COURANT WAAR GAAN WE HEEN? NEDERLAND HELPT INDIË. Ollicieele mededeelingen. J^jjgpgQjjg MülUCriflOCQ Vrijdag 23 Nov. 1943 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Bureau: Van Weedestraat 33, Telet. 2566 21e Jaargang - No. 30 Tnf 10'1/1 /4a A/>n n rnt?.... -J I J T rr f - r> IV/ y f .1 Tot 1940 hebben de volken een pro ductieapparaat doen groeien, dat zoo ingenieus en zoo ingewikkeld was, dat het slechts weinigen was ver- éujld, een deel ervan .volkomen te beheerschêri. Het machtige apparaat, dat tot ze gen van de menschheid had kunnen werken, groeide ons over den kop ep vervólgde zijn weg, zonder dat de measch, zijn maker, er noemens waardige .invloed op kon oefenen. Hoe machtig dit productieapparaat ook was, het was tevens zeer broos. Stagneering in den aanvoer van grondstoffen, stagneering in den af zet van producten beteekende werk loosheid voor velen, gemis van ren te der belegde kapitalen voor ande ren. Het gevolg was, dat de staten er op uit trokken om de markten die ze hadden veilig te stellen voor hun productieapparaat en dat zij zich den ongestoorden aanvoer van de grondstoffen zoo veel mogelijk ver zekerden. De tactiek van het scheppen van in vloedssferen was hiermede geboren; strategische punten moesten worden bezet, ten einde als vloot- en vlïeg- tuigbasis te dienen om de veroverde gebieden te beschermen. De wedloop in bewapening ontstond en de wapens hadden nog slechts een aanleiding noodig om „vanzelf" af te gaan. Keeren we nu tot het oude terug en zal hetzelfde spel opnieuw wor- gespeeld, of zijn we werkelijk wijzer geworden en zal deze ont wikkeling tot staan worden ge bracht? '„Wanneer we niet hadden saamge- werkt zouden millioenen menschen, die nu nog leven, hebben moeten sterven. Wanneer we niet blijven sa menwerken. zullen millioenen men schen. die nu nog leven, straks moe ten sterven", aldus ongeveer sprak president Truman ter gelegenheid van de opening van het crongres •van San Francisco. Verwachtingen zijn er genoeg ge wekt: het Atlantic Charter; illusies werden geboren: de overeenstem ming van Yalta en Potsdam en hoop bezielde de menschheid, want er was saamhoorigheid gegroeid tus- schen de onderdrukten, die zich met hun bevrijders verbonden ge voelden. De bevrijders kwamen en langzaam kwamen de berichten doordruppe len, die melding maakten van span ning tusschen de bondgenooten, van wrijvingen over het elkaar betwisten van invloedssferen. En het schijnt, dat het oude spet, dat vroeg of laat tot nieuwe oorlogen moet leiden, op nieuw is begonnen. Oost-Europa levert ons het schouw spel van een schijnbaar vreedzame en tamelijk geruischlooze penetratie van Rusland in de Donaulanden; we zien de machinaties in de Balkanlan- den om invloed op de regeeringen te krijgen; we merken de spanningen in de Arabische wereld rondom Pa lestina; we hooren van het door dringen van Amerikaansche trusts in Abessinië; we lezen van manipula ties in Zuid-Amerika, waar de V.S- enorme bedragen hebben geïnves teerd en van overeenkomsten, tus schen China en de Sovjet-Unie aan gegaan. Japan is een nog te verdoelen buit, en welke krachten spelen er ach ter de schermen van het drama, dat thans in Indonesië „gaat"? En terwijl dit spel wordt gespeeld achter het nog neergelaten tooneel- gordijn, treedt Truman daarvoor op jongleerend met atoomsplitsende bommen en hij doet de verbijsterde Een dezer dagen zult U in Uw brie venbus een grijsblauw kaartje vin den van het Ned. Roode Kruis. De bedoeling is, dat U ten behoeve van de groote jiptie. van het Ned. Roode Krliïs inzake hulpverleening aan Ned. Indië, een bijdrage beschikbaar stelt voor dit doel. U kunt het doen uit Uw geblokkeerde rekening door overschrijving op de rekening van van het Ned. Roode Kruis, afdeelim* Soest, bij de N.V. Nederl. Midden stan dsbank alhier. U hebt niets anders te doen dan het kaartje in te vullen en te zenden naar Uw bank waar U een geblok keerde rekening hebt of hebt U al leen een gedeeltelijk geblokkeerde postgirorekening, dan het kaartje op zenden in de bekende giro-envelop naar den girodienst. Wij behoeven niet uit te wijden over; de hulp, die in Indië zoo dringend noodig is. De kosten zijn enorm. Enkele