COURANT TERUG NAAR VEERTIG? NOORD HELPT ZUID. Vrijdag 5 Oct. 1945 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Bureau: Van Weedestraat 35, Telef. 2566 21e Jaargang - No. 23 Er zal altijd wel wat te wenschen over blijven. Hoe vurig hoopten we in dien onza- ligen Nazitijd, dat de toestanden zouden veranderen, dat ons land bevrijd zou worden en dat we weer als vrije menschen, zonder angst voor „oppikken", zouden kunnen leven. Hoevele raaien hebben we ïn den bezettingstijd niet tegen elkaar ge zegd: hadden we het maar weer zooals vroegerin dien goeden ouden tijd. Nee, dat laatste zeiden we eigenlijk niet. Als we den wensch naar den vooigaanden tijd hadden geuit, lie ten we er steevast op volgen: 'die oude tijd moet niet teruig komen; daar haperde ook wel een en ander aan. En dan herinnerden we elkaar aan het groote leger werkloozen, aan de steunregeling, die de arbeïdsschuw- heid bevorderde, aan de „aanpas singspolitiek", aan het geweldige aantal politieke partijtjes, om maar eens enkele voorbeelden te noemen. Neen, die oude tijd konden we niet in alle opzichten goed noemen. Iets beters, iets mooiers zouden we er voor in de plaats wenschen. Laten we voorop stellen, dat de oude tijd, de periode voor 1940, met aï zijn gebreken en tekortkomingen toch nog vele honderden procenten beter was, dan datgene, wat we on der de bezetting van den meer en meer gehaten mof moesten meema ken. Edoch: we zijn toch niet door de ,Nazï-hef gegaan om daarna weer tot het oude terug te keerenV Toen we zuchtten onder den druk van den overheerscher had het Neder - landsche volk slechts één gedachte, één doel: de mof moet eruit. En met dit doei voor oogen werd door jong en oud eendrachtig ïn het il legale werk saamgewerkt. De gedachte „Nederland moet vrij" bleek in staat te zijn, ons volk te bundelen tot een macht, die tot grootsche dingen in staat was en die, ruim een jaar geleden, in de spoorwegstaking het sprekendst tot uiting kwam. Niet alleen de spoor wegmannen, ook het Nederlandsche volk stond eendrachtig achter zijn regecring, ondanks de gebrekkige verbinding die men, vrijwel alleen via verboden en naarstig gezochte radio-zend- en ontvangtoestellen met deze regeering had. En thans V Het ziet er naar uit, of de in de illegaliteit bereikte eenheid met de verkregen vrijheid weer teloor zal gaan, nu het groote doel: de mof eruit en Nederland vrij, is bereikt. Het lijkt wel, of we tot hetzelfde po litieke geharrewar van vroeger zul len terugkeeren. Ja, ook déar heb ben we de vrijheid voor. Bovendien heeft het er de schijn van, dat we met onze verkregen vrij heid de volgzaamheid hebben ver loren. Verleden jaar kon de regee ring een bevel doorgeven, dat, met den dood voor oogen, nochtans zon der dralen werd opgevolgd; nu, in onze vrijheid, wordt een toezegging der regeering: de verkiezingen zul len worden bespoedigd, eenvoudig genegeerd en telkens weer wordt er in woord en geschrift op vervroeging aangedrongen. Toen ons land een eenheid vorm de in het verzet, wenschte men den ouden tijd niet weer omdat die oude tijd in vele opzichten niet een goede oude tijd was- Zouden we desondanks dat oude toch weer te rug krijgen. Dlstributienieuws. Uitreiking Bonkaarten R 512, Leder- '1 extielkaarten VA 510 en Groente-, bruit- en Vischkaarten N 512, In het tijdvak van 10 tot en met 22 October 1945. Verstrekt zullen worden: Bonkaarten KA 512 voor pers. geb. in 1924 en eerder, tegen inname van bon A 510 van het inlegvel GA 508. Bonkaarten KB 512 voor pers. geb. in 1925 r.m. 1930, tegen inname van bon B 510 van het inlegvel GB 508. Bonkaarten KC 512 voor pers. geb. ïn 1931 t.m. 1940, tegen inname van bon G 510 van het inlegvel GC 508, Bonkaarten KD 512 voor pers. geb- in 1941 t.m. 1943, tegen inname van bon D 510 van het inlegvel GD 508. Bonkaarten KE 512 voor pers. geb. in 1944 of later, tegen inname van bon h 510 van het inlegvel GE 508. 