SOESTER COURANT 1N1946 STEM DER ILLEGALITEIT. Mijersche Mijmerinqca. SOESTER COURANT 22e Jaargang - No. 1 Abonntmeitsprijs 11.50 p. kw. UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Bureau: Van Weedestraat 35 - Telefoon 2566 - Giro 126156 Vrijdag 4 Januari 1946 Verschijnt 2 maal per week. Ook voor de Soester Courant is met (Onder verantwoordelijkheid van de BRANDSTOFFEN 75 Eet jaar 1946 weer een nieuw tijdvak ingeluid. Na het verbod tot uitgifte van ons blad op 1 October 1941 door den bezetter en zijn Hollandsche huur lingen, is het in het afgeloopen jaar op den bevrijdingsdag weer naar vo ren getreden, om zich weer blij vend in dienst te stellen van onze Soester gemeenschap. Het ging aanvankelijk wat stroef en moeilijk. Bovendien was onze pa- piervoorraad in de oorlogsjaren te niet gegaan aan verboden werk, waarom wij na de bevrijding waren aangewezen op het weinige, dat ons door het Rijksbureau voor Papier werd toegemeten. Wij konden een courant uitgeven, éénmaal per week en dan nog zoo klein, dat opname van nieuws en advertenties slechts zeer onvol doende kon plaats hebben Het nieuwe jaar zal hierin echter eenige verbetering brengen. Ons aanhoudend vechten voor een grootere papiertoewijzing heeft n.1. tot gevolg gehad, dat ons blad in 1946 tweemaal per week zal ver schijnen en wel Dinsdags en Vrij dags. Gaarne hadden wij ook het formaat nog vergroot, maar wij vragen ons af, of dit in 1946 wel mogelijk zal zijn. Een belangrijke ve'rbetering zal door de twee-maligc verschijning echter reeds worden verkregen. Voor de bestaande rubrieken komt meer ruimte beschikbaar, terwijl nog enkele nieuwe rubrieken een plaats zullen vinden. J©\)k™zar ui Eïk nummer plaats hebben van een geïllustreerd vervolgverhaal. „Rob, de avonturier" was' in 1941 en vroeger een goede vriend van onze niet alleen kleine maar ook oudere lezers en diezelfde Rob zul len wij, beginnende met het volgen de nummer, weer regelmatig in ons blad terugvinden. Dat aan deze fwee-malïge verschij ning van ons blad noodwendig een verhooging van den abonnements prijs vast zit, zullen wiï niet behoe ven te zeggen. Wij geven echter 100 procent meer en vragen slechts 50 procent meer, hetgeen wil zeggen, dat de abonne mentsprijs met ingang van 1 Janu ari wordt gebracht op f 1.50 PER KWARTAAL. Officieele aiededeelin§en. Burgemeester en Wethouders van de gemeente Soest bréngen ter open bare kennis, dat de Commissiën uit den Raad zijn samengest;ld alsvolgf: Financieele- en Belastingcommissie: Voorzitter G. C. van Dalen. Leden J. J. van Amerom, Mevr. T. J. Bun- gener-Odinot, J. Nooder, 1- van de Ven en J. D. L. Zoctelïaf- Commissie Openbare Werken: Voor zitter W. G. van Zadelhoff. Leden A. P. Hilhorst, J- Koning, G. Kruïjff, J. Nooder en J. Ooms. Commissie Grondbedrijf en Uitbrei dingsplan: Voorzitter W. G. van Zadelhoff. Leden K. de Haan, A. P- Hilhorst, G. Kruijff, Mevr. S. G. Landweer-de Visser en R. J. van Lierop. Commissie Gasbedrijf: Voorzitter W. G. va* Zadelhoff, Leden J- H. Hom. Mevr. S. M. Polet-Mutsler en J. van de Ven. Commissie Sociale Zaken: Voorzitter de Burgemeester. Leden Mevr. T. J. Bungener-Odinot, K. de Haan. J. H> Hom, Mevr. S. G- Landweer-de Vis ser en J. W. Ooms* (Onder verantwoordelijkheid van de Raad van Oud-Illegale Werkers) Er kunnen aangelegenheden zijn, die in het belang van onze samenleving niet mogen worden verzwegen. De Raad van Oud-Illegale Werkers in deze gemeente ziet met leedwezen, dat verschillende misstanden, ont staan tijdens of na de Duitse over heersing, nog voortduren. De ver- zetsmenschen te Soest zien het daar om als hun plicht, regelmatig en onomwonden vanaf deze plaats te wijzen op dingen, welke iedereen, die het goed meent met zijn land, aangaan. Onorr'wonden zal worden gewezen op misstanden. Het spreekt daar bij vanzelf, dat het noodzakelijk zal zijn, in sommige urgente geval len namen te noemen. De stem der Illegaliteit beschouwe men echter niet als de stem van een eenling. Het is de R.v.O.