Hef Nieuwsblad Terreinwinst bij Kief, tb voor SOEST en BAARN Meevaller in dezen tijd. EXTRA OLIE, STROOP EN SUIKERWERK. X NUMMER 93 ABONNEMENTSPRIJS: voor Soest en Baarn 0.90 per drie maanden, daar buiten 1.05. I^psse nummers 6 cent. Uitgave: N.V. Eerste Soester Electr. Drukkerij, Soestdijk. WOENSDAG 24 NOVEMBER 1943 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. TWEEDE JAARGANG Redactie en Aam.: Van Weedestraat 7, Soestdijk. Telefoon 2962 - Giro 161165. HOOFDKWARTIER VAN DEN FiiHRER, 22 Nov. Hel Opperbevel der weermacht maakt bekend: Ten Noordoosten van Kertsj bleven vrij zwakke vijandelijke aanvallen zonder succes. Pogingen der Sovjets naar hun landingshoofden op de Krim versterkingen en ravitailleeringsgoede- ren via de Straat van,Kertsj te voe ren, werden door de marine en het luchtwapen doeltreffend ^bestreden. Vijf volbeladen vaartuigen werden tot zinken gebracht. Bij het bruggenhoorfd van Niko- pol en in de groote Dnepjrbocht vie len de Sovjets met zwakker strijd krachten dan den vorigen dag aan. Al le aanvallen werden weer onder aan zienlijke vijandelijke verliezen afge slagen. Bij succesvolle tegenaanvallen werden verscheiden aanvalsgroepen van den vijand vernietigd of uiteen geslagen. Bij Tsjerkassy mislukten herhaal de aanvallen van de Sovjets in harde gevechten. Een plaatselijke penetratie werd gezuiverd en de binnengedron gen vijandelijke afdeeling in de pan gehakt. In het gevechtsgebied ten Westen van Kief braken onze troepen na het afslaan van verscheiden vijandelijke tegenaanvallen door taai verdedigde veldstellingen van de Sovjets, wisten talrijke mijn versperringen te overwin nen en heroverden in een verderen aanval belangrijke terreinsectoren. In het gevechtsgebied van Gomel hield de sterke vijandelijke druk in het bijzonder in het penetratiegébied ten Zuidwesten van de stad onvermin derd uan. Ten Noorden van Gomel werden herhaalde aanvallen onder af grendeling van plaatselijke penetra ties afgeslagen. Ten Westen van Smolensk heeft de vijand zijn aanvallen ten gevolge van de buitengewoon zware verliezen, die hij tot nu toe in het verloop van den afweerslag heeft geleden, gisteren niet voortgezet. Ten Oosten van Witebsk werden tal rijke krachtige aanvallen van de Sov jets afgeslagen. Ook in het penetratiegebied van Newel heerschte levendige gevechts bedrijvigheid. Voortdringende vijan delijke formaties werden daar door eigen tegenaanvallen weer terugge worpen. Hierbij werd een aantal pant sers stukgeschoten. 'Aan het Oostelijke front verloren de Sovjets in de gevechten der «beide laatste dagen 413 pantsers. Van het Zuid-Italiaansche front wierd slechts hier en daar levendiger actie van artillerie, verkennings- en stoottroepen gemeld. Op den Atlantischen Oceaan viel een formatie gevechtsvliegers onder moeilijke weersomstandigheden een vijandelijk konvooi aan en beschadig de twee koopvaardijschepen van te zamen 18.000 B.R.T. zoo zwaar, dat met hun vernietiging gerekend kan worden. SOEST. ST. NI COL AAS AVOND VAN „SOEST-VOORUIT." De V.V.V. „Soest-Vooruit" organi seert i.d. groote zaal van Hot. Eemland op Zaterdagmiddag 14 Dec. a.s. een Sint Nicolaasmiddag voor de kinderen van hare leden, waar de Sint met Zwarte Piet in eigen persoon aan wezig zullen zijn en voorts de beken de goochelaar en illusionist Jan Ha- goort zal optreden. Er zullen dien mid dag twee voorstellingen worden ge geven, teneinde zooveel mogelijk kin deren in de gelegenheid te stellen er bij aanwezig te zijn. ARBEIDSBESLUIT OVERTREDEN. Wegens overtreding van het Ar beidsbesluit 1920 is proces verbaal op gemaakt tegen den winkelier A. R. te Soest. Te Leusden is Zondag de „Dag der oude W.A." gehouden. De Commandant