COURANT Chineesche toestanden. Distribniienieuws. De veldslag is begonnen. Mijersche Mijmerinqen. Vrijdag 14 Dcc. 1945 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Bureau: Van Weedestraat 35, Telef. 2566 21e Jaargang - No. 33 r pn 11 fiiisTrtriAri lon/^nnti Ufrwnltif'j n f Een uitgezogen landbouwproletariaat, een uit zijn bedrijf weggedrukte stand van kleine nïjveren, een ben devorming van bezitloozen, die de nog werkenden brandschatten naast de politieke overheersching van 'n vreemd ras, de economische over heersching door de Westersche mo gendheden. uit dezen chaos werd „de Chineesche eenheid" geboren. Hoe dat gebeurde? Een land, dat exporteert, heeft graag, dat zijn afnemers iets hebben om terug te betalen. Dat weten we hier in Nederland tegenwoordig maar al te goed! De Chineezen wa ren echter zoo arm, dat ze alleen maar de goedkoopste waren konden afnemen. Textielgoederen waren wel de hoofdschotel van den Chinee- schen invoer, doch het was voor- deeliger, de textiel door de „goed- koope" Chineesche arbeiders te la ten maken. Het Westersche kapitaal deed daar op zijn intrede. De textielindustrie vestigde zich, eerst in Shanghai, la ter in andere steden- Het bekken van het Jang tsé-dal, rijk aan ko len en ijzererts, werd ontgonnen; Hangkou kon zich ontwikkelen tot een hoogovenstad. Want de Wester sche mogendheden, Engeland voor op, eischten betaling van hun in voer en de in China gevestigde in dustrie werkte dus voor het buiten land direct of indirect. Exploitatie van een volk door het buitenland wekt echter reactie op wanneer dit volk nog levenskrachtig is en ondanks alles is China dit nog in hooge mate. De Chineesche bourgeoisie richtte zélf industrieën op, niet door Wes terlingen gefinancierd, maar door Chineezen, die, naar het buitenland geëmigreerd, daar tot de financieel sterken waren gaan behooren. In snel tempo zetten zij textiel-» metaal- en transportbedrijven op. De ontwikkeling èn van het Westersche èn van 't Chineesche kapitaal bracht de vorming van het stedelijk pro letariaat met zich mede, georiën-. teerd op Moskou. De Chineesche bourgeoisie èn de industrieele arbeiders hadden ech ter één gezamelijken vijand, die we als buitenlandsche vijand nummer één zouden kunnen betitelen, de pe nen tratie der Westerlingen. De elementen, die zich richtten te- den die h.i. vijandelijke Westersche overheersch ng werkten samen in één partij, de Kwomintang. Met het verzwakken der Westersche machten kwamen de tegenstellingen in de Kwomintang echter aan het licht. In het Zuiden werd het fa- brieksproletariaat zeer radicaal In zijn eischen; in gedeelten van het rijk waar de industrie geen vasten voet had verkregen, verdeelden de communisten het grondbezit en stichtten er collectieve landbouwbe drijven. Dat dit laa..ste niet met de belangen der in opbouw verkeerende indus trie strookte, is duidelijk. De Chineesche burgerij had voor haar projecten buitenlandsch kapi taal noodig en dit is van nature huiverig, zijn geld te steken in een land met revolutionaire spanningen- Aan den anderen kant verwachten de leiders van de Kwomintang steun van Moskou bij het zich onafhanke lijk maken van de Westersche in dustrie. Er moest een keuze worden gedaan. Het werd de opbouw van de Chineesche industrie met Wes- tersch geld- De betrekkingen met Moskou werden verbroken en de met Moskou sympathiseerende beweging in China werd op Oostersche wijze geliquideerd. Sinds 1927 heeft de nieuwe Chineesche bourgeoisie de DISTRIBUTIE VAN GEÏMPOR TEERDE RIJWIELEN MET BANDEN. Met ingang van Donderdag 20 De cember a.s. kunnen op iederen Don derdag te Soest en te Soesterberg bij den Distrïbutiedienst aanvragen worden gedaan voor rijwielen met banden. In verband met het beschikbare aan tal, kunnen alleen de volgende aan vragers voor een rijwiel in aanmer king komen: le. Practiseerende artsen, vee-artsen, wijkverpleegsters, verloskundigen eri invaliden voor zoover hun werk be langrijk is voor den wederopbouw en de voedselvoorziening. 