cijfers mogen volgen: Voor krijgsgevangenenpakketten, die te Rio de Janeiro klaar liggen, dient 150.000 dollar betaald te worden. Voor het aankoopen door vertegen woordigers van het Internationale Comité van het Roode Kruis in de Oriënt, van kleeren, levensmiddelen en medicamenten ten behoeve van vrouwen en kinderen in onze Over- zeesefte Gebïedsdeelen is als eerste crediet f 100.000 toegezegd. Meerdere tonnen zullen hiervoor moeten wor den uitgegeven. Kolonel Dr. Doorenbos, de algemee- ne vertegenwoordiger van het Ne- derlandsche Roode Kruis in Neder- landsch Indië, heeft vanuit Java te legrafisch verzocht om een wagen park en 5 mobiele laboratoria; in totaal 170 voertuigen benevens rönt- genfilms en microscopen. Deze hulp verleening kost millioenen guldens- Laaf U dus niet onbetuigd en maakt eep deel van Uw geblokkeerd geld vrij voor dit grootsche doel- Stort het op rekening van de Afd- Soest-Soesterberg, bij de N.V. Ne derl. Middenstandsbank. Plaatselijk nieuws. Op 15 November hield Dr. H. Groot uit Laren voor het Dept. Soest van de Mij. tot Nut van 't Algemeen een zeer interessante lezing met lichtbeelden over het zoo uiterst ac- tueele onderwerp der atoomsplitsing. Op even onderhoudende als duide lijke wijze wist Dr. Groot dit in gewikkelde proces te verklaren. Er was een aandachtig gehoor en de groote belangstelling bleek onder an deren uit vele vragen, die den spre ker na de pauze gesteld werden- De Nutsleden waren in grooten ge tale opgekomen naar dezen eersten Nutsavond van het winterseizoen 1945-46. De competitie-uitslagen Biljarten van deze week luiden: Centraal 1Hilversum 1 8—-0. Centraal 2De Doelen 2 71. Centraal 3't Groene Laken 1 62- Het programma voor a.s. week is: Maandag 26 Nov. Centraal 3Over 't Spoor 3. Dinsdag 27 Nov. Cen traal 2De Doelen 2. Centraal 4 't Groene Laken 4. Bij voldoende plaatsruimte hopen wij a.s. week de standen in de diverse klassen te geven. De compe titie is dan halverwege. wereld kond, dat zijn land vliegtui gen produceert met een nagenoeg de aardbol omspannende actieradius, terwijl Rusland het atoomwerk voortzet, dat de Duitschers op Born- holm onvoltooid achterlieten. Waar gaan we heen? Burgem. en Weth. van Soest bren gen ter kennis van belanghebben den, dat gelegenheid tot kostelooze inenting tegen pokken, voor kinde ren in den leeftijd van 9 mnd. tot 2 jaar wordt gegeven te Soesfer- berg op Woensdag 28 November a.s.» van 14.30 tot 15 uur, ten huize van" den heer A. M. Th. Splinter, arts, Amersfoortschestraat 3. Een week later zal op dezelfde plaats en tijd gelegenheid tot het nazien der inentingen worden ge geven. Aan de belanghebbende ouders wordt verzocht het trouwboekje me de te brengen en de armen der in te enten kinderen vooraf goed te wasschen- De Burgemeester der gemeente Soest brengt ter openbare kennis» dat nogmaals de gelegenheid wordt opengesteld voor kostelooze behan deling tegen schurft en hoofdluis in het gymnastieklokaal van de O. L- school in de Kerkebuurt en wel op Donderdag 29 November a.s. en Vrijdag 30 November a.s., telkens van 9.30 tot 12 en 2 tot 4 uur en Zaterdag 1 December a.s. van 9.30 tot 12 uur. Indien één der gezinsleden lijdende is aan aanhoudende jeuk (schurft)» moet het geheele gezin behandeld worden om deze vreeselijke plaag meester te worden. Deze bekendmaking geldt niet voor de inwoners van Soesterberg, voor wie een afzonderlijke regeling aal worden bekendgemaakt. De jaarlijksche collecte, die op 4 October, de sterfdag van den groo ten dierenvriend Fransïscus van As- sisië gehouden wordt, en, in ver band met de geldsaneering, was uit gesteld tot Woensdag 14 Nov. j.1.» heeft opgebracht de som van f 621.27- bedoeld hoort, dat hoort er zoo bij- 't Wordt anders zoo gauw een saaje boel en we bewijzen de gemeente en onze lezers er een dienst mee- Want stel je nou eens voor, dat de lezers géén raadsverslag en géén commentaar te zien kregen» dan gingen ze natuurlijk allemaal de raadszittingen bijwonen en dan kon den B. en W. meteen een post op de begrooting uittrekken om de raadszaal te laten uitbouwent Zoo ziet ge, waarde lezers, LIw plaatselijk blad is werkelijk onmis baar t Alleen die krenterige papiertoewij