DE SPAANSCHE NARIGHEDEN. STEM DER ILLEGALSTEIT. SOESTER COURANT 22c Jaargang - No. 5 Abonnementsprijs J 1.5© p. kw. UITGAVE:.DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Bureau: Van Weedestraat 35 - Teleioon 2566 - Giro 126156 Vrijdag 18 Januari 1946 Verschijnt 2 maal per week. „Den Coninck van Hispaniën heb ick altijt gheeert", zingen wij Ne derlanders nog altijd, ofschoon wij een eeuw of vier al niets meer met den potentaat van het Iberische schiereiland te maken hebben. Het Iberische schiereiland moest 't trou wens de laatste jaren geheel zonder „coninck" stellen. De twee wereldoorlogen hebben et telijke kronen doen rollen ook die van Alphonso van Spanje. De telkens weer opduikende geruchten over Don juan zou den ons doen vermoeden, dat de tweede wereldoorlog er tenminste 1 zou doen herstellen: die van Alphon- so's opvolger. Aan de Spaansch-Por- tugeesche grens zou een ontmoeting tusschen Franco en dezen kroonpre tendent worden gearrangeerd. Wij weten niet, of het volkslied der Spanjaarden onder de monarchie ook gewaagde van den „koning dien ze eeren", maar een feit is, dat het koningsschap daar meer door de buitenlandsche machten werd geëerd dan door de „ondersaten". Het Spaansche volk, de arbeiders en de boeren moesten weinig van Don Juan's voorganger hebben. Al leen de bovenste laag der bevol king, het grootgrondbezit met zijn aanhang, steunde het koningsschap, tenminste diens dictator Prima de Revera. Toen de druk van het volk te groot werd en Prima moest verdwijnen om de Rïvièra op te zoeken, volgde zijn j.meester hem al spoedig in balling schap. De revolitie bracht weinig nieuws- De figuren op het tooneel wisselden, maar de decors bleven dezelfde: grootgrondbezit in de handen van de adel, feodale verhoudingen, die West Europa sedert de Fransche re volutie al had overwonnen, een weinig ontwikkelde, achterlijke in dustrie in handen van buitenlanders, buitenlandsche bankiers als geld schieters, met behulp van wie een zichzelf overleefd regiem voort strompelde naar zijn te late dood, de monarchie en de .republiek" bei de een regeering van stroomarmen van binnenlandsche machten, die hun onverdiend voordeelige positie in het staatsbestel wilden blijven handhaven, van marionnetten en van buitenlandsche kapitaalbelangcn. Franco kwam bij de gratie van de dictators; de oorlog kwam en de dic tatoren verdwenen, maar. Franco bleef. Tot groote verwondering van het publiek, dat zich afvroeg, wel ke obscure steun hem nog op de been houdt. Het publiek stelle zich gerust: er wordt aan gedokterd, in Spanje, maar ook in de andere, thans wer kelijk democratische landen. Franco ziet vol spanning uit naar het Westen, of de trein met den be loofden kroonpretendent al nadert. Want als zij het eens kunnen worden en de bankiers van het buitenland hechten er hun goedkeuring aan, dan wordt Franco's leven als staats man nog even gerekt dan kan hef democratische mombakkes nog even voor het feodale gezicht blij ven hangen. 't Is voor Franco te hopen, dat de trein uit Lissabon gauw komt en Don Juan, die nog rustig te Lausanne zit en zich daar ook best vermaakt, meebrengt. Want aan den anderen kant van de Pyreneeën staat een an dere pretendent gereed: de verte genwoordiger van de verdreven volksregeering. Officieele mededeelingen. Namens Burgemeester en Wethou ders van Soest brengt de Directeur van Gemeente Werken ter openba re kennis, dat nog steeds van kracht zijn de voorschriften betreffende 't bewaren en ter beschikking stellen van afvallen van levensmiddelen etc. Volgens deze voorschriften is een ieder verplicht de navolgende afval len van levensmiddelen té bewaren: aardappeb chil en, groentenafvallen, fruïtafvallen, vleesch-, visch- en brcodresten en alle andere etens resten. De bewaring moet frisch en hygiënisch geschieden. Bedoelde afvallen moeten ter be schikking worden gesteld van hem, die voor de desbetreffende wijk van het gemeentebestuur een vergunning tot inzameling heeft ontvangen. Het is verboden deze afvallen aan anderen af te staan. Het afhalen geschiedt op Maandag en Donderdag van elke week. Bovenbedoelde verplichting geldt niet ten aanzien van afvallen, welke afkomstig zijn van de huishouding van den houder en door dezen be stemd zijn tot voedingsmiddelen voor personen of dieren, die tot zijn huishouding of bedrijf behooren. