WIJ MAKEN DE BALANS OP. STEM DER ILLEGALITEIT. SOESTER COURANT 22e Jaargang - No. 3 Abonnementsprijs f 1.50 p. Uw. UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK Bureau: Van Weedestraat 35 - Telefoon 2566 - Giro 126156 Vrijdag IV Januari 1946 Verschijnt 2 maal per week. Aan het einde van het oude jaar is het de gewoonte, de balans op te maken, de verlies- en winstposten op te tellen, het saldo te bepalen en, naar de uitslag, de plannen voor het volgende jaar op te stellen. Bezien wij de winstposten, die de fcuitenlandsche verhoudingen ons 't afgeloopen jaar brachten, dan staat met heel grcote letters op de credit zijde de bevrijding. Met die bevrijding bedoelen wij niet alleen die van de bezette lan den, maar ook de bevrijding van de menschheid van e&n juk, dat die menschheid haast onder zijn last deed bezwijken. Wij bedoelen de bevrijding van de steeds terugkee- rende, duizenden namen tellende doodenlijsten, van de bron der mo- reele verwording, van den monster- achtigen groei van het oorlog sappa- raaL dat de materieele bt taans- grönd dier menschheid wegvr. t en de economische organisatie verder ontwrichtte dan het wanbeleid der machthebbers van voor 1910 reeds had gedaan. Maar.koestert de menschheid ten gevolge van deze bevrijding een vrij, gelukkig, onbeklemd gevoel van vreugde en onbekommerdheid? Wij leven niet alleen nog onder den druk van de centenaarslasten, die de oorlog naliet hoe zou het anders kunnen? maar wij bevin den ons ook in de nevelen van het heden, die ons beletten, ook maar de contouren te raden van de toe komst, die voor ons ligt. En in die nevels vah het heden bemerken wij vele gevaren. Berichten komen tof ons over on- eenigheid of over het hevig eens zijn van de „big three", over de wrijvingen tusschhen de kleinere grooten, de moeilijkheden waarop de tewerkstelling stuit van de ge demobiliseerde soldaten, h zt getwist over invloedssferen enz. De mensch heid heeft niet het gelukkige gevoel te mogen medewerken aan een nieu we toekomst, maar veeleer dat van een opgejaagd burger, die uit een schuilkelder gekropen, door den rook van de nog brandende puin hopen heen de aangerichte schade tracht te faxeeren, klaar om onmid dellijk zijn problematieke schuil plaats weer op te zoeken, wanneer de waarschuwing voor het volgende bombardement, dat hij elk oogenblik weer verwacht, gaat schallen. Hef is niet alleen de mensch van Euro. a, die in deze oorlogsverwach ting leeft. In Europa komt er nog het hulpelëoze gevoel bij, dat er niet bij hem, maar zonder hem en over hem wordt beslist. Tegenover de groote creditpost bevrijding staat dan ook de debetpost beklemming, een debetpost, die echter in een winstpost kan verkeeren, als wij ons weten te bezinnen op de les, die de afgeloopen jaren hebben geleerd. De economische tegenstellingen wa ren er de oorzaak van, dat de we reld werd verscheurd. Kunnen die tegenstellingen worden overbrugd?.. Het is in elk geval een gelukkig fee ken, dat de ontwikkeling der te genstellingen de tendens in zicht heeft, dat zij eenvoudiger wordt. Waren het in de vorige eeuw en ook in 1940 nog verscheidene staten, die elkaar de superioriteit betwistten, de Tweede Wereldoorlog heeft dit groote aantal tot drie gereduceerd, misschien zelfs maar tot twee en het is een eenvoudige waarheid, dat twee het gemakkelijker eens wor den dan tien. Waar echter tegenover staat, dat als Officieele mededeelingen. Het hoofd van het gemeentebestuur van Soest maakt bekend, dat hef besluit van 13 December 1944, le nr. 3192 tot vaststelling van het uit breidingsplan Hartweg met bijbehoo- rende bebouwingsvoorschriften door Gedeputee de Staten dez:r provin cie is goedgekeurd en ter gemeente secretarie voor een ieder ter inzage ligt. De Burgemeester van Soest maakt bekend, dat alle inwoners van de gemeente Soest, uitgezonderd de be woners van Soesterberg, die zich om de een of andere reden, nog niet hebben gemeld voor de reconstruc tie van het bevolkingsregister en de controle der tweede distributiestam kaarten, zich terzake alsnog kun