DE SOESTEIMIMI Burgemeester Des Tombe, Vrijdag 18 Mei 1945 21e Jaargaog No. 3 UitgaveDrukkerij Smit Soestdijk Bureau voor Redactie en Administratie Van Weedestraat 35. Soestdijk afstammeling van Willem den Zwijger. Dat burgemeester Des Tombe, wiens terugkeer op zoo enthousiaste wijze is gevierd, met hart en ziel Oranje klant ts. mag zeker wel algemeen be kend verondersteld worden. Wat echter vermoedelijk slechts heel weinig Soesters weten. is. dat hun burgervader, behalve Oranjeliefde in het hart. ook Oranjebloed in de ade ren heeft. Het zal velen wellicht on gelooflijk in de ooren klinken, maar toch is het inderdaad een feit, dat de heer Des Tombe behoort tot de na zaten van den grooten Vader des Va derlands. prins Willem van Oranje. De zaak z't zooUit het huwelijk van Willem den Zwijger met Anna van Saksen werd. behalve prins Maurits, een dochter geboren. Emilia geheeten. die een avontuurlijk leven heelt gehad. Zij huwde n.1 op 7 November 1597 met Don Emanuel. prins van Portu gal. pretendent naar den Portugee- schen troon. Emllia's verwanten had den. en terecht, vele bezwaren tegen dit huwelijk, waarvan het voornaam ste wel het verschil in geloof was want Don Emanuel beleed de Katho lieke godsdienst. Vooral peins Mau rits was er heftig tegen gekant en heeft het zi,n zuster uiterst kwalijk genomen, dat zij. ondanks zijn uit drukkelijk verbod, toch haar zin heeft doorgezet. Slecht weinig vreugde beleefde Emilia van Oranje van haar stap. Don Ema nuel bleek lang niet de ideale ridder, dien zij zich had voorgesteld. Hij is later in Spaanschen dienst overgegaan en liet zijn jonge vrouw met een aan tal jonge kinderen zoo goed als on verzorgd achter, Emilia heelt zich daarop met haar familieleden ver zoend. In 1629 is zij te Genève ge storven. Van haar kinderen trouwde de oudste dochter, Maria Belgica. met een Zwit- serschen kolonel; uit dit huwelijk stammen vele thans nog bestaande families in Zwitserland. Emilia's beide zoons vestigden zich in Nederland en namen daar dienst in het leger. De oudste van hen. evenals zijn vader Emanuel geheeten, hee't geruimen tijd aan het hof van Frederik Hendrik vertoefd Zijn doch ter Elisabeth Maria, prinses van Por tugal. trad in het huwelijk met Adri- aan. baron van Gendt, die booge tangen bekleedde in het Nederland- sche leger. De jongste dochter van Elisabeth Maria. Antoinette Albertine Frede- rika. huwde een naar ons land ge- emigreerden Franschraan, Ivon Pierre Bigot de Villandry, heer van Mor- gues. wiens kleindochter Wilhelmina Elisabeth zich weer een Nederlandsch edelman tot echtgenoot koos Mr. Willem van Schuylenburgh, heer van Bommenede en Ulenpas Hun achter kleindochter. )kvr. Margaretha Nico- lasina van Schuylenburgh. gehuwd met Mr Willem Carel. baron v. Boet- zelaer, is de moeder van Antoinette Louise. baronnesse van Boetzelaer, echtgenoote van den heer W des Tombe. Zij zijn de ouders van Mr. Antoine Louis des Tombe, geboren 19 Februari 19ü7 te de Bilt en sinds einde 1939 burgemeester der gemeente Soest. Voor de duidelijkheid laten wij de volledige stamreeks hieronder volgen. Willem I, prins van Oranje, geb 24 Apr 1533, huwde 24 Aug. 1561 Anna, prinses van Saksen, geb. 23 Apr. 1544. Emilia, prinses van Oranje, huwde 7 Nov. 1597 Don Emanuel. peins van Portugal. Emanuel, prins van Portugal, huwde 1646 Anna, gravin van Hanau- Munzenberg. Elisabeth Maria, prinses van Portu gal, huwde 11 Apr. 1678 Adriaan. baron van Gendt. Antoinette Albertine Frederika. ba rones van Gendt, huwde Febr. 1707 Ivon Pierre Bigot de Villandry. Jacques Adrien Isaac Bigot de Vil landry huwde 29 April 1736Fran- coise Herbert of the earls of