'Iegelijk met deze bonkaart zal aan een aantal leeftijdsgroepen een Le der Textielkaart VA 510, benevens Groente-, bruit- en Vischkaart N 512 worden uitgereikt. De 'Iweede Distributiestamkaart of Noodstamkaart en het inlegvel GA GE 508 dienen te worden medege bracht. De uitreiking zal plaats vinden te Soest in het uitreikingslokaal, Van Weedestraat 3 en te Soesterberg in Gafé ,,'t Centrum", Rademakerstraat 6 en wel als volgt: SOEST. Voor hen wier geslachts naam begint met de letters A t.m. G op Woensdag 10 October en Donderdag 11 October. D t.m. G op Vrijdag 12 October* H t.m. I op Zaterdag 13 October- j t.m. L op Maandag 15 October* M t.m. Q op Dinsdag 16 October* R t.m. S op Woensdag 17 October* *1 t.m. V op Donderdag 18 October- W t.m. Z op Vrijdag 19 October* eiken dag van 9-12 en 1.30-4 uur- Zaterdag 13 October van 9-12 uur. SOESTERBERG. A t.m* Z op Maan dag 22 October 1945, van 10-3 uur. Aan zelfverzorgers zullen nog geen bonkaarten worden verstrekt. Hef tijdstip voor de uitreiking aan de ze personen, zal nader worden be kend gemaakt. Teneinde de uitreiking zoo vlot mo gelijk te doen verloopen, dient een ieder op den aangewezen dag te komen. AANVRAGEN TEXTIEL. In verband met een vlotte afwerking van de vele thans ingekomen aan vragen voor textiel, zullen met in gang van Maandag 8 October 1945 voorloopïg geen aanvraagformulieren voor textielgoederen worden uitge reikt. Een uitzondering kan slechts ge maakt worden voor spoedgevallen, zooals a.s. moeders, totale brand enz- Predikbeurten. Zondag 7 October. Ned. Herv. Kerk. Oudekerk. 10.30 uur Ds. de Vries, Em pred. Soest* 5 uur Ds. Monster, A'foort, Bed* H* Doop. bmmakerk 10.30 uur Ds. van Schaick. 5 uur Ds. Groeneveld* Hees. 10 uur Ds. J. van Sliedregf, Huizen- Zonnegloren. 10 u. Ds. A. W. Brink van Utrecht. Evangelisatie-samenkomst: Woens dag 10 October n.m. half acht, in zaal Nieuwstraat 57. Geref. Kerk. Julianakerk9.30 en 4.30 uur Ds* S- Wouters. Wilhelmina- kerk. 10 uur. Ds. H. W. Wierda, voorber. H. Avon dm- 5 u. Ds. H- W- Wierda. Ghr. Oer. Kerk. 10 u. Ds. L- de Bruij- ne, voorb. H.A. 5 u. Ds. L- de Bruijne Ned. Prot. Bond. 10.30 uur. Ds- H W. Bloemhoff, Heilo. Plaatselijk nieuws. Mevr. B. te Den Haag, die i* September van het vorige jaar haar woning aan den Heuvelweg verliet en dezer dagen daarin terugkeerde, moest ervaren, dat zeer veel van haar eigendommen waren verdwenen. Vermist worden o.a. meubels, bed- degoed, linnengoed, keukengerei, zil veren voorwerpen, koffers, enz. Meerdere evacué's hebben na Sep tember 1944 in de woning vertoefd, waarom naar deze zijde een onder zoek wordt ingesteld. Doordat twee voorrijdende auto's plotseling moesten stoppen, botste op de Middelwijkstraat een derde luxe auto, bestuurd door den direc teur van gemeentewerken te Baarn, tegen een Ganadeesche auto. De voorzijde der luxe auto werd hier door geheel ingedrukt. Eindelijk dan kan de alom in den lande zoo bekende Emmabloemcol- lecte wederom worden gehouden. Wat een dankbare gevoelens wekt niet reeds deze gedachte alleen! Na 1940 was het niet meer moge lijk deze zoo populaire collecte te houden, de collecte, die steeds van zulk een groot belang was voor de verruiming van de kasmiddelen van de Ver. tot bestrijding der tubercu lose. En deze verruiming heeft de vereeniging hard noodïg, nu veel, zeer veel patiënten op uitzending naar sanatoria wachten. Geeft 10 October a.s. met milde hand. De tijden laten nog niet toe, dat 'n bloempje kan worden aange boden. Spelden ontbreken eveneens; daarom moet worden volstaan met een klein schildje, waarop het dub- belgebalkte roode kruis is aange bracht. Er is zoo veel leed geleden, dat onherstelbaar is! Laat ons het leed verzachten waar dat nog wel mo gelijk is en de schade herstellen aan onze volksgezondheid door de uit breiding van de tuberculose toege bracht. Het kan, maar dan moet Cf helpen! Op de Van Weedestraat had een aanrijding plaats tusschen een uit de b. G. Kuijperstraat komende Ganadeesche auto en een motorrij wiel, bestuurd door M. G. uit Vor- den. Laatsgenoemde bekwam hierdoor zoodanige verwondingen, dat Dr. Vos overbrenging naar het Zieken huis te Amersfoort noodig achtte. Mej. b. deed aangifte van mis handeling door mej. P. v. A. Doordat een