COURANT Soest viert Koninginnedag en Bevrijdingsfeest. Mijcrsche Mijmeringen. Vriidag 7 Sept. 1945 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Bureau: Van Weedestraat 35, Telef. 2566 21e Jaargang - No. 19 Soest heeft Koninginnefeest gevierd als nimmer te voren. Nimmer zagen we een zoo groote en algemeene deelname, nimmer zoon groote voorbereiding en nim mer zoo'n uitgebreid programma. Hoe kon het ook anders. Vijt jaar lang was het ons niet vergund oran jefeest te vieren en uiting te geven aan onze gevoelens jegens Koningin en Vorstenhuis. We wisten het lang te voren. 31 Augustus 1943 zou hoog uitsteken boven dien dag van voor gaande jaren. Ook ditmaal werden de feesten ge organiseerd door een comité, samen gesteld uit vertegenwoordigers van Soest-Vooruit en de buurtvereeni- gingen. De grootst mogelijke belangstelling voor de feesten werd hierdoor ge wekt en veel handen kwamen hier door beschikbaar om het veel om vattende werk te doen. HEI BEGIN DEP FEESTEN. Een goede gedachte was het de feesten des avonds te voren te be ginnen met dankdiensten in alle kerken en dat ook onze plaatsge- nooten behoefte gevoelden den Al machtige dank te brengen nu de oorlog en alle daaraan verbonden leed voorbij waren, bleek wel uit de groote opkomst in de meeste kerken. De belangstelling voor het dien avond door P-V-O. in het rosarium gegeven concert was eveneens groot. Oud en jong was dien avond op de been, hetgeen ongetwijfeld mede zijn oorzaak vond in den etalage wedstrijd. Etalages, welke gedurende eenïge jaren niets aanlokkelijks had dén geboaen Ot" met plankeu dicht getimmerd waren geweest, waren nu omgetooverd tot fraaie uitstallingen met licht en kleur De prijzen werden alsvolgt toege kend. Ie Prijzen met eervolle vermelding: j. J. van Hattum, Burg. Grothestr.; Joh. Kraaijenhage, Steenhoffstraat. Ie Prijzen: A. Peehorst, Van Wee destraat; Joh. Mets, Van Weedestr.; W. G. van Zadelhott, Van Weede straat; Het Modehuis, Steenhoffstr. 2e Prijzen: B. v. d. Linden, Soester- bergschestraat; A. Kok, Van Weede str.; J. j- Lenssen, Van Weedestr G. Alders, bteenhoofstr.; C. de Hoo- ge, Kon.].; M- v. Asch, v. Weedestr- 3e Prijs: W. Groart, Van Weedestr. Eervolle vermeldingen: A. B. Over gooi', Oude ütrechtscheweg; Slagerij „De "tijdgeest'boesterbergschestr.; W. Doorduin, Van Weedestraat; G- Jansen, Van Weedestraat; G. J. Schaddelee, 'lorenstraat; J. Vonk, Burg. Grothestraat; J. M. v. d. Oord, Kerkpad N.2.; Geijtenbeek, Burg. Grothestraat; J. G. Brouwer, Steen hoffstraat; 'I. Deelen. Soesterberg- schestraat; B. J. Buxtorff, Van Wee destraat; Mej. Van Veen, Molenstr.; W. Kok, Steenhoffstraat; J. W. Smit, Steenhoffstraat; W. P. Venema, b- G. Kuijperstraat; J. M- Hoppenbrou wers, Van Weedestraat. KONINGINNEDAG. De groote verwachting, dat het oran jezonnetje ons dien dag gunstig ge zind zou zijn, verdween al spoedig door de aanhoudende regenbuien, 'loch kon dit duizenden gemeente naren niet weerhouden op te trekken naar het gemeentehuis om te genie ten van de goede zang en koraalmu- ziek. 