COURANT UBBERGEN DANKT SOEST. Vrijdag 21 Sept. 1945 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTD1JK Bureau: Van Weedestraat 35, Telef. 2566 21e Jaargang - No. 21 Met liefde offerde ook Soest meu belen, keukengerei en wat al niet meer voor de getroffenen in eigen land. Hen gedeelte dezer goederen werd geschonken aan de getroffenen te Ubbergen, waarvoor bij de ge meente het navolgende dankschrij ven inkwam. Dinsdag 21 Augustus 1945, was een blijde dag voor de gemeente Ub bergen. Zes militaire vrachtwagens van groot formaat deden er dien dag voor de eerste maal hun intocht, beladen en volgepakt met meubelen en huis raad, met textiel en aardewerk. Het was de eerste zending van de door de inwoners van Soest ge houden inzameling voor dit getrof fen gebied in het Rijk van Nijme gen. Met warm kloppend hart zijn deze welkome gaven aanvaard door de vele getroffenen, die thans reikhal zend uitzien naar den dag der ver- deeling, die spoedig kan aanbreken, nu regelmatig deze tientonners ko men aanrollen met nieuwe voorraad, die weer wat vreugde en huiselijk heid gaat brengen in hun leege en kale behuizingen. Dank en erkentelijkheid heerschen er in Ubbergen bij dit tastbaar bewijs van hartelijk medeleven, en alvorens de nooden van deze streek wat nader te belichten, moge ik de tolk zijn van mijn gemeente en al haar ingezetenen tot het uiten van een oprecht woord van dank aan al degenen, die ieder op de hen passende wijze er toe hebben wil len bijdragen om de nooden van deze zwaar beproefde landgenooten C-gen tusschen Nijmegen, de Waal en de Duitsche grens, werd Ubber gen al terstond op den zeventienden September .van het vorig jaar in het oorlogsgebeuren betrokken. Na de landing der Airbornetroepen op den heuvelrug, die de gemeente aan de zuidzijde omsluit, vormde zich na eenige dagen van feilen strijd, waarbij het dorp Beek driemaal van eigenaar verwisselde, een front linie, dwars door de gemeente, welke eerst op 8 Februari 1945 we der in beweging kwam. Gedurende al dien tijd had de gemeente te lij den van de gevechtshandelingen, van bombardementen, van granaat- vuur en niet het minst van het wa ter, tengevolge van het onklaar ma ken der dijken, waardoor het geheele poldergedeelte met de dorpen Ooij, Erlecom, Leuth, Kekerdom, alsme de een wijk van het dorp Beek on der water kwamen te staan. Het gevolg van dit alles was, dat bij het beëindigen der gevechten 141 woningen totaal waren verwoest, 125 zwaar, doch herstelbaar bescha digd, 334 licht beschadigd, terwijl 447 woningen glas- en pannenschade opliepen. Geen enkel woonhuis kwam onbeschadigd uit dezen strijd. Doch hierbij bleef het niet. Tengevolge van de gevechtshande lingen moest nagenoeg de geheele bevolking op last van militaire in stanties eva cueeren, t.w. 5700 van de 6200 inwoners. Grooter ramp had de gemeente niet kunnen tref fen. Meestentijds moest dit evacu- eeren op stel en sprong, vaak onder granaatvuur geschieden; bovendien lieten de vervoersmogelijkheden niet toe bagage van eenïgen omvang me de te nemen en behoudens enkele uitzonderingen moest ieder zijn be zittingen achterlaten. In dit verla ten gebied woedde de oorlog meer dan vijf maanden, huisden twee el kander bevechtende legers, en als apotheose kwam nagenoeg het ge heele gebied voor bijna drie maan den onder water te staan. Indien men hierbij bedenkt, dat in zoo'n niemandsland wordt geplunderd, dat over alle ïn de huizen aanwe zige goederen vrijelijk wordt be schikt, dan valt een voorstelling te maken van wat de bewoners na 'n afwezigheid van zeven maanden en langer bij hun terugkeer in hun wo ningen terugvonden. 