pretroleumlamp te dicht bij eenige dekens geplaatst was, brak brand uit in een schuur van E. G. aan den Hartweg. Met eenige emmers water kon blus- sching plaats hebben, zoodat de brandweer niet in actie behoefde te komen. Te Soest is opgericht de kunst kring Soest. Het win terprogramma is in voorbereiding en belooft uitste kend te worden. Inlichtingen en aanmelding voor het lidmaatschap bij de secretaresse Mevr. Holstege- Kolkmeijer, Mendelssohnlaan 22 en bij de navolgende adressen: F. D. G'arels, arts, B. Grothestraat 65, G. Dullaart, Van Lenneplaan 5c, D. van Egten, Mendelssohnlaan 22, S* Kraaij, Pelikaanweg 22, G. Kruijff, Vosseveldlaan 42, K. F. Mud, Beu kenlaan 14a, B. J. Veeze, Hartman- laan 55, Tb. W". Polet, Emmalaan 16, J. G. H- Veenstra, Anna Paulowna- laan 36, H. Verheijen, Birkfstraaf 2a. Voorloopig zullen 5 a 6 con certen gegeven worden. De contri butie bedraagt f9.Nadere mede- deelingen en aankondigingen volgen per advertentie. Wie neemt kinderen op uit de ge teisterde gebieden? Groot is nog steeds de ellende in de geteisterde gebieden van ons land. Tal van menschen hebben geen wo ning, wonen in den grond in holen en missen zelfs het allernoodigste. Van een woning is vaak geen spra ke, soms zijn het kelders, waar geen woning meer boven staat, zonder huisraad, geen kachel, geen bed. Kunt U zich goed indenken waf dit eigenlijk beteekent? Waar moet dat naar toe nu het win ter gaat worden? Er moet geholpen, veel geholpen, meer geholpen, nog dan tot nu toe- Er is reeds veel gedaan en de men schen zijn er dankbaar voor, maar zij, die de ellende van dichtbij ge zien hebben, zeggen: de nood is nog zeer groot en velen moeten nog voor den winter invalt geholpen worden, in „Je Maintiendrai" van 17 Augus tus j.I. werd bovenstaande oproep gedaan: Wie neemt kinderen op uit de geteisterde gebieden? Wie wil kinderen voor korten of langeren tijd uit deze ellende ha len? Wie verschaft aan een of meer kinderen onderdak voor de komende winterm aan den 7 Eigenlijk is toch aan de meesten van ons, bewoners van Soest, de de oorlog ongemerkt voorbij gegaan. Natuurlijk, we hebben 't moeilijk ge had, velen hebben misschien iemand moeten missen, die op de een of an deren wijze als slachtoffer gevallen is. Dat is erg, heel erg, maar we moeten verder, opnieuw beginnen en wij zitten nog in een veilig beschut te woning, al ontbreekt er dan mis schien wel eens een ruitje aan Zou er dan ïn onze woning, in ons gezin, niet een plaatsje over zijn voor een jongen of meisje uit Noord- Limburg b.v.? Zou dit niet een goede manier zijn om deze kinderen en daardoor ook hun ouders te helpen? Op den oproep in „Je Maintiendrai" zijn tal van enthousiaste brieven binnengekomen, maar misschien leest U dit weekblad niet, of is het U ontgaan. En ook U wilt graag hel pen en zegt misschien: als ik maar wist hoe! Ligt hier niet een mogelijk heid voor U voor practische en zoo ontzettend dringende hulp? Laten we dan onze verantwoorde lijkheid beseften en niet alleen pra ten over gemeenschapszin, die moet vaardig worden over ons volk, maar er inderdaad ernst mee maken in ons dagelijksch leven. Bedenkt of hier ook niet een mogelijkheid lig* voor U. Geeft een of meer dezer kinderen een plaatsje in Uw woning en helpt daarmede daadwerkelijk aan den opbouw. We vertrouwen, dat velen aan dezen oproep gehoor zullen ge ven, zoo spoedig mogelijk, want de winter staat voor de deur. Indien U aan deze hulpactie wilt meedoen, dan is Mevr. A. J* de Vries-Rorye, Braamweg 5, Soest-- Zuid, gaarne bereid haar bemidde ling te verleenen. Wilt U dan even opgeven of u een meisje of jongen kunt verzorgen, van welken leeftijd, godsdienstige ge zindheid, voor hoelang en eventueel andere wenschen, die U mocht heb ben. Bij Waai aan de Koninginnelaan werd in den avond een groote win kelruit ingeworpen. De dader kon worden opgespoord. De politiek was hieraan niet vreemd. In den nacht werd ingebroken in garage Van Mill aan den Ossendam- weg. Vermist worden drie binnen - en drie buitenbanden voor motoren.

Soester Courant | 1945 | | pagina 1