2e. Personen, die belangrijke werk zaamheden verrichten ten behoeve van den wederopbouw of de voed selvoorziening. De aanvragen moeten worden inge diend op een formulier MD. 333-08 (voor het rijwiel) en op het formu lier MD. 33>U'/ (voor de banden). Aanvragen, waarop niet onmiddel lijk een bon kan worden verstrekt, vervallen niet, doch worden later in behandeling genomen. Er behoeft dus niet telkenmale een nieuwe aan vrage te worden ingediend. Van personen, die na de bevrijding bandenbonnen hebben ontvangen, wordt aangenomen, dat zij in het bezit zijn van een rijwiel. Laatstgenoemde personen, evenals zij, die over een auto of motorrij wiel beschikken, kunnen thans geen rijwielen aanvragen, bij het indienen der aanvraagfor mulieren moeten de desbetreffende tweede Distributiestamkaarten wor den overgelegd. Oflicieele mededeelingen. Burgem. en Wethouders der gemeen te Soest brengen ter openbare ken nis, dat op 4 December 1943 bij hen is ingenomen een verzoekschrift van M. P. L. Bergers, van beroep hotelhouder, wonende te Soest, om een verlof A en tapvergunning in de benedenvoorlocaliteiten (groote zaal en kleine zaal) van het perceel Bosstraat 80, aldaar. Binnen twee weken na de dagtee- kening dezer bekendmaking kan ie der tegen het verleenen van dit verlof schriftelijk bezwaren bij Bur gemeester en Wethouders inbren gen. Ingezonden stukken. Geachte Redacteur, Mag ik Li een kleine ruimte verzoe ken om er op te wijzen, dat er enke le jaren geleden in Soest een goede gewoonte heett bestaan, die nu weer in het vergeetboek schijnt geraakt te zijn. Ik bedoel hef aanwijzen van een centraal punt, waarheen aankon digingen van vergaderingen, uitvoe ringen, lezingen enz. gezonden kun nen worden, zoodat het samenvallen van twee belangrijke lezingen of uit voeringen minder zal voorkomen. Z,ou het verkeershuis van Soest- Vooruit niet hef meest geschikt zijn om als centraal punt dienst te doen? A. VAN ASSEL'1. leiding van den opbouw van 't land- De conflicten, die deze koers moes ten meebrengen werden opgeschort door den gemeenschappelijken strijd tegen Japan. De Japanners zijn nu voorloopig van de kaart en de ge schiedenis van China zet zich voort bij het punt waar ze met het „inter mezzo" tegen Japan werd afgebro ken. Ze zet zich voort op een wrijf- vlak.een van de vele tusschen het Westen en Rusland. De knoeiers met de prijzen sneuve len. Reeds velen zijn ontmaskerd. Dit is een gevolg van de decentra lisatie van den opsporingsdienst van het Directoraat-Generaal van de Prijzen. Men is er n.1. toe overgegaan in ver schillende groote plaatsen van het land afdeelingsbureaux in te richten en zoo is ook Amersfoort thans een afdeelingsbureau rijk geworden. Niet alleen zal vanuit dit bureau oolï onze gemeente regelmatig onder controle worden gehouden, maar zal het publiek daar klachten betref fende prijskwesties kunnen indienen en alle gewenschte inlichtingen kun nen verkrijgen, ook over de z.g. richtprijzen. Klachten, niet anoniem, kunnen schriftelijk zoowei ais telefonisch en mondeling worden ingediend. De opsporingsdienst afd. Amersfoort stelt dan een onderzoek in en houdt de indieners van de klacht zooveel mogelijk op de hoogte van de resul taten van het onderzoek. Het publiek wordt dan ook In eigen belang aangeraden, vermeende over tredingen ter kennis te brengen van len opsporingsdienst. Het bureau, dat gevestigd is Van Persijnstraat 27, Amersfoort, ('tele foon 68U8), is dagelijks geopend van 9-12.30 en 2-5.30 uur. Ter voorkoxr.ing van veel narigheid kunnen wij thans reeds mededee- lerï, dat, naast de regelmatige con trole, waarbij ook wordt nagegaan of alle goederen in de winkels zijn geprijsd, in de dagen voor Kerstmis een speciale controle zal worden uitgeoefend op de prijzen van ban ketbakkersartikelen, kerstboomen en kerstgroen, bloemen, planten, wild en gevogelte. De caféhouder B. aan de Stad houderslaan deed bij de politie aan gifte van de vermissing van 4 fles- schen wijn en 3 Hesschen schilletjes. Maar zet vooral je toestel aan met het besliste voornemen je niet te ergeren. Want ook daarvoor is gelegenheid genoeg. Bijvoorbeeld de afgeloopen week de lezing over de politieke gevangenen. Het was kos telijk. om je te ergeren, lerwijl duizenden zaken van ras- N.S.B.ers, W. A.