4500 menschen hadden al hun bezittingen verloren en bezaten niets meer. De 1200 an dere evacué's werden ïn meerdere of mindere mate getroffen. Wanneer men zich dezen toestand voor oogen stelt, is het duidelijk, dat de oorlog van de ingezetenen dezer gemeente een zwaren tol heeft geëischt. Gelaten en zonder afgunst op de minder geteisterde streken dragen zij hun deel van het oor logsleed in het besef, dat de .bevrij ding van ons vaderland nu een maal zware offers eischte. Het lot trof hen. Zij aanvaarden dit en vol levensmoed en energie bouwen zij zich een nieuwe toekomst. Wat zij slechts vragen, is, dat degenen, die de oorlog minder rechtsüreeks getroffen heeft, hen in deze jrogin- gen naar beste krachten zullen s'feu- nen. Dat de inwoners van Soest aan de zen roep op zoo lofwaardige wijze hebben gehoor gegeven, stemt tot oprechte dankbaarheid. Mr. P. M. H. SASSEN, Burgemeester van Ubbergen. Ingezonden Stukken. De feestdagen zijn voorbij, mhar nog klinkt in mij na de hartekraet van H. K. H- Prinses JuJïana in een ra diotoespraak, waarvan ik eerf korte samenvatting ias in liet V riffe vóik van 11 Augustus. Ontroerend klonk die toespraak, die voor mijl gevoel neerkomt op dit ééne thema: „Pu bliek, help mij de meisjes f.en nor maal leven te geven". Hoe vaak heeft Prinses Jultona als kind niet gezucht onder een "te veel aan belangstelling. „Dag zus", riep een boer onze 8-jarige Prinses Ju- liana eens toe op een achterwegge tje bij Voorburg en het feit van on- herkend voorbijgeloopen te zijn, be- feekende een gelukkige dag ïn haar leven. Het ligt in onze macht de prinses jes aan een reeks van in dit opzicht gelukkige dagen te helpen. Wenscht U hen te zien opgroeien tot schich tige kinderen, die telkens in de af weer moeten komen tegenover on bescheiden lieden of fotografen? Of wenscht U natuurlijke kinderen, stra lend van levenslust, vrij en frank in haar spel en omgang met kameraad- jes, die zich in alle levenskringen weten aan te passen? Aan U, Soester ingezetenen een deel van de verantwoordelijkheid in de zen. Een hofdame uit de oude doos. VOETBAL. S.E.C. f gaat a.s. Zondag 23 Sept-, haar eerste Bekerwedstrijd spelen en wel in een uitwedstrijd tegen H.M.S- uit Zuilen (Utrecht). Wanneer S.E.C. speelt zooals tegen Volewijckers II en dat kunnen ze, dan gaat de overwinning mee naar Soest. Supporters, die het elftal willen ver gezellen, kunnen zich tot en met a.s. Zaterdag opgeven bij den Secr- van S.E.C., Birktstraat 7, alhier, te gen betaling van f 1.per persoon. Er wordt weer gereisd met de autobifs van den heer lensen. Ver trek van de garage te 1 uur. De overige wedstrijden zijn: 2 uur S.E.C. 3-B.D.C. 2 12 uur S'-D O- 3- S-E.C. 4. Sl.EC- 2 is vrij- Officieele mededeelingen. De chef der afdeeling Sociale Za ken maakt bekend, dat, in verband met de geldzuïvering, de uitbetaling der vergoeding voor opslag van meu bilair één maand wordt opgeschort. Burgemeester en Weth. van Soest brengen ter openbare kennis, dat op 11 September 1945 bij hen is inge komen een verzoekschrift van P. C. Brekelmans, van beroep winkelier, wonende te Soest, om een verlof A in de navolgende Iocaliteit: bene- denlocaliteit (winkel) van het per ceel, plaatselijk gemerkt nr. 33 en gelegen aan den Krommeweg aldaar. Binnen twee weken na de dagtee- teekening dezer bekendmaking kan ieder tegen het verleenen van dit verlof schriftelijk bezwaren bij Bur gemeester en Wethouders inbrengen. Burgemeester en Weth. van Soest brengen ter openbare kennis, dat op 10 September 1945 bij hen is inge komen een verzoekschrift van P- J. Oolgaard, van beroep Hoofd K.L.M.- Internaat, wonende te Amsterdam, om een verlof A in de navolgende localiteiten: bovënlocaliteit en l^rak, van 't perceel, plaatselijk gemerkt nr. 1 en gelegen aan den Kampweg te Soesterberg. Binnen twee weken na de dagteeke- ning dezer bekendmaking kan ieder tegen het verleenen van dit verlof schriftelijk bezwaren bij burgemees ter en Wethouders inbrengen. Burgerlijke stand. GEBOREN. Johannes Gerardus Ma ria, zoon van G. C. Dorrestein en M- Spijker, Birktstraat 88. Franciscus Jan, zoon van v. d- Berg en G. v. Steeg, Bosstraat 37. Cornelis, zoon van J. K. v. d- Burg en L. van Veen, Mariastraat 22. Jannïgje, doch ter van W. Slotboom en P. v. d. Haar, Veenendaal. Johannes Geer- trudis Jan. zoon van H. van ftooij en M. E- v. Meerendonk, Verl. Tal- malaan 3. Hermanus Hendrïkus, z. v. C. A. Butzelaar en A. v. Rouwen daal, Korte Brink weg 23. Jan Pieter Roelof, zoon van J. P. Tabois en R. Reitsma, Verl. Talmalaan 27- Mensfje Hendrika, dochter van G* H. v. d. Broek en J. Helmus, Beetz- Iaan 94. Benjamin Lubbert, zoon v. H. C. v. d. Kuit en W. van Rams- horst, Dorresteinweg 72. Klaas Nico, zoon van K. de Vries en M. A. Gij- sen, Kerkpad N.Z. 4. ONDERTROUWD. M. J. Vriesen- dorp, 47 jr. en C. M. v. 