Pembroke, Wilhelmina Elisabeth Bigot de Vil landry huwde Apr. 1763 Mr. Wil lem van Schuylenburgh, |hr, Francois Guillaume Pierre van Schuylenburgh huwde 25 Febr. 1801 Johanna Philippine van Hec- zeele, Jht. Louis van Schuylenburgh huwde 31 Mei 1837 Wilhelmina Aletta Johanna. barones van Boetzelaer. jkvr. Margaretha Nicolasina van Schuylenburgh huwde 30 )an, 1873 Mr. Willem Carel. baron van Boetzelaer. Antoinette Louise, barones van Boet zelaer huwde 19 April 1900 Jacob Willem des Tombe. Mr Antoine Louis des Tombe. geb. 19 Februari 1907, burgemeester van Soest. Wij eindigen met den wensch, dat burgemeester des Tombe spoedig in de gelegenheid moge zijn, zijn ach ter-achternicht, H.K.H. Prinses Juli- ana. in onze gemeente te verwelkomen. J. van Dyl. Soest in deze week. De eerste roes van openbare bevrij dingsvreugde is voorbij. De Engelsche tanks worden niet meer toegejuicht, hier en daar haalt men de vlaggen binnen. Door de jeugd is er evenwel de laatste tien dagen goed feest ge vierd, op vele tegelvloeren langs den grooten weg werd gedanst, padvin ders huldigden den burgemeester voor zijn huis. P.V.O. concerteerde, groote en kleine optochten trokken langs de straten, 5000 kinderen proefden op Hemelvaartsdag sedert jaren voor het eerst weer chocolade en er is braai gelachen om de voor de F.K.O. te slachten clandestiene koe, die uitvoe rig beschilderd het gemeentehuis binnenwandelde. Toch was de stemming niet onver deeld te loven. Men weet zich vrij van Duttscheonderdcukkingde schaal slaat nu te ver door naar den ande ren kant. Men gedraagt zich als was men vrij van elke band en elke ver plichting. Hulpvaardigheid is b.v in Soest op het oogenblik ver te zoeken Hebzucht treedt telkens duidelijker aan het liebt. Diefstallen van fietsen en allerlei andere dingen uit de door de moffen ingeleverde voorraden heb ben een grooten omvang aangenomen Men is vlug met zijn critiek op de voedselvoorziening en afgunstig als de een worstjes krijgt en een ander een grooter stuk spek. Natuurlijk is er wel reden tot onte vredenheid hier en daar. De gealli eerde levensmiddelen zijn hier iets later aangekomen dan in enkele ste den. maar daarvan zijn niet de auto riteiten te Soest de schuld. De verkenners hebben hierbij goed geholpen tot laat in den avond. Ook is er nogal wat ergernis over de sa menstelling van de B.S., doch dit schijnt ons een zaak. die men aan de bevoegde personen rustig kan overlaten Het is zeer gemakkelijk vijf jaar lang bang te zijn en nu flink te kankeren op menschen. die men niet goed kan beoordeelen. omdat men niet alles van hen weet. Het oppakken van leden der N.5.B. heeft wel erg lang op zich laten wach ten, maar waarschijnlijk hebben die leden zelf daarvan de meeste narig heid en onzekerheid ondervonden. Het recht begint nu zijn loop. Een spontane, ietwat barbaarsche volks berechting vormde het kaalknippen en beschilderen van een groot aantal slet ten. Dinsdags begon grootscheeps het oppakken van de N.S.B.-ers onder ruime belangstelling. Zij werdeD met hun bezem enemmerovergebrachtnaar gebouw Trein 8.28" aandenKolo- nleweg. waar zij in goede handen komen. Ook de dagen van het Duitsche leger zijn geteld. Vanaf 9 Mei leverden zij in de omgeving van den weg naar öilthoven hun waoens in en alles wat zij van ons stalen. Op Hemelvaartsdag verdween de gehate Hermann Göring- divisie uit f-'oest. OpSoestduinen werd verzet geboden en veel schade aan gericht. De Duitschers zei onder strenge bewaking, moesten den vol genden dag de rommel opruimen en zij zullen ook worden gebruikt voor het schoonmaken van de huizen, die zij beestachtig vervuilden. Het drukke verkeer en