COURANT HET GEHEIM VAM DE BOM. Mijersche Mijmeringen. Vrijdag 26 Oct. 1945 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Bureau: Van Weedestraat 35, Telef. 2566 21e Jaargang - No. 26 Het was alleszins een belangrijke mededeeling, welke door President lruman verleden week werd gedaan: Amerika zou de vinding van de atöomsplitsende bom niet aan ande ren verstrekken, ook aan Rusland niet. Trouwens, geen der geallieerde landen had naar het geheim van de vinding gevraagd, aldus voegde de president er aan toe» Amerika blijft dus voorloopig de eenige, die de macht heeft, zijn vij anden met één slag zulke g'roote verliezen toe te brengen, dat men het maar beter zal oordeelen, geen verschil van meening met zoo'n ge vaarlijken tegenstander te krijgen. De atoomsplïtsende bom zou door de V.b- als een „stok achter de deur'' kunnen worden gebruikt om ande re staten hun wil op te leggen. „Denk erom.ik heb nog een bom achter de hand.weer voorzichtig." In zekeren zin zou de vinding van de atoomsplitsoade bom er dus toe kunnen bijdragen, dat de vrede bleet gehandhaafd, als Amerika zich met een geschil zou gaan bemoeien en het land van den dollar zou al dus, ook militair, in een overheer- schende positie zijn geplaatst. Dit zijn echter allemaal maar ver onderstellingen. 'Want het feit, dat geen der landen om het geheim van deze bijzondere vinding heeft ge vraagd, kan natuurlijk voortspruiten uit de overweging, dat men het toch niet zou prijs geven, doch ander zijds is het even goed mogelijk, dat men dit geheim niet noodig heeft, daar zij, die van dit vreeselijke wa pen gebruik zouden kunnen maken, het geheim van de atoomsplitsing in- het-groot zelf reeds hebben ontdekt. Het zou de eerste - keer niet zijn, dat een opzienbarende uitvinding van twee kanten tegelijk werd ge daan en dat de geleerden, "die aan dit vraagstuk werken, de oplossing inmiddels hebben gevonden of wel de zekerheid hebben, dat zij binnen afzienbaren tijd zoo ver zullen zijn. is dit laatste juist, dan zal daar ver der niet over worden gesproken; dan zal Amerika denken, een stok achter de deur te hebben, om dan later tot de minder plezierige ont dekking te komen, dat zijn tegen stander hem met dezelfde munt kan terugbetalen. In menig opzicht is het dan ook te betreuren, dat de Vereenigde Sta ten er niet toe konden komen, de sensationeele uitvinding, die voorloo pig alleen slechts op vernietiging was gericht, tot gemeen goed van de geleerde wereld te maken. Want niet alleen geldt voor de we tenschap, dat zij internationaal is, juist voor deze vinding, die, toege past op vredesdoeleinden, van zulk een zegenrijke uitwerking voor de geheele menschheid kan zijn, is het van beiang, dat er algemeen aan wordt gewerkt, dat de ervaringen met atoomsplitsing opgedaan kunnen worden uitgewisseld, zonder dat er van geheimhouding sprake behoeft te zijn. De ontwikkeling van de atoomsplitsing toch zal van ingrij pender beteekenis zijn dan bijvoor beeld de uitvinding van de stoom machine, welke toch eveneens de wereld een geheel ander aanzien gaf, ot de practïsche toepassing van de efectricïteit. Ook daarom is het te betreuren, dat de Amerikanen zich op het be nepen standpunt stellen, dat de vinding het eigendom van Amerika moet blijven. Het zou van een royale opvatting hebben getuigd, indien men voor de genen, die zich met de atoomsplit sing bezig houden, de deur wijd had opengezet en als men had gezegd: Voetbal. NED. VOETBALBOND. Voor de competitie, welke 4 Nov. aanvangt, is de volgende ïndeeüng vastgesteld- 4e Klasse L: Actif, Baarn, 's Gra- veland, Groen-Zwart, L-V-V-, Olym- pïa '23, U.K. B.V.V-, b'-E-G., De Ze bra's. Reserve 3e Klasse 1. A.W. 2, Amersf. Boys 2, Donar 2, 'li) 2, 't Gooi 3, Laren 2, b.E.G. 2, Baarn 2. Het is b.E.G. niet gelukt zich voor het verdere bekertournooi te plaat sen, daar het Utrechtsche H.M-b. door een iets beter doelgemiddelde beslag op de eerste plaats van de atdeeling M 1 wist te leggen. De ontmoeting b.E.G.Kampong is een vlotte, snel gespeelde wedstrijd geweest met goed spel van beide partijen. Na pl.m. 20 minuten nam b.E.G. de leiding toen een der Kam pong aohterspelcrs, in hef nauw ge dreven, de bal in eigen doel plaatste. Kampong slaagde er echter in de 1—0 achterstand in een 1'L voor sprong om te zetten door twee fraaie doelpunten, maar nog voor de rust werd het 22, toen dezelfde Kam pong achterspeler een hard ingescho ten bal van richting veranderde, door deze onhoudbaar in het Kam pong-doel belandde. Na de rust is er volop spanning geweest. Er werd in een hoog tempo gespeeld, doch ge doelpunt werd er niet meer. Eind stand 22. H.M.b. speelde te Woer den met 1-1 gelijk. De eindstand is: H.Mb. 4 3 10? 