DE SOESIED C0DD1Ï Soest viert de bevrijding. Nederlandsch Volksherstel I Vrijdag II Mei 1945 21e Jaargang No. 2 UitgaveDrukkerij Smit - Soestdijk Bureau voor Redactie en Administratie Van Weedestraat 35. Soestdijk Vijf jaac lang is er voor de vrijheid gevochten Nu zij eindelijk herwon nen. is wandelt heel feestvierend Soest als door een paradijstuin vol Oranje- boomen. Wij ontdekken telkens weer nieuwe vruchten aan nieuwe boomen en de grenzen van den tuin zijn nog lang niet te zien. Het spijt ons, dat de grenzen van ons blad voorloopig eng zijn. Wij kunnen daarom de feeste lijke gebeurtenissen slechts kort ver melden. De vreugde is uitbundig en ieder oo- genblik worden wij ons meer bewust, dat de ondraaglijke spanning is weg genomen. Voorbij het gieren van gra naten. de niets ontziende vordering van huizen, fietsen, vee en levensmid delen weg de angst voor razzia's verdwenen het werkeloos afwachten vlak achter het front. Er is werk aan den winkel, wij kunnen onze vreugde uiten wij zijn eindelijk vrij. Vrijdagavond kwam het bericht van de Duitsche capitulatie, die Zater dagmorgen te 8 uur zou ingaan. On middellijk was er. vooral langs de hoofdstraat, openbare vreugde. De ontnuchtering was den volgenden morgen des te grooter. Er gebeurde niets, geen Tommy te zien. Integen deel. de Duitschers rukten de vlag gen af, die hier en daar werden uit gestoken. Zoo ging de dag voorbij, totdat tegen den avond een klein vliegtuig landde nabij de Van Len- neplaan. Het had een geallieerd of ficier aan boord, die de onderhande lingen kwam voortzetten. Zondag morgen meldde Londen, dat de Duit schers in Nederland dien dag zou den capituleeren. Tegen 1 uur ont ving de politie de mededeeling. dat de plaatselijk bevelhebber der Duit- ^sche strijdkrachten geen bezwaar had tegen openbaar vreugdebetoon. Onmiddellijk gingen overal de vlag gen uit. Kerkklokken luidden, de straten waren plotseling vol van na tionale kleuren, etalages werden feestelijk ingericht, kinderen liepen met vlaggen en mutsen, onze Soes ter Courant, die onmiddellijk ver scheen, werd bij duizenden uit de handen van de verspreiders gerukt. Toch was de vreugde niet onver deeld. De gehate weermacht patrouil leerde nog druk en zelfs werden nog menschen gevorderd voor het ingraven van geschut. Maar het getij was niet meer te keeren, P.V.O. concerteerde voor een duizendkoppige menigte in het rosarium en toen bekend werd, dat burgemeester A. L. des Tombe zeer spoedig zou terugkeereD, groeide de feestvreugde met de minuut. Te kwart voor vijf arriveerde deze met een auto. waarin ook de Plaat selijk Commandant der Nederland- sche Binnenlandsche strijdkrachten, brigadier P. de Vries, had plaatsge nomen, voor het gemeentehuis. Het enthousiasme was geweldig. Het was een ontroerend oogenblik toen Mr. A. L. des Tombe de ambtsketen opnieuw werd omgehangen. Hij richtte zich als volgt tot de burgerij Burgers van Soest. Het is nu onge veer 5l/s jaar geleden, dat ik voor het eerst in Soest kwam. En in die 51/* jaar heb ik eigenlijk alleen leed met U kunnen deelen. Vandaag is het den eersten dag. dat ik vreugde met U kan deelen. Vandaag voor het eerst kunnen wij zeggen: ..Wij zijn vrij 1" En dan gaan op dit plechtige oogenblik onze gedachten in de eerste plaats tot God, die ons dit heeft doen beleven Met dankbaarheid denken wij aan onze bondgenooten. de Canadeezen.de En- gelschen. de Amerikanen en de,Polen. die ons land hebben bevrijd. Het oo genblik, dat de Geallieerde troepen onze Gemeente zullen binnenrukken, is zeer aanstaande en ik twijfel er niet aan, of wij zullen hen een onverge telijk welkom bereiden. Het is nog niet het oogenblik voor uitbundig vreugdebetoon. Alles moet worden vermeden, wat tot botsingen zou kunnen leiden Ik doe een ernstig beroep op