het vinden vanspringstoffen veroorzaakte verschillende ongevallen met doodelijken at loop. Groote vreugde heerschte daarentegen in menig gezin, waar vader of zoon na jarenlange afwezigheid terugkeerde. Wij hoorden o m. de namen Linzel, Moens. Van Hattum en Uiting. Proficiat Ook de drie eerste krijgsgevangenen, van der Kuil, Brand en Stavast zijn terug. De Posterijen stellen verder al het mogelijke in het werk om den post dienst weer zoo goed mogelijk te laten verloopen. Behalve in de buitenwijken is er te Soest iederen dag één bestel ling. terwijl de bussen één maal per dag worden gelicht Uit Utrecht komt regelmatig post per bak fiets naar Soest; de verbinding met het Zuiden is nog zeer gebrekkig, wegens gemis aan vervoermiddelen. De Hulpac'ie voor kindervoeding „H.O.K.A.M." werkt eveneens weer op volle toeren Over de maand April werden niet minder dan 7156 porties uitgereikt, terwijl voor de I.K O. bo- vedien nog 5000 porties werden be retd. Het aantal kinderen, dat van deze maaltijden profiteert, bedraagt thans 1332. Predikbeurten N.H. Kerk. Zondag 1ste Pinksterdag. Oude kerk 10 u Ds. v. Schaik, 17 u Ds. v. d. Velden, Hilversum. Emmakeik 10 u. Ds. Groeneveld, Bevestiging van lidmaten. Hees, 10 u Ds. de Looze, Hilversum. Maandag 21 Mei. 2e Pink sterdag. Oude kerk 10 u Cand Hart- dorff, Jeugddienst. Emmakeik 10 u. Ds. Zonnenberg, Oolgensplaat. Ver. v. Vrijz. Godsd 20 Mei 10.30u. dankdienst voor den Vrede. Chr. Gei. Kerk, 10 u. en 5 u Ds. L de Bruijne. Maandagm. 10 u. Ds. L. de Bruijne, Geref, Kerk Julianalaan 9.30 u. en 4 u. Ds. S. Wouters. Soesterb.str. 10 u, en 5 u. Ds. Wierda. 2e Pinksterdag Julianakerk, 9.30 u. Ds. H. Wierda. Soesterb straat, 10 u. Ds. S. Wouters. Jeugddienst. Op den tweeden Pinksterdag wordt D.V. in de Oude kerk te Soest, des morgens om 10 uur, voor het eerst na 6 maanden, een jeugddienst ge houden, waarin voorgaat de Heer G Hartdorff. Als onderwerp weid gekozen „Vrijheid". Alle jongelui worden opgewekt dezen dienst te komen bijwonen Burgerlijke Stand. Geboren A. M. Artz. A. I. M. v. d. Breemer. R. v. d. Kuit. W. D. Geldman. R. J. Stalenhoef Kan- teis. de Jong M. R. I. v. Logten- stein. W. v. Roest. J M. Walpoot. C. A. M. v. Logtenstein. Ondertrouwd: H. Steenhuijsen en A. van tssen Gehuwd: P. C. Hilhorst en J de Beer. P. Arlsman en C. H. Janssen Overleden A. F. Maurer, 60 j. W. Henger, 57 j. R. Baron de Smeth. 54 j. J. G. Joosten. 74 j. S G. Stra- tingh, 78 j. N. F. Eekman. 77 j. A. E. Cox, 78 j. J. v. Zijtveid, 71 j C A. Kool, 9 j. Distributiedienst Soest. Aanvullende bonnenlijst week 13-19 Mei 1945. Bon 408 125 gr. boter. Verkrijg baar bij de winkeliers, die de zendingen van het Zweed- sche Roode Kruis uitreikten. Bon 410 Voorinleveringsbon v. groenten. Vóór 18 Mei in te leveren bij den groentenhan- delaar. Deze bon moet door hen, die eten van de Centrale keuken betrekken, worden be waard en t.z.t. worden inge leverd. Bon 423 340 gram vleeschpro- ducten, 100 gram vet en 300 gram biscuit. Verkoop op deze bon op Zaterdag 19 Mei 1945. Tijdens het afdrukken van óns blad zijn nog geen verdere gege vens bekend. Zoodra dit wel het geval is, zullen wij een afzonderlijke bonnenlijst uitge ven, welke verkrijgbaar zal zijn aan de verkoopadressen van ons blad en waaraan per bulletin bekendheid zal wor den gegeven. De Soester Courant is verkrijgbaar non ons bureau en de navolgende adres sen Boekhandel Adrlaansen, Burg. Grothestr. Kapper de Vries. Konloginnelaan. Sigarenntag. A. Radenmker. Laansttaat. DroglsttriJ ..'t Westen". Nteuwtweg 6 Leesbibl. v, d. Schoot. Braamweg 25 en Visser'» Boek handel. Kejkstraat.

Soester Courant | 1945 | | pagina 1