8—3 b.E.G. 4 3 10? 8—6 Kampong 4 112 3 99 Woerden 4 1 1 2 3 11-12 R.Ü.G. 4 1 0 3 2 10-16 Voor a.s. Zondag slechts een klein programma, dat er als volgt uitziet: 12 uur: K.V.V.A. 2b E G- 3 terrein A.PAV.G. (Birkhoven-) 2 uur: 5.E.G. 4—E.M M '15 3 (terrein bchrikslaan-j b.D.G. was Zondag op bezoek bij b% boesterberg. Daar er voor beide elftallen niets meer op 't spel stond, werd het een gemoedelijk partijtje, dat door B.D.G. met 3-2 is verloren. Na een kwartier spelen weet B.D.G'. door een strafschop de leiding te nemen, doch 10 minuten later maakt boesterberg reeds gelijk. Hoewel bei de partijen er flink op zitten, weet boesterberg nog 2 maal te doelpun ten, zoodat de rust met 3-1 ingaat. Na hervatting van den wedstrijd is het boesterberg, die de voorsprong weet te vergrooten. Wei krijgt B.D.G. eenige opgelegde kansen, maar die blijven onbenut. Door een strafschop brengt boesterberg daarna den stand op 3en even later maakt B.D.G. er 32 van, waarmee het einde komt. b.D.G. 3 speelde thuis tegen E'.M-M- 3 en verloor met 10-1. Het programma voor a.s. Zondag is: A.R-W.G. 3-BDG 2. b.D.O. 3—B.D-G 3 B.D.G. 2 speelt Zondag zijn laatste wedstrijd tegen A.PAV.G. te A'foort- Ook B.D.G. 3 krijgt hef in z'n laaf- sten wedstrijd zwaar te verantwoor den en zal beide punten wel in Bussum moeten laten. „Kom over en help ons. Wij zijn nu zoo ver, dat wij een groot deel van de menschheid met één slag kunnen vernietigen, reik ons de hand, op dat wij in den kortst mogelijken tijd de wereld, dank zij de atoomsplit sing vooruit kunnen helpen, zoodat onze vinding een zegen voor de menschheid wordt". Want werken tot heil en tot zegen van de menschheid behoeft niet in het geheim te gebeuren. Dat kan het licht der volle openbaarheid verdragen. Officieele mededeelingen. De burgemeester van boest maakt bekend, dat, in verband met de re constructie van het bevolkingsregis ter, binnenkort een controle gehou den zal worden op de ter gemeente secretarie van iedere inwoner be rustende gegevens. Hiertoe is het noodig,. dat, aan de hand van officieele bescheiden, be schikt wordt over de persoonlijke gegevens van iederen inwoner der gemeente. leder hoofd van een gezin of sa menwoning en ieder afzonderlijk le vend persoon zal dezerzijds worden opgeroepesn, om op aangegeven plaats en datum te verschijnen, ten» einde de controle mogelijk te maken. Aangezien het niet mogelijk zal blij ken te zijn, om de controle te doen plaats hebben op een anderen tijd en plaats dan in de oproeping zaï wor den aangegeven, verzoekt hij de in woners reeds thans met de meeste aandrang hun volle medewerking ter zake te willen verleenen. Daar de controle gecombineerd zal worden met een verifieëring van al le Tweede Distributiestamkaarten, loopt men, indien men niet op tijd verschijnt, het risico, om bij een der volgende uitreikingen van distribu tiebescheiden, niet in het bezit van bonkaarten te worden gesteld. De oproeping, die nadere bijzonder heden zal bevatten, zal perceelsge wijze worden verspreid. Elke oproep zal derhalve gelden voor alle be woners van één bepaalde woning. Overeenkomstig Artikel 3 van het Besluit Bevolkingsboekhouding 1936, b. 342, is een ieder gehouden op schriftelijke uitnoodiging van ot van wege het gemeentebestuur, in per soon en ter plaatse op de uitnoodi ging aan te geven, naar waarheid de inlichtingen te verstrekken, welke overeenkomsig de bepalingen van voornoemd besluit ten aanzien van zijn persoon of van leden van het gezin of van de samenwoning, waar toe hij behoort, verlangd worden, om de bevolkingsregisters in- of aan te vullen of bij te houden. Burgerlijke stand. GEBOREN. Wilhelmus, z. v. H. E- Mol en J. Deen. Aartje, d. v. A v. Kooij en G. Lagerweij. Ellen, d- v. G. v. Popering en E. M- J- Taber- nal. Hendrik Gornelis, z. v- H. Kas- telijn en B. Karelse. Jacoba Adriana, d. v. A. bchoufen en J. Merts- Wil lem Gijzo, z. v. W. JC. Bouwman en W. M. P- L. Meinesz- ONDERTROUWD. 