22c Jaargang - No. 16 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Dinsdag 26 Febr. 1946. OPBOUW NA AFBRAAK. Officieele mededeelingen. Viering Nationale Feestdag op 4 Mei 1946. Plaatselijk nieuws. Mijersche Mijmeringen. SOESTER COURANT Abonnementsprijs 11.50 p. kw. Bureau: Van Weedestraat 35 - Telefoon 2566 - Giro 126156 Verschijnt 2 maal per week Kankeren" is een van onze meest bekende, we zouden haast zeggen een van onze beste eigenschappen. Wij kankeren thuis en op straat in trein of autobus, op de tram of op een boot. Haal wat Nederlanders bij elkaar- het eerste waf ze. al dan niet na kennismaking zullen doen is kanke ren. Als de Nederlander niet kan kankeren, is hij niet gelukkig. En waarom zouden wij den menschen het geluk niet gunnen? Eigenaardig is echter, dat de onte vredenen in den regel den boventoon voeren, .ook in dezen tijd. De een ïs niet tevreden met de voorziening van textiel en die van schoeisel; de andere niet met onze vleesch- en vettoewijzing. De derde klaagt weer over het kolengebrek en de vierde kan er zich niet mee vereenïgen, dat de groenten nog zoo schaarsch zijn. Ja. er schuilt wel iets waars achter deze klachten. En toch, toonen zich deze menschen niet heel- heel erg ondankbaar? Geven die kankeraars zich wel voldoende rekenschap van datgene, wat er na de capitulatie van Duïtschland in ons land werd gepresteerd. De meesten vergeten maar al fe gauw, dat er aan deze periode van opbouw, waarin wij ons nu bevinden» een periode van totale vernietiging en totale afbraak, van rond 1800 dagen, voorafging. Daarom: hoed af voor een landje dat in de 300 dagen, welke ons land aan den opbouw kon werken, reeds zooveel vsn de 1800 daagsche af- oraak ongedaan kon maken- Ja. „kankeraars", laten wij eens kijken. Wat er in luttele maanden tïjds door noesten, opbouwende ar beid werd bereikt. Onze voedselvoorziening werd zoo ver op peil gebracht, dat de Neder - landsche consument in plaats van 400-600 caloriën per dag (in bezet tingstijd) nu reeds weer 2200 caloriën ontvangt. Het vooroorlogsche gemid delde bedroeg rond 2800-3000 per dag. 's Lands groote linnenkast werd weer van kleine stapeltjes goed voorzien. Het spreekt vanzelf, dat hiervan vooreerst de oorlogsgetroffenen her allemoodigsfe konden betrekken. Toch werden ook reeds de eerste 13 textielpunten (spoedig volgen er meer) voor normale consumenten aangewezen. En om deze voorziening te kunnen treffen, is er in het bui tenland aan textiel gekocht wat er op de krappe wereldmarkt te krijgen was. Een veel moeilijker probleem dan de textielvoorzïening vormde die van het schoeisel. Aan het einde van den oorlog liepen wij immers haast allen op afgetrapte en meer dan versleten schoenen? Dank zij de ge allieerde hulp kan spoedig ieder van een nieuw paar schoenen voor zien worden. Ja, en dan» 'n herstel dat voor zich zelf spreekt: overal in het land bran den weer lichten, rijden de trams> treinen en autobussen; de telefoon draden zoemen weer; de bioscopen draaien weer en de huisvrouw kan het gasstel weer gebruiken. De won- derkachels: pannetje op, pannetje af behoor en weer tot de geschiedenis! En de .genieters'' onder ons mogen toch ook niet klagen. Het rooker- tje is er weer, de borrel en de snoep. Voor velen is dit misschien een groo-» ter symptoom van herstel, dan al de gerepareerde bruggen en spoorlijnen bij elkaar. De Wieringermeer ligt weer droog! De gaten in de Walcherensche zee dijk zijn gedicht en het land zal spoedig ook droog vallen, al zal het nog wel een tijdje duren, voor men de schade aan de gronden door het zoute water toegebracht, te boven is. De groote havens zijn weer voor zeeschepen bereikbaar. Het geld is gezuiverd en de gulden is gestabili seerd. Ja, beste kankeraars, wat werd er in 10 maanden tijd niet bereikt? En toch is dit alles slechts nog een klein deel van den totalen herstel- arbeid. We deden slechts hier en daar een greep. Veel meer dan hier genoemd, onnoemelijk veel meer werd er bereikt, met behulp van onze geallieerde vrienden. maar veelal ook door eigen kracht. Hef begin van een algeheel herstel is er en wij mogen nu, nog geen jaar na de