der W.A., mr. A. J. Zondervan, reikt het strijdersteeken uit. (C. N. F./Otto Pax s). Er zal wel niemand in den lande zijn, die niet overtuigd is van de ge weldige beteekenis voor de volksge zondheid van een zoo goed mogelijke vet voorziening. Nu is de Nederland- sche bevolking, sinds het oogenblik, waarop van de reeds voor den oorlog gevormden belangrijken voorraad vet niets meer aanwezig was, voor haar vetvoorziening vrijwel aangewezen geweest op de boterpröductie, derha>- ve op de grondstof melk, want de voortbrenging van slachtvetten, waar aan men over het algemeen nog te groot belang toekent, heeft voor de vetvoorziening weinig te beteekenen. Het wegvallen van den import van krachtvoeder en de dm die reden uit gevoerde verkleining van den veesta pel, hebben een belangrijk vermin derde melkproductie en dus van bo ter veroorzaakt, zoodat het op den duur onmogelijk zou zijn geworden een eenigszins -redelijke' vetvoorzie ning te handhaven. Zelfs zou rekening gehouden moeten' worden mpt een in storting van onze vetpositie met alle catastrophale gevolgen van dien! Het is om die dwingende reden ge weest, dat de met de zorg voor de voedselvoorziening belaste autoritei ten tijdig, ter voorkoming van een dergelijke ernstige situatie, tot .een groote uitbreiding van de teelt van oliehoudende zaden (kool-, raap- en blauwmaanzaad) hebben besloten, die het in ieder geval mogelijk moet ma ken onze vetpositie op het peil te hou den, waarop wij ons tot dusver héb ben kunnen handhaven. HET DOEL BEREIKT. De verbouw van oliehoudende za den, voornamelijk koolzaad heeft dit jaar tot een goed resultaat geleid. In dit verband is een Woord van erken telijkheid jegens de verbouwers van de oliehoudende gewassen, op zijn plaats, want al is de uitbreiding van de teelt in hoofdzaak tot stand ge komen onder dwingende maatregelen, de uitvoering ligt tenslotte bij de boe ren. Het beoogde doel is bereikt en dank zij den geslaagden verbouw beschikt ons land thans over eigen grondstoffen voor de margarine, die, met de boter, verstrekking van het zoo belangrijke voedingsvet op de tegenwoordige ba sis verzekert. Zelfs heeft het resultaat van den koolzaad verbouw het mogelijk ge maakt op enkele punten een aanvul ling van het toéh altijd gering 'e noemen vetrantsoen tot stand te bren gen. Zoo is niet alleen reeds sedert eenigen tijd het rantsoen der kinde ren dets beter aangepast aan de be-' hoef te, er wordt ook meer vet gege ven voor het eten van de centrale- en de z.g. fabriekskeukens. Dat de uit koolzaad verkregen grondstoffen al eenigen tijd in de margarine worden verwerkt, mag verondersteld worden bekend te zijn. De consument zal ove rigens bespeurd hebben, dat de smaak van de margarine is verbeterd, nu de techniek-moeilijkheden voor de mar garine-bereiding ten gevolge van het feit, dat voor de vervaardiging alleen raapolie is gebruikt, vrijwel overwon nen heeft. KWART FLESCH OLIE. Het Rijksbureau voor de Voedsel- voorziening in Oorlogstijd kan boven dien aankondigen, dat het mogelijk is gebleken dezen winter een extra-ver strekking vet in den vorm van raap olie uit te gevenwaardoor de bevol king gelegenheid krijgt ook in dezen vorm kennis te maken met het pro duct van eigen bodem. Ter gelegenheid van Kerstmis en de Oudejaarsviering zal een hoeveel heid van 180 gram, d.i. een kwart flesch olie, overeenkomende met de vetwaarde van ongeveer 225 gram bo ter, beschikbaar worden gesteld per hoofd der bevolking, ongeacht leef tijd, Zij, die over toeslagkaarten voor zwaren of zeer zwaren arbeid beschik ken. zullen in aanmerking komen voor 360 gram olie. De tegenwoordige voorraadpositie laat helaas een algemeene verhooging van hel