Het Nieuwsblad Heftige gevechten bij Krementsjoeg. O? voor SOEST en BAARN De heer Knipscheer tot Burgemeester van Laren geïnstalleerd. r "n J NUMMER 95 ABONNEMENTSPRIJS: voor Soest en Baarn 0.90 per drie maanden, daar buiten 1.05. Losse nummers 6 cent. Uitgave: N.V. Eerste Soester Electr. Drukkerij, Soestdijk. WOENSDAG 1 DECEMBER 1943 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. TWEEDE JAARGANG Redactie en Aam.: Van Weedestraat 7, Soestdijk. Telefoon 2962 - Giro 161165. Zaterdag j.1. vond de installatie plaats van den nieuw benoemden bur gemeester voor de gemeente Laren, den heer A. W. Knipscheer. tot dusver wonende te Baarn. De 'heer Knip scheer, die in de N.S.B. reeds zooveel functies hoeft vervuld, heeft nu een meerornvattender taak ontvangen, wat een bekroning is van al hetgeen door hem in het belang der Beweging en daarmede in het belang van ons volk is verricht geworden. Het bordes van het gemeentehuis te Laren was feestelijk met groen ver sierd. Het betrekkelijk kleine raadhuis was overvol met de vele belangstel lenden, die de plechtige installatie wenschten bij te wonen en den nieu wen burgemeester geluk te wenschen met zijn benoeming. Wij merkten o.a. op Regierungsrat Dr. Rombach, die de Beauftragte in de prov. NoOrd-Hol- land vertegenwoordigde, de Comïnis- saris in de prov. N.-Holland N. II. Bakker, den heer Woudenberg van het N.A.F., S. L. A. Plekker, burgemees ter van Haarlem, G. Nieuwenhuis, bur gemeester van Bussum, Jhr. Mr. E. J. B. M. van Bönninghausen, burgemees ter van Hilversum, M. J. G. J. van Leeuwen, burgemeester van Naarden, O. L. J. Sikkens, burgemeester van Oestgeest (oud-wethouder van Laren), J. Brouwer, burgemeester van Weesp, den Ortskommandant ter plaatse, voorts tal van hooge functionarissen van de politieke organisatie van de N.S.B., S.S., W.A. en Jeugdstorm. De loco-burgemeester H. W. C. G. Calis gaf het woord aan den gem - secretaris, die de benoëming vanwege s Oeir Rijkscommissaris voorlas. Daarna installeerde de Commissaris in de prov. N.-Holland, N. H. Bakker met een toespraak den nieuwen burge meester. Hij bracht allereerst dank aan wethouder Calis. die zeer tot tevre denheid van het provinciaal bestuur de waarneming van het burgemees tersambt tot dusver had waargenomen. Zich richtende tot den heer Knip^ scheer zei hij, dat helaas velen in den lande deze ambtsaanvaarding als een smadelijk verraad wenschen aan te merken, maar wij beschouwen dit als een plicht en als een eer. Een taak op een verantwoordelijk: post is in het bQjang van land en volk. De mees- ta eer valt hem te beurt, die veel weet te offeren, die alles weet te geven, in dien noodig zelfs zijn leven. Het bu~- gerrteestersambt vraagt veel moeite, er zijn veel schaduwzijden, maar geeft ook veel voldoening, door leiding te mogen geven in het belang van het volk. Wij leven in een tijd vol ge varen, de strijd vraagt offers, maar een Nationaal-Socialisme kent geen vrees. Deze tijd sterkt en staalt ons, maakt ons sterk. Dit ambt geeft een ter ook voldoening, zeer zeker in de gemeente Laren, met 'haar mooie na tuur, haar nijvere bevolking, haar ar beidzame boerenbevolking met hun stoere koppen. In deze ook histori sche omgeving wordt ook het cultu- reele niet verwaarloosd. Moge de trouw aan den Leider, aan den Führer, aan ons volk, aan de kameraden op moeilijke posten, eenmaal betoond Worden! Hierna hing hij den nieuwen burge- BRITSCHÉ PERSSTEM. „New Statesman and Nation": „Wat de Baltische staten be treft, verluidt, dat Washington niet langer meer pleit bij de Bol sjewisten voor hun onafhankelijk heid. Het heeft ook eigenlijk geen zin te spreken van een onafhankï- lijkheid van zulke dwerg staten, waarin steeds slechts klassenconflicten zijn Voorgeko- meester den ambtsketen om en wenschte hij Knipscheer en vervol gens zijn echtgenoote geluk met deze benoeming. De heer Knipscheer zegt hierna dank voor de groote