-mannen, moffen- huurlingen tot eeuwigheid en amen blijven liggen wachten op afdoe ning, berecht het Tribunaal te 's Her- hertogenbosch „zaken" van wasch- vrouwen, die voor de moffen ge-* wasschen hebben en voor straf. voor 10 jaar wordea uitgesloten van het actieve kiesrecht; van moffen- dellen, die gestraft worden met. een geldboete. Maar een door en door fatsoenlijke Hollandsche dame die zich in alle eer en deugd se rieus verloofd had met een Duitsch militair (waaronder er toch ook zijn, die heelemaal niet pro-Hitier wa ren, doch geen andere keus had den dan de dienst of de kogel!) zit reeds acht maanden geïnterneerd en zal dat voorloopig wel blijven ook) wegens.geestelijk contact met den vijand Erger je niet; lach er maar liever om! Zoo zou ik de heele krant wel vol kunnen schrijven. Maar ik schei er uit vanwege de papierschaarschte, en eindig met te memoreeren, dat de dokters zitten te springen op een paar liter benzine, terwijl het M.G» van Mei tot December alléén ander half maal zooveel benzine verbruikt heeft dan alle industrieën, bedrij ven, beroepen en particulieren te samen. Erger je niet! Lach maar dokter! Mijer. In een officïerscantïne „ergens in! Nederland' hangt een wandspreuk: „Erger je niet, lach er maar om"* Nu is dit laatste dikwijls heei moei lijk. Er zijn zooveel dingen waar men zich werkelijk „dood aan er gert", dat het lachen heel bezwaar lijk valt. Want bereiken doe je er ten slotte niets mee. Neem, waarde lezers, dus deze raad van opa Mijer ter harte: bederf je humeur niet en erger je niet Zou in dezen tijd van opbouw van ons land, 'ja ook geestelijke opbouw! het eigenlijk niet voor den hand moe ten liggen, dat de N.V.B. in alle lagen van de maatschappij honderd procent bijval ondervond en waar lijk iets kon bereiken? Maar het is verre van dien. Het blijft bij het ge sproken en geschreven woord, maar daadwerkelijk effect ho maarl Het is niet de eerste maal, dat een dergelijke poging wordt gewaagd om de politieke kloven te overbruggen en als goede vaderlanders te zoeken naar dat wat vereent en terzijde te stellen alles wat scheidt. Misschien zijn er onder mijn lezers nog, die zich precies dezelfde poging herin neren van hef genootschap „Vrij Nederland" in 1929-30, waarin per sonen van allen rang en stand zit ting hadden, dat weldra tienduizen den leden telden en dat zich vol strekt buiten de actieve politiek wenschte te houden. Twee jaar heeft dat genootschap zich kunnen handhaven; maar meerdere baantjes jagers achtten zich zoo bedreigd in hun bestaan, dat zij zelfs Vogt van de AVRO in den arm namen, die maar al te bereid was hen hierin ter wille te zijn. Daarom voorspel ik de N.V.B. een zachten en roemloozen dood; zij zal uitgaan als een stervende kaars. Het is, juist in dezen tijden, waarin een heid meer dan ooit noodzakelijk is, om je dood te ergeren. Maar we zullen dat niet doen. We hebben net 5 jaar ergernis achter den rug* We volstaan met het feit te consfa- teeren. Van Vogt gesproken. Ook zoo'n fraaie geschiedenis! In Juli en Au gustus schreven alle dagbladen, dat hij zich in 1940 na de capitulatie aan den vijand had aangeboden als lei der van een omroep „in den geest van den nieuwen tijd", dus in Na- tionaal-socialistische geest. Een paar maanden later brachten de kranten het bericht: „Vogt is le venslang uitgesloten van werkzaam heden op radiogebied." Enkele da gen later: het bericht was voorbarig; de commissie van onderzoek had wel het voorstel daartoe gedaan, maar de „instantie die het laatste woord in dezen te spreken had", had nog geen beslissing genomen- Heeft een onzer lezers daar nog ooit één woord over vernomen? Maar wel staat vast, dat Vogt als vanouds achter z'n bureau in hef AVRO-gebouw zit! De regeering heeft weliswaar na de bevrijding in alle bladen verkondigd, dat zij zou onderzoeken en recht doen zonder aanzien des persoons» maar er zijn zooveel deurtjes en achterdeurtjes waar een buitenstaan der geen flauw benul van heeft, dat zelfs zoo'n officieele regeerings- verklarïng wel eens ongemerkt naar buiten zou kunnen waaien. Nu ik het toch over de radio heb: zou er, in het bijzonder door ons ouderen, die verstoken zijn van ont spanningen buitenshuis, wel iets méér gewaardeerd worden dan het genot dagelijks weer volop te kun nen genieten van het vele, dat dage lijks door den aether tot ons komt? Vervolg 3e koloni onder aan.

Soester Courant | 1945 | | pagina 1