SOESTER COURANT S. cn S. Mijerschc Mijmeringen. Vrijdag 12 Oct. 1945 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Bureau: Van Weedestraal 35, Telef. 2566 21e Jaargang - No. 24 We hadden hier bijna S.O.b. boven geschreven, wat niet zoo bijzonder vreemd zou zijn geweest, omdat we met b. en b. een afkorting geven van baneering en boekarno. Hiermede zitten we dan midden in de problemen wereldproblemen èn problemen, die voor ons land van historische betekenis zijn. De eerste b.: baneering, gezondma king der huishouding van de Ne- derlandsche Volksgemeenschap. Minister Lieftinck heefc de sanee* ringsmaatregelen we ove.dacht geno men. Ze zijn logisch en gaan recht op het doei af. Het plan zit uitste kend in elkaar. Want zoowel de kooper van renpaarden als hij, die er kans voor zag zijn hypotheek ta melijk plotseling af te lossen, ont komen niet aan den fiscalen greep van den Minister. Doch waar het eigenlijk op aan komt, zijn niet de fiscale grepen in de eerste plaats. Van het grootste belang in de offer vaardigheid, waarmede wij allen de ze maatregelen tegemoet treden. Zooals aan een zware zieke vele uren nachtrust worden opgeofferd wat wij in onze liefde voor den pa tiënt iets vinden, dat vanzelf spreekt zoo zal de Nederlandsche Volksgemeenschap een gedeeltelijke opoffering van ons bezit vragen. Het hangt af van de liefde tot ons volk, in hoeverre we daartoe bereid zijn. Laten we als* goedwillende menschen dit offer brengen, om onze staats huishouding gezond te maken. Maar we gaan verder. We dienen niet alleen ons geldwezen te sanee- ren, doch we moeten ook ons zelf gezond maken. Vandaar ons beroep op de offervaardigheid. Want deze innerlijke saneering zal de menschenmaatschappij op een be ter, op een hooger plan brengen dan vroeger. Dan pas heeft de saneering aan haar hooger doel beantwoord. Laten we daaraan medewerken! Nu de tweede b'.: boekarno. We moeten ons niet laten afleiden van de werkelijke bedoelingen. Het is duidelijk, dat bij de verwikkelingen om Nederlandsch Oost Indië, Soe- karno slechts een radertje in hef groote geheel is. Ook hier gaat het om hooger dingen dan men op het eerste gezicht zou denken. De kwestie zelf gaat ver boven Soe- karno uit. Zij gaat om de vrijmaking van het geheele Indonesische volk. dat maar liefst zeventig millioen zie len telt. ben gelijkberechtigde po sitie voor Indonesië, waarbij Neder land en Indonesië als vrije, gelijk waardige volkeren elkaar tegemoet treden, is het streven. Het moet zoo zijn, dat aan een Ko ninklijke uitspraak met Koninklij ke waardigheid moet worden vol daan. Laten we daar geloof in heb ben. b. en b.saneering en boekarno. Pro blemen voor ons land van histori sche beteekenis, die beide slechts tot een goed einde kunnen worden gebracht, indien de mensch met al le goedheid des harten zich ervoor geeft en zich met de grootste recht vaardigheid ervoor inzet. Zie de zaken zooals ze zijn en. wees bereid. Officieele mededeelingen. burgemeester en Wethouders van de gemeente boest brengen ter open bare kennis van belanghebbenden, dat op Vrijdag 19 October a.s. zal worden gevoerd de schouw over de in de gemeente gelegen wegen, voet paden, waterleidingen, bruggen, heu len, heggen enz. belanghebbenden worden daarom herinnerd aan de artikelen van het Reglement op het Onderhoud en ge bruik der Wegen in de provincie Utrecht. Overtredingen der daarin voorko mende bepalingen wordt gestraft overeenkomstig dat Reglement. burgemeester en Weth. van boest brengen ter openbare kennis, dat op 6 October 1945 bij hen is inge komen een verzoekschrift van j. de Bruin, van beroep kellner, wonende te boest, om een verlof A in de be- nedenlocalïteit van het perceel, plaatselijk gemerkt No. 1/ en ge legen aan de Birktstraat. binnen twee weken na de dagteeke- ning dezer bekendmaking kan ieder tegen het verleenen van dit verlof schriftelijk bezwaren bij burgemees ter en wethouders inbrengen. Distributienieuws. BRANDSTOFFEN. In afwijking van het reeds gepubli ceerde ten aanzien van brandstof ten voor diverse