bevrijding vaststellen, dat het be gin goed was. En.een goed begin ïs het halve werk! De Burgemeester van Soest maakt bekend, dat hij verhinderd is op Woensdag 27 Februari zijn wekie- lïjksche spreekuur te houden. Zooals men weet is dit jaar Zaterdag 4 Mei aangewezen als de Nationale Feestdag. Ook Soest zal natuurlijk dezen dag feestelijk vieren, hoewel, .gezien de uitlating van onzen Minister-presi dent. de viering voorloopïg nog so ber dient te schieden en er niet veel arbeidstijd voor mag worden verbruikt. Een schema voor de feestelijkheden zal, naar wij vernamen, van Regee- ringswege worden verstrekt. Het is dan ook zaak alle krachten welke ïn onze gemeente beschikbaar zijn voor dit feest te bundelen en versnippering door allerlei buurt- feestjes te voorkomen. De Vereeniging Voor Vreemdelin genverkeer „Soest-Vooruit" stelt zich voor thans weer als overkoe pelende organisatie op te treden en leiding te geven voor een feestvie ring in de meest algemeene zin. Alleen door samenwerking kan, zooals het vorige jaar is bewezen, iets goeds worden bereikt. Ter zijner tijd zal door de V.V.V- aan de verschillende besturen van Oranje- en buurtvereenigingen een uitnoodiging worden gezonden om afgevaardigden naar een vergadering te zenden, waarin de plannen voor 4 Mei zullen worden besproken. Het wachten is slechts op de in dicaties van de regeering. De Koorvereeniging „Excelsior" heeft het plan op den avond voorafgaan de aan den Nationalen Feestdag, een gewijde zanguitvoering te geven ter herdenking van onze gevallenen. Verder hebben alle zangkoren in deze gemeente zich reeds uitgespro ken voor een gezamelïjke uitvoering op 4 Mei des morgens. Dit alles in het kader van hef al gemeene programma, samen fe stel len door de V.V.V. met de samen werkende organisaties. RIJWIEL GERUILD. Mej. C. H-. die haar rijwiel geplaatst had voor een winkel aan de Soes- terbergschestraat, moest ervaren, dat tijdens haar afwezigheid haar karre tje was geruild voor een minder mooi exemplaar. ESPERANTO NIEUWS. In het „Weekblad der Belastingen" van 29 December 1943 lazen wij een uitvoerig en goed gedocumenteerd artikel ten gunste van Esperanto. De Nederl. Spoorwegen hebben we derom vergunning verleend op de stations schilden met het adres van de plaatselijke afgevaardigde der Internationale Esperantisten-vereen, op te hangen. Tijdens de bezetting moesten deze schilden op last van „hooger hand" worden verwijderd. CHR. HIST. UNIE. In de op 11 Febr. gehouden leden vergadering van de afd. Soest der Chr. Hïst. Unie werden benoemd tof bestuursleden Mevr. C. M. E- Wis boom Verstegen, Mevr. S. G. Land weer, Mevr. Van Kleef en de hoe ren Mr J. H. v. Doorne, J- J. v Amerom, J. Verspuy en F. D. Gerth- Het bestuur is alsvolgt samengesteld: Voorzitster Mevr. Wisboom Verste gen, Secretaris Mr. v. Doorne, pen ningmeester de heer Van Amerom, leden Mevr. Landweer, Mevr. Van Kleef en de heeren Verspuy en Gerth. Besloten werd tot een actieve pro paganda ten einde de afdeeling Soest nieuw leven in te blazen. Aanmelding van nieuwe leden kan geschieden bij den penningmeester, den heer J. J. van Amerom, Prins Remhardlaan 48. Soestdijk. NED. VOLKSHERSTEL. Ned. Volksherstel, afd. H.AR.K- maakt bekend, dat aanvragen van H-A.R.K-goederen uitsluitend schrif telijk kunnen worden gedaan van de le tot en met de 14e van iedere maand. Later ingekomen aanvrager» worden niet in behandeling genomen. Kijk nou onze gemeenteverordenin gen eens. Die zijn maar gemaakt door een doodgewone dorpsgemeen teraad met een beetje hulp van 'n paar lui van 't gemeentehuis, die wat méér letters gegeten hebben en vind je daar nou één artikel ïn, waar je een boek over zou kunnen schrijven vanwege de onduidelijk heid? Nee natuurlijk. Bij de eerstvol gende raadszitting zou de raad dat er uit wippen en er een leesbaar en begrijpelijk voor in de plaats zet ten- Ik snap dan ook niet, waarom die hooggeleerde schrijvers zich zoo te sabbel maken over een onduide lijk artikel! Ee om nou op vriend Anfon terug te komen: Onze knappe koppen hebben in Londen 5 jaar gelegen heid gehad om over de onduidelijke artikelen, waar nou heele dagen over gepleit wordt, na fe denken. En al dat geharrewar van nou had voorko men kunnen worden door één en kel nieuw artikel: „Alle leidende fi guren van de N.S.B. krijgen den kogel." Punt. Dan was enkel nog maar uit te maken geweest, wie als leiders waren aan te merken. 