'd. Broeke, 45 jaar. A- A. v. Woerkom, 29 jr. en H. H. Smorenburg, 27 jr. J. v. Doorn, 26 jr. en M. J. v. Velzen, 23 jr. J. Hoogendoorn, 23 jr. en W. van Deijl» 20 jr. GEHUWD. J. lak, 28 jr. en J. P. Muis, 19 jr. W. A. Butzelaar, 27 jr. en A. Stalenhoef, 27 jr. G. Hooij- schuur, 33 jr. en H. Hilhorst, 25 jr- OVERLEDEN. Everdina Voogt, 80 jr., wed. v. R. H. Loen- Anthonia L- v. d. Linden, 33 jr., geh. m. A- J A- van Basten. Plaatselijk nieuws. Onze burgemeester, Mr. A- L- des Tombe, is belast met de waar neming van het ambt van Burge meester te Baam, zulks als gevolg van het aan Jhr. G. C. J. van Ree- nen op zijn verzoek verleende eer vol ontslag. „Verlaat je op de Vloot" is de film, welke thans draait in Citytheater. Het is een groofsch oorlogsavontuur op zee, een film vol spanning en emotie, maar niet minder een wel verdiende hulde aan de mannen van de marine. Het bestuur van het Ned. Roode Kruis, Afd. Soest-Soesterberg, maakt bekend, dat de oefeningen weer zijn aangevangen. Gegadigden (dames en heeren, mini mum leeftijd 17 jaar), kunnen zich opgeven bij Dr. Hoek, Rembrandtl. 25 en den heer de Graaf, Soester- bergschestraat 34. De oefeningen worden gehouden alke Vrijdagavond van 7-9 uur in de zaal van café „De Viersprong", hoek Eikenlaan-Birkt- straat. Het kerkconcert, dat gegeven werd ten bate van Sanatorium „Zon negloren, heeft netto opgebracht f 368.—. In de op 14 September gehouden ledenvergadering van de afd. Soest der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen werd het bestuur als volgt samengesteld: J. Andriessen, Voorz., Mevr. G. S- Warnaars-Bauer, vice-voorzïtster, v l roost, penningm., Mevr. M- G. G\ zen-Geerling, secr., Mevr. J. C. vj Asselt-de Pagtcr, H. Zomer en *or, C. Groot. Door tijdsomstandigheden neeft f; Nut in het seizoen 1944-1945 niets kunnen doen voor de leden, doch het ligt in de bedoeling extra goede lezingen en kunstavonden te geven ïn den komenden winter. Het blijkt o.a., dat vele der aanwezige leden prijs stellen op lezingen over actu- eele or.derwepren, terwijl tevens d overzeesche gewesten in het bra' punt van de belangstelling st Onder de leden zal een enquêt houden worden inzake hun wen voor de Nutsavonden. Wegens het zich wedem toeeigenen van een aantal u;f eer. •r.beslaggcnomcn ■:-* een strafrechtelijke vervolgi steld tegen Johanna M. E. I dort geb. Van der Zande, de te Soest, Beethovenlaan 18 De heer R. Kruiswijk, banket ker aan de Soesterbergschestraaf hier heeft de goede gedachte ge om drie taarten te verloten ten hoeve van slachtoffers van het oor logsgeweld. Loten waren slechts verkrijgbaar te gen inlevering van serviesgoed e.d. De loterij werd 'n groot succes, hef geen wel blijkt uit onderstaande op somming van ingezamelde goederen» 30 Messen, 43 vorken, 38 lepels, 17 theelepels, 18 kop en schotels, 30 melkbekers, 39 borden en vele an dere waardevolle stukken. f/ Het ligt in de bedoeling de ingeza melde goederen te overhandigen aan de adoptie-gemeente Ubbergen. De Biljartverecniging „Centraal" komt dit jaar wederom uit in de competitie en wel met 4 viertallen. Het eerste viertal komt voor het eerst uit in de hoogste cadre klas. Het tweede in de 2e kl. libre, het derde in de 3e kl. libre en het vier de in de 6e kl. libre. Het programma voor a.s. week is als volgt: Dinsdag 25 Sept. Nooit Gedacht I— Centraal 4. Woensdag 26 Sept. CentraalI't Gooi I. Woensd. 26 Sept. Vriendenkring 2— Centraal 3. Vrijdag 28 Sept. 't Gooi 2—Centr. 2. De openingswedstrijd vindt dus in Soest plaats op Woensdag 26 Sept in het clublokaal café „Centraal", Van Weedestraat 1, alhier. Het ma teriaal is uitstekend, er wordt ge speeld op een fonkel nieuw laken. Voor liefhebbers van deze schoone sport een prachtige gelegenheid hun kennis te vergrooten. De toegang is voor ieder vrij. Wij wenschen de B. V. „Centraal" veel succes en aan gename wedstrijden.

Soester Courant | 1945 | | pagina 1