DE SOESTER COURANT Het EERSTE KABINET in den nieuwen tijd. Zaterdag 14 Juli 1945 - 21e Jaargang No. 11 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK - Bureau voor Redactie en Administratie Van Weedestraat 35, Tel. 2566 Wel zelden zal een kabinet met meer instem'- ming begroet zijn dan hef huidige. Waarschijn lijk ook zullen er weinig kabinetten zich kun nen beroepen op een dusdanige eenstemmigheid als dit. Niet alleen door innerlijke eenstemmig- neid onderscheidt dit kabinet zich van de an dere, maar ook door enkele uiterlijke bijzon derheden, waarvan een enkele zelfs wel historie zal maken. Het feit namelijk, dat deze hooge heeren gezamelijk 15 jaar gezeten hebben. Een andere bijzonderheid is wel deze, dat een aantal ministers uit niet specifiek politieke sfeer stam men, maar op zuiver zakelijke gronden zijn gekozen, waarbij slechts een open gezindheid ideologische voorwaarde was. Hoewel wij het niet deelnemen van communis ten en anti-revolutionairen betreuren, immers' eerst dan was een zeer breede basis gelegd, mee- nen wij toch, dat er voldoende breedheid aan- wezig is om bij een toekomstig noodparlement op een meerderheid te kunnen rekenen. Ongetwijfeld staat dit kabinet voor een giganti-r sche inspanning. Geen tijdperk in onze historie heeft ons zoo beroofd en berooid aangetroffen. Materiëel en geestelijk moet van den grond af aan het Nederlandsch Volksgebouw weer wor- opgetrokken. Hoe somber dit beeld ook moge schijnen, er zijn niettemin eenige gunstige teekenen. Voor eerst de bereidheid in breede lagen der bevol king een gezag te aanvaarden, en liefst nog1 wel een krachtig! Edoch, door machtsmisbruik zijn wij het vrijwillig aanvaarden van gezags verhoudingen ontwend. De Voorlichtingsdienst, die o.m. in het regeerïngsprogramma is aange kondigd en die wij van harte begroeten, zal hier een belangrijke sociaal-paedagogische taak te vervullen hebben. De opvoeding tot geeste lijk gezonde burgers is tevens staatszaak. Een ander voorteeken is de wijze waarop de premier de eerste officiëele regeeringsverklarïng heeft aangepakt. Naast de rhapsodie van uiterst deskundige uiteenzettingen en beloften, waarop de toekomst zal antwoorden, valt deze rede na melijk op door de menschelijke toon en de waardige wijze waarop het hart hier spreekt. Zonder zich tot een zuiver politieke opwekking te laten verleiden, weet Prof. Schermerhorn nochtans de juiste toon te vinden om den Ne derlander als Nederlander aan te zetten en tel prikkelen tot het bewust ten uitvoer leggen van zijn nationale als politieke plicht. Wij hopen dan ook, dat het beroep op het Nederlandsche volk niet tevergeefs zal zijn. Wij van onzen kant zeggen naar beste vernoegen me dewerking (oe, waarbij wij ons bewust blijven dat ook criiiek een vruchtbare arbeidsvorm moet zijn. Tevens zijn wij bereid „als gewone boeren- hitten te werken", zooals Prof. Schermerhorn het plastisch heeft uitgedrukt ter gelegenheid van de hulde hem door de Delftsche bevolking gebracht, waar hij in dezelfde toespraak heeft toegezegd, dat de regeering bereid is „als kar- repaarden te werken". Een merkwaardige beeldspraak voor een minis ter, die echter niets aan duidelijkheid te wen- schen overlaat. Gevaar, dat wij naast elkaar werken door misverstaan, is bij dergelijke taal uitgesloten! DE SOESTERS HEBBEN HUN PLICHT GEDAAN De inzameling van kleeding, dekking, schoeisel en huisraad voor de geteisterde gebieden is een groot succes geworden. Soest heeft haar kans om te heipen niet voorbij laten