Griep-wïnter 1946. Rondom de Amerikaansche Stakingen. SOESTER COURANT 22e Jaargang - No. 13 Abonnementsprijs 11.50 p. kw. UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Bureau: Van Weedestraat 35"- Teleloon 2566 - Giro 126156 Vrijdag 15 Febr. 1946. Verschijnt 2 maal per week. Het eerste optreden van de Ame rikaansche vakvereeniging viel jn de jaren van den eersten wereldoorlog- Veel kon ze toen door haar nume rieke zwakte niet uitrichten. Boven dien stelden de ondernemers tegen over de A.F. ot L. (American Fe- deration of Labour) de beruchte „ge le" vakvereenigingen, vereenigingen, die door de ondernemers werden ge sticht, gesubsidieerd en gebruikt om de actie van de vakbonden der ar beiders te doorkruisen. Dat deze „gelen" zulk een invloed konden ontwikkelen was mede te wijten aan de A-F'. of L- zelf. De leden van behoorlijk werkende vakvereenigingen dienen eenigerma- te op de hoogte te zijn van de maat schappelijke problemen; zij moeten een zekeren welstand genieten, wil len zij de „skilled labourer" vormen, de geschoolde arbeidersklasse, de kern waar omheen zich later de anderen kunnen groepeere*. Maar die anderen groepeerden zich in Amerika niet rondom de A.F. of L. Ze bleven er niet alleen vandaan, maar ze werden zelfs afgestooten. De vakvereenigingsgedachte was in Amerika een importartikel, inge voerd door de meer .ontwikkelde, vakbekwame arbeiders uit Europee- sche landen als Engeland, Zweden, Holland, Duitschland enz. Zij vormden een tegenstelling met het leger van ongeschoolden, die voor het overgroote gedeelte wor den gerecruteerd uit Italianen, Po len en kleurlingen. De tegenstelling \usschen ^ëscnööfuè eïlongeschool de arbeiders werd mede tot een te genstelling van ras, van afkomst. De menschen van de A.F. of L. gingen e>cn kaste vormen. In 1930 telde ze nog slechts 2 mïl- lioen leden, een aantal, dat in 1939 alweer met een vierde was gedaald. Tegen de crisis van de dertiger ja ren stond de A.F. of L. dan ook machteloos en de „paria's" stelden geen vertrouwen in haar om lots verbetering te krijgen- Het vertrou wen Ln eigen kracht werd den onge organiseerde arbeiders geschonken door twee mannen, John Lewis en president Roosevelt. De eerste stichtte het Comité voor Industrieelc Organisatie (C.I.O.) (Committee for Industrial Organisa- tion) en begon in de eerste plaats in de machtige metaal- en automobiel industrie de „gelen" te verdringen- Voorts bewerkte hij het afsluiten van Collectieve Arbeiders Overeen komsten. Roosevelt had deze gang van zaken mogelijk gemaakt door de N.I.R.A.- wetgeving, die de C.A-O- bracht, door de Labour Relations Act, die de ar beiders het vrije vakvereenigings- recht gaf en tenslotte door de So- cial Socurity Act, die werkeloos heidsverzekering en ouderdomsrente invoerde. Bij de verkiezingen kon Roosevelt dan cok rekenen op de stemmen der toen georganiseerde arbeiders. De atmosfeer werd in Amerika meer en meer „Europeesch". De georganiseerde arbeiders zagen, dat zij als arbeiders hun belangen hadden te verdedigen, dat ze hun aandeel in het maatschappelijke le ven eendrachtig moesten opeischen- De oude mentaliteit verdween en ook de politieke sfeer veranderde Het uitbreken van den tweeden We reldoorlog heeft het doorwerken van die veranderingen stop gezet. Ten minste voor het oog. In feite vol trokken de veranderingen zich even goed, maar, eerst de economische hulpverleening aan de strijdende de mocratie, daarna de deelneming aan den oorlog zelf, zette de activiteit der arbeiders naar buiten op een zijspoor. Geen wonder, dat na de beëindiging van den oorlog die ac tiviteit weer op 't hoofdspoor wordt gerangeerd. Wat was de aanleiding? De kosten van het levensonderhoud waren tijdens den oorlog gestegen, maar doordat de loonen eveneens stegen, kwamen de Amerikaansche arbeiders „uit". Zijn inkomen steeg niet alleen door de loonsverhooging, maar eveneens door de verhooging van zijn aantal arbeidsuren. Toen de atoombommen op