Het Nieuwsblad Nieuw afweersucces bij Smolensk, Badoglio's Minister van Justitie. voor SOEST en BAARN Winterhulp collecte. VJ 50.000 GULOEN ACTIE VOOR FR0NTZ0RG. Onder de spreuk 50.000 gulden ae- ffe voor Frontzorg. heeft de Rotter damsche W.A. een groote collecte in het kader van de frontzorg georgani seerd. de meest optimistische verwachtingen. Geen wonder, al mag men dan niet dezelfde idealen hebben als deze dap pere jonge strijders, men zal toch wil len getuigen van zijn eerbied voor een zoo consequente levenshouding! NUMMER 96 ABONNEMENTSPRIJS: voor Soest en Baarn 0.90 per drie maanden, daar buiten 1.05. Losse nummers 6 cent. Uitgave: N.V. Eerste Soester Electr. Drukkerij, Soestdijk. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER. 2 Dec. Het Opperbevel der weermacht maakt bekend: In de groote bocht van den Dnjenr 'viel de vijand slechts op enkele plaat sen met vrij zwakke strijdkrachten te vergeefs aan. Daarentegen namen de gevechten om de penetratie ten Zuid westen van Krementsjoeg in hevigheid toe. Een doorgebroken vijandelijk ba taljon werd in een tegenaanval ver nietigd. Bij Tsjerkassy hebben onze troepen t in een succesvol verloopenden tegen aanval het tijdelijk ingesloten, onder bevel van majoor Kaestner dapper strijdende grenadierregiment 105, ont zet. Tusschen Pripet en Beresina wer den verscheiden in de vorige dagen ontstane penetraties door tegenaan vallen opgeheven en aanvallende vij andelijke gevechtsgroepen terugge worpen. Ten Noordwesten van de monding der Beresina werden vrij sterke gereedstaande strijdkrachten der bolsjewisten door doeltreffende aanvallen der luchtmacht en het ge concentreerde artillerievuur uiteenge- geslagen. Aan den autoweg van Smolensk duurt de afweerslag met toenemende hevigheid voort. De bolsjewisten lie pen met 22 infanteriedivisies tot in den nacht storm op de Duitsche stel lingen. Onze troepep sloegen hen bloe dig terug en behaalden zoodoende gisteren een nieuw afweersucces. Ten Zuidwesten en ten Westen van Newel verliepen eigen aanvalsopera- ties in weerwil van het taaie vijande lijke verzet succesvol. Boven het Oostelijk front werden in November 865 Sovjetvliegtuigen, waarvan 54 door formaties van het leger, neergeschoten. Kapitein Bark- horn, groepscommandant bij een jacht- eskader, behaalde zijn 200ste overwin ning in de lucht. Aan het Zuid-Italiaansche front nam de vijandelijke aanvalsactiviteit in den Oostelijken sector tijdelijk af. Slechts op één punt vielen Britscne strijdkrachten, gesteund door pantser wagens, viermaal achtereenvolgens onze stellingen aan. Zij werden bloe dig afgeslagen, eenige pantserwagens werden stukgeschoten. Duitsche slag vliegers plaatsten treffers op vijande lijke batterijen aan den mond van den Sangro en vernietigden een aanzien lijk aantal auto's. In luchtgevechten werden acht vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Formaties Amerikaansche vliegtui gen deden gisteren overdag een aan val op West-Duitschland en lieten bomlmen op eenige plaatsen vallen. Bij dezen aanval verloor *de vijand 12 vliegtuigen, in hoofdzaak zware vier motorige bommenwerpers. In den afgeloopen nacht vielen Puitsche vliegtuigen doelen in Zuid- Engeland aan. Torpe'domotorbooten brachten dn den afgeloopen nacht vlak onder de En- gelsche Zuidkust een schip van 1.000 to.r.t., dat deel uitmaakte van een krachtig beschermd Britsch kustkon- vooi, .tot zinken. Distributie van scheermesjes. Inschrijving bij kleinhandelaar. In verband met de ingevoerde distri butie-regeling voor scheermesjes, wordt medegedeeld, dat diegenen die in het bezit zijn van een ta/bakskaart (dus de mannen van 18 jaar en ouder) van 6 t.m. 11 December 1943, bon R 14 van deze kaart moeten inleveren bij een kleinhandelaar in scheermes jes, teneinde aldaar in een inschrij vingsregister te worden ingeschreven. Zij die in gebreke blijven dezen bon tijdig in te leveren, kunnen niet voDr het in ontvangst nemen van scheer-' mesjes in aanmerking komten. Zaterdag is men begonnen met een stiaatcollecte, waarbij de langs-de- weg-collectanten in hun streven wer den ondersteund door een muziek corps der W.A., dat vroolijke marsch- muziek ten gehoore bracht, terwijl voorts de cabaretier Paul Duval zich belangeloos ter beschikking had ge steld en