belangstelling, zegt den Rijkscommissaris en den Leider dank voor zijne benoeming <n dankt ook Wethouder Calis voor den arbeid door hem verricht. De ambte naren hebben hem hun volle mede werking toegezegd Hij aanvaardt met opgewektheid zijn ambt en hoopt het vertrouwen van de Larensche bevol king te winnen. Wethouder Calis. hierna het woord nemende, hoopt dat de nieuwe bur gemeester met Gods hulp de gemeen te door deze moeilijke tijden heen mag helpen. Hiermede was de installatie ten ein de en ving de receptie aan, die meer dan druk bezocht was. Tal van perso nen brachten den burgemeester emsijn echtgenootp hunne gelukwenschem Na de receptie werd koffie met koek ge presenteerd. Een formatie van den Jeugdstorm defileerde voor den Bur gemeester. De redevoeringen tijdens de installatie werd buiten door een luidspreker op het bordes weergege ven, zoodat vele Larensche ingezete nen tot wijd in den omtrek dit voor Laren zoo belangrijke gebeuren mee konden beluisteren. De geldigheidsduur van den chocoladebon verlengd. De geldigheidsduur van de bonnen „Versnaperingen 47", welke op het knopen van -100 gram chocolade reent geven, is t.m. 11 December a.s. ver lengd. Spoedige hulp voor oorlogsgewonden in Frankrijk. Dezer dagen werd in Frankrijk een nieuwe met alle moderne hulpmiddelen uitgeruste motorwagon in dienst gesteld, welke overal waar de snelste hulp aan hen, die tengevolge van den oorlog gewond raakten, noodzakelijk is, gebruikt kan worden. Deze nieuwe motorwagon biedt plaats aan 40 gewonden en heeft een maximum rijsnelheid van ca. 150 K.M. per uur. (Transocean/Europa press Pax s). BAK- EN BRAADVET OP BON „BOTER 50 B". Van 12 December 1943 tot en met 22 Januari 1944 is op bon „Boter 50B'k desgewenscht bak- en braadvet ver krijgbaar. Per bon zal men 100 gram bak- en braadvet kunnen verkrijgen. Degene, die bak- en braadvet wil ont vangen, moet den bon „Boter 50 B" bij zijn handelaar inleveren, desge wenscht tegen ontvangstbewijs en wel in het tijdvak t.m. Woensdag 1 Dec. 1943. De aflevering dpor den winke lier aan het publiek mag eerst van 12 December af geschieden. Degene, die gedurende dit tijdvak zijn bon niet bij HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 29 Nov. Het Opperbevel van de Weermacht deelt mede: „Op de landengte van Perekop mis lukten verscheidene met krach'tigen steun van artillerie ondernomen vij andelijke aanvallen. Op het bruggenhoofd van Nikopol en in de groot# bocht van den Dnjepr bleef de vijand op de bestaande zwaar tepunten met sterke strijdkrachtan aanvallen. Hij kon echter slechts eeni- ge plaatselijke penetraties bewerkstel ligen, die werden afgegrendeld. 107 Sovjet-pantserwagens werden stuk geschoten. Buitengewoon heftig waren de ge vechten in het penetratiegebied ten Zuiden van Krementsjoeg. Hier sloe gen onze troepen de aanvallen van verscheidene vijandelijke infanterie divisies af en gingen op eenige plaat sen tot den tegenaanval over. Ook uit de sectoren Tsjerkassy, Kief en Korosten worden verbitterde ge vechten gemeld. Daarbij had een eigen aanvalsoperatie ten Westen van Kief succes. Op 27 en 28 November wer den in den Zuidelijken sector van het Oostelijk front 72 Sovjet-vliegtuigen neergeschoten. Zes eigen vliegtuigen Worden vermist. In het geheele gevechtsgebied van Gomel laaiden wederom zware ge vechten op. Het modderige terrein en de zware druk van den aanvallenden vijand vergen van onze troepen, die hardnekkig weerstand bieden en steeds weer tot tegenaanvallen overgaan, su perieure gevechtsprestaties. Terwijl ten Zuidwesten van Smo- lensk plaatselijke vijandelijke aanval len, voor een deel in gevechten van korten afstand, werden afgeweerd, leverden eigen aanvallen ten Zuidwes ten van Newel in weerwil van moei lijke weers- en terreinsomstandighe den en van den hardnekkigen vijande lijken tegenstand, nieuwe plaatselijke successen op. Aan het Zuid-Italiaansche front na