gaan. Dankzij de spontane medewerking van velen kan een enorme hoeveelheid goederen, die men drin gend noodig heeft, ter beschikking va» de slacht offers worden gesteld. Naast de groote dank aan allen, die goederen hebben gegeven, is een woord van bijzondere lof voor de vele medewerkers van Nederlandsch Volksherstel en degenen, die transportmiddelen belangeloos beschikbaar stelden, zeer zeker op zijn plaats. Het Bestuur van het District Eemland is allen zeer erkentelijk en houdt zich gaarne verzekerd van verdere medewerking. Zij, die alsnog artikelen willen afstaan, kunnen hiervan opgave doen aan het bureau van Ne derlandsch Volksherstel, Steenhoffstraat 5, Soest tegenover het gemeentehuis op eiken werkdag van 9 tot 12 uur. RAAD VAN OUD-ILLEGALE WERKERS. Het bestuur van den Raad van Oud-Illegale Werkers verzoekt ons opname van het volgende: In de op 3 Juli gehouden vergadering van den Raad van Oud-Illegale Werkers werd een defi nitief bestuur gekozen, bestaande uit de heeren G. Kruijff, Voorzitter, J. G. Dullaart, secretaris. W. Hoogeboom, penningmeester, Dr. H. J. Stro band en K. de Haan. Een ballotagecommissie werd benoemd, bestaande uit J. van Hoeflaken, F. Ruitenbeek, W. v. d.. Hoek, J. W. Ooms, en J. Poll. Er is een klachtenbureau gesticht, om de on tevredenheid, die er mocht heerschen tegen In stanties of personen op te vangen. Ieder, die gegronde klachten meent te hebben, kan deze, deugdelijk onderieekend, schriftelijk indienen bij het secretariaat, Van Lenneplaan 5c. De Raad is in de Districfs-Adviescommissie vertegenwoordigd, waardoor contact met het Mi litair Gezag mogelijk wordt. Ook zal de Raad bij de zuivering toezien, dat zonder aanzien des persoons wordt opgetreden, doch zonder medewerking van de bevolking gaat dit niet. Men beschouwe dus den Raad als ver- trouwensorgaan en handele daar ook naar. Kan kert niet, maar wendt U tot ons. Om gelegenheid te hebben de distributieberich- ten zoo volledig mogelijk op te nemen, verschijnt ons blad vanaf heden des Zaterdags. INGEZONDEN STUKKEN, AVRO EN ZUIVERING. Een stukje radiogeschiedenis. 1930. Het AVRO-bestuur royeert een hoofd bestuurslid, dat het beschuldigt van „handelin gen waarvoor geen andere qualificaiie past dan fraude en corruptie". Er komt een eereraad, be staande uit drie hoogleeraren. Het AVRO-be- stuur weigert medewerking. Het neemt liever de beschuldiging dan de risico van een zui vering. 1940. Een millioen moffenlaarzen overloopen ons land. Duizenden jonge Nederlanders laten hun leven bij den IJssel, Grebbe en den Af sluitdijk. De Hunnen moorden, rooven en plun deren. En terwijl Neerland's bodem doordrenkt is van het bloed zijner beste zonen, biedt het AVRO-bestuur den overweldiger op een pre senteerblaadje aan: een omroep in den (natio- naalsocialistischen) geest van den nieuwen tijd. (Zie Parool van 10 Juli.) De mof is niet eens dankbaar voor deze serviliteit en zegt: „Dank U, dat kunnen we zelf beter." 1945, Terwijl Nederland door loutering in den oorlog één is geworden, laa: de re ge ring de oude schotjesgeest weer herleven: teder in zijn eigen hokje. De oude omroepen komen weer terug. Het AVRO-bestuur en \Zogt doen of hun neus bloedt, heropenen hun radiowinkel, roe ren den trom en roepen: „Kom luistervinkjes, kom. Hier zijn we weer. We brengen U weer per radio en omroepblad de Nederlandsche1 koeltoer. (Pardon: kuituur.). De Regeering do et of haar neus bloedt, en alsof ze nooit van zui vering of staking gehoord heeft. De AVRO-le- den kunnen