DE SOESTER COUMDI Een dokter vertelde S.E.C. I - H.V.C. I Deze week in Soest. DISTRIBUTIEDIENST SOEST. Vrijdag 22 Juni 1945 21e Jaargang No. 8 UitgaveDrukkerij Smit - Soestdijk Bureau voor Redactie en Administratie Van Weedestraat 35. Soestdijk Dat er in dezen wereldoorlog veel gebeurde zonder bepaalde eorlogs- noodzaak wist iedereen, doch dat er meer en veel erger gebeurd is dan wij wisten, komen we nu langzamerhand te weten. We wisten en we ondervonden het. hoe de vertegenwoordigers van het Duitsche Kijk zich schuldig maakten aan de wegvoering en vernietiging van de joden, aan het leegplunderen van de groote Nederlandsche voorraden, tabrieken en veemen, aan het weg voeren van honderdduizenden dwang arbeiders, aan het vernielen van onze polders, aan de vernietiging van onze fabrieks- en haveninstallaties, aan het in koelen bloede neerknallen van zoo veel onschuldige vaderlanders, doch hetgeen we nu te weten komen uit de gruwzame ooggetuige-verslagen van hen. die uit de hel van Buchen walde, Dachau, Sachsenhausen oi andere kampen levend gekomen zijn, gaat verre de menschelijke verheel dingskracht te boven. „U weet het niet", zoo vertelde dokter Kropveld tegen een Parool-redacteur ,.maar ik, mijn eigen oogen heb ben het gezien,dagelijks, maandenlang, hoe ze doodsloegen en doodtrapten, hoe ze met hun laarzen steeds feil loos de geslachtsdeelen wisten te raken, om daarna het zich in wilde pijn buk kend slachtoffer met de hiel de kaak te verbrijzelen. U weet niet. dat de joodsche kinderen levend in de brand putten zijn geworpen". Hij vertelde van den S.S. dokter, die de gevange nen langs zich liet gaan en de ernstige zieken, de zwakken, de schurftigen en zij, die te zwak waren, er uit koos. Groote vrachtauto's, brullende men- schen, de gaskamer en ten slotte de verbrandingsovens; dat was de slot- acte van dit telkens terugkeerende schouwspel „Ik heb 15- en 16-jarige jongens voor ze naar de gaskamer gingen, op den grond, voor den S.S -man liggend, om bun leven hooren smeeken. op kin derlijke wijze belovend nog harder te zullen werken, dan de stumperds al deden: Ich bin noch so jung Men denke het zich in, Een kind, dat om zijn leven smeekt aan zijn beulen. Onze Nederlandsche taal mag rijk zijn, maar te arm is zij om onze gevoelens onder woorden te brengen. Mocht iemand er nog aan twijfelen of het rechtvaardig is, het geheele Duitsche volk voor dezen oorlog en voor deze schanddaden verantwoor delijk te stellen. laten zij dan over denken, dat een volk, dat zooveel schuim naar de oppervlakte deed drij ven. niet vrij uitgaat. Zij luisteren naar wat de uitgeweken Duitscher Heinrich Mann zei„De meerderheid van het Duitsche volk treft schuld, omdat het zich door de Nazi's liet overweldigen"; of naar den emigrant Busch „De beloofde prijs was de verovering van de wereld en hiervoor heeft het Duistche volk zijn geweten, zijn eer en zijn kinderen verkocht en uitgeleverd aan de Nazi's en het heelt niet alleen de wreedheden en wanda den van een moorddadige regeering geduld, maar er ook aan deelgenomen. Geen Duitscher kan derhalve van schuld v/orden vrijgesproken" Feesten in de aanstaande week. Ter gelegenheid van den verjaar dag van Z K. H. Prins Bernhard op 29 [uni a.s„ zal „Soest Vooruit' op de gebruikelijke wijze eenige feeste lijkheden organiseeren Het ligt in de bedoeling, dat