-I.W.. die spreekt- Meen niet, dat genoemde Raad zich superieur voelt boven anderen. De Oud-Illegalen hebben niet de pre tentie, dat zij het alléén weten. Maar in de dagen der brute over heersing hebben de leden hun taak verricht uit liefde voor vrijheid en recht; het is deze zelfde liefdé, die hen heeft doen besluiten om in het belang van de gemeente en daar door van het gemenebest, te wijzen op dingen, die moeten worden ge daan of nagelaten. Verwacht dus niet, dat deze ru briek al zullen noodwendig na men moeten worden genoemd en dad*.n of wandaden openbaar ge maakt een scheld- of schend- hoekje zal worden. Ironie, noch sar- eacmc, zij», -de tct bf'J' openbaar maken van aangelegenhe den, van belang voor alle Soesters. Al zullen sommige artikelen zich richten tot personen, dan wil dit niet zeggen, dat persoonlijke sympathie- en of antipathieën worden uitge speeld. Integendeel: de R.v.O.-I.W meent, dat het algemeen belang er mee gediend is indien ernstig «n zonder omwegen wordt gewezen op de houding, die wij hebben aan te nemen bij aanwezigheid van onge rechtigheden in onze samenleving. Het is dus niet «en stem uit de ille galiteit, doch de stem van die Ille galiteit zelf, als groep verenigd. Als de zaken zoo staan, zal het iedereen duidelijk zijn, dat per soonlijke aangelegenheden hierin geen rol spelen. Maar als men, met 't leven als inzet, heeft durven strij den op het ondergrondsche 'front voor het behoud van hoge geesfelii- ke, morele en materiële waarden, dan ook voelt men zich thans ge drongen. in het openbaar op te ko men voor zaken, die van wezenlijk belang zijn voor een maatschappij, waarin gerechtigheid heerst, inplaats van onrecht, willekeur, wantrouwen en haat. Het zijn helaas deze vier factoren, die op het ogenblik nog de over hand hebben. Het zal de zaak van ieder rechtgeaard Nederlander zijn, deze vijandelijke machten te over winnen. Anders zou de overwinning op 't gruwelijke nazi-systeem slechts een halve overwinning blijken te zijn. Als wit dit gelaten zouden aan vaarden, zou het betekenen, dat wij schromelijk verraad pleegden je gens de velen, die vielen voor de goede zaak. Daarom acht de R.v.O.-I.W. zich verplicht, haar stem te doen horen. Evenwel zij uitdrukkelijk gezegd, dat de groep verzetsmensen hoopt, dat de toestand op verschillende ge bieden op korte termijn zodanig zal verbeteren, dat zij er het zwijgen toe kan doen. Immers, bij de voor- BRANDSTOFFEN voor kamer- en pensionbe woners. Met ingang van 7 Januari 1946 zijn formulieren MD. 335-22 verkrijgbaar voor 't aanvragen van vaste brand stoffen voor kamer- en pensionbe woners voor het tijdvak van 16 Ja nuari T946 tot en met 30 April 1946. De formulieren moeten worden in gevuld door (jen kamerverhuurder en pensionhouder en voor 9 Febru ari 1946 bij den Distrïbutïedïenst (loket 4) worden ingeleverd. Op het formulier moet o.a. wor den vermeld, aan hoeveel personen kamers zijn verhuurd. Hierbij mo gen geen familieleden (ook geen inwonende ouders! kostgangers of inwonend personeel worden opgege ven. Iedere huurder, die door den ver huurder als zoodanig wordt opge geven, dient op het formulier op de daartoe bestemde plaats zijn of haar handteekening te stellen. Pensions met 10 of meer gasten mo gen geen formulieren invullen, doch dienen zich tot de Brandstoffencom- missie te wenden. Plaatselijk nieuws. Door een groot aantal ingezetenen is het navolgende adres gezonden aan den Minister van Overzeesche Gebiedsdeelen: Ruim vier maanden geleden, in Augustus ï,l„ heeft Japan gecapitu leerd en nog is Nederlandsen Indïë niet bevrijd. Integendeel, tïentuizen- den Indische Nederlanders, Indo- Europeanen, Inheemsche Christenen, Ambonee^en, Menadoneezen. .ge-, zagsgetrouwe goedwillende Inheem- schen Chineezen zuchten nog in con centratiekampen en wonen onder de meest afschuwelijke weerzinwek kende terreur van een losgebroken» verdwaasde massa van Japansch maaksel. Onze familieleden en naas te bloedverwanten, mannen, vrou wen, kinderen en ouden van dagen lijden een menschonwaardig bestaan. Moeten wij dit nog langer lijdelijk aanzien, met de armen over elkaar blijven zitte* en voortgaan met on vruchtbaar onderhandelen en con- fereeren met leiders, die niet van goeden wille zijn? Immers deze extremistische vrij heidsbeweging die zij zelf