vetrantsoen niet toe. Het blijkt uit bovenstaande regelen voldoende, dat het groote inspanning heeft gekost eenige verbetering in de vetvoorziening tot stand te brengen. Het is aller belang, dat deze verbete ringen gehandhaafd en, eventueel, uitgebreid worden. Mogelijkheden daartoe zullen evenwel alleen aanwe zig zijn, indien het uiterste wordt ge geven, zoowel voor den verbouw en de aflevering van koolzaad, als voor de voortbrenging en de aflevering van melk. STROOP EN SUIKERWERK. Het heeft verde,r in de bedoeling ge legen voor het oud-vaderlandsche feest van Sinterklaas een pond stroop en een ons suikerwerk extra per per soon beschikbaar te stellen. De beslissing kon evenwel pas zeer recent genomen worden, gezien het directe verband tusschen deze aan gelegenheid en onze suikerpositie. Daardoor is het jammer genoeg te laat geworden om de verstrekking nog voor Sinterklaas te regelen. Toch zal er voor gezorgd worden, dat een en ander zoo spoedig mogelijk zijn beslag zal krijgen om op korten termijn na Sinter Waas tot de aflevering van de extra stroopen het suikerwerk te kunnen overgaan. De olie zal omstreeks Kerstmis be schikbaar kunnen komen. De voorbe reiding heeft n.1. meer tijd noodig dan in het geval van de stroop en het sui kerwerk door de werkzaamheden voor het tappen van de olie in flesschen en de moeilijker verzending. Tenslotte zij vermeld, dat de drie verstrekkingen gebonden zullen zijn aan het systeem van voor-inlevering van bonnen,^hetgeen op nader bekend te maken wijze geregeld zal worden. DE BONNEN-INLEVERING. In verband met het bovenstaande moet men gedurende het tijdvak tot en met 27 November a.s. bf>n „Alge meen 706" ter verkrijging van het extra rantsoen van 500 gram stroop en bon „Algemeen 707" ter verkrij ging van het extra rantsoen van 100 gram suikerwerken bij zijn winkelier vóór-inleveren. Ter verkrijging van het extra rant soen van 180 gram slaolie (raapolie) moet men bon „Algemeen 708" en de bonnen „Reserve M 73" en „Reserve M 69" (respectievelijk van de bon kaarten voor zwaren en zeer zwaren arbeid) in hetzelfde 'tijdvak vóór-in leveren, De aflevering van deze arti kelen door den winkelier kan eerst op 12 December een aanvang nemen. Voor deze artikelen zal geen aparte afleveringsbon worden aangewezen, zoodat de handelaren voor de bonnen „Algemeen 706, 707, 708" en „Reserve M-73" en „Reserve M-69" desge- wenscht ontvangstbewijzen dienen af te geven. Met nadruk wordt er de aandacht op gevestigd, dat. men zijn bonnen slechts kan inleveren bij zijn gebrui- kelijken winkelier, daar de handela ren, die tot dusver geen stroop, sui kerwerken of olie verkochten, niet be voorraad zullen u>orden. Schippers, woon/wagenbewoners e.d. kunnen de bonnen „Algemeen 706, 707, 708" en „Reserve M-73 en M-69" tot 4 December a.s. bij den plaatselij ken distributiedienst tegen rantsoen bonnen inwisselen. Personen, die bin nenkort moeten evacueeren en dus kunnen verwachten, dat zij zdch in het tijdvak van 12 t.m. 25 December a.s. in een andere gemeente zullen bevin den, dan waar zij thans woonachtig zijn, worden hiertoe tot 4 December eveneens in de gelegenheid gesteld. SOEST. PORTEMONNAIE KWIJT GE RAAKT. Het 7-jarig dochtertje van Mevr. W. was om boodschappen uitgezon den door haar moeder naar een krui denierswinkel aan de Laanstraat. Zij legde daar even haar portemonnaie rti. geld 'en, bonnen op de toonbank, doch toen zij deze weer ter hand wilde ne men, was zij verd/wenen. De politie stelt een onderzoek naar deze ver dwijning in, waarbij bepaalde ver moedens onderzocht Worden, in ver band met degenen, die toenmaals te gelijk met het meisje in den wtinkel waren.

Soester Courant | 1943 | | pagina 1