zich in toepasselijke liedjes tot de voorbijgangers richtte. Voorts zijn honderden Rotterdam- sche firma's aangeschreven, om voor dit doel geld op het gironummer van de Rotterdamsche W.A. te storten. Een aantal firma's heeft reeds in gun- stigen zin op dit verzoek gereageerd. In andere steden van het land is de W.A. ook reeds aan hetcollecteeren geweest. Zoo kon te Amsterdam een bedrag van 16.000.worden opge haald. De Rotterdamsche W.A. nu heeft zich ten doel gesteld een bedrag van 50.000.in te zamelen voor de duizenden Nederlanders, die in alle onderdeelen van de Duitsche weer macht actief aan den oorlog deelne men. die met de wapens in de vuist hun idealen verdedigen, die vechten tegen den barbaarschen vijand, welke niet alleen hun vijand is, doch die van élken Nederlander. De actie zal worden besloten met een bijeenkomst in de Riviera-hal van de Rotterdamsche diergaarde op 14 December, waarop de definitieve op brengst zal worden bekendgemaakt. Op het oogenblik valt nog niet te be- oordeelen, of het door de Rotterdam sche W.A. beoogde bedrag van 50.000 ook inderdaad zal worden bereikt, doch de leiding koestert hieromtrent MAFIA en CAMORRA zijn twee namen, die dateeren uit het voor-fasdstisChe Italiaansche verleden. Zij verspreidden eertijds, in Zuid-Italie en öp Sicilië, een overeen komstige schrik, als de aanduidingen „gangs" en „rackets" dit nog heden ten dage in de Vereenigde Staten doen. Zij vertegenwoordigen de heerschap pij van een onderwereld, welke zich een bijna totale straffeloosheid voor haar misdaden had weten te verzeke ren, door zich door middel van geld. en aanbiedingen tot zelfs in de open bare ambten en colleges toe geheime aanhangers te verwerven. In den „bloeitijd" van deze terreurgenoot- schappen waren op Sicilië en in Zuid- Italië handel en verkeer practisoh niet mogelijk, tenzij men met de, dieven en moordenaars uit voorzichtigheidsover wegingen tot een accoofd kwam. Zelfs politie en justitie wasten zich van haar dwang niet vrij te houden; het fascistische regiem kon aan deze on- gewenschte toestanden eerst practisch een einde maken, toen het uit andere Italiaansche streken, welke met deze moreele pest niet besmet waren, reChtsschapen overheidspersoneel naar hét zuiden overbracht Een berucht pleitbezorger der Ca- morristen was toentertijde een zekere Giovanni Cuomo, advocaat van kwa de zaken te Salerho, die daarbij de on beschaamdheid zoo ver dreef, zich in het publiek den „cicerone del camor- risti" te noemen. Van Cuomo was in Napels algemeen bekend, dat hij aan het einde van iedere maand zijn tienduizend lire „honorarium" opstreek uit de kassen der geheime organisaties, wier obscu re belangen hij behartigde. Deze duistere figuur van den zelf kant der Zuid-Italiaansche samenle ving kreeg het in zijn hoofd, wel eens Van Zaterdag 4 tot Maandag 6 De cember wordt weer een groote Win terhulp collecte gehouden, een straat- collecte. waarbij gecolleceterd wordt met papieren vergeet-mij-nietjes. Ten deel zal deze collecte mede bestaan in een inzameling aan de huizen alhier. Een Winterhulp collecte aanbeve len, behoeft thans niet meer. Een ieder weet wel zoo langzamerhand, dat Win terhulp ten doel heeft de extra zorgen van die gezinnen, die een minimum inkomen hebben, ih de wintermaan den te verlichten, zooals voor 'klee ding, voeding, dekking en verwar ming. Het is dus een organisatie, die niet vraagt naar politieke of gods dienstige overtuiging, maar er is voor allen, die steun behoeven. Dat is ook al wel zeer overtuigend gebleken uit de in vorige seizoenen verleende steun, waarvan velen geprofiteerd hebben, die tot zeer uiteenloopende politieke of godsdienstige richtingen behoorden. Vorige collectes zijn al reeds een groot succes geweest en er zijn. thans vele gemeenten, waar de opbrengst ervan met 100 gestegen is, wel een 'bewijs, dat het ware streven van deze organisatie langzamerhand doordringt tot groote bevolkingsgroepen, die dit streven steunen. Zij, die als collectant of collectrice' zouden willen medewerken, om op die wijze hun steentje bij te dragen tot leniging van den nood van velen, kun nen zich daartoe aanmelden bij de kantoren van den Nederlandschen Volksdienst-Winterhulp Nederland tn bij de plaatselijke buurtschapshoofden. in de politiek