche vrijwilligers bij de Duilsche oorlogsmarine. Het muziekcorps der oorlogsmarine nrfet veile muziek op den terügmarsch na de be'èediging der Nederlandsche vrijwilligers. (Andres/Stapf ?ax s). NUMMER S6 ABONNEMENTSPRIJS: voor Soest en Baarn 0.90 per drie maanden, daar buiten 1.05. Losse nummers 6 cent. Uitgave: N.V. Eerste Soester Electr. Drukkerij, Soestdijk. DE besprekingen van de drie Mi nisters van Buitenlandsche Za ken te Moskou, zijn nu reeds ge- ruimen tijd aan den gang en het blijft daar rond merkwaardig stil. Men ■proeft de zware atmosfeer der Mos- kwa-stad, die zich niet eigent voor het opdisschen van speelsche nieuw tjes, gelijk die steevast uit andere con ferentieoorden plegen te komen. Het eenige, wat zij tot heden te hooren kregen was, dat het presidium der besprekingen niet tusschen Huil, E^en en Molotof bij toerbeurt zal rondgaan, doch dat laatstgenoemde den voorzit tershamer bij den voortduur zal han- teeren. Men zou haast geneigd zijn, daarin een voorteeken te zien De algemeene verwachting is, dat de ontmoetingen te Moskou een tijd perk zullen inluiden van verzwaarde Britsch-Amerikaansche oorlogsinspan ning, uitloopend. eindelijk! op een front in West-Europa. Immers, de militaire aangelegenheden zouden bij de gedachtenwisseling op den voor grond moeten staan. In dit verband trekt het de aandacht, dat „Slim Jan- nie", de Zuid-Afrikaansche premier, weer eens te Londen is verschenen en aldaar het woord heeft gevoerd. Smuts pleegt, nu hier, dan daar, op te dui ken, als hij het een of ander te spuien heeft als officieus woordvoerder van het „Empire." Ditmaal heeft hij ver klaard, dat men dit jaar niet meer op een invasie in West-Europa heeft rekenen. Smuts is lid van het oorlogs kabinet en het zal wel zijn taak we zen, eraan mee te helpen, dat de Sov jets bij de Moskousche besprekingen wat in hun verwachtingen worden bekoeld, opdat zij niet te veel succes sen in de wacht sleepen. Smuts' stem in Londen werd gese condeerd door die van Marshall .n Washington, die als chef van den Amerikaanschen Generalen Staf even eens op de onmogelijkheid wees, in West-Europa met de amphibische oor logvoering te beginnen. Britten en Yankees zijn in mineur Wat Brit en Yankee aan slagvaar digheid ontbreekt, ontdekt men eerst goed zoo men toeziet, wat een hand vol onverschrokken Duitsche militai ren soms weet tot stand 'te brengen. Op het eilandje Levica, deel uitma kend van den Dodecaneses, werden onlangs 70 Duitsche krijgsgevangenen aangebracht en onder bewaking van een Engelsch garnizoen gesteld. De ge vangenen wisten de waakzaamheid der Britten te verschalken, dezen te overweldigen en zich van het radio station meester te maken. Vervolgens stelden zij zich met het Duitsche op perbevel in verbinding, waarop zij prompt versterking kregen door mid del van valschermjagers. Gezamenlijk POSTHUME OVERWEGING. „Hmmet geestelijke wapenen was ik het Bolsjewisme natuurlijk wel de baas geweest COMPLOT VAN CLANDESTIENE SLACHTERS. Der Zeister politie was het reeds ge- ruimen tijd bekend, dat een omvang rijk complot van clandestiene slachters in de omgeving slachtte en het vleesch in deze buurt bracht, vanwaar het ver der zou worden verdeeld, doch men kon maar niet beter op de hoogte ko men van een en ander. Toch speurde de Economische afdeeling van de Zeis ter politie naarstig verder en er bleek, - dat als regél groote hoeveelheden vleesch gebracht werden naar een be paald adres te Bosch en Duin. Er werd daar scherp opgeTet en het mocht aan de postende politie tenslotte ge lukken daar een auto aan te houden, die zeer zwaar was beladen. Er bieek zich een groote koffer in te bevinden, waarin groote hoeveelheden clan destien geslacht