Japan haar werk hadden gedaan, was ook een deel van het werk van den ar beider afgelbopen. De oorlogsindus trie moest naar de vredesproductie worden overgeschakeld. De werk gelegenheid liep achteruit. Men be cijfert de loonderving, die daarmee gepaard gaat, op zeer hooge bedra gen per jaar. Een groote loonder ving was het gevolg en naast die loonderving staat een stijging van de kosten van levensonderhoud, die nog steeds niet tot staan is geko men, al schijnt de top in zicht te zijn. Instanties in het Witte Huis te Was hington hebben uitgerekend, dat de ondernemingen de loonen met zouden kunnen verhoogen en dat ze dan nog een twee maal zoo groote netto-winst zouden overhouden als voor den oorlog. Met deze verklaringen staan de vak bonden sterk. Met haar 141/? milKoen leden durven ze er dan ook nog een bescheiden schepje op te gooien, zoodat zij op een loonsver- nooging van ongeveer 30 durven aandringen. Truman probeert te bemiddelen. Hij beschouwt het geschil niet als een kwestie, die slechts de werkgevers en de werknemers aangaat, maar is van meening, dat het gèheele Ameri- kar nsche volk er belang bij heeft- Zijn bemiddelingspogingen komen hierop neer, dat van staatswege wordt onderzocht, of de eischen der arbeiders kunnen worden in gewilligd. De werkgevers voelen hier niet voor, ze beschouwen dit als een soort me dezeggenschap van den staat in hun bedrijven en hun vertegenwoordigers in het Congres houden Truman's plannen dan ook tegen. Het is niet de eerste maal, dat het Congres zich tegen sociale wetgeving kant; denken we slechts aan het op treden van Roosevelt. Maar deze wist voor een groot deel zijn zin door te drijven tegen den wil van het Congres in. Truman ziet daar blijkbaar geen kans toe. Hij wordt zelfs door eigen aanhangers in den steek gelaten. Nu de arbeiders in den huidigen president niet meer hun vertegen woordiger zien in het Witte Huis is er een kans op, dat ze die zelf naar het Witte Huis zullen brengen, in den vorm van een eigen partij. Een soort Labour Partij, maar dan op z'n Amerikaansch. Het jaar 1948 zal het leer en. Officieele mededeelingen. Burgemeester en Wethouders van de gemeente Soest maken bekend, dat dit jaar voor de herkeuring van ma ten en gewichten zitting zal worden gehouden te Soesterberg in den po litiepost Amersfoortschestraaf 12, op Maandag 4 Maart a.s. van 10.30 tot 12 uur en van 13 tot 14.30 uur; te Soest in het Parochiehuis „St. Lud- gardis", Vredehofstraat 5, op Dins dag 5 Maart a.s. voor hen, wier ge- Ik zit voor m'n ruitje En kijk naar het buitje, Dat nu al vier weken lang duurt. De fietsers, ze tremmen, Een kip leert al zwemmen; Het beest past zich wondergoed aan. Wij snuiven en proesten, Wij niezen en hoesten En voelen ons zwaar in het hoofd. Het plast, als het regent, Het giet en het zegent, O, wordt 't dan nimmer meer droog? De wegen staan onder; 't Is waarlijk geen wonder, Het regent dag in dag uit. De dijken bezwijken 1 Wie kan er naar kijken? Een polder wordt weldra een meer. Wij waden door 't water, Straks krijg je de kater! Dan doen - al fe botten weer zeer. De halve wereld ziek, ln bed ligt heel de kliek En slikt weer asperine! De lucht blijft grijs en grauw, O, zon verschijn toch gauw; Zend ons nu warme stralen En.-, kom de griep dan halen. Twee %dagen zon en 't is gebeurd, Dan zijn wij alweer uitgetreurd. Twee dagen heerlijk zonneschijn, Dan. zouden wij weer beter zijn! slachtsnaam (firmanaam) begint met een der letters A tot en met/.; K tot en met O op Woensdag 6Mrt- P tot en met V op Donderdag 7 Mrf. W tot en met Z op Vrijdag 8Mrt.; telkens van 9 tot 12 uur en van 13 tot 15 uur. Burgemeester en Wethouders van de gemeente Soest brengen ter openba re kennis, dat bij Gedeputeerde Sta ten dezer provincie is ingekomen een verzoek van de Vereeniging tot oprichting en explotatïe van een Rust- en Vacantieoord van den Ko- ninklyken Nederlandschen Bond van Oud-Onderofficieren gevestigd te Soest om een hotelvergunning