De stand van zaken in Griekenland. Op weg naar Indië. SOESTER COURANT 22c Jaargang - No. 15 Abonnementsprijs 11.50 p. k\v. Griekenland is de eer ie beurt ge vallen, de tweede „kwestie" te zijn, die voor de U-N.O- werd behandeld- Sinds de bevrijding hadden we zoo'n beetje den indruk, dat dit land stil zwijgend tof de Britsche invloeds sfeer werd gerekend. Britsche troe pen bleven er om de orde te hand haven en tenslotte ligt Griekenland aan den Brifschen zeeweg van En geland naar Indië. Waarmee wij niet willen zeggen, dat Griekenland een tweede Egypte zou worden, maar wèl. dat Engeland het lot van Grie kenland ter harte gaaf. Ook Rusland--* Griekenland komt echter zeer waar schijnlijk ook nog aan een zeeweg te liggen, die van de Zwarte Zee naar de Middenlandsche Zee. Hef is een .oeverland*' aan de smalle wateren, die Rusland met de „Ma re nostrum" van nu wijlen den heer Mussolini verbindt. Waarmee we al weer niet willen zeg' gen, dat Griekenland een tweede Polen zal worden, maar toch wèl- dat Rusland hef lof van Grieken land. eveneens ter harte gaat- We mogen misschien ten behoeve van den niet terzake kundige lezer opmerken, dat een zeeweg pas zee weg is. als.er ook oorlogsbodems kunnen en mogen varen. Als die er weg zijn is de weg geen weg meer- Maar met dit al wilden we maar betoogen. dat Rusland en Engeland belang hebben bij de regeering. die in Griekenland komt te zetelen. Van 1945 af is Griekenland eigenlijk het eenige land op den Balkan, dat zijn oude, goede reputatie hooghoudt. De Europeesche lezer volgt, het zou overdreven zijn te beweren dat hij het met spanning doet, maar toch met nieuwsgierigheid den afloop van de verkiezingen, die de regeerïng moeten vestigen om dit land althans weer eenige orde te geven- Wat de Grieken zelf aangaat la ten we allereerst vaststellen, dat bij hen de politiek een plaats inneemt, die onmiddellijk komt na hun eten en hun drinken. En als we nagaan, dat de verkiezingen, die op komst zijn, de eerste vrije verkiezingen, zooals wij die kennen, zullen we zen na tien jaar, dan is. beroering begrijpelijk. Hoe staat het met die verkiezingen? Vóór de Duifsche bezetting was er een levendige politieke belangstel ling, al lag het politieke leven aan banden. Er waren royalisten, repu blikeinen, socialisten, liberalen, die elkaar fel bestreden. De bezetting maakte aan dit alles een einde, de politieke activiteit „dook onder", zette zich voort in de verzetsbewe ging, die door Engeland van vele en uitstekende wapens werd voor zien. Welk proces zich daar onder- grondsch heeft voltrokken, is nog niet precies duidelijk. Het resultaat was echter, dat er twee scherp te-< genover elkaar staande groepen uit ontstonden, een uiterst linksche en een uiterst rechtsche, die tegen el kaar de wapens gingen gebruiken, die ze gekregen hadden om de Duit- schers weg te jagen. De rechtschen hebben de overhand gekregen en onderdrukken nu de linkschen. Dezen op hun beurt laten niet na hun tegenstanders af breuk te doen waar zij kunnen. De methodes, die beide partijen gebrui ken doen niet onder voor die van de nazi's. Engeland wil rust hebben in dit land en probeert het rustig te krij gen met een regeering, die het volk' UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Bureau: Van Weedestraaffi 35 - Telefoon 2566 - Giro 126156 Vrijdag 22 Fcbr. 1946. Verschijnt 2 maal per week vertegenwoordigt- Maar bij de voor bereiding van die verkiezingen stuit het op de onverdraagzaamheid van beide partijen. Rusland meent, dat uiterst links zal winnen, wanneer de Britsche troepen worden teruggenomen- Dus gaf Rus land te kennen, dat de geringe En- gelsche troepen in Griekenland den vrede in gevaar brachten, waf geen der U.N.O.-leden geloofde, ook Wi- sjinskï zelf niet. Tenslotte heeft Engeland, om te hel pen, enkele ponden in de Grieksche kwestie gestoken om cie jammerlijk vastgeloopen huishouding weer vlot te krijgen. We vermoeden dan ook, dat Grie kenland op een of andere manier wel tot rust zal komen, onder een regeering, die met het eene been op het rechtsche en met bet andere op het linksche steunt; wat min der prettig lijkt dan het Ïs, omdat ze zich stevig vast kan houden aan de hand van... John Buil! Ingezonden stukken. Men verzoekt ons plaatsing van hef volgende. In verband met het bericht in de .