'tijdens de opstelling van den op tocht op den Eng klaarde de lucht echter op en de verwachting, dat de regen tijdens de feestdagen geen spelbreker zou zijn, keerde terug. De deelname aan den optocht was ditmaal bijzonder groot. Een 70-tal praalwagens, auto's en versierde wagens vormden een stoet van eenï ge kilometers. Door de jury, welke werd gevormd door de heeren Isings, Kuiper en Bikkers, werden de navolgende prij zen toegekend. Versierde wagens: le Prijs: no. 32, Vrede. 2e pr. no. 63, Padischuur. 3e pr. no. 61, ln- dië. 4e pr. no. 6, Oogstfeest. 3e pr. no. 3, Boerenwagen. 6e pr. no. 29, Padvinders. 7e pr. no. 12, fa. Swa- nink. fee pr. no. 4fe, Sjees. 9e pr. no. 53, Sjees. Karakteristieke wagens: le Prijs no. lö, bociëteitswagen met 4 paarden. 2e pr. no. 33, Uoode Kruis. 3e pr. no- 8, Mussert. 4e pr. no. 11, Buchenwalde. 3e pr. no. Ife, truitwagen. óe pr. no. 56, Bevol kingsregister. 7e pr. No. 49, Vernie ling. Groepen le Prijs no. 66-70, Kloris en Poosje. 2e pr. no s 22-23, opbouw. 3e pr. no. 13, Brandweer. 4e pr. no's. 34-56, Onderduikers. De kinder- en volksspelen, welke op den middag werden gehouden op terreinen aan de V redehofstraat en de Hildebrandtlaan zijn eveneens een groot succes geworden. De deel name voor de diverse spelen was bij zonder groot, hetgeen ook het ge val was met het ringsteken met ver sierde sjezen en op losse paarden en de fiets wedstrijd met rijwiélen zonder banden. Bij het ringsteken met sjezen wer den de prijzen gewonnen door A. v. d. Bremer, b. van Duinkerken, P. bchothorst, P. Hilhorst en A. Kaats en op de losse paarden door J. Hilhorst, mej. A- Kuijer en B. Weijntjes. De* avonds trekken do liefhebbers van zang en muziek naar het rosa rium voor den volkszang en 't con cert, waar de liederen door een groote menigte uit volle borst wer den meegezongen. Anderen bezochten het openlucht theater, waar de opvoering plaats had van „Kloris en Poosje' door de Buurtvereen. „De Birkt", onder regie van den heer Hastrig. Het theater was voor dit gebeuren gevuld ais nimmer te voren en de vele kwinkslagen, welke door I"ho- masvaer en Pieternel werden ge daan, deden herhaaldelijk een uit bundig gejuich opgaan. Het sfot van den dag werd gevormd door het groote vuurwerk, dat aan de berd. Huijcklaan werd ontstoken en waarvan door duizenden werd ge noten. ZATERDAG 1 SEPltMBEP. De tweede dag werd ingezet met een optocht met versierde rijwielen, wagentjes enz. door de boester jeugd. Het geheel vormde een stoet waar aan geen einde scheen te komen. Aan de versiering was bovendien zooveel zorg besteed, dat het jammer is, dat niet een grootere route kon worden gemaakt.Vele gemeentena ren, die deze optocht niet zagen, hebben werkelijk veel gemist. De prijzen werden alsvolgt toege kend. Versierde Pijwielen: le Prijs Bakker, 2e pr. Van Leer, 3e pr. no. 13. 4e pr. Van de Broek, 4e pr. Van de Broek. Versierde karretjes: le Prijs Kareisen, 2e pr. no. fe. 3e pr. Van Asch. 4e pr. v. d. Donk- De beide jeeps kregen een eervolle vermelding. Versierde wagens: le Prijs no. 79. 2e pr. no. 1(1. 2e pr- pr. no. 75- 3e pr. no. 25- 4e pr- 76 Groepen, le pr. no. 1. 