Het Nieuwsblad r "s voor SOEST en BAARN De toestand aan de fronten. 1939-1944. Zekere bezorgdheid in Turkije Kerstfeestviering te Soest Ter gelegenheid van den 2den jaardag van het begin van den oorlog in de Stille Zuidzee, bracht de Rijksminister van Buitenlandsche Zaken, von Ribben- trop, een bezoek, aan den Keizerlijk-Japanschen gezant, Luitenant-Generaal Oshima in het Japansche gezantschap. Luitenant-Generaal Oshima stelt Rijks minister uon Ribbentrop leden van de JapanscHe kolonie in Berlijn voor. (Wb/C.N.F. Pax s). NUMMER 100 ABONNEMENTSPRIJS: voor Soest en Baarn 0.90 per 'drie maanden, daar buiten 1.05. Losse nummers 6 cent. Uitgave: N.V. Eerste Soester Electr. Drukkerij, Soestdijk. SLECHTS op een beperkt aantal punten is het aan het Oostfront in de afgeloopen week tot ope raties op eenigszins gioote schaal ge komen. Wij noemen in de eerste plaats het gebied ten Noordoosten van Sjitoanir en ten Zuidwesten van Ko- rosten, waar de strijdkrachten van Veldmaarschalk von Manstein, voor :t voornaamste deel bestaande uit infan terie- en pantserformaties, hun aan val hebben voortgezet. Ondanks het zeer ongunstige weer sneeuwjach ten belemmeren het uitzicht en de bo dem was daar moeilijk begaanbaar wisten zij het door hen veroverde ge bied verder uit te breiden, waarbij verscheiden nieuwe plaatsen hun in handen vielen. De Sovjets bleven hun tegenaan vallen voornamelijk ondernemen in den sector ten Z.W. van Krementsjoeg. Het operatieve oogmerk, hetwelk hier bij voorzat, was ongetwijfeld het tot stand brengen van een tegeniwicnt tegen het Duitsche offensief, om den tegenstanders ertoe te nopen, hun krachten te verdeelen. Blijkens de door het Duitsche Opperbevel vermel de goede vorderingen op het hierbo- vengenoemde strijdtooneel, is zulks den Sovjets echter allerminst gelukt. Ook op het schiereiland de Krim. hadden opnieuw krijgshandelingen van beteekenis plaats en wel ten Zui den van de stad Kertsj, alwaar for maties van de zesde Roemeensche ca- valerie-divisie, onder bevel van Luit.- Generaal Teodorini, in samenwerking met Duitsche, Roemeensche en Kroati sche luchtstrijdkrachten, het bolsje wistische landingshoofd wisten in tc- drukken. Toen de Sovjets inzagen, dat hun positie hier niet langer houdbaar was, trachtten zij deze des nachts te ont- fuimen, door zich over de straat van Kertsj terug te trekken. Het gelukte hun echter niet een dergelijke losma- kingsbeweging, gelijk die door de spiltroepen reeds zoo herhaaldelijk met succes ten uitvoer werd gelegd, tot een goed einde té brengen. Zoo verloren zij, behalve het noodige ver- schepingsmaterïaal, o.a. nog omstreeks 2.000 gevangenen. In Italië is van het groote Britsch- Amerikaansche offensief nog altijd niets terecht gekomen. O.a. hebben he vige gevechten plaats in het heuvel terrein ten Z.W. van Mignano. Veel uitzicht, dat Britten en Amerikanen hun Kerstmis in Rome zullen kunnen vieren, bestaat er o.i. niet. Ook Generaal Alexander is weinig optimistisch op dit gebied. Hij ver klaarde, „De toestand van den bodem is zoo slecht geworden, dat de troepen aan het voorste front alleen nog maar door parachutes met munitie en le vensmiddelen kunnen worden ver zorgd. De transportkolonnes bereiken het front met groote vertraging." Wij zijn thans in het vijfde oorlogs jaar! In vijf jaren wordt men van knaap man.