door de Canadeezen des morgens een muzikale rondgang zal worden gehouden. Des namiddags volgt dan op het S.E.C. terrein een „base-bali" demonstratie en een ge- costumeerde voetbalwedstrijd, opge luisterd door muziek. Des avonds vinden in hetopenluchttheater boeren dansen plaats, terwijl een cabaretge zelschap van de Canadeezen een gedeelte van den avond zal vullen, waarna, onder aanvoering van de muziek, dorpwaarts wordt gegaan, om aldaar op verschillende plaatsen te dansen Voor dit dansen worden prij zen uitgeloofd door de V,V,V. Het batig saldo van de voorstelling in het openluchttheater is voor Ne- derlandsch Volksherstel, Burgerlijke Stand. GeborenAnna, d. v. F. Heemsber- gen en M. de Vries. Alphonse, d. v. G Verhoef en M. de Beer. Margriet, d v. H. Smies en E. de Boer. Julia, d. v. P Merts en J. Zuidema. Maria, d v. L. de Haan en B. Bode. Jacobus, z. v. M. Rebel en Beijer. Cornelis, z. v A. Aalberts en J. van Escb. Cornelia. d. v. E. Veerman en C. v. d. Vuurst. Hendrika, d. v. A van Doornik en M de Goede. Ondertrouwd: A. Vriens, 28 j. en A. Vellenga, 26 jr, M. Maassen, 21 j. en E. Maeije, 23 j. J. Helsdlngen, 36 j. en K. van Doorn, 30 j. G. Blij- leven, 26 j. en M. v. d. Burg. 27 j. A. Groenenstein, 25 j. en M. Muis. 22 j G. Raaphorst, 25 j. en M. Su- kel. 21 j J. v. d. Breul, 29 j. en G. Radstok. 19 j. Gehuwd: A. v. t Klooster, 32 j. en B. v. d. Breemer, 33 j. J. van Dijk, 27 j. en J. Hol, 29 j. W Schlebaum, 57 j. en J. Koning, 47 j. Overleden H. Schepers, 18 j. J. van Santen. 49 j. P. Bouma. 67 j. J. Schalk wijk. 74 j. L. Hartogh Heijs, 88 j. J. Roorda, 71 j. R v. d. Horst, 21 j Zondagmiddag 3 uur: Terrein Scbrikslaan. Officieele Bekendmakingen. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter algemeene kennis, dat van uit het buitenland naar Ne derland terugkeerende personen, aan wie onderdak wordt verleend, onmid dellijk aangifte moet worden gedaan aan de Secretarie (kantoor Neder- landsch Volksherstel). Burgemeester en Wethouders der gemeente Soest brengen ter algemeene kennis, dat door hen is vastgesteld een verordening inzake aangifte van uit het buitenland naar Nederland terugkeerende personen, aan wie on derdak wordt verleendDe verordening ligt gedurende drie maanden op de secretarie voor een ieder ter lezing. Predikbeurten N.H Kerk. Zondag 24 Juni as. Oude Kerk 10 u. Ds. I op (Dongen) 7.30 u. Engelsche dienstv Canadeezen Emmakerk 10 u. Ds. v. Schalck, 17 u Ds Haring Sr Hees 1 Ou Ds. Monster (Ametsfoort). Zonnegloren 10 u Evangelisatie-samenkomst Woensdag 27 Juni om 8 uur. Nieuwstraat 57 en kerkgebouw Hees. Geret Kerk Julianalaan 9.30 u en 4 u. Ds. Wouters. Soesterb.str. 10 u. en 5 u Ds. Wierda Chr Ger. Kerk, 10 u. en 5 u, Ds. L de Bruijne. Ver. v. Vrijz. Godsd. 10.30 u. Ds. Spelberg (Hilversum). Arokcmsche bezitters van boeken. Nu velen van U de stad nog niet hebben kunnen betreden, is de Arn hemse he Openbare Bibliotheek, in overleg met het Gemeentebestuur, bereid desgewenscht voor U na te gaan in welken toestand Uw boeken zich bevinden en of maatregelen ge nomen moeten worden om eventueele verdere schade te voorkomen, waar voor zij dan haar medewerking wil verleenen. Verzoeke opgaven, omvang en aard van de verzameling. Nadere inlichtingen verstrektB. J. Albers, Secr. t 'ommissie voor particuliereboe kenverzamelingen. p/a Sacré Coeur, Arnhem, Het Postkantoor is geopend op werk dagen voor alle geldzaken van 9-12 en 14 15 uur Zaterdags 9-12 uur. Voor zegel verkoop van 9-12 en 14-16 uur. Zaterdags 9-12 uur. Voetbal. A.s. Zondagmiddag speelt het eerste elftal van S.E.C. op haar terrein in het Burg. Dekethpack eenvriendschap- pelijken wedstrijd tegen het eerste elf tal van H.V.C. Deze ontmoeting belooft voor de S.E.C.