voor de eetzaal, de daarachter gelegen recreatiezaal en de daaraan grenzen' de serre van perceel Prins Bern- hardlaan 4(J te Soest. Binnen twee weken na dagteekening dezer bekendmaking kan ieder te gen het verleenen van deze vergun ning schriftelijke bezwaren bij B. en W. inbrengen. Wethouder Van Dalen brengt ter kennis van belanghebbenden, dat hij verhinderd is om op Maandag, 18 Februari a.s. zijn gewone wekelijk- sche spreekuur te houden. Plaatselijk nieuws. KLEINKUNSTAVOND NEDERLAND HELPT INDIë. Ten bate van het comité „Neder- derland helpt Indië, werd Zater dagavond een kleinkunstavond ge geven in de zaal van Eemland, die helaas maar matig was bezet. De heer Cramer, de stuwer in dit comité, sprak een kort openings woord. Hij bracht dank aan Henk Postma's gezelschap „Eprabesch", voor de belangelooze medewerking, aan de Soester winkeliers voor de vele fraaie prijzen voor de verloting, aan den heer Egberts, de tooneeï- kapper em tenslotte aan den directeur van Eemland voor de gratis beschik baarstelling van de zaal. Hierna kwam Postma met zijn ge zelschap voor het voetlicht met een keur van schetsen, liedjes, dansen en voordrachten. „Cowboy en liefde", 'n leuke schets, waarin wij werden verplaatst naar de prairieën, deed pns menigmaal hartelijk lachen. Marten Boelen heeft een prachtige stem. Raak was de typering van de per sonen in „Het boek van 1840". Voor al Ank Hansen viel op door haar fijn spel. De verschillende dansen waren vol bevalligheid en gratie. Wij noemen vooral Mijmeringen en Levenslust en „Poppendans". Bijzondere ver melding verdient ook Henk Postma met zijn „Helden gedicht"- „Hollands Glorie", waarin het ge- geheele gezelschap optrad, vormde een waardig slot aan deze voorstel ling. De pianist Leo van den Boogaard zorgde voor passende muzikale be geleiding. CENTRAAL 4 KAMPIOEN. Na zware strijd is het 4e vijftal van de Biljartvereeniging „Centraal" er in geslaagd het kampioenschap 6e klas afd. Gooi- en Eemland te be halen. Proficiat. Donderdag 21 Februari heeft te Hilversum de sluitings-wedstrijd plaats, waarna de consul der N.B.B* aan de diverse vereenigingen de prij- zetn zal uitreiken. Verdere uitslagen waren: Centraal IHilversum I 62. Ons Genoegen I—Centraal I 53. Centraal 2Onder Ons 2 62. Centraal 3T.O.IP. 3 62- Onder Ons 3Centraal 4 26. Vrijdag 15 Febr. begint te Amers foort een tweekamp tusschen B.V- Centraal en De Vergulde Wagen uit Amersfoort. Dit zal een zware maar mooie strijd worden. Met onze beste krachten er tegen, kan een goed re sultaat worden behaald. Winnaar in deze wedstrijd is die vereeniging, welke de meeste caram boles maakt over de geheele wed strijd, dus niet zooals voorheen ge speeld werd, dat de winstpunten de doorslag gaven. FEESTAVOND S.E.C, Zooals reeds eerder gemeld biedt het bestuur van S.E.C. haar leden donateurs en begunstigers a.s. Maan dag- en Dinsdagavond in de groote zaal van hotel Eemland een feest avond aan. Er is echter voor deze avonden zoo'n geweldige belangstelling, dat besloten is op Maandag 25 Februari a.s. een derde avond te organiseeren, zoodat de nu teleurgestelden alsnog gelegenheid krijgen deze voorstelling bij te wonen. KOORVEREENIGING „EXCELSIOR". De Soester koorvereeniging „Excel sior" heeft het Requiem van Brahms in studie genomen om daarmede aan( den vooravond van den Nationalen Feestdag de gevallenen te herdenken Mochten er nog gegadigden zijn, die dit mooie werk mee willen instu- deeren, dan raden wij hen aan, dit zoo spoedig mogelijk te doen. Het koor repeteert 'sWoensdags- avonds in de kleine zaal van Re ligie en Kunst. Veel dank zijn wij verschuldigd aan hen, die hun le ven voor ons land en onze vrijheid hebben opgeofferd. Laten we daarom onze dank brengen in grootschen vorm, door met een talrijk koor het mooie Requiem ten gehoore te bren gen. Het kan, dus het moet. GESLAAGD. Onze plaatsgenoot J. G. Hendriks slaagde voor het Staatsexamen prak tijk boekhouden.

Soester Courant | 1946 | | pagina 1