ontketend hebben, is hun over het hoofd gegroeid o» thans zijn zii beschaamd „maloe" geworden door het niet bereiken van hun plannen en wen- schen. Redenen waarom ondergeteekenden inwoners van Soest, 'n ernstig drin gend beroep doen op Uwe Excellen tie, aan dezen toestand van anarchie zoo spoedig mogelijk afdoende een einde te maken, tot herstel van het wettig gezag, als waarborg voor or de, veiligheid cn bescherming van Rïjksgenootcn en waar tot nu toe besprekingen gefaald hebben. *iet kracht van wapenen in te grijpen. Zondag 6 Januari is geopend Apotheek „Soest", Soesterbergsche- straat 8. Te 3 uur in den nacht passeerde H. Th. van M. te Baarn met een auto, kbmende uit de Richting Am sterdam onze gemeente- Hij was ver van nuchter en reed daardoor eenige verkeerspalen op het Nieuwerhoek- plein omver. De auto, welke zwaar werd beschadigd en waarvan de mo tor weigerde, werd in beslag geno men, terwijl v. M. ter ontnuchtering werd ingesloten. malige illegale werkers was de meest gebiedende eis: Zwijgen en doen. Dat wensen zij nog altijd. Mij is door de directie van dit veel en nauwkeurig gelezen wordend blad (speciaal naar de Mijmeringen kijkt ieder Vrijdags het éérste uit: durf eens zeggen, dat dat niet waar is!) opgedragen als reporter den nieuwbenoemden Opper-Chef-Zut- veraar van het Koninkrijk der Ne derlanden te ïntervieuwen. Hieron der volgt het resultaat. Na twee doozen Sweet Caporals te hebben uitgedeeld aan diverse waakhonden, die mij den toegang tot het heiligdom van den Opper- zuiveraar versperden (deze heeren waren blijkbaar nog niet gezuiverd!) betrad ik tenslotte met de noodige schroom en eerbied dat heiligdom. Na mij bescheiden te hebben voorge steld als de reporter van de Soes ter Courant, werd ik met een vrien delijk handgebaar minzaam uifge- noodigd weg te zinken in 'n enor me clubfauteuil, met de woorden: begint U maar. - "Vergun mij te beginnen met de studentenzuïvering, waarover nog al veel te doen is. Ik zou graag Uw standpunt in dezen vernemen." - „De studenten? Wel, allemaal uit gesloten tot nader order!" - „Allemaal?" - „Ja, warempel! Diegeteekend heb ben, vliegen er so wie so pardon, dat was een onzuiverheidje mijner zijds ik meen zonder vorm van proces uif. Die niet geteekend heb ben evenzoo, want door te weigeren te teekenen zijn ze opgepakt en in de munitiefabrieken in Duitschland te werk gesteld; en met munitie n?°^en voor den vijand, d?'\ je je ichsjou'e" lïiêët" "kweia'&r dai.ïisïjOi- te feekenen. - „Ennede ambtenaren?" - .„Die hebben allemaal een soortge lijke loyaliteitsverklaring moeten on derteekenen. Dus die worden alle maal zonder meer ontslagen. Bo vendien is er niet één, die nu eens echten ouderwetschen vaderland- schen moed getoond heeft door te gen zoon hoogen Duitschen piet, die orders kwam uitdeelen, te zeg gen: „Stik leelijke mof!" Dat was de houding geweest, meneer! Mocht ik er een tegenkomen, dan mag-ie blijven, maar de rest.pft!.- weg!'* - „Welk standpunt neemt U in te genover de rechterlijke macht?" - „Noem het woord niet, meneer, ik schaam me dood als ik daaraan denk*. Over den Hoogen Raad hoef ik niet te spreken: ik zal ze leeren, dat ik lak heb aan hun grondwettelijke onafzetbaarheid! En met de andere rechters is het niet veel anders gesteld. Duizenden Ne derlanders zijn veroordeeld op grond van moffenverordeningen, die ze als goede Nederlanders hadden moeten onverbindend verklaren of alhtans moeten saboteeren door als zwaarste straf 2 kwartjes boete op te leggen." - „Strekt Uw zuivering zich ook uit tot de reggeringsorganen?" - ,,Tot alles en iedereen, mene?r. Daar heb je bijvoorbeeld de minis- sters, die in 1940 naar Engeland ge gaan zijn. Gevolg: we kregen er hier N.S.B.-ministers voor In de plaats en wat een ellende hebben die lui niet veroorzaakt. Ook de Staten Ge neraal vliegen er uit. Stel je voor, als hoogste wetgevend college je te storen aan een moffenbevel om niet meer te vergaderen! Ze hadden doodgewoon moeten doorgaan! En met de Provinciale Staten en de ge meenteraden is het niet anders. En daarom: die hebben voor mij afge daan." Vervog op pagina 2-

Soester Courant | 1946 | | pagina 1