kantoren, scholen, kerken, hotels, winkels, werkplaat sen e.d., wordt thans bekend ge- daakt, dat zij, die vorig jaar een formulier hebben ingevuld en thans niet schriftelijk aan de Brandstoffen- commissie hebben verklaard, dat! de gegevens van het vorig jaar de zelfde zijn gebleven, toch een for mulier dienen in te vullen. Brandstoffen voor kamer- en pensionbewoners, bij den Distributiedienst zijn formu lieren MD 533-22 verkrijgbaar voor het aanvragen van vaste brandstof fen voor kamer- en pensionbewoners voor het tijdvak van 1 November 1943 t.m. Januari 1946. De formulieren moeten worden in gevuld door den kamerverhuurder en pensionhouder en voor 10 November 1943 bij den Disjributiedienst (lo ket 4) worden ingeleverd. Op het formulier moet o.a. worden vermeld aan hoeveel personen ka mers zijn verhuurd. Hierbij mogen geen familieleden (ook geen inwo nende ouders), kostgangers of inwo nend personeel worden opgegeven, iedere huurder, die door den ver huurder als zoodanig wordt opge geven, dient op het formulier op de daartoe bestemde plaats zijn haar handteekening te stellen. Pensions met 10 of meer gasten mo gen geen formulieren invullen, doch dienen zich tot de Brandstoffencom- missie te wenden. Burgerlijke stand. GEBOREN. Gerrigje Jannetje, dv- G. Veldhuizen en 1. J. Vlaming. Wllhelima, d. v. G. J. Zweers en 1. M. "Kluckhubn. Johann Hermann Heinrich, z. v. O. W. Dreschler en J. A. Heidman- Cornelia, d. v. E- Bakker en J. S. van Brummelen- Martine, d. v. A. A. de Jong en A. Goudswaard. ONDERTROUWD. P. C- v. Erke- lens, 24 jr. en M. Weemaijer, 26 j- J. Glas, 27 jr- en M- v. Beek, 29 jr. GEHUWD. A. A. v. Woerkom, 29 jr. en H. H- v. Smorenburg, 27 jr. J. G. Klarenbeek, 21 jr. en A. Lamb, 25 jr. J. v. Doorn, 26 jr. en M. J- van Velzen, 23 jr. H. W- Top, 28 jr. en J. Veltman, 23 jr. Tj. J. Haits- ma, 29 jr- en H. H Schuijer, 28 jr. OVERLEDEN bvert Kamphorst, 51 jr., geh. m. D. v. d. Hoef- Johannes G. Kwakernaak, 38 jr, geh. m- D. de Graaft, Johannes v. Agterveld, 29 j. Jan Hendrik v. d. Vijgh, 49 jr- Melia Bollebakker, 78 jr., wed* van W» Kamer. Predikbeurten. Zondag 14 October 1945. Ned. Herv. Kerk. Oudekerk 10.30 uur Ds. J. 1. van bchaick, bediening H. Avondmaal. 5 uur Ds. J. 1. van bchaick, dankzegging H. Avondmaal, bmmakerk 10.30 uur Ds. b. Groene- veld, bediening H. Avondmaal. 5 uur Cand. Goedhart, Utrecht, dankzeg ging H. Avondmaal. Hees. 10 uur Cand. Goedhart. Zonnegloren. 10 u. Ds. van tndt Utrecht. Elthefo 10 u- Kïnderkerk. bvangelisatie-samenkomsten: Woens dag 17 October, n.m- half acht, in zaal Nieuwstraat 57 en kerk Hees. Geref. Kerk. Julianakerk. 9.30 en 4.30 uur Ds. b. Wouters. Wilhelmi- aiakerk. 10 uur Ds. H. W. Wierda be diening H. Avondmaal. 5 uur Ds- H. W. Wierda, nabetrachting- Chr. Geref. Kerk. 10 uur Ds. L. de Bruïjne, bediening H. Avondmaal. 3 uur Ds. L. de Bruijne, dankzegging- Ned. Prot. Bond. 10.30 uur Ds. J- M. brkelens, Hilversum- Plaatselijk nieuws. Aan den heer A. bortuijn Harre man werd op verzoek, met ingang van 1 Oct. j.1. eervol ontslag ver leend als tijdelijk ambtenaar ter ge meente-secretarie. 'loen de landbouwer H. dezer dagen op zijn land aan de P. v. d- Bremerweg bezig was aardappelen te rooien, werd er in zijn richting geschoten. Uit het onderzoek bleek, dat B. aan de Birktstraat in het bezit was van een karbïjn met patronen, waarmee door hem op kraaien werd gescho ten, maar dat ook 's middags te 12 uur gebruikt werd om aan zijn knechts, die op het land werkten, te beduiden, dat de warme maaltijd gereed stond. Procesverbaal werd op gemaakt en karbijn en patronen in beslag ge nomen. len nadeele van de emaille-fa- briek te boestduinen werden ont vreemd een electr. motor, een cen- trifugaalpomp en een transportwa gen op luchtbanden. Motor en pomp konden worden achterhaald. In herinnering wordt gebracht, dat het noodzakelijk is, dat de ou ders, die hun kinderen op 10 de zer kosteloos hebben laten inenten, de inentingen laten nazien door den gemeente-geneesheer op Woensdag 1/ October a.s., van 14.30 tot 15.30 uur, in de