-spelers een uitstekende oefe ning te worden, daar er van deze Amersfoortsche ploeg, die in de 2e klasse van den K.N.V.B uitkomt, nog wel iets zal zijn te leeren. Het bestuur van H.V.C. heeft er zijn goedkeuring aan gehecht, dat de op brengst van dezen wedstrijd ten goede komt aan het terreinfonds van S.E.C. Het bijkantoor Soestdijk is voor alle diensten geopend 9-12 uur. De postagentschappen Soest-Zuid en Laanstraat zijn geopend van 9-12 en 14-15 uur voor alle geldzaken. Zaterdags 9-12 uur. Belangstellenden verwijzen wijnaar de in dit nummer voorkomende ad vertentie, waarin voor Canadeezen en belangstellenden openbare Evan gelisatie-samenkomsten worden aan gekondigd. Naar wij vernemen is de nog in de eerste oorlogsjaren zoo actief gewerkt hebbende Vereeniging Nederlandsche Vrouwen Electr.Ver., niettegenstaan de alle stormen, die dergelijke ver- eenigingen hebben moeten doorma ken, blijven bestaan, al hebben de leden in de afgeloopen maanden niets meer van het Bestuur gehoord. Thans heeft dat Bestuur zich met een mede- deeling tot haar leden gewend, en is voornemens, zoodra de omstan digheden zulks weer toelaten, de leden wederom als vanouds bijeen te doen komen. Terzake clandestien gebruiken van electrische stroom werd reeds één in woner in arrest gesteld. Men bedenke, dat thans zeer zware straffen worden opgelegd. Op een terrein langs een der zandwegen in de bosschen, even voor bij het Natuurbad,is het in verren staat van ontbinding verkeerend lijk ge vonden van een onbekend mansper soon. Het is ongetwijfeld een der meerdere personen, die aldaar door de Duitschers werden neergeschoten en ter plaatse begraven. Wegens heling van goederen, ont vreemd uit woningen, welke door den vijand in gebruik zijn geweest, werd in arrest gesteld P. K. alhier. Onder begunstiging van prachtig weer werd j 1. Zondag middag in den tuin vanNieuw- Mariënburg de jaarlij ksche Sa- craments-processie gehouden. Voor het eerst werden weer meegedragen de vaandels van meerdere tijdens den oorlog verboden vereenigingen, ter wijl ook weer een muziekgezel schap deelnam. Na afloop werd kapelaan Wil mink van de parochie aan de Steenhoffstraat, die met de krijgsgevangenen als aalmoe zenier naar Duitschland was vertrokken en nu weer naar Soest terugkeerde, feestelijk in gehaald. Op de Birktstraat had den zich hiervoor verzameld 'n veertigtal ruiters en groepen verkenners en gymnasten. In een rijtuig reed Z.E. naar de pastorie, alwaar hij werd opge wacht door den pastoor en de kapelaans, een groep bruidjes en het zangkoor der kerk. Na het zingen van Jubilate Deo door dit koor, werd door kape laan Wilmink een plechtig lof gecelebreerd, waaronder door hem een feestpredicatie werd gehouden. Tot en met Zaterdag 23 Juni zijn gel dig de navolgende bonnen 41 800 gram Brood (gratis). 77-Reserve 300 gram Biscuits. 42 en 43 elk 112 gram Vleesch of Visch of 224 gram Vleesch met groente in blik. 58-Reserve 224 gram Vleesch of Visch of 448 gram Vleesch met groente in blik. 45 100 gram Vet. 46 100 gram Kaas. 47 125 gram Suiker. 