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter algemeene kennis, dat ter secretarie van Soest ter in zage is gelegd een verzoek met bij lagen van P. G. M. Smits, Burgm. Grothestraat 62, Soest, om vergun ning tot het oprichten van een pot tenbakkerij en het daarbij plaatsen van 2 elecfromotoren. resp. van 1% en 1 P.K., dienende voor aandrijving van een luchtcompressor en van een ventilator in op het perceel kada straal bekend in Sectie H. No. 6189, gelegen aan de v. Weedestr. 53-57. Op 29 Januari zal gelegenheid be staan om bezwaren tegen dit ver zoek in te brengen. Daartoe zal op dien dag, des voormiddags elf uur, ter secretarie zitting worden gehou den. Plaatselijk nieuws. LEZING MET LICHTBEELDEN. Maandag 21 Januari a.s. zal Dr. P. H. Ritter Jr. uit Utrecht, des avonds te 8 uur. in de zaal van hotel „Eem- land" voor het Dept. Soest der Mij. tot Nut van 't Algemeen een lezing met lichtbeelden houden over „Het Nederlandsche Volkskarakter", een onderwerp, dat ons allen aangaat en ieder onzer zeker belang zal in boezemen. WEER AANRIJDINGEN. Wederom hebben op de Birktstraat twee aanrijdingen plaats gehad. In het eerste geval reed een luxe auto, bestuurd door B. H. ter K- te Hengelo, in de richting Amers foort. Toen hij een militaire vracht auto wilde passeeren. kwam van de tegengestelde richting een andere au to, bestuurd door A. v. d. E. te Den Haag. Niettegenstaande sterk remmen door de beide bestuurders botsten de beide wagens tegen elkaar, als gevolg waarvan beide wagens ernstig werden beschadigd. Twee da mes, die in een der auto's waren gezeten, liepen wonden aan het hoofd op. Bij het tweede geval reed een luxe militaire auto eveneens in de rich* tïng Amersfoort, terwijl vanuit A- mersfoort één der bussen van Ten- sen naderde. Een voor den auto rijdende wielrijd- ster, die blijkbaar naar links wil de afslaan, keek nogal langdurig om, waardoor zij op den rijweg kwam te rijden en waardoor de be stuurder, om een aanrijding te voorkomen, ook ver naar links moest uitwijken. De aanrijding met de wïelrijdster kon hij voorkomen, maar met de autobus niet. Het linker achterspat- scherm werd van de bus gerukt en de luxe auto werd aan de voorzijde onherstelbaar beschadigd. DIEFACHTIGE LOGÉ. Mej. M. W. B-, logeerende bij de familie G. te Soestduinen, werd op heeterdaad betrapt bij het stelen van verschillende goederen ten na- deele van haar gastheer. Een siga- tenaansteker, verschillende stukken onderkleeding enz. had zij zich toe geëigend. SCHOORSTEENBRAND. Hoewel de sirene erger aankondigde, had op de Julianalaan een schoor steenbrandje plaats. De brandweer, die met groot mate riaal was uitgerukt, was het brandje spoedig meester. GEOPENDE APOTHEEK. Zondag 20 Januari 1946 is geopend apotheek „Soestdijk", Van Weede straat 46, Soestdijk. BEDRIJFSBEMIDDELING. Metaalverwerkende bedrijven, welke werkzaamheden in het belang van den wederopbouw verrichten, kun nen in aanmerking komen voor een laschtransformator, merk: English Electric Co., netspanning 220-380 v., vermogen 12 K. V. A., secundaire stroomsterkte regelbaar van 32 tot 250 ampère; electrode diameter van 1/8 m.m. Het toestel is gebouwd in een plaatijzeren kast, rijdbaar op 4 wielen, drup-waterdicht en geheel oliegekoeld terwijl alle verdere toe- behooren aanwezig zijn. Nadere inlichtingen bij de Centra le Commissie voor Herbevoorrading Steenhoffstraat 5, ten kantore van Ned. Volksherstel. Tevens kunnen door oorlogsgeweld getroffen bedrijven, confectie- en kleermakersateliers, desgewenscht in aanmerking komen voor electrische strijkijzers. Ook heeren winkeliers kunnen wij mededeelen, dat er eenige toonbank- snelwegers ter beschikking zullen ko men. Opgave bij de Centrale Com missie Herbevoorrading, Maandag en Woensdagmorgen van 9.30-12 u., Steenhoffstraat 5. Verzoeke alle be- noodigde