te kunnen gaan! De al- gemleene onrust en woeligheid, welke in het jaar 1919 het land verontrust- ten(, boden hem de geschikte gelegen heid. Cuomo liet zich tot afgevaardig de van Salerno kiezen! Het werd «en stembusstrijd 'met typisch Amerikaansche karaktertrek ken. Cuomo en zijn supporters uit Je Camorra maakten op ru^me schaal gebruik van omkooping, dwang en af dreiging, om de onwillige kiezers naar hun hand te zetten. Gedurende den geheelen verkie zingsdag bleven de stembussen omge ven door mannen uit de onderwereld, die opdracht hadden er tegen te wa ken, dat de kiesgerechtigden op een anderen candidaat dan den hunrnn hun stem zouden uitbrengen.. Het resultaat was gelijk het onder de gegeven omstandigheden moest worden verwacht: Giovanni Cuomo bleek met een overweldigende meer derheid van stemmen verkozen tot èt-, gevaardigde naar de Italiaansche Ka mfer! Dat de zaak tenslotte toch anders uitpakte was te danken aan het schan daal, dat zij elders in Italië* verwekte. Dat liep zóó hoog, dat de Kamer er zich mee moest bemoeien. Zij eischte een nauwkeurig onderzoek, mjet het gevolg, dat de verkiezing van Cuomo wegens stemlbuszwfendel, van nul en geener waarde moest worden ver klaard. Men is in Italië deze penibele ge schiedenis nog allerminst vergeten. Desondanks heeft Badoglio dezer da gen den man, die zulk een brandmerk der schande in 'het gelaat vertoont, Giovanni Cuomo, tot zijnMi nister van Justitie durven benoefmen. Hier is wel inderdaad alle commen taar overbodig ZATERDAG 4 DECEMBER 1943 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. TWEEDE JAARGANG Redactie en Aam.: Van Weedestraat 7, Soestdijk. Telefoon 2962 - Giro 161165. Door den Nederlandschen Volksdienst wordt in het geheele land de viering van het St. Nicolaasjeest verzorgd. Alleen in Amsterdam reeds worden op 4 Dec. op één middag 15 kinder feesten door den N.V.D. georganiseerd. Er moeten heel wat cadeeÊLtjes wor den ingepakt. CN. F./Noske Pax 5). VIER LITER GORTPAP ON DEN PEULVRUCHTENBON. Aangezien voor het tijdvak tot en met 11 December a.s. geen bon voor gort is aangewezen, kan mén desge- wenscht gedurende dat tijdvak op den voor peulvruchten aangewezen bon „Algemeen 711", aangevuld met het vereischte aantal taptemelkbonnen. 4 liter gortpap betrekken. BONAANWIJZING ZEEP. Gedurende de maand December 1913 geven bon „Algemeen 716" van de bonkaart voor voedingsmiddelen en bon „A B Eenheidszeep" van de aan kinderen beneden den leeftijd van 8 jaar uitgereikte kaarten recht op het kooipen van een stukje luchtgevulde eenheidstoiltzeep (40 of 57 of op het koopen van een stukje eenheids toiletzeep (14, 15 of 21 of het doen wasschen van 5 Kg. droge vuile wasch. Voorts geven bon „Algemeen 717" van de bonkaart voor voedingsmiddelen en bon „A B Waschpoeder" van de aan {kinderen beneden den leeftijd van 8 jaar uitgereikte kaarten recht op het koopen v^p 250 gram wasch poeder of zeeppoeder of op het doen wasschen van 9 Kg. droge vuile wasch. Bon „A B toiletzeep" van de aan kinderen beneden "den leeftijd van 2 jaar uitgereikte kaarten geeft recht op het koopen van een stukje van 50 of voorzoover voorradig 75 gr. toiletzeep (oude samenstelling). KRUIDENIER BEDROOG ZIJN KLANTEN. De kruidenier H. C. G. S. S. Roelofs te Soest, Burg. Grothestraat 14, is on langs door den Inspecteur voor de Prijsbeheersching tot een geldboejfe en publicatie van het vonnis veroor deeld. Hij had de verleiding niet kun nen weerstaan onderwicht op suiker te geven. Voor den verkoop gereed staande zakken, die in totaal 16 K.G. moesten bevatten, bevatten althans 400 gram suiker te weinig, dus 25 gr. op 1 K.G.! Bovendien waren de door Roelofs berekende prijzen voor gort- bloem, bruine boonen, capucijners, spliterwten en stroop te hoog. DAMMEN. De uitslagen van de eerste ronde om het kampioenschap van O.D.G. luiden: D. Grasmaijer-H. Keiman 1-1; K. Wis- H Kraaij Jr. afgebr. E. Veerman-D. Waal 0-2. A.s. Dinsdag wordt in "Hotel „De Gouden Ploeg" de 2e ronde gespeeld. BRITSCHE PERSSTEM. „Observer" conservatief Zon dagsblad. „Wanneer de naties van Europa haar nationale leven-en haar cul- tureele indemniteit willen behou den, moeten zij de middelen tot haar verdediging en haar souve- reiniteit aaneensluiten."

Soester Courant | 1943 | | pagina 1