vleesch waren, bijna wel 'n halve koe. De groote verrassing was echter het feit, iwie de vervoer ders, de inzittenden van den auto, wa ren. Dat bleken te zijn een wacht meester der Baarnsche politie, B., een zoon van een bekenden slager te Baarn, van wien al langer werd ver moed, dat hij zich met clandestienen verkoop van vleesch bezig hield en nog een andere Baarnsche inwoner. Bij het verhoor erkende de wacht meester der politie direct clandestien vleesch te hebben vervoerd. Hij ver klaarde het te hebben gehaald uit de omgeving van Nijkerkerveen. De Zeister politie speurde nauwge zet verder onder leiding van den in specteur Tervoorde, en kwam daarbij tot de conclusie, dat ook de chef van het Baarnsche gemeentel, politiecorps, de opperluitenant van politie v. d. B., nog niet zoolang als zoodanig in func tie, debet was aan deze .geheele vleeschsmokkelgeschiedenis. Toen achtte de Jeister politie 't tijd, nog energ^ker te gaan ingrijpen en in twee ploegen werd nog midden in den nacht uitgerukt ter oplossihg van deze zaak. Een deel der politiemannen on der leiding van inspecteur Neppeling- met dezen werd toen het naburige eiland Stampalia overvallen, dat van meer belang dan Levica is. Het garnizoen van Stampalia werd overrompeld, en spoedig was ook dit eiland in Duitsche handen. Een eere-saluuf voor deze strijd vaardige kerels, die van hun nood een deugd wisten te maken en zulk een fraai succes te behalen! Hun kra nige houding levert het bewijs, dat men aan Duitschen kant beseft waar om het gaat, en dat de overwinning waard is, er alles voor in te zetten! 'broek begaf 'Aich naar Baarn, alwaar allereerst de burgemeester op de hoogte van het geblekene werd ge bracht. Deze verleende alle mogelijke medewerking en begaf zich met de po litiemannen naar het huis van den op perluitenant v. d. B., die rustig sliep. Hij werd gewekt, van zijn bed gelicht en verhoord. Daarbij bleek 't vermoe den juist; hij werd derhalve aangehou den en in verzekering gesteld. Het an dere gedeelte van de politiemannen was inmiddels naar Nijkerkerveen en omgeving gegaan, om daar verder *e speuren, waarbij het mocht gelukken EEN NIEUWE WINKELSLUITINGSREGELING. In ons vorig nummer vermeldden •wij uitvoerig de nieuwe winkelslui tingsregeling, die vanaf 1 November a.s. in werking treedt. Ter voorko ming van misverstand zij nog eens uitdrukkelijk medegedeeld, dat de tij den van opening, die in dat bericht zijn genoemd, verplicht zijn, zoodat de winkels op die tijden geopend moeten zijn. Dat neemt niet weg, dat overi gens de gewone bepalingen van de Winkelsluitingswet nog geldende zijn, waarin zijn aangegeven de tijdstippen waarop de winkels geopend mogen zijn. Als gevolg daarvan herhalen wij nog even, dat de winkels in levensmidde len (als in ons vorig bericht vermeld) onafgebroken geopend moeten zijn op werkdagen van 10 tot 18 uur. Alle an dere winkels moeten geopend zijn des Maandags van -13 tot 17 uur, des Za terdags van 10 tot 18 uur en alle an dere werkdagen van 10 tot 17 uur; de middagsluiting is dus vervallen en niet meer geoorloofd. Daarnaast mogen alle winkels ge opend zijn iederen werkdag van 5 tot 20 uur en des Zaterdags van 5 tot 22 uur. Des Zondags moeten alle winkels geslotèn zijn, alles behoudens de ook vroeger geldende wettelijke uitzonde ringen, en de speciale uitzonderingen, die wij in ons vorig bericht uitvoerig vermeldden. NIEUWE «ANTSOENBONNEN VOOR AANTAL ARTIKELEN. Met ingang van 1 November a.s. wórden ook voor artikelen versnape ringen, peulvruchten, koffiesurrogaat, jam, vervangingsmiddelen, tariwe- btoem, rijst, havermout, vermicelli, gort, beschuit, spijsolie, kaas, tapte melk, toiletzeep, scheerzeep, eenheids- zeep, waschpoeder