U, niets te doen. wat onze vreugde zou kunnen vergallen. Wij moeten onze discipline bewaren om elke aanleiding tot onrust, of erger nog, bloedvergieten, te voorkomen. Geen provoceerend optreden, geen molestatie's van wien dan ook. Burgers van Soest. Samen en in een dracht hebben wij deze vijf jaren van oorlog doorstaan en veel leed moe ten doormaken Ik mag met trots zeg gen, dat wij ons goed hebben gehou den. Als H K.H, Prinses juliana en Haar Prinselijken Gemaal terugkeeren in het Paleis Soestdijk, kunnen wij hen fier in het oog zien en met volle vreugde ontvangen. Wij hebben hier goed werk verricht. Laten wij thans eendrachtig samen gaan werken aan den opbouw van onze Gemeente en van ons Vaderland. Leve de Koningin Toen weerklonken voor het eerst weer het volkslied, gezongen uit vrijen borst, niet langer misbruikt voor propaganda, doch waarlijk weer het Openbare Bekendmakingen. 1. Particulieren mogen niet met auto of motorrijwiel op den wegkomen. 2. Voorraden benzine. oli« en ande re motoi brandstof, alsmede motor rijtuigen in de meest uitgebreide beteekenis, moeten ter registratie binnen 24 uur aangegeven wotden ten gemeentehuize. 3. Het is verboden tot eenige de monstratie over te gaan tegenover Duitschers, N.S.B.'ers en derge lijke. De bevelen tot juiste liqui datie van deze aangelegenheden worden binnen zeer korten lijd tegemoet gezien. 4. Aangezien de Duitschers, volgens de overgave-voorwaarden, voor loopig in hun kwartieren blijven, wordt het publiek met klem aan geraden zich niet in hun omge ving op te houden 5. Teneinde onnoodige conflicten te vermijden, wordt den leden der N.S.B. opgedragen, zich niet in het openbaar te begeven. De PI. Commandant B S. P. J. de Vries. Met ingang van heden is het vervoer van meubilaire goederen zonder toe stemming van het plaatselijke hoofd ..Dienst onbeheerd eigendom'' verbo den. De Burgemeester. De pl. Commandant der Ëinnenl. strijdkrachten. lied van een vrijgevochten volk. Tot de eerste symbolische bevrij dingsdaden behoorde bet herdoop'en der straten, die op hoog bevel andere namen hadden ontvangen. Dit werd in optocht eigenhandig door den burgemeester aan Wilhelminalaan, lulianaplein. |ulianalaan en Prins Bernhardlaan verricht Ook de Wil- belminaboom en de Bernhardboom ontvingen weer de oude namen. De andere straatnaamborden werden af gerukt en ook weermachtborden moesten er aan gelooven. 1 erugge keerd op het raadhuis dankte Mr des Tombe de burgerij voor het onverge telijk welkom.dat hem werd bereid „Laten wij feestvieren", zei hij. zoo als een volk maar feest kan vieren, dat 5 jaar onder slavernij heeft moe ten zuchten Met een driewerf hoera op vorstenhuis en vaderland werd de plechtigheid besloten. Des avonds keerden in Soest de 24 mannen te rug, die bij de razzia op 2 Mei door SS en Landwacht gevankelijk waren weggevoerd. De vreugde was vooral groot in de gezinnen. Maandagmorgen kwamen de eers'e Engelsche tanks en lichte gevechts wagens doorrijden en met hen arri veerde inspecteur Van den Lssenburg weer in Soest Zij werden met on beschrijflijk enthousiasme toegejuicht en met bloemen bestrooid. Groote colonnen stonden rond het middag uur opgesteld in de omgeving van het Paleis Soestdijk en velen maak ten persoonlijk kennis met onze be vrijders. Des middags werden in Braamhage storm- en strijdgroepen van de N. B. S. door den P. C ge- insta'leerd. De hoofden van dienst werden aan elkander voorgesteld, de burgemeester huldigde den P. C die in de afgeloopen 5 jaren zijn man heeft gestaan als weinig anderen. Van die weinigen was de burge meester er zelf één „de ziel van ver zet in Soest", zooals den Pl. Comm. hem in z'n antwoord noemde. De spanning ontlaadde zich nu langs vele wegen. Men gevoelde zich steeds méér vrij. Zingende en hossende troe