zing, daar zou je duvels om wordent Iedere week komen er nieuwe tijd schriften en kranten bij, maar kom eens in Den Haag om meer papier voor een bestaande kranttt Dan krijg je te hooren: „meneer, U hebt Uw' quotum en daar kunnen we niet bovengaan." En als je schuchter want dat ben je natuurlijk als je voor die hooge heeren staat op merkt, dat er toch telkens nieuwe toewijzingen aan anderen worden gegeven, dan krijg je te hooren: „Tja meneer, dat is onze zaak niet, dan moet je b$ de rijkspapierdistri- butie in Amsterdam zijn". En als je daar dan komt en je gewaagt, nog schuchterder, van de bezwaren, die op je ziel liggen, dan krijg je te hooren: „Tja meneer, maar dat is onze zaak niet, daarvoor moet je in Den Haag zijn". Het in ons landje steeds beruchte „van 't kastje naar de muur stu ren" en het even befaamde „afschuif systeem", gedijt nog Immer en daar om zullen we maar geduldig wach ten tot het Schwartzwald is gekapt, de stammen In de Rijn gegooid zijn en zijn afgedreven tot Van Gelders papierfabrieken. Mijer. We hebben na bijna 5 jaar weer eens een raadsvergadering gehad- Het was er echt knus, al miste ik de oude sfeer.v Wie, zooals ik, gedacht had een pu blieke tribune vol belangstellenden te treffen, heeft het mis gehad. Het heele auditorium was een man of tien sterk. De troonrede van den burgerpa stond in het teeken van den opbouw en alle raadsleden gaven natuurlijk blijk van de heiligste voornemens hem daarin terzijde te staan. Nou» er valt nog wel een en ander te doen hier in Soest; onze raad zal het druk genoeg krijgen. We hebben nu ook weer wethouders. En voor het eerst sinds het bestaan van Soest zit in het college van B- en W. een apotheker. Laten we ho pen, dat hij veel heilzame drank jes voor .Soest zal brouwen. Eén raadslid was er niet; omdat het lidmaatschap van onze vroedschap van dat al - of - niet toekomstige raadslid nog zwevende is in de zuiveringssfeer. B. en W. waren van oordeel, dat 'n redacteur van een blad, dat vijf ja ren lang N.S.B.-gif gespoten heeft» niet achter den groenen tafel hoort. Maar die oud-redacteur van het sinds Mei oneervol gesneuvelde krantje vindt, dat hij daarvoor niet verantwoordelijk is en is in beroep gegaan. Nu zal de Commissaris uit te maken hebben of die gifspuiterij af of niet door het redacteurschap gedekt werd. Maar hoe het ook zij of worden zal, de Vrijheidsbond legt met zijn eersten candidaat niet veel eer in- Dan was de ouwe generaal toch van een ander kaliber, en... nog he.eïe- maal niet versleten! Maar enfin, dat zijn kwesties van bestuursbeleid, waar we maar buiten zullen blijven- Het eeresaluut van den burgerpa aan de wethouders, die in de oor logsjaren veel en goed werk ver zet hebben, al was het dan ook achter de schermen, was volkomen op z 'n plaats. Erg interessant was de eerste raads zitting overigens niet. Ik heb zelfs een poosje verstrooid zitten soezen en daarbij kwamen mij schimmen uit het verleden voor den geest: een groote wolk rook waar achter ten slotte het grijze hoofd van Van Klooster vandaan kwam. een geweldige bos zwart haar, waar achter het aangelaat van De Bruin schuil ging.een zacht gesnork ach ter een smeulend piepke tabak, de aanwezigheid van onzen ouden Pe ter verradend... een fel betoog van den welbespraakten man, die zoo wat alle politieke richtingen pro beerde en tenslotte die koos, welke hem naar het kamp in Amersfoort deed verhuizen,'n geweldige klap met den voorzittershamer ter inter ruptie. ik was alweer wakker en dacht met een tikje weemoed terug aan die tijden, die zoo héél gemoe delijke tijden van weleer. Andere tijden, andere zeden. Voor gemoedelijkheid, 'f was vroeger ook wel eens 'n beetje te! is het nu geen tijd meer. Er moet nu aangepakt worden en fiks oo"k- Met vraeze zie ik onze eerste be grooting tegemoet. Maar er staat 'n goede kapitein op de schuit en de bemanning is blakend van werklust en vol goeden moed, dus ,,'t zal waarachtig wel gaan". En natuurlijk zal onze krant haar bescheiden medewerking verleenen waar ze kan. Nou ja, zoo'n pietsie crïtiek en zoo af en toe eventjes 'n beetje in 't zonnetje zetten, goed Vervolg 3e kolom onder aan.

Soester Courant | 1945 | | pagina 1