DE SOESTER COURANT DE BERECHTING VAN POLITIEKE GEDETINEERDEN. Predikbeurten. 9^ nette meisjes angelisatie Bibliotheek Vrijdag 28 Sept. 1945 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Bureau: Van Weedestraat 35, Telei. 2566 21e Jaargang - No. 22 Eenige weken geleden wijdden wij te dezer plaatse een artikel aan dit onderwerp, dat zich, naar ons ge bleken is, in veler belangstelling heeft mogen verheugen. Natuurlijk zijn er ook critici geweest, die zich niet in allen deele met ons betoog konden vereenigen. Begrijpelijk. Doch, dat wij in onze beschouwing geenszins alleen staan, blijkt wel overduidelijk in artikelen, die aan hetzelfde onderwerp in de groote pers gewijd zijn. „Recht of Geestdrijverij' was de ti tel van een dfttikel in 't Handelsblad van 17 dezer, waaraan wij het vol gende ontleenen: „Er heerspht bezorgdheid over on ze rechtspraak. De wreede willekeur der nazi's, die eik rechtsgevoel tot in het merg beledigden en verne derden, heelt blijkbaar besmettende sporen achtergelaten. „De politieke gevangenen zijn thans omgeven door omstandigheden, die een zeer onaangenamen indruk ma ken", verklaarde minister Schermer- horn in de bijeenkomst der Neder- landsche Volksbeweging, zelf pro duct van den heldnaftigen verzets strijd Een directoraat-generaal voor bijzondere rechtspleging is nu inge steld, en de behandeling der ge vangenen, de strafmaat en de moge lijkheid van emigratie voor bepaalde groepen veroordeelden maken nu een onderwerp van studie uit. Hef werd tijd." Ook in het bekende weekblad „Je Maintiedrai" heeft Mr. S. J. v. Dal -een waarschuwend woord laten hoo- ren: „Het is nu al zoo ver gekomen, dat van den kant van sommige P.O.D.'s tegenover verdedigende advocaten intimideeringspogingen worden on dernomen, die rechtstreeks van de Gestapo of den S.D. schijnen te zijn gecopieerd. Het recht van advoca ten op inzage van stukken of bezoek aan opgepakten wordt gesaboteerd. Bij sommige P.O.D.'s worden inlich tingen geweigerd, controle op hun gedragingen afgewezen, en het werk wordt er gehuld in een sfeer van geheimzinnigheid, met een beroep op het „staatsbelang". Evenmin als mr. Van Dal bepleiten wij, of zal iemand in bevrijd Neder land willen bepleiten: straffeloosheid voor wie zich aan het landsbelang in den oorlog ernstig hebben ver- d^^epen. Maar deze gevallen moeten worden, .mngevat in de sfeer., van het reéhAfcjpt in die van willekeur. Vaderlaf^^fcvend idealisme moet hier niet^^pr een dwaalspoor van blinde onverdraagzaamheid leiden, of naar' eén toestand van rechtsonze kerheid en subjectiviteit, niet tot geestdrijverij, niet tot verheffing op eigen „zuiverheid" welke dreigt te ontaarden in een „op hol geslagen zuiveringsïanatisme" met uitleving van persoonlijke rancunes en met ,een druk op de vrije meening, „in ilagranten strijd met het vrijheids- beeld, waarnaar ons volk vijf jaar lang reikhalzend heeft uitgezien", lerecht vraagt mr. Van Dal een 'vrijheid „die luistert naar de wet ten". Maar daarvoor zijn dan ook wetten noodig, duidelijke richtlijnen die subjectieve gezagshanteering en „illegaliteit in het legale kader" on mogelijk maken, met den grootsten spoedt Het is goed dat deze stemmen, die in breede kringen weerklank zullen vinden, opklinken uit het hart der voormalige illegaliteit zelf. Op het gebied van onkreukbare rechtspraak heeft Nederland een naam te verlie zen. En het sein staat op onveilig. Reeds eerder heeft ook „Vrij Ne derland" er tegen gewaarschuwd, dat wij na de bevrijding in een tijd leven, dat minderwaardige personen de gelegenheid benutten om persoon lijke rancunes uit te buiten. Het is o zoo gemakkelijk iemand „verdacht" te maken, en zij, die dit doen, weten doorgaans zeer wel, dat lidmaatschap van N.S.B. of een andere staatsgevaarlijke organisatie niet vereischt wordt om „ingere kend" te worden, maar dat daar voor „ernstige verdenking" reeds voldoende Isl Voorbeelden van per sonen, die of uit overdreven vader landsliefde of uit persoonlijke mo tieven naar de P.O.D. holden om dezen of genen verdacht te maken, zijn er te over. En voorbeelden, dat later bleek, dat die personen het fa- likant mis gehad hebben, evenzeer. In het eene