nen vervoegen ter gemeentesecreta rie, afdeeling bevolking, van 14 tot en met 19 Januari a.s. De afdeeling bevolking zal daartoe geopend zijn des morgens van 9 tot 12.30 uur en des middags van 2 tot 4.30 uur (behalve des Zaterdags). Met nadruk wordt erop gewezen, dat bij de eerstvolgende uitreiking van distributiebescheiden geen bonkaar ten zullen worden verstrekt op de tweede distributiestamkaarten, wel ke niet van een controlezegel zijn voorzien. VERBLIJFSVERGUNNING VOOR DUITSCHERS. De hoofdinspecteur van Politie te Soest, maakt namens den Burge meester, Hoofd van Plaatselijke Po litie, bekend, dat alle te Soest ge vestigde of verblijvende personen van Duitsche nationaliteit, die voor een vergunning tot voortgezet ver blijf in Nederland in aanmerking wenschen te komen, voor 1 April 1946 een verzoekschrift bij hem moe ten indienen. Bewijsstukken, waaruit blijkt, dat zij zich tijdens de bezetting als OP RECHTE VRIENDEN van hef Ne- derlandsche volk hebben gedragen, moeten daarbij worden overlegd. Zij, die reeds een dergelijk verzoek schrift met bewijzen indienden, be hoeven dit niet nogmaals te doen. Als personen van Duitsche nationa liteit worden in dit verband be schouwd, zij, die op 5 Mei 1945: a. de Duitsche nationaliteit bezaten; b. zonder nationaliteit waren, doch tevoren de Duitsche of Oostenrijk- sche nationaliteit bezeten hebben en ■hun nakomelingen, die de Neder - landsche nationaliteit niet bezitten. Burgerlijke stand. GEBOREN: Arien Adrianus, z. v. A. Quik en Th. A. v. Dijk. Chrïstianus Johan- nes, z. v. J. de Ruig en W. C. Hoo- gendoorn. Josephus Maria, z. v. R. Hoksbergen en E. Voskuilen. ONDERTROUWD: H. O. Broste, 22 jr. en E. v. Stra ten, 19 jr. W. Majoor, 57 jr. en H. Barten, 49 jr. J. J. Brummer, 25 jr. en H. A. van Velzen, 24 jr. J. Ver- weij, 24 jr. en M. J. van Vliet, 17 jr. A. Hilstra, 29 jr. en N. Dorrestein, 21 jr. GEHUWD: A. Adelaar, 35 jr. en P. M. du Mai- ne, 32 jr. J. de Rooij, 19 jr. en T. Knoop, 19 jr. twee van deze kolossen het niet eens worden, hun gigantische worsteling de wereld zal meeslepen in een chaos en een vernietiging, die de grootste helleziener uit de Middel eeuwen met stukken achter zich laaf- OVERLEDEN: Dingeman Joziasse, 21 jr. Jacoba Kok, 71 jr., geh. m. H. Kuïjper. Jo- hannes v. Burgh, 73 jr. Celli Turks- ma, 25 jr. Hendrik Kok, 86 jr., we duwnaar v. B. v. Logtensteijn. Ger- ritje van Herwaarden, 65 jr. wed. v. G. v. Herwaarden. Plaatselijk nieuws. BENOEMD. De heer H. van Harten, voorheen procuratiehouder bij de Ned. Mid- denstandsbank alhier, is met ingang van 1 Januari j.1. benoemd tot di recteur van dit kantoor. CHR. HIST. KIESVEREEN. Vrijdagavond vergaderde de Chr, Hisf. Kiesvereenighig in een der lo kalen van de Emmakerk. Als spreker trad op de Weledelge strenge Heer Mr. Dr. J. van Brug gen van Heemstede. De voorzitter, de heer J. J. van Ame- rom, opende de vergadering met het lezen van psalm 25, waarna hij in gebed voorging. Boeiend sprak Mr. v. Bruggen hier na over de Chr. Hisf. beginselen, het urgentie-program en 't sociaal pro gram van de Chr. Hist. Unie, terwijl vele uit de vergadering gekomen vragen door hem op zeer duidelijke wijze werden beantwoord. Nadat de voorzitter dank had ge bracht aan den spreker en de mede- deelïng had gedaan, dat hij gaarne aan zijn adres, Prins Bernhardlaan 48, opgave van nieuwe leden inwacht, werd de vergadering door Ds. Groe- r.cvcld met gubed gesloten. GEOPENDE APOTHEEK. Zondag 13 Januari is geopend apo theek „Soestdijk'', Van Weedestraat 46, Soestdijk. COMPETITIE BILJARTEN. CENTRAAL 4 BOVENAAN. De uitslagen van de competitie-wed- stijden van den Ned. Biljartbond, afdeeling Gooi- en Eemland, luiden als volgt: 't Gooi 1Centraal 1 2—6. Viersprong 1Centraal 2 4—4. Hall. Huyss 1Centraal 3 26. Centraal 4Nooit Gedacht 1 62. Door Nooit Gedacht in den laatsten wedstrijd te verslaan, heeft het 4e viertal in de 6e klasse de leiding genomen. De kopgroepen in de ver schillende klassen worden thans ge vormd door: Cadre klasse: Gijsbr. v. Amstel 1, 14 gesp. 77 p. Ons Genoegen 1, 14 gesp. 68 p. Centraal 1, 15 gesp. 63 p. 2e Klasse libre: Viersprong 1, 12 gesp. 64 p. Centraal 2, 12 gesp. 61 p. 