leskamer van het Gas bedrijf aan den Lange Brïnkweg. Dan ben je weer op je wekelijksche tientje aangewezen, dat je dan krijgt afgetaald op de rest van je vermo gen. Hij is er wel achter, die slimmerik. Op 't oogenbh'k doet het blikken moffengeld weer opgeld. Wie goeie vrinden was met den orgeldraai er of den harmonicaspeler, was nog niet zoo slecht af. Het zijn de eenige lui, waar je nog terecht kon om wat kleingeld te leenen. Al met al ondervinden we nog de zegeningen van een wereld zonder geld en als nou een 'beste sigaar maar weer op H/y cent komt, zoo als 50 jaar geleden, een pond boter op vijf stuivers, een pond suiker op zeven cent en een reis naar Am sterdam op een kwartje, laten ze dan het kapitaal maar voorgoed af schaffen en ons allemaal le er er. cm de tering naar de saneering te zet ten en om toe te komen met een enkel tientje in de week. Je zou eens zien, wat een fijn we reldje we dén weer kregen. Mij er- We hebben eenige weken in een heilstaat geleefd, den staat zonder geld, den staat waarin alle menschen even rijk waren met hun eene dooie tientje; je reinste communistische sa menleving. De richards van voorheen, die met hun bankjes van 25 plachten te flad deren als wij den laatsten tijd met onze zilverbonnen, ondervonden nu ook eens aan den lijve waf hef zeg gen wil gesjochten te zijn. Want dat waren we toch eigenlijk allemaal. Geen haar verschil meer tusschen den man met den sjeiken persianep bontkraag (van voor den oorlog) en Jan Pet achter de handkar. Ze hadden allebei minder dan een tientje, maar niet méér. Het geld was de wereld uit, maar helaas slechts voor korten tijd. Want was het niet een heerlijk idee, dat we allemaal armoelijers waren7 Wat een wereld vol verrukkingen zou er voor ons openliggen, als het zoo eens bleef! Je nijdasserigste schuldeischer, waarvoor je vroeger als je 'm in de verte zag aankomen, gauw ergens een zijstraat insloeg, kijk je dan viern kant brutaal in z'n snuit met een air van: je doet me toch niks. Een belastingdeurwaarder met een dwangbevel zie je dan niet meer aan je deur; hij wéét, dat je vast geen tientje meer hebf! Ergernis over het feit, dat iemand je vijf gulden of meer voor een pak je shag durft vragen, heb je dan niet meer; niemand is zoo gek, z'n halve vermogen te geven voor een plukje tabak en niemand zal dat ook vra gen. De winkelier, die zich voorheen ko ning wist en amper notitie van je nam als je z'n heiligdom binnen trad, staat nou weer te buigen als een knipmes als-ie je maar in de verte in de richting van zijn winkd ziet aankomen; hij is tuk op een of twee kwartjes nieuw geld, die je hem misschien wilt afstaan; de klant is weer koning. Je schoenmaker, die een paar weken geleden nog twaalf gulden voor een paar zolen en hakken vroeg, plus een kist goedreinetten als je wil de voorgaan, maakt nou voor een gloednieuwe rijksdaalder wat graag je kapotte schoenen. Geen onverlaat meer die je twintig gulden voor een pond boter of vijf gulden voor een pond kaas durft vragen. Voor een nieuwe riks koop je nou een pond fijne boerenboter met een pond kaas toe. Het toppunt van geluk is wel, dat op de pas uitgereikte aanslagbiljet ten over 1944 staat, dat men be leefd verzocht wordt voorhands nog niet te betalen! Zou je dien engel van een ontvanger niet zoenen V Maar er zit natuurlijk een adder onder het fiscale gras, want zoo vriendelijk zijn die heeren doorgaans niet! Papa Lieftinck heeft ons allerlei fiscale verrassingen in het uitzicht gesteld, dus er zal nog wel een pot je staan te koken op z'n vuurtje, van welks inhoud we nog wel eens zullen schrikken. Je vroegere rijkdom in den vorm van je bank- of girosaldo heeft-ie al glimlachend ingepikt. De kop gaat er af voor belastingen die nog te wachten staan, dan gaat er een stuk af voor belegging in staatspapieren, dan nog ccn brok waarop beslag wordt gelegd voor gedwongen sparen en als er dan nog wat over is, dan komt de deur waarder met een verouderd dwang bevel en pikt de rest in- Vervolg 3e kolom onder aan.

Soester Courant | 1945 | | pagina 1