niet voor een ontsmet«ings- en zui- veringsdienst zorgen; die hebben mmers volgens de AVRO-statufen niet de mins e rechten o£ bevoegdheden. Ze kunnen alleen maar „voor do eer bedanken." Het Nederlandsche volk wacht af wat de his torie verder zal schrijven. Dr. v. D. DISTRIBUTIEDIENST SOEST. UITREIKING NOODKAARTEN 5e SERIE EN INLEGVELLEN GA 508 t.m. GE 508. In het tijdvak van 16 Juli t.m. 2 Augustus 1945 zullen Noodkaarten 5e serie en inlegvellen G.A« 508 t.m. GE 508 worden uitgereikt. Verstrekt zullen worden: Noodkaarten V. A v. pers. geb. in '40 en eerder: Noodkaarten V. B v. pers. geb. in 1941 t.m. '45- lnlegvellen GA 508 v. pers. geb. in 1924 en eerder* Inlegvellen GB 508 v. pers. geb. in 1925 t.m. 1930. Inlegvellen GC 508 v. pers. geb. in 1931 t.m. 1940. inlegvellen GD 508 v. pers. geb. in 1941 t.m. 43. Inlegvellen GE 508 v. pers. geb. in 1944 of later- De Iweede Distributiestamkaart of Noodstam-* kaart en het inlegvel GA 501 - GE 501 alsmede de M(ilitair) G(ezag) kaarten le gedeelte moe ten worden overgelegd. De uitreiking zal plaats vinden te Soest in het uitreikingslokaal Van Weedestraat 3 en te Soes-* terberg in Café ,,'t Centrum". Rademakerstraa< 6 en wel als volgt: SOEST. A t.m. B op Maandag 16 en Dinsdag 17 Juli. C t.m. D op Woensdag 18 Juli. E t.m. G op Donderdag 19 Juli. H t.m. I op Vrijdag 20 en Zaterdag 21 Julj. J t.m. K op Maandag 23 Juli. L t.m. M op Dinsdag 24 Juli. N t.m. R op Woensdag 25 Juli. S t.m. T op Donderdag 26 en Vrijdag 27 Juli- II t.m. Z op Maandag 30 en Dinsdag 31 Juli. Eiken dag van 9-12 en 1.30-4 uur. Zaterdag 21 Juli van 9-12 uur. SOESTERBERG. A t.m. K op Woensdag 1 Aug. van 10-3 uun L t.m. Z op Donderdag 2 Aug. van 10-3 uur*, Teneinde de uitreiking zoo vlot mogelijk te doen verloopen, dient een ieder op den aange wezen dag te komen. BURGERLIJKE STAND. Geboren. Jacoba, d. v. W. A. v. Asch en J- G7 Stalenhoef. Richarda, d. v. P. J. v. d- Breemer en C. W. Wantenaar. Lambertus, z. v. G. A- Hïlhorst en E. M. de Beer. Wilhelmlna, d- v. A. Gorlee en H. E. v. Leeuwen. Reiniera, d. v- J. P. Tolboom en M. R. Willemse. Marinus, z. v H. Kaldeway en T. v. d. Heide. Johanna, d. v W. P. Stalenhoef en M. H« v. Rossenberg. Jaco- bus, z. v. P. Roos en J. Vos. Barend, z. v« G. v. d. Akker en E. Louer. Ondertrouwd. A. v. Breda, 26 jr. en E. Bouwens* 23 jr. J. Blom, 43 jr. en A. v. Roomen, 40 jr. L. Grootveld, 42 jr. en Th. v. Soest, 30 jr. K. J. v. d. Wal, 26 jr. en H. Verweij, 22 jr- P. B. de Goede, 29 jr. en J. A. v. Diermen, 25 jr. A. W. Kuijer, 24 jr. en J. W. Kok, 27 jr- Gehuwd. W. J. Musch» 34 jr. en W. v. Ingen Schenau, 31 jr. G. Blijleven, 27 jr. en M- v. d. Burg, 27 jr. F. Happe 20 jr. en R. Sluijk, 24 ijr* K. de Bruin, 25 jr. en C. v. Eek, 23 jr. Overleden. Peel v. d. Hoek, 28 jr. Antje C. 'Bakker, 70 jr. Grietje Jong, 80 jr. Willem du Bois, 59 jr. PREDIKBEURTEN ZONDAG 15 JULI 1945. Néd. Herv. Kerk. Oudekerk 10 uur Cand- Hart- dorff. Jeugddienst. Onderwerp „Staat dan". Em* makerk 10 uur Ds. Top, Dongen. 3 uur Cand. Hartdorff, afscheid. 5 uur Ds. Ambrosius. Be diening H. Doop. Hees 10 uur Cand. Vonk Noordergraaf, Utrecht. Zonnegloren 10 uur Ds. Roscam Abbing, Utrecht. Evangelisatie-samenkomst, Woensdag 18 Juli om 8 uur in zaal Nieuwstraat 57. Geref. Kerk. Kerk Soesterbergschestr. 10 en 5 uur Ds. P. Boes, 's Graveland. Kerk Juli^nalaam 9.30 en 4.30 uur Ds. S. Wouters. Chr. Geref. Kerk. 10 en 5 uur Ds. L. de Bruijne. Ned. Prot. Bond. 10.30 uur de heer 't Hoen, Baarn.

Soester Courant | 1945 | | pagina 1