„Soester Courant" van Dinsdag 19 Eebr. j.1.; waarin plannen worden bekend gemaakt met betrekking tot eventueele oprichting van een nieu we gymnastiekvereeniging ter plaat se. deelt hef bestuur der oudste gymnastiekvereeniging te Soest, „De Soester Turnclub", mede, zulks in verband met de vele door leden en belangstellenden gestelde vragen, dat noch het bestuur, noch de le den op eenigerlei wijze bij de plan nen tot oprichting van een nieuwe vereeniging betrokken zijn. Wegens gebrek aan een geschikte localiteit konden de lessen nog niet worden hervat, doch medegedeeld kan worden, dat over eenige weken over een der beste gelegenheden kan worden beschikt, zoodat spoedige hervatting der lessen kan worden tegemoet gezien- P. EKEL, Secr.-Penningm. Plaatselijk nieuws. GEMEENTERAADS VERGADERING. De Raad der gemeente Soest is in openbare vergadering bijeengeroepen tegen Woensdag 27 Februari 1946, te 14.30 uur. De navolgende agenda komt in be handeling. 1. Vaststelling van de notulen der vergadering d.d. 21 December 1945- 2. Mededeeling van ingekomen stuk- Hieronder komen voor een verzoek van P. G. M. Smits te Soest om ont heffing van het verbod om in de kom der gemeente een pottenbakke- kerij te mogen oprichten en een ver zoek van W. Wantenaar e.a. om ver plaatsing van hef woonwagenkamp. 3. Opnieuw behandeling van het voorstel inzake gasprijsverhooging. De gas-commissie stelt voor de gas- prijs vast te stellen op 12 ct. per M3* 4. Voorstel tot het verleenen eener bijdrage voor een jeugdconcert ten hoeve van schoolgaande kinderen. B. en W. vragen hiervoor een bedrag van f150.—. 5. Verzoek van J. Huisman om ver goeding van reiskosten van 2 leer lingen naar Zeist. 6. Verzoek van A. Wormgoor om eervol ontslag als vakonderwijzer li chamelijke oefening openb. U.L.O- school, wegens benoeming elders. Benoeming van een onderwijzer aan de o.l.school Kerkebuurt. De voordacht van B. en W. luidt: I. H. J. van Dalfsen te Stiens; 2- A. S. Kruidering te Helmond; 3. P- Bannink te Capelle aan de IJsel. 8. Voorstel benoeming van leden der Commissie voor de Strafverordening gen. B. en W. bevelen voor deze commis sie aam Mevr. T. J. Bungener-Odi- not en de heeren J. J. van Amerom, J. Nooder, J. v. d- Ven en J. D- L- Zoetelief. 9. Benoeming leden Stichtingsbestuur- Natuurbad. B. en W. bevelen aan: uit den raad J. Nooder, J. H. Hom en G- Kruijff' en uit de ingezetenen Mej. M. A- van Zoesf, H. G. M. Taris, G Reij- merink en A. Th. M. Splinter (Soes- terberg). 10. Aanvullende crediet-aanvrage voor inrichting van het perceel Van Weedestraat 5, tot politiebureau. Dit peroeel, aanvankelijk gehuurd voor een jaar, wordt voor den tijd van 10 jaar ingehuurd. Voor de verbouwing vragen B. en W. f5000.-; voor aanleg centrale verwarming f4300.en voor vloerbedekking en gordijnen f 1900. II. Crediet-aanvrage voor uitbetaling vergoeding wegens opruimen van puin, afkomstig van verwoeste per- ceelen. B- en W. vragen hiervoor f18450. 90 Procent van dit bedrag komt voor rekening van het rijk. 12. Crediet-aanvrage voor uitvoering van opruimingswerken met Rijkssub sidie. B. en W. vragen hiervoor een bedrag van f 5300. 13. Vaststelling van het vermenigvul- digingscïjfcr voor de schoolgeldhef- fing. INGEBROKEN. Onbevoegden hebben zich toegang verschaft tot het groephuïs van de Nederlandsche Padvinders Vereen, aan den Sparrenlaan. Een tent, ver- bandtrommel en gereedschap wor den vermist. GIDS VOOR SOEST. 