3e pr. no- 9- Des morgens werden tevens in den Eem de zwemwedstrijden gehouden. Olticieele mededeelingen. Burgemeester en Weth. van boest, overwegende, dat Veldmaarschalk Montgomery, die het opperbevel voerde over de geallieerde troepen, die Nederland van het üuitsche juk hebben bevrijd, op 1 September j,i. zijn eerste officieele bezoek aan Nederland heeft gebracht, welk be zoek te pl.m. 10.30 uur op het vlieg veld te boesterberg plaats had, dat zulks voor de gemeente boest een groote eer is en ter herinnering aan dit feit de naam van de Banning- straat, welke straat loopt van boes terberg langs het vliegveld naar boestduinen, dient te worden gewij zigd in: „Veldmaarschalk Montgome ry weg"; besluiten met ingang van 1 Sep tember a.s. de benaming van de Banningstraat te veranderen in Veld maarschalk Montgomeryweg". Burgerlijke stand. GEBOREN. Jacobus, zoon van J. v- d. Heuvel en P. Stalenhoef, Klaar - waterweg 30. Johannes Casper, zoon van J. C. Peijinga en H. E. Böhme, Lange Bergstraat 4. Christiaan, zoon van G. Kruijft en A. b« J. v. Esen- dam, Vosseveldlaan 42. Gerardus, zoon van M, Boeren en A- M- Koe koek, Schoutenkampweg 18a. Catha- rina Maria Anna, dochter van Ih. G. D. Gerhard en M. C. A. de Wit, Van Lijndenlaan 28. ONDERl'POLTWD. Tj. j. Haaifsma, 29 jaar, fabrikant, Bleïswijk en H. H. Schuijer, 28 jaar, Julianalaan 68. GEHUWD, t. G. Koolloos, 49 jaar, en j. E. Zeijderveld, 35 jaar, Krom- meweg 17. E. A. V/. de Jong, 33 jr. en G. F. Müller, 39 jr., Ericaweg 4. G. van Bmmmelen, 37 jaar, en M. W- Leertouwer, 29 jaar, Kerkstraat 13. G. G. v. d. Steeg, 70 jaar en G. Knuijt, 50 jaar, bchoutenkampweg 71 N. van Asselt, 29 jaar en W. v. d. Vlies, 2b jaar, Tilburg, Ridderstraat. J. G. de Mos, 27 jaar en M. Engel, 27 jr., boest. J. biem, 27 jaar en P. H. Slootweg, 23 jaar, Kampweg 82. J. J. Gijsbertsen, 23 jaar en G- Sloot weg, 21 jaar, Doorn, Parkiaan 13. OVERLEDEN. Cornelia J. Meijer, 73 jaar, Nieuwerhoekpleïn 10. Johanna Knoops, 81 jaar, Postweg 18. Hen- riette P. de Levie, 29 jaar, Utrecht. Sijtje Heukelom, 82 jaar, Mendels- sohnlaan 6. Gezwommen moest wolden over 'n afstand van 2 K.M., terwijl tevens een wedstrijd 100 M. schoolslag werd gehouden voor dames en heeren. Op den middag hadden de feeste lijkheden plaats op de terreinen van de voetbalverenigingen S.E.G- en Be Quick. Op het terrein van laatstgenoemde vereeniging had een gecostumeerde voetbalwedstrijd plaats, waarvoor veel belangstelling bestond en waar van veel is genoten. Ook op hef terrein van S-E.G. had een dergelijk festijn plaats, terwijl bovendien nog 'n serieuze wedstrijd werd gespeeld tusschen S.E.G. i en A.P.W.G. 1. De uitslag van dezen wedstrijd was 52 voor A.P.W.G. De loop door boest was een evene ment op zich zelf. Van de S.E.G.- leden kwamen als eersten aan Van Asch, len Haaft en Brugman en van de niet-leden Dorresteijn, Wij- nands en Damen. Vervolg op bladzijde twee. 