- En veel, wat men als knaap niet beseft, is thans duidelijk geworden. Waar gaat het om? Men weet het thans zonder twijfel. Of men weet het niet, maar dan zal men er nooit toe komen de grootheid van dezen tijd te begrijpen. Nooit hebben de Germanen, een groo- ter kans gehad om eensgezind voor hun behoud te strijden dan thans. En toch blijven vélen achteren toch moeten zij beseffen, waarom het gaat. Hoe staat gij er tegenover, jonge Nederlander? Indien gij Uw vaderland waarach tig lief hebt, neem dan de wapens ter hand en verdedig het tegen het bolsjewisme. Meldt U bij de Waffen- SS of den Landstorm, Nederland. Churchill en Roosevelt hébben in Cairo besprekingen gevoerd met den Turkschen Staatspresident Ineunoe, denzelfde, wiens verkiezing in het voorjaar van dit jaar door het Anw- rikaansche Congres met een donde rend applaus werd begroet. Ineunoe was naar Egypte gekomen, waar be halve de Britsche premier en de Ame rika ansche President ook Eden, Hop- kim/er. Menementf-' '*-■ 'orwiilen, „op hartelijke uitnoodiging van de re geeringen van de V.S., Engeland en de Sovjet-Unie De gedachteniwdsse- ling met de beide Turksche heeren had plaats „in het licht van de resultaten van Teheran." Welk licht dat is, is niet zoo eenvoudig te bevroeden. Wel meldde men uit Stamlboel en Ankara „zekere bezorgdheid in Turkije om-1 trent de buitenlandsche politiek der regeering", hetgeen vermoedelijk zeg gen wil, dat het Turksche schip van staat volgens de publieke opinie weer scherp langs oorlogsrisico's heenzeilt. In sommige politieke^ milieu's in het buitenland schijnt men te veronder stellen, dat de Turken ditmaal wei eens de wapens zouden kunnen gaan! opnemen. Wij meenen er goed aan te doen er aan te herinneren, dat ook reeds in het voorjaar er zulk een koortsachtige verwachting was. Dat was in de dagen, dat een van de Turk sche staatslieden met geestdrift ver klaarde, dat Turkije de handen, welke Engeland uitstrekte, met geestdrift drukte en toen sommigen voor zich zelf dachten, dat de Turken deze han- door den Nederl. Volkdienst. Evenals vorig jaar, zal ook ditmaal de plaatselijke afdeeling van den Ned. Volksdienst een Kerstfeest aanbieden aan de jeugd van Soest. Zij, die vorig jaar in Hotel „Bosch en Duin" getuige zijn geweest van al hétgeen de Volksdienst toenmaals wist aan te bieden, zullen zich herinneren, hoe blij gestemd de jeugd was. Thans wordt op Woensdag 22 Dec. in Hotel „Bosch en Duin", Bosstraat 80 èn in Hotel „Eemland", ingang 'K. Brink- weg, een Kerstfeest aan de Soester jeugd aangeboden. Aan dit Kerstfeest kunnen kinderen deelnemen van 6-13 jaar. Dé-toegang is geheel vrij, echter diene men vooraf kaarten te halen aan de onderstaande adressen. Te stipt 1.15 uur moet men aanwezig zijn en ieder kind moet een beker medebrengen. den enkel drukten om te voorkomen, dat zij zich anders naar hun keel zou den uitstrekken. De „Daily Mail" sprak dezer dagen als (baar meening uit, dat de Tuiken van plan zijn tegen het eind van dit jaar hun uitrusting te voltooien, „om op alle eventualiteiten te zijn voor bereid." In Londen is echter de alga- meene opinie, dat voorloopig door Turkije niet aan den oorlog zal worden deelgenomen. Men verwijst in ver band hiermee haar de mededeeling van Ineunoe, dat de Turksche buiten landsche politiek dezelfde zal bijven, hetgeen dus onzijdigheid beteekent SOESTERBERG JAARVERGADERING LUCHT BESCHERMING. Woensdagavond hield de onderaf- deeling Soesterberg der Ned. Vereen, voor Luchtbescherming in Hotel „Huis ten Halve" haar "Jaarvergadering. Uit het jaarverslag van den secretaris rae- moreeren wij, dat op 1 Jan. 1943 het aantal leden 69 bedroeg. Het aantal particuliere schuilplaatsen had zich nog uitgebreid. In 1942 kwam de blokorganisatie tot stand. Als Wijk- hoofd fungeert de heer J. Nooder. Voor de zooveelste maal werd een krachtig beroep gedaan op de mede werking der leden. Het financieel verslag van dea pen ningmeester vermeldde een batig sal do op 1 Januari 1943, Toch blijven de kosten van de abonnementen op het tijdschrift „Luchtgevaar",die geheel door de onderafdeeling bestreden wo - den, een hooge uitgave vormen voor de kas. Wegens plaatsgebrek kunnen de ouders niet worden toegelaten. Het programma bestaat uit vertbo- ning van een sprookje, het zingen van Kerstliederen, enz. enz. De kin deren worden diverse versnaperingen aangeboden, eenig