't Bestuur van Soesf-Vooruit schrijft ons: Onze gegevens betreffende de plaat selijke vereenigingen zijn niet meer ,,up to date". Teneinde in onze, bin nenkort, nieuw uit te geven gids van onze gemeente, alle hier bestaande vereenigingen en organisaties te kun nen opnemen, verzoeken wij alle hier ter plaatse bestaande vereeni gingen en organisaties hun adres (se cretariaat) zoo uitvoerig mogelijk aan het Verkeershuis, Van Weede straat 4, te willen mededeelen. Gaarne rekenen wij op aller mede werking. opdat straks de gids een goed beeld kan geven omtrent het- gene er op vereenigingsgebied in on ze plaats leeft. Dit toch is van groot belang voor degenen, die het voornemen hebben zich te vestigen, terwijl ook onze inwoners met een juist overzicht in dit opzicht ge baat zijn. Laat iedere secretaris direct na le zing van dit stukje even een brief kaart gereed maken en verzenden, opdat ons verzoek niet in het ver geetboek raakt. MEERIJDEN EN STELEN. Zonder dat dit aan den chauffeur bekend was, reden een viertal boef jes met een vrachtauto mede van Amsterdam tot in onze gemeente. Toen de chauffeur zijn wagen tot stilstand bracht, was het alsof een witte vlag achteraan zijn wagen hing. Bij nadere beschouwing bleek dit een gedeelte van een stuk onder- kleeding te zijn. Bij het inspecteeren van zijn wagen moest de chauffeur constateeren, dat de lading na zijn vertrek uit Am- Van één onzer Soester jongens, die thans op weg zijn naar Indië, ont vingen wij onderstaand reisbrief je, waarvoor wij gaarne plaats inruimen. -Hij schrijft dit briefje vooral voor hen, die binnenkort onder de wa penen moeten komen en wellicht ook naar Indië moeten vertrekken. „Na een verblijf van 14 dagen in een groot militair kamp in Engeland, zijn we 25 Januari 1946 vanuit Sou- thamptcm vertrokken. We reizen op de Nieuw Amsterdam en hebben het reuze 'naar onze zin- De boot is van binnen omgebouwd voor. miBfair gebruik. Dit wil niet zeggen, dat er geen comfort is, in tegendeel. Alles is zoo comfortabel mogelijk. De eerste dagen waren de meesten wat zeezieke doch nu zijn het weer allemaal gezonde Hollandsche jon gens. Tot aan kaap Bon hebben we betrekkelijk kort langs de kust ge varen en veel moois gezien. We za gen o.a., de uitstekende kaap Fl- nistère met de kleine rotspuntjes er naast. Verder in de Middenlandsche zee, groote bergen, met onderaan de zeerand mooie- rotsen, de een nog grooter als de ander. Op verschil lende punten waren vuurtorens waar te nemen. Met een kijker kon je zelfs soms huisjes en dorpjes met rookende schoorsteenen zien. De zee is hier erg rustig. Verschil lende schepen van allerlei soort voe ren ons voorbij, 's Avonds waren op verschillende kustpunten lichten waar te nemen en werd er geseind- Thans varen we naar Port Said, waan onze post naar de achtergeblevenen van boord gaat. (Ook dit stukje is van boord gegaan). Vandaag, op den verjaardag van H.K.H- Prinses Bea trix is er bijzondere stemming en hoor ik vanuit verschillende hoe ken van de open dekken Holland sche liederen klinken. De zon doet haar best om de stemming te ver- hoogen. Lezers, ik en ook de medeopvaren den, alle jongens van 1-1, 1-12 en II-5 R.I., groeten U en wenschen hen, die volgen een even goede reis,i als wij die thans meemaken. Leve het Vaderland. Leve het huis van Oranje. Soldaat le klas J.B. 51 Januari 1946. sterdam overhoop was gehaald. Kisten waren opengebroken en on- derkleeren lagen verspreid. Ook viel het hem op, dat een vier tal jeugdige personen^op korten af stand stonden te liften, hetgeen voor hem aanleiding was de politie tele fonisch met het gebeurde in ken nis te stellen. Enkele politiemannen, die zich spoe dig bij hem voegden, vonden in de nabijheid meerdere stukken onder goed en eenige blikjes cornedheaf. Een der knapen had bovendien eenige bloedende vingers, welke hij klaarblijkelijk had opgeloopen bij het openen van een der blikken. Op het politiebureau, waarheen de knapen werden overgebracht, wisten ze van den prins geen kwaad, maar doordat de politie zich niet gewon nen gaf, vielen zij eindelijk door de mand en bekenden zij vanaf Am sterdam te zijn medegereden en on der het rijden meerdere kisten te hebben opengebroken. De vier Amsterdamsche boefjes wa ren J.P.. 15 jaar; J.H v.d-B.. 17 jaar; J.V.. 17 jaar en W.L de W„ 16 jaar- Procesverbaal werd tegen hen op gemaakt, waarna zij aan de Am sterdamsche politie werden overge geven.

Soester Courant | 1946 | | pagina 1