geval was het een jong Duitsch familielid geweest, die met een hakenkruisband om den arm 'n bezoek gebracht had; buren ver klaarden ijskoud, dat het de jongste zoon van het gezin geweest was. In een ander geval bezwoer iemand, dat hij een ander met een speldje had zien loopen waar N.S.B. op stond; later bleek het N.D.B. (Ne- aerlandsche Dam Bond) geweest te zijn! In een derde geval werd ie mand beticht voorraden aan de moffen te hebben aangewezen; la ter bleek, dat die voorraden allang tevoren veilig waren overgebracht. Die getuigen waren zeker niet bij voorbaat te kwader trouw. Ze „meenden" het aldus gezien of ge hoord te hebben. Ze zijn dus even min strafbaar, daar ze niet „opzet telijk" een valsche aanklacht indien den. Maar de gedupeerden kwamen achter het prikkeldraad en, zooals iemand onlangs zeer terecht opmerk te: „je wordt, er met een katoenen draad ingetrokken, maar er ^ïjn kettingen noodig om. je er uit te trekken". Daarbij komt, dat het geweldig groo te aantal gedetineerden en het veel te geringe aantal onderzoekambte- naren oorzaak zijn, dat gedetineer den vier vijf maanden „zitten" zon» der verhoord te worden. En als dit dan geschiedt en het „misverstand" wordt opgehelderd, dan heeft men toch maar een aantal maanden als gelijke van werkelijke landverraders kunnen doorbrengen! „Snelle berechting" wordt overal geroepen. Maar noodzakelijker is snel verhoor en onderzoek, opd^t het'° verblijf in het interneeringskamp van ten onrechte verdachten zoo korf mogelijk zij. Aan snel verhoor en onderzoek is men nog lang niet toe. Er zijn ge meenten, waar 3000 inwoners gear resteerd zijn, waarvan nog geen 100 lossiers compleet zijn! behoorlijk gedocumenteerde verzoek schriften tot invrijheidstelling liggen sinds maanden bij honderden te wachten op afdoening. Het recht in Nederland heeft im mer een uitstekenden naam gehad over de geheele wereld. Ons land kan bogen op juristen met een we reldreputatie en heeft op het ge bied van recht, rechtspraak en recht vaardigheid een naam als welhaast geen ander land. Moge het zoo blij ven! Maar het is waar wat het Handels blad schrijft: „Het sein staat op on veilig!" Laat iedere ambtenaar, die bij de berechting betrokken is, van hoog tot laag, bedenken, dat bij als goed Nederlander verplicht is de wissel wachter te zijn, wiens plicht het is er tóe mede te werken, dat het weer op veilig komt te staan öfficieele mededeelingen. Burgemeester en Weth. van Soest brengen ter kennis van belangheb benden, dat gelegenheid tot koste- Iooze inenting tegen pokken wordt gegeven te Soest op Woensdag 10 October a.s. van 14.30 tot 15.30 uur in de leskamer van het Gasbedrijf aan den Lange Brinkweg. 'n Week later op dezelfde plaats en tijd gelegenheid worden gege ven tot het nazien der inentingen. Aan de belanghebbende ouders wordt verzocht het trouwboekje me de te brengen en de armen der in te enten kinderen vooraf goed te was- schen. Burgemeester en Weth. van Soest brengen ter openbare kennis, dat op 25 September 1945 bij hen is inge komen een verzoekschrift van A. P. Stalenhoef, van beroep melkhande laar, wonende te Soest, om slïjtver- gunning in het bijgebouw van het perceel, plaatselijk gemerkt no. 23 en gelegen aan de Laanstraat aldaar. Binnen twee weken na de dagteeke- ning dezer bekendmaking kan ie der tegen het verleenen van deze vergunning schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en Wethouders in brengen. BUITENGEWOON AANGIFTEBILJET. In verband met de plaats gevonden hebbende uitreiking van buitenge wone aangiftebiljetten wordt er van bevoegde zijde op gewezen, dat een verzoek om uitreiking van een der gelijk biljet door een ieder dient te worden gedaan, van wien belas ting zou kunnen worden nagevorderd op den voet van de bepalingen van het Buitengwoon Navorderïngsbe- sluit. Zoo is, om een 'voorbeeld te noemen, iedere werknemer, die tot nu toe al leen in de loonbelasting viel, doch in de oorlogsjaren inkomsten buiten zijn loon heeft genoten, die, ware zij aan de belastingadministratie be kend geweest, een aanslag in de In komstenbelasting tot gevolg zou hebben gehad, verplicht, vrijwillig bij den Inspecteur der Belastingen een verzoek om uitreiking van een buitengewoon aangiftebiljet te doen. Wat geldt voor een werknemer, is voor ieder ander toepasselijk, die geen buitengewoon aangiftebiljet heeft ontvangen, doch die in het verleden te weinig belasting heeft betaald. uTVdn dit blad. Zondag 30 September 1945. Ned. Herv. Kerk. Oudekerk. 