't Gooi 2, 12 gesp. 61 p. 3e Klasse: Ons Gebouw 2, 13 gesp. 72 p. Centraal 3, 15 gesp. 62 p. Vriendenkring 2, 13 gesp. 58 p. 6e Klasse Centraal 4, 12 gesp. 59 p. Nooit Gedacht, 13 gesp. 56 p. De Vaart 5, 10 g^sp. 48 p. T.O.P. 3, 10 gesp. 44 p. Programma voor de komende week: Dinsdag 15 Jan. Centraal 2't Gooi 2. Donderdag 17 Jan. T.O.G.Cen traal 1. Vrijdag 18 Jan. Over 't Spoor 5Centraal 4. Zondag 20 Jan. Centraal 3De Vaart 3. heid onzer samenleving onvoorwaar delijk af te wijzen de lieden, die ge durende vijf jaar oorlog een wezen lijk gevaar vormden voor mensen van goede wille, en dus een gevaar voor de vrijheid. Soesters, Iet op Uw zaak! (Onder verantwoordelijkheid van de Raad van Oud-Illegale Werkers) De zogenaamde lichte gevallen wor den of zijn vrijgelaten. Voor zover het inderdaad lichte gevallen zijn, hebben wij daar het zwijgen toe te doen. Persoonlijke grieven moeten wegvallen, als 't gaat om de goede loop van het recht. Mensen, die zo goed als onschuldig reeds maanden zijn geïnterneerd geweest, dienen ten spoedigste te worden losgelaten. Het mag wel eens gezegd worden, dat door bevoegde autoriteiten in de afgeloopen maanden meermalen aan de vertegenwoordigers der ille galiteit van Soest is gevraagd, een oordeel uit te spreken over de wen selijkheid van al of niet vrijlating van een politieke delinquent. In de gevallen, waarin het teruggeven van de vrijheid gebiedende eis was uit oogpunt van een goede gang van het recht, is door de voormalige ille galiteit niet geaarzeld tot advies, voor vrijlating. Indien het een licht geval betreft, zou het niet juist zijn, een andere houding aan te nemen. Ook hier in nodig, dat het recht wordt gediend. De lichte gevallen, terugkerende in onze gemeente, heb ben wij te aanvaarden. Zij moeten weer worden opgenomen in onze samenleving en het past niet, te mopperen over hun vrijlating. Maar het moeten dan ook werkelijk lichte gevallen zijn. Als er lieden worden losgelaten, die krachtens hun misdragingen tijdens de bezet ting niet anders hebben verdiend dan in bewaring gehouden t£ worj, den, dan moeten we daar stelling tegen nemen. Zij waren een gevaar voor onze samenleving, zij zijn het nog! Over personen, die zich tij dens de onderdrukking evenzeer ernstig hebben misdragen, doch die zich door hun sluwheid voor alsnog uit handen van de Politieke Recherche wisten te houden, is ons oordeel niet anders. Wij moeten hen afwijzen in onze samenleving. Het is niet nodig hier namen te noemen. Elk rechtgeaard Soester weet, welke lieden zich tijdens de oorlog hebben schuldig gemaakt aan ernstig wangedrag. Hetzij door col laboratie, hetzij door ronselarij in welke vorm ook, dan wel door woe kerhandel. Vereenigingen, die der gelijke personen onder haar leden tellen, of zelfs in haar bestuur heb ben, want bedoelde sujetten zijn brutaal! dienen zonder verwijl over te gaan tot royement, zo deze vereenigingen niet de kans willen lopen, hun prestige voorgoed te verliezen. Hebben bedoelde onvaderlandslie vende elementen een zaak of ne ring, dan is het plicht van iedereen, een flinke houding aan te nemen en dergelijke personen in geen en kel opzicht te steunen. Dat wil dus zeggen: loop zo'n winkel voorbij! Zij, die tijdens de afgelopen vijf jaren verachtelijk hebben samenge werkt met de vijand en een gevaar zijn geweest voor oprechte vader landers, menen thans, weer te kun nen doen, alsof er niets gebeurd is. Wij kunnen dit echter niet accepte ren, want er is wèl wat gebeurd f Er is zooveel gebeurd, dat men al gemeen tot het inzicht moet komen, dat in geen enkel opzicht kan wor den samengewerkt met personen, waarvan vaststaat, dat zij op eeni- gerlei wijze ernstig tegen de goede zaak van vrijheid en recht hebben stelling genomen. Tenslotte is de strijd niet voor niets gevoerd eü men beseffe, dat de overwinning ons plichten heeft opgelegd. Eerste plicht is, terwille van de zuiver-

Soester Courant | 1946 | | pagina 1