'J. W. J. Wijman, 3/ jr. en G. v. d- Horst, 23 jr- H. J. Westemeijer, 31 jr. en E. b' v. d- Deijssei, 23 jr. A. Donselaar, 2/ jr. en W. J. de Bruin, 29 jr. j. A. Verlaan, 29 jr. en G. G- de Bruin, 24 jr. R. v. Bloemendal, 24 jr. en G. v. bloten, 21 jr. GEHUWD. j. P. Riksen, 22 jr. en M. M. Voskuilen, 22 jr. G. A- Huur- deman, 2? jr. en G. G. bmeeing, 28 jr. J. A. Leeuwenkamp, 43 jr. en R. G- v. d. Breemer, 39 jr- P- Kep» pel, 44 jr. en N. b. A. Timmer, 3? jr J. v. d. Elier, 23 jr. en G- Arts, 23 jr. OVERLEDEN. Marinus Barendrecht, 2/ jr. ongeh. Maria J. v. d- Zalm, 81 jr., wed. v. Th. Ruijgrok- tjes van de erfenis van Toontje. En, als je tenminste zelf het slachtoffer van die grapjes niet bent, is 't wer kelijk allerleukst, allerdolst, om te gillen! Mïjer geeft maar één advies in de zen: zuiveringszout, maar dan een heele zware dosis. Mijer» We leven nog steeds in een over gangstijdperk. We moeten weer „om schakelen" van een moftenorganisa- tie en -gemeenschap naar een puur Hollandsche samenleving en dat valt niet mee. Er is haast geen terrein of de mof heeft er zijn sporen achtergelaten of er zijn stempel opgedrukt en het blijkt heel lastig die souvenirtjes uit te wisschen. Daarbij liet hij ons een nalatenschap achter in den vorm van de erfenis van Toontje en daar zijn we ook nog niet mee klaar. We kregen het M-G. en de B.b. en de P.O.D. en een heel leger van amb tenaren en nog zijn er duizenden handen en hoofden tekort om dat stalletje uit te mesten zooals het behoort. Waar gewerkt wordt, worden fou ten gemaakt. Dat is een waarheid als een heele veemarkt en zoo oud als de wereld. En de kunst is nu maar om je niet te ergeren aan die fouten, maar er hartelijk om te lachen. Te meer daar die fouten gemaakt wor den door éérste klasse goeje Ne derlanders, die het dus heusch zoo kwaad niet meenen! Zoo stond dezer dagen in de krant, dat 'n meneer uit Laren 3 maand jes achter het prikkeldraad was ver huisd omdat z'n secretaresse een heele beste Nederlandsche ver teld haa, dat in zijn boeken stond: betaald contributie N.b.B. Toen de P.O.D. na drie maanden tijd vond om meneer te gaan hooren en hem bij voorbaat mededeelde, dat ont kennen niet zou baten, daar de dui delijk in z'n boeken stond, dat-ie aan de N.b.B. contributie had betaald, schoot meneer ïn een niet hartelïjken lach en antwoordde, dat ze dan maar eens goed moesten zoeken naar de erbij behoorende kwitantie's van den Nederlandsche bchaak Bond. Den volgenden dag was-ie weer thuis. Maar z n secretaresse heeft vast geen opslag gekregen! Is het niet om te gieren V En verleden week kreeg ik een brief van een ouden kennis van me, een heereboer uit de buurt van Lei den. Die had ronduit durven be- toogen, dat de boerenstand altijd was aangewezen op export naar Duitsch- land, en dat hij vreesde, dat de boerenstand er na den oorlog niet beter op zou worden. Dus wercf-ie gedoodverfd als pro-Duitsch en in de Meidagen verhuisde hij achter het prikkeldraad. De P.O.D. deed huiszoeking ep vond een paar bezwarende kwitan ties. Ook lidmaatschap N.b.B. Toen 't geval na twee maanden, hier was de P.O.D. er vlug bij werd uitgezocht, bleken het kwitantie's te zijn van den Ned. Protestanten Bond- Maar de P. was inderdaad erg on duidelijk geschreven. Historisch! Is het niet om te bruUenV En nu lees ik weer, dat een eerste klasse heele beste ondergrondsche meneer heeft beweerd, dat Mr. van Heuven Goedhart, die in Engeland nog een tijdje minister is geweest en op wiens aanhouding de moften f 10.000 belooning plus ijzeren kruis met het wortelloof' plus rangsver- hooging gesteld hadden en die met opdrachten van de ondergrondsche naar Engeland was overgestoken, niet veel minder zou zijn geweest dan een verrader! is het niet om je te bedoenV Waarlijk, we beleven een hoogst ko- mischen tijd! En lachen is gezond voor den lever, zei m n grootmoeder altijd. Dit zijn nu maar zoo'n paar grepen uit het hedendaagsche leven, restan- Vervolg 3e kolom onderaan.

Soester Courant | 1945 | | pagina 1