48-1 tablet Chocolade of 55 gram gebroken Chocolade. 50 50 gram Zeep. 60'Reserve 40 gram Koffie. 51 2 k.g. Aardappelen. (Geldig tot en met 30 Juni). Tot en met Zaterdag 23 Juni zijn ver* der nog geldig de navolgende bonnen 33 2 K.G. Aardappelen. 49-2 K.G. Aardappelen. 59-Reaerve - 2 K.G. Aardappelen. D*0l (rood) 2 liter Melk. I)*0l (blauw) 6 liter Melk. B-08 van inlegvel 8 liter Melk. C-08 van inlegvel 8 liter Melk. Bon 60-Reserve geeft recht tot het koopen van 1 doosje Schoencrême. Deze bon moet uiterlijk Zaterdag 23 Juni bij den kruidenier worden inge leverd. Bon 51 (Aardappelen) behoeft voor de Centrale Keuken niet te worden ingeleverd. Zij, dieop BonB=488 van de Nood- ttaa>*t nog geen Havermout hebben ontvangen, kunnen deze Haver mout nog tot en met 23 Juni af halen in de kruidenierswinkels op vertoon van het ontvangstbe wijs Suiker. Rantsoenbonnen voor Vleesch zijn alleen geldig voor aankoop van 100 gram versch Vleesch zon der been, dus niet voor Vleesoh in blik. Hceren auto- en motorrijders wij zen wij er op. dat de politie weer eischt. dat de verkeersregelen stipt in acht worden genomen, Strenge con trole heeft weer plaats op rijbewijzen, nutnmerbewijzen, wegenbelastingkaar- ten rijvergunningen enz. Wanneer een overtreding wordt geconstateerd, wordt het voertuig in beslag genomen. Het eerste slachtoffer viel iu den persoon van E, v. d. B. Vrijdag j.1. vierde de pas opge richte Vereeniging „De Birkt" met de bewoners van dit deel der gemeente het bevrijdingsfeest op het sportterrein Birkhoven, dat fraai met vlaggen van vele naties was omgeven Des morgens werden kinderspelen gehouden, terwijl de raiddag meer dan gevuld was voor de ouderen met ringsteken met sjezen, losse paarden en rijwielen, stoelendans met paarden en een gecostumecrden voetbalwed strijd. Naast de zeer vele aanwezigen waren des middags mede aanwezig Burge meester Des Tombe, wethouder Hil- horst en de heeren v, d. Brandeler en De Vries, commandant der B 5. De goed geslaagde feestdag werd des avonds besloten met de opvoering van het tooneelwetk „Oorlog. Bevrij ding, Vrede", hetwelk onder leiding van den directeur, den heer Hasting werd opgevoerd, terwijl de gelegen heid tot het maken van een dansje danig werd benut. De Soester harmonie, een band en een draaiorgel brachten de stemming er goed in. De vereeniging „De Birkt" mag op een goed geslaagden dag terugzien. Gisteravond werd in Eemland de eerste der twee nationale liederavon den gegeven door de Koorvereeniging .Excelsior* en met medewerking van den heer Lourens Bogtman, mevrouw De Blij-Erwlch en het Soester Sympho- nie-orkest De heer Bogtman heeft zich getoond als een bas-bariton van groot formaat, terwijl de begeleiding bij mevr. De Blij ln uitstekends handen was. Begonnen met .Wilhelmus" werd. zoo wel door den solist als door de Koor vereeniging een keur van nationale liederen ten gehoore gebracht Een lawine van applaus brak vooral los na „Mijn Vaderland", de „Vier Zee mansliederen" op muziek van Jan Bar telsman en „De driekleur herrezen", waarvan zoowel de woorden als de muziek zijn van Mr. J. H. van Doorne. De hulde voor dit werk, dat reeds bij den boekhandel ter plaatse verkrijg baar ls, was welverdiend.

Soester Courant | 1945 | | pagina 1