10 uur Cand. de Heer, Huizen. Emmakerk 10.30 uur Ds. Groeneveld. 5 uur Ds. Ambrosjus. Hees 10 uur Ds. Van Schaick, bed. H. Doop. Zonneglo ren. 10 uur Ds. F. M. Kooijman, Bussum. Evangelisatie-samenkomsten Woens dag 3 Oct., n.m. 7.30 uur, in zaal 'Nicc'.vstraat 37 en kerkgebouw H****0- Geref. Kerk. Julianakerk. 9.30 en 4.30 uur Ds. S. W'outers. Wilhehpina- kerk 10 en 5 uur Ds. H. W. Wïerda. Christ. Geref. Kerk. 10 en 5 uur DrppK lP7Pn Ned. Prot' Bond. 10.30 uur Ds. J van Rossum, Amersfoort. Burgerlijke stand. GEBOREN. Cornelis Carolus, z. v- C. Higler en M. H- Karstens, Kerk straat 50. Gerrit, z. v- P. Floor en A. Legemaat, Soesterb.str. 72. Mau- rice, z. v. J. A. Huisman en P. N- v., d- Berg, Vinkenweg 15. Helena Gerdina, <j. v. A. P. Maaskant en M. Jansen, Braam weg 71. Gerardus Constantius, z. v. P- C. Floor en H. Dirksen, Parklaan 23a. Evertje Cor- nelia, d. v. E. v. Schaffelaar en J. S. v. Brummelen, Julianalaan 50- Roelof Antoon, z. v. M. de Zoete en J. Veenendaal, Soesterbergschestraat 48. Jacobus Christiaan z. v- A. v. Ek en C. Kraan, Verl. Postweg 51- An- thonius Johannes, z. v- W. H. Da selaar en W. S. Kaats, Nieuwstr. 72. ONDERTROUWD. M- A- Tossaint, z. b., 65 jr. en J. Konstapel, 61 jr., Hartmanlaan 64. L- J- Schalkx, 37 jr. Korte Melmweg 21 en P. M. Ste- man, 37 jr., Koninginnelaan 56. J. G. Klarenbeek, 21 jr., Beukenlaan 20d en A. Lamb, 25 jr., Rotterdam- GEHUWD. W. v. Hofslot, 35 j. en J. Kok, 32 jr., F. Huïjckl. 12. J. Schle- baum, 27 jr en S. v. Dijk, 23 jr-, Zwa- luwenweg 17. v. Eijden, 29 jr en j. H. J. Steenmeijer Harte, 22 jr., Steenhoffstraat. P. G. v. d- Bedum, 27 jr. en J. Dorrestein, 27 jr-, Alb. Cuijpstraat, A'foort. Meijn, 47 jr- en M. C. Welsenaar. 50 jr., Amers- foortsche.straat 95a. OVERLEDEN. Wilhelmina Vier- veijzer, 11 weken, Dorrestein weg 83. Nanne F. Streekstra, 79 jr., geh. m. E. v. Surksum, Hildebrandlaan 12- Johannnes Bulier, 68 jr., wdr. v. A. Westhoeve, Nieuweweg 104. nen terstond geplaatst worden. Leeftijd niet ïden 16 jaar Lichte werkzaamheden. Gunstige dities. Nederlandsche Fotogratische Industrie f.. Soestduinen. verhoogd met in het algemeen ge sproken 100 procent. Wordt aan de verplichting ten volle voldaan, dan blijft de bij navorde ring vprhnocfind »r>k- terwege. Wel ïs als vergoeding we gens rentederving en administratie kosten een bedrag verschuldigd van 10 ten hondeerd van de te weinig geheven belasting. Bovendien treedt in dat geval straffeloosheid in we gens het overtreden, voor het in wer king treden van het Buitengewoon Navorderïngsbesluïf, van bepalingen inzake de in het ingeleverde buiten gewoon aangiftebiljet genoemde be lastingen. Genoemde voordeelen vervallen echter indien het buitengewoon aangiftebiljet oningevuld of rtiet be hoorlijk ingevuld en onderteekend wordt teruggezonden. Eenige buitengewone maatregelen zullen de belastingadministratie in staat stellen de controle op een doel treffende wijze uit te voeren. Plaatselijk nieuws. Nederlandsch Volksherstel maakt bekend, dat binnenkort een regeling zal worden getroffen ten aanzien van de afwikkeling van vorderingen die gerepatrieerden hebben op Duitsche werkgevers. Ook over de kwestie der aan de grens ingeleverde In Duitschland ver diende Marken zal binnenkort door het Departement van Financiën een regeling worden bekend gemaakt. In gevallen, waarin gerepatrieerden dringend verlegen zijn om terugga ve der destijds uit Nederland mee genomen, aan de grens bij hun terug keer afgegeven, gespaarde Neder landsche gelden, kunnen zij onder overlegging van de bewijzen van uit voer zich schriftelijk wenden tot de afdeeling Geldwezen van het De partement van Financiën, Kneuter dijk 22 te 's Gravenhage, met een verzoek om een gedeelte te mogen terugontvangen. In deze gevallen dient men op de enveloppe te vermelden „grensgul- dens".

Soester Courant | 1945 | | pagina 1