fruit, enz. enz., terwijl het niet uitgesloten moet wor den geacht, dat ook een geschenk mee naar huis zal kunnen worden geno men. Alle kinderen die wonen ten Npvrden van de Molenstraat, (met inbegrip van de Molenstraat zelf) kunnen het Kerst feest medemaken in de zaal van Ho tel Eemland. Kaarten hiervoor zijn uitslüitend vanaf Maandag a.s. te ver krijgen aan het kantoor van den Ned. Volksdienst, SteenHoffstraat 5. Alle kinderen, die wonen ten Zuiden van de Molenstraat, vieren het Kerst feest in de zaal van Hotel „Bosch en Duin", Bosstraat 80. Voor deze zaal zijn kaarten te verkrijgen vanaf Maandag a.s. bij: Mevr. A. Lankwar- den, Vosseveldlaan 38, en A. M. 't Lam, Kerkstraat 53, Soest. ZATERDAG 18 DECEMBER 1948 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. 1 TWEEDE JAARGANG Redactie en Aam.: Van Weedestraat 7, Soestdijk. Telefoon 2962 - Giro 161165. De Kascomiptissie, bestaande uit ie heeren Waltman en Wijnands, had de rekening en verantwoording van den penningmeester in orde bevonden; op haar voorstel verkreeg de penning meester van de vergadering décharge van zijn beheer. Bij de gehouden bestuursverkiezing werd de heer van den Bout als voor zitter herkozen, evenzoo werden de andere bestuursleden herkozen, de heeren Hol, Nooder en Pastunink. In de vacature ontstaan dbor het overlij den van den heer v. Zadelhoff, werd voorzien door de verkiezing van den heer H. Wijnands. VOETBAL Het programma vermeldt de volgen de wedstrijden voor de clubs uit. dit rayon: 2 uur: Baarn-Utrecht; Amsvorde- S.E.C.; 't Gooi III-Baarn II; Be Quick- D.E.V.; Eemland-Meervogels; 12 uur: A.W. III-Baarn III; 2 uur: S.E C. III-Scherpenzeel II; Victoria 3-SEC 4. 12 uur: R.K. B.V.V. II-Eemland II. Baarn krijgt bezoek van Utrecht en wil Baarn in de running blijven, dan moet er gewonnen worden, hetgeen o.i. ook mogelijk is; oppassen is hier echter de boodschap, want Utrecht klopte 1.1. Zondag tegen de - verwach ting in het Amersfoortsche Quick. S.E.C. gaat bij Amsvorde op bezoek; deze Amersfoortsche club heeft nog geen wedstrijd gewonnen en staat muurvast op de laatste, plaats, zoodat S.E.C. deze wedstrijd zeker moet win nen. De Baarn-reserve's geven wij :n het Hilv. Sportpark tegen 't Gooi III niet veel kans. Voor de Afd. Utrecht speelt" Re Quick op eigen terrein tegen D.E.V. uit Doorn. D.E.V. haalde de vorige week Zondag het stoute stukje uit het ongeslagen Barneveld met flinke cij fers te kloppen, zoodat wij Be Quick. a.s. Zondag een zekere nederlaag te gemoet zien gaan. Wij hebben echter het vertrouwen, ook mede in verband met de keurige prestatie tegen Wou denberg 1.1. Zondag, dat de Be Quick- ers hun huid zoo düur mogelijk zullen verkoopen. Eemland kan, door van Meervogels te winnen, reeds de kampioensvlag hij— schen en dan tevens begroet en gehul digd worden als de eerste kampioen van dit seizpen van de 'Afd. Utrecht. Voor de overige wedstrijden verwijzen wij naar 't bovenstaande programma. Rechtszaken VEROORDEELD. De Utrechtsche Rechtbank veroor deelde in haar jongste zitting den 29- jarigen Makelaar J. v. B. te Soest, we gens heling tot zes maanden gevan genistra. VRIJGESPROKEN. De Utr. Rechtbank heeft den 23- jarigen landbouwer A. W. K. te Soest, verdacht van mishandeling in veree- niging van zekeren J. L., controleur van den C.C.C., gepleegd op 30 Aug. j.1., vrijgesproken en ontslagen van rechtsvervolging. BRITSCHE PERSSTEM. „World Tribune", Engelsch tijd schrift: „De grondslagen van het At lantic Charter zijn volkomen on juist. Zij vormen slechts een we- deropwarming der utopische dankbeelden van Wilson, die tus- sohen de beide wereldoorlogen hébben geheerscht. Het is waan zin zich in te beelden, dat zij na dezen oorlog bet r zullen wer ken. Het Atlantic Charter.is der halve een document, dat*niet :n overeenstemming is met den tijd."

Soester Courant | 1943 | | pagina 1