dert de vijand in den Oostelijken sec tor met sterke strijdkrachten lang zaam onze stellingen aan den Noord westelijken rand van het Sangro-dal. Britsche gevechtstroepen, die den vo- rigen dag waren binnengedrongen, werden in een tegenaanval met zware verliezen voor den vijand terugge worpen. Gevangenen vielen in onze handen. Vijandelijke storingsvliegtuigen vlo gen in den afgeloopen nacht boven West-Duitsdhland. Eenige Duitsche vliegtuigen ondernamen in den afge loopen nacht storingsaanvallen op doelen in Zuidoost-En geland. Rechtszaken, HELING. Wegens heling van een hoeveelheid matting, overgordijnen, cocOsmatten en een divankleed ten nadeele van de erven baron H. A. Sch. en K. A. S. S. te Soest, had zich dezer dagen de 27- jarige koopman G. G. voor de Utr. Rechtbank te verantwoorden. Verdachte verklaarde deze goede ren te hebben gekocht van zekeren K. B., stoffeerder te Soest, iemand, die volgens zijn zeggen te goeder naam en faam bekend staat. Achteraf is echter gebleken, dat deze B. de goederen ge stolen had. De Officier van Justitie achtte '6 mans schuld aan heling wet tig en overtuigend bewezen en eischte tegen hem één maand gevangenis straf. Uitspraak 7 Dec. De zaak tegen den werkelijken dief werd wegens diens ziekte voor onbe- paalden tijd uitgesteld. Wegens heling van vier rijwielen, gestolen op verschillende tijdstippen in het 2e halfjaar van 1943, eischte de Officier van Justitie bij de Utr. Recht bank tegen den 34-jarigen los arbei der H. E. v. E. zes maanden gevange nisstraf. Uitspraak 7 Dec. a.s. zijn handelaar inlevert, kan hierop geen bak- en braadvet verkrijgen. Personen, dde geen bak- en braadvet Wenschen te betrekken, kunnen op bon „Boter 50 B" van 11 December 1943 t.m. 22 Januari 1944 125 gram margarine verkrijgen. Koppelverkoop van sigaren en cigaretten verboden. Vele sigarenwinkeliers deelen aan hun klanten mede, dat zij op een van de beide per veertien dagen aangewe zen bbnnen slechts dan sigaretten of tabak willen leveren, als de kooper op den anderen bon sigaren koopt. Van officieele zijde wordt ons mede gedeeld, dat een dergelijke handel wijze ongeoorloofd is. Ofschoon deze eischen van de win keliers voor niet-sigarenroOkende klanten vele bezwaren hadden, o.a. ook deze, dat zij ineens heel hun rant soen voor veertien dagen moeten op nemen, is er in feite weinig reden voor den winkelier om op deze wijze te koppelen, aangezien in de naaste toe komst voorloopig de bevoorrading van den ahndel voor slechts „gemiddeld 10 c/c uit sigaren zal bestaan. Boven dien zal, indien de voorraden sigaren te groot mochten zijn, middels een bon waarop alleen sigaren miogen worden verkocht, de te groot geworden voor raad kunnen worden geruimd. Bonaanwjjzing Honden- en Kattenbrood. Van 1 t.m. 31 December 1943 worden op bon No. 21 van de voederkaart voor honden dezelfde hoeveelheden hon denbrood beschikbaar gesteld als op den bon van de afgeloopen periode. Op bon No. 21 van de voederkaart voor hondenbrood (groep K) wordt voor vermelde periode 1% Kg. kat tenbrood beschikbaar gesteld. Na 31 December 1943 is bon No. 21 van vermelde kaarten ongeldig. De geldigheidsduur der petroleum- bonnen verlengd. De geldigheidsduur der met „42 Verlichting" en „43 Verlichting" ge merkte bonnen der bonkaart „S 121" en der met „62 Verlichting" gemerkte bonnen der bonkaart „S 221" is ver lengd t.m. 11 December 1943. Deze bon nen geven, zooals bekend, elk recht op het koopen van één liter petroleum. Petroleum voor verlichting. Tot en met 11 December 1943 geven de met „44 Verlichting" en „45 Ver lichting" gemerkte bonnen der bon-, kaart „S 121" elk recht op het koopen van één liter petroleum. De aflevering van het vleesch. Hoewel de vleeschbonnen 49 en 50 reeds op Vrijdag bekend zijn gemaakt, is het afleveren op deze bonnen door den kleinhandel, eerst van Woensdag 1 December 1943 af toegestaan.

Soester Courant | 1943 | | pagina 1