gegevens mede te nemen. KINDERUITZENDING ZWITSERLAND. Voor een klein aantal meisjes zal het weder mogelijk zijn om enkele maanden naar Zwitserland uitgezon den te worden. In aanmerking komen ditmaal 'al leen protesta*te of buitenkerkelijke kinderen van 3-12 jaar, die tuber- culoos zijn of een asmatischen aan leg hebben. Ouders, die meenen, dat hun doch tertje hiervoor in aanmerking komt, kunnen zich tof en met Maandag 21 Januari, 12 uur, voorzien van een doktersverklaring, melden op het bu reau van Nederlandsch Volksherstel, Steenhoffstraat 5. RADIOTOESTEL ONTVREEMD. Uit de woning van H. W. aan den Braamweg werd een radiotoestel ontvreemd. vrij spel hebben, hoewel ze tijdens de oorlog door hun daden hebben getoond, onvaderlandslievende schobbers te zijn, zolang kan er geen sprake zijn van een betere ge meenschap, waarin voor wantrouwen en wrevel geen plaats is. (Onder verantwoordelijkheid van de Raad van Oud-Illegale Werkers) Er zijn helaas ook in Soest nog, mensen, wier levensstaat gedurende de oorlog één voortdurende aan klacht tegen hen zelf is en die toch nog vrij rondloopen. Onder deze categorie valt zeer ze ker ook een bewoner van de Park laan, Van Rooyen genaamd. Deze persoon, die aanvankelijk crisis-con troleur was, kreeg, naar wordt ge zegd, de wenk, deze dienst te ver laten wegens zijn herhaalde dron kenschap. Hierna begon hij een hout handeltje en wat later had hij zelfs een kantoor in Amsterdam. Het schijnt, dat hij met deze hout handel enorme kapitalen heeft ver diend. Dit altans valt af te leiden uit zijn levensstaat. In de oorlogs- tijd, vooral in de laatste jaren daar van, leed Nederland honger. Van R. baadde in overvloed. De motor van zijn vrouw werd een beziens waardigheid. In een dure bontjas gehuld, reed mevrouw regelmatig naar een banketbakker in Soest om daar bestellingen te doen. Mevrouw ging de winkel in en een huisknecht bewaakte dan de motor. Het ge heel was het afkeerwekkend sym bool van den O.W.-er. Iedereen begreep, dat Van R. op grote schaal aan zwarthandel moest doen. Van R. werkte o.a. nauw sa men met den N.S.B.-er 't Lam, die thans gedetineerd is. Kortom, deze Van R. heeft gedurende de oorlogs jaren een troebel, aanstootgevend leven geleid, dat te bestempelen is als onpgtriottisch en misdadig. Na de bevrijding heeft van R. Zich een auto aangeschaft. Toen hij nog geem rijvergunning had en toch met de wagen reed, hebben leden van de marechaussee de auto geblok keerd. De volgende dag echter was Van R. reeds in het bezit van een vergunning. De marechaussee kwam toen onderdanig verontschuldigingen aanbieden, omdat van R. was „las tig gevallen" door de politie. Het rechtsgevoel van alle goedwil lende Soesters wordt herhaaldelijk geschokt door dingen, die niet door de beugel kunnen. Dat boven bedoelde persoon nog vrij kan gaan en staan en rijden waar hij wil, wekt terecht wrevel en be zorgdheid op. Lieden, die zich met meergenoemde personen inlaten, die nen goed te bedenken, dat er een spreekwoord is, dat zegt: Zeg mij, wie uw vrienden zijn en ik zal zeg gen, wie ge zelf zijt. Het is ook het geschokte rechtsge voel, dat tevergeefs een antwoord zoekt op de volgende vragen: Is het waar dat Van R. op het Soes- ter politiebureau bij vele politieman nen een graag geziene gast was? Is het juist, dat, wanneer Van R. en zijn vrouw tijdens de bezetting een avond bij vrienden hadden door gebracht en in verband met het ge vorderde uur en de z.g. spertijd niet meer over de openbare weg moch ten, de politie dan werd opgebeld, die dan een mannetje zond om Van R. en echtgenoote veilig thuis te brengen? Indien dit juist is, ge schiedde deze hulp dan geheel be langeloos? Waarom is Van R. ge spaard, terwijl de meeste van zijn kornuiten werden opgepikt? Hoe komt het, dat mevr. Van R. ongehin derd op haar motor door het dorp en her en der mag rijden? Ziehier eenige vragen, die opgelost dienen te worden ter bevrediging van het rechtsgevoel van goedwil lende burgers. Zolang er in onze gemeente lieden lopen, die klaarblijkelijk nog altijd 1

Soester Courant | 1946 | | pagina 1