't Kostte me m'n laatste glaasje Oranjebitter, dat ik heel zuinig be waard had, om den ouwen baas tot bedaren te brengen, 't Was ook wel sneu voor hem. Hij had er zóó op gevlast, 'k Zal zien, dat-ie bij de volgende Komnginnedagviering toch nog een kansje krijgt. Mijer. „Koninginnedag zonder Oranjezon netje! Bestaat niet. Let maar op, eer het twaalt uur is, is het droog!' Zoo zeiden de optimisten en ze kre gen gelijk. De in broederlijke liefde vereenigde zangers en zangeressen stonden om 9 uur in de, uit grauwe lucht neersijpelende, regen te zingen met een vuur en een enthousiasme alsot „er geen druppeltje aan de lucht'" was en het klonk schoon. Zooiets moeten we meer hebben in Soest. We hebben toch zangers en zange ressen genoeg onder de meer dan 2Ü.00Ü inwoners! We moeten vooral ook niet vergeten, dat „Soest-Voor uit" erg gesteld is op de kwantiteit; groote koren. Waarom zou men anders de Spakenburgsche zangver- eeniging hebben laten overkomen voor een uitvoering in het Open luchttheater'.' Voor de kwaliteit behoefde dat niet, die zit er voldoende in de Soester zangvereenigingen! 't Is maar een kwestie van opvatting, ziet U! Maar Iaat ik nou niet hatelijk wor den na zoo'n pracht geslaagde feestviering. In alles kon Soest tegen de groot ste stad in ons land op. De straat versiering, de winkeletaiage's, de op tocht, de zang en muziek, kortom alles was At. leder heeft zijn uiterste best ge daan deze viering van den verjaar dag van onze landsvrouwe te ma ken tot een, die de vijf, die we moesten overslaan, heeft goed ge maakt. Ik stel voor op de eerstvolgende be grooting een post uit te trekken voor „historische filmopnamen". Zoo'n feest als we hier gehad hebben, had vastgelegd moeten worden voor later. De kosten, zegt UV Ach wat; draai zoo'n film één week in de Soester bioscoop en die is avond aan avond uitverkocht, en de kosten zijn eruit! En er is toch zooveel te verfilmen hier! Stel je eens voor, dat de bios nu eens een film kon draaien - een sprekende dan! - van een Soester raadsvergadering van vóór 25 jaar. Gedurende een maand uitverkocht, vast en zeker! 't Zou om je ziek te lachen zijn. Ik herinner me nog hoe die goeie ouwe Peter eens rustig zat te dut ten toen net het voorstel aan de orde was gekomen een livrei voor den gemeentebode Beuzel aan te schaffen. Ineens werd Peter wak ker en vroeg: „En hoe staat 't nou mif de jas veur Beuzel?" „Die hangt allang aan den kapstok", antwoord de de burgemeester toen, ,.we zijn al aan 't volgende agendapunt be zig". Kijk, zooiets beleef je in de tegenwoordige tijden niet meer! Het feest had maar één enkele wanklank. En dat nog binnenshuis. Want toen ik Zaterdagavond thuis kwam, zat m'n ouwe vader met een geweldige zakdoek zAï oogen uit te vrijven. - „Wat is er Opa,?'" vroeg ik. ,Zlt je nou te huilen?" - ,;Dat vervloekte persoonsbewijs snikte de ouwe baas. - „Wat is daar nou mee aan de hand?'" vroeg ik. - „Mot je hooren joh' vertelde hij tusschen een paar groote snikken door. „In de krant stond: K.M- hardloopen voor mannen van 1/- 80 jaar, en toen kwam ik ook om me te melden, en toen vroegen ze m'n persoonsbewijs, en toen zagen ze dat ik 81 was, en toen mocht ik niet mee doe..hoen!" Vervolg 3e kolom onder aan.

Soester Courant | 1945 | | pagina 1