en groente rant soenbonnen van een nieuw model in gebryik genomen. De thans voor de2e ZATERDAG 30 OCTOBER 1943 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. TWEEDE JAARGANG Redactie en Adm.: Van Weedestraat 7, Soestdijk. Telefoon 2962 Giro 161165. op een boerderij in die omgeving de rest van de koe te ontdekken, die clandestien geslacht was. De betrok ken veehouder aldaar v. M., werd na tuurlijk mede gearresteerd. De veehouder T., vanwien bleek, dat bij hem slechts éénmaal was ge slacht, werd later weer vrijgelaten. Toen het onderzoek zoover was ge komen, kwam hoe langer hoe meer aan het licht, en als olievlek breid de het zich steeds maar uit. Vastge steld kon worden, dat minstens een maal per week aldaar en in de omge ving geslacht werd en groote hoeveel heden dan steeds met een automobiel^ soms zelfs wel in de officieele politie auto, werden afgehaald en naar Baarn vervoerd. Het bleek te zijn bestemd' voor een inwoner dier gemeente, die zwart in vleesch placht te handelen en die het weer verder verkocht aan inwoners der gemeente Baarn en ook in de omgeving, onder meer in Den Dolder. Het was een complot van zwarte handelaren in vleesch, die dit alles uitsluitend ondernamen met het oogmerk van het maken van grove winsten. Het vleesch kwam niet alleen uit. Nijkerkerveen, doch ook uit Voort huizen, Barneveld en Garderen, wel licht nog wel uit andere plaatsen in de omgeving ook. Het onderzoek al daar wordt nog voortgezet en het moet niet onmogelijk worden geacht, dat nog meer wordt ontdekt. Reeds zijn twee veehouders in die omgeving aan gehouden, terwijl wellicht nog meer dere arrestaties zijn te wachten. Het vleesch werd allemaal in be slag genomen, naar het abattoir te Zeist vervoerd en aldaar in het open baar verkocht. De slag, die de Zeister politie met de ontmaskering van dit complot, heeft geslagen, was dus een zeer groo te en verwacht mag worden, dat hier door een flinke bres is geslagen in den •zwarten handel in vleesch in deze om geving. artikelen in omloop zijnde rantsoen bonnen blijven geldig tot 27 Nov. 1943. Voorts wordt een nieuwe rantsoen bon voor vet, welke uitsluitend recht geeft op het koopen van vet, in ge bruik genomen. Voor maizena wordt geen nieuwe rantsoenbon ingevoerd. De thans in omloop zijnde bon „een rantsoen maizena" is ^ia 27 Nov. niet meer geldig. Van de oude rantsoenbonnen zijn na 27 November 1943 uitsluitend nog gel dig: de bon „een rantsoen cacao" cn de wisselbonnen voor bi rantsoen brood, 1/50 rantsoen boter, bi rantsoen kaas, 1/7 rantsoen melk, 1/7 rantsoen taptemelk en bi rantsoen vleesch. BON VOOR 500 GRAM SUIKER AANGEWEZEN. Op 31 October volgt weer een bon. Het is mogelijk gebleken den suiker bon, die per 17 October had dienen te worden bekend gemaakt, met ingang van heden geldig te verklaren JHiertoe is aangewezen bon „Algemeen 683", die recht geeft op het koopen van de normale hoeveelheid van 500 gram suiker. Deze bon zal geldig zijn tot tn1 mét 13 November a.s. Ter vermijding van misverstand wordt er de aandacht op gevestigd, dat de op dezen bon verkrijgbare sui ker bestemd is voor het tijdvak tot en met 50 October. Op 31 October zal dan ook weer een bon eveneens voor 500 gram worden aangewezen. Men dient er rekening mede te houden, dat niet alle suiker overal tegelijkertijd in de winkels kan zijn, zoodat plaatselijk eenige hape ring in de voorziening kan optreden. PORTEFEUILLE .KWIJTGERAAKT. J. v. d. B. te S<wst deelde de politie mede, dat hij zijn zeildoeken porte feuille met legitimatiepapieren e.d. kwijt was geraakt, waarschijnlijk in een werkplaats, waar personeel van hem werkzaam was. Onderzoek wordt ingesteld.

Soester Courant | 1943 | | pagina 1