't Zou nog kunnen gebeuren! Wat let ze? 't Ei van Columbus en. 't advies kost nog niemandal ook! Eén ding vind ik erg stout van An- ton. Hij heeft altijd beweerd, dat de N.S.B. geen geld van Duïtschland gekregen heeft. En nou blijkt, dat- ïe gejokt heeft. Foei toch! De N.S.B. kreeg maar 3 ton per maand, 't Was wel niet veel, maar ze konden er toch alle uniformen en W.A.-laarzen en een blommetje voor tante af en toe dik van betalen. Daarmee heeft-ie z'n zaak verprutst. Want let eens op! Nou vertrouwen ze 'm niet meer. En 't zou best kun nen, dat-ie nou toch den kogel krijgt. Tenminste, dat-ie er toe ver oordeeld wordt. Want dat is niet 't zelfde! Mijer. Advocaterij is 'n raar vak. M'n ouwe vader placht altijd te zeggen: ad vocaten en politie moet je uit d'r vingers blijven. Naar de volksmond zegt, praten de advocaten krom wat recht is en recht wat krom is. En wie pleit om een koe, geeft er een toe- Maar ze zijn nu eenmaal door dd wet ingeschakeld als de menschen, die, met een zwarte japon aan en een slabbetje voor, het recht moe ten hanteeren en dus kun je er niet buiten als je op de een of andere manier met het recht in aanraking komt. Het recht ïs een heel inge wikkeld iets, dat in duizenden ar tikelen ïn allerlei wetboeken is neergelegd en waarover honderden heele dikke boeken geschreven zijn. Een leek begrijpt er net zooveel van als een konijn van algebra. Daar heb je nou het geval Mussert. Ik wil eerlijk bekennen, dat ik er voor 't grootste gedeelte met m'n leekenversfand niet bij kan. Ieder© krantenlezer, die de verslagen van zijn proces van de vorige week ïn Den Haag gevolgd heeft, en die geen Mr. voor zijn naam draagt, zal, als hij er eerlijk voor uitkomt, het zelfde moeten zeggen. Maar dit begrijpt ieder, die de ver slagen aandachtig heeft doorgelezen er toch wel van, dat zijn advocaten bepleit hebben, dat Anfon zich niet schuldig heeft gemaakt aan wat hem ïs te laste gelegd. Hij wou graag in het paleis van de Koningin wonen en regent over Ne derland worden. Dat was niet ongrondwettig, zeggeii z'n advocaten, want hij kon niet benoemd worden tot regent, dan door de Staten-Generaal en die be stond niet meer tijdens de bezetting. Dus hij heeft iets gewild wat on mogelijk was en dat is niet strafbaar.' Als ik probeer een varken te stelen uit het hok van m'n buurman en ik wordt betrapt, dan draai ik ach ter de tralies, maar als ik: probeer een stuk van de maan te stelen, danj ben ik niet strafbaar, want dat kai| niet. Toch wel handig gevonden! Anfon had Nederland ook willen la ten opnemen in den Bond van Ger- maansche volken. Nou, wat zou dat? zei z'n advocaat. Dat was eigenlijk net zooiets als de tegenwoordige U.N.O., maar dan ïn 't klein en de landen die bij de U.N.O. zijn aange sloten zijn toch ook niet onder „vreemde heerschappij". Is-ïe effe goed! Maar dit zijn dan ook de twee eeni- ge dingen, die ik van dat heele pro ces heb begrepen. De rest was voor mij zoo helder als koffiedik. Ik heb wel in de gaten, dat de bedoeling was. om aan te toonen, dat Anton, als je het precies naar de wet neemt, heelemaal niet stout is geweest en heelemaal ten onrechte nou ïn den hoek staat. Die wet, zie je, ddar zitten we mee. Een wet is een raar ding! Af en toe doet het me denken aan dat elastie- ke front van de moffen; dat kon uitzetten en inkrimpen; je kon er door penetreeren en het kon worden afgegrendeld en met de wet is het eigenlijk krek zoo. Ieder artikel is vatbaar voor ve lerlei uitlegging, heb ik me wel eens laten vertellen. Er moeten wel ar tikelen zijn, die zoo ingewikkeld zijn» dat heele boekenreeksen aan één zoo'n artikel gewijd zijn- Dat gaat mijn verstajum te boven. Want wat is nou toch eenvoudiger dan zoo'ni ingewikkeld artikel er uit te gooien en er een ander voor in de plaats» te zetten dat duidelijk is. Vervolg derde kolom onder aan.

Soester Courant | 1946 | | pagina 1