pen trokken den geheelen avond door de straten, auto's en motoren waren weer te voorschijn gehaald, men zag weer talrijke padvinders in uniform en vele onderduikers op den weg en een enorm aantal fietsen bleek de vorde ring te hebben overleefd. Aan een spertijd dacht niemand meer. Van de vele volbezette wagens, die Maandag avond rondreden, verdient er één bij zondere vermelding. Hij bevatte twee Canadeescbe piloten, die reeds zeven maanden in Soest waren onderge doken. Toen men hen ontdekte, waren de toejuichingen niet van de l*cht. Zij werden op de schouders rondge dragen bij het vreugdevuur, dat tegen half tien op den Eng werd ontstoken van de thans overbodig geworden verduisteringspapieren. De brandsta pel werd bekroond door een weer machtbord, dat symbolisch mag heeten voor enze roeening omtrent de molfen: Achtung, Mauer, Muur! (Vervolg op achterzijde Zoo spoedig mogelijk moet worden aangevangen met den wederopbouw van een normaal volksleven De cha otische toestand en de massale noo- den, waarin wij door den bezettings tijd zijn komen te verkeeren, maken het absoluut noodzakelijk, dat alle openbare, kerkelijke en particuliere organisaties, die het sociaal herstel beoogen. de handen ineen slaan, om door eensgezinde krachtsinspanning de enorme moeilijkheden van den na- oorlogstijd te overwinnen. Um den arbeid, die door de van ouds her bestaande kerkelijke e a instel lingen op sociaal en economisch ge bied wordt verricht, te coördineeren en tegelijk om alle krachten en or ganisaties, die aan het herstel willen medewerken, te stimuleeren, is door den burgemeester in het gebouw Steenhoftstraat 5 een bureau inge richt van de stichting „Nederlandsch Volksherstel", waarin hijzelf tege lijk een leidende provinciale functie bekleedt. Het N V.H. wil zich allerminst in de plaats stellen van die historich ge groeide en in ons volk veranketde instellingen, die in het verleden zoo veel en zulk vruchtbaar werk hebben verricht. Het N.V.H zal men geens zins kunnen vergelijken met Winter hulp en N.V.D., die de arbeid van anderen in de practijk miskenden en naar eeD despotisme op sociaal ter rein streefden. Het N.V.H. zal niet blijvend zijn; bet wil slechts de eerste schok op vangen en wanneer op een of ander terrein door de bestaande of andere nieuw opgerichte instellingen niet wordt gewerkt, zelf de eerste stoot geven Het wil de gevaren van ver snippering en ondoelmatigheid voor komen door alle krachten te bunde len in één overkoepelende organisatie. Zoodra zulks mogelijk is, zullen me- dedeelingen worden gedaan over de samenstelling van het plaatselijk be- reau,waarin de andere plaatslijke or ganisaties zullen worden vertegen woordigd Het bureau te Soest bestrijkt tevens het district Eemland, dat de gemeenten Soest, Baarn, Bunschoten en Eemnes omvat. Ons Bevrijdingsnummer. Onze courant, die. tegelijk met de eerste vlag, Zondagmiddag op straat verscheen, is buitengewoon op prijs gesteld. Wij zijn dan ook ten zeerste erkentelijk voor de tallooze blijken van waardeering voor inhoud en tech nische verzorging, die wij mochten ontvangen. W ij publiceeren nog enke le rectificaties en aanvullingen. Bij de instanties, die zich op het gebied van de kindervoeding in de laafstemoeilijke maanden verdienstelijk maakten, moge nog met eere worden genoemd de de ..Don Bosco Kinderkeuken" in de parochie Soest, die van vele zijden medewerking ondervond. In de oorlogskroniek stond verder onder de gijzelaars de naam P, Ree- ringh vermeld. Dit moet zijn: J. van Weering. Tenslotte wordt door het Bestuur van het Ned. Roode Kruis medegedee'd, dat de gewijzigde omstandigheden de in het bevrijdingsnummer vermelde oprichting van een Informatiebureau ten gemeentehuize overbodig hebben gemaakt.

Soester Courant | 1945 | | pagina 1