Wat onze Indische Land- genooten meemaken. Burgerlijke stand. Plaatselijk nieuws. Geldige bonnen. ROB DE AVONTURIER Almelo zwaar beproefd. Voetbal. Plaatselijk nieuws. Geleidelijk aan komen nu de boo ten volgestampt met repatrieerende Nederlanders uit Indonesië onze havens binnen. Duizenden zijn reeds terug, duizenden zullen na jarenlan ge afwezigheid hier nog voet aan wal zetten. Wat deze menschen mee maken voor het zoover is, dat zij bunnen worden ingescheept, wordt treffend geïllustreerd in een parti culieren brief, op 16 Jan. j.1. in Kamp 4 te Tjimahi geschreven. Gisteren en vandaag niets anders dan regen en nog eens regen, echt Hollandsch weer zeggen wij al tegen de kinderen. De evacuatie gaat nu wat vlotter, denken wij. Er zijn hier tenminste al heel veel menschen naaf 'Andir en vandaar naar Batavia ver trokken en ons kamp begint al veel lëeger te worden, naar schatting zijn er nog geen 3000 meer over. Er zijn ook trouwlustigen. Er is ten minste een ambtenaar van de Rapwi uit Bandoeng overgekomen, die 25 paren zal trouwen, waarvan 4 van middag in de kerk worden inge zegend. We zullen gaan kijken. Wij staan op een lijst voor Holland en hopen maar, dat het niet te koud is als wij aankomen, want we heb ben geen dikke kleeren en hier is het met die regen soms al behoor lijk koud. Wat de veiligheid aangaat, die is nog steeds niet zooals het wezen moet. Vannacht hebben we weer alarm gehad en er is flink gescho ten. In Bandoeng en Andir is er nog gevochten o.a. de mooie Isola- villa is tot puin. Er moeten een 20 duizend extremisten zijn. Een trans port van hier naar Andir werd be schoten van uit de boomen; één jongen dood en twee gewond; dat zijn dan menschen op weg naar Hol land. We kunnen pas gerust zijn, als we voet aan wal zetten in Am sterdam. Een vliegtuig met 27 passagiers van Andir naar Batavia is vermist en dan weten we meestal wel wat er mee gebeurd is. Soms krijgen de menschen 's avond4 om 7 uur bericht dat ze de volgende ochtend weg moeten. Jullie zouden eens moeten zien. hoe we hier zitten. Servies van lege blikken, groote om wat warm water voor kof fie en thee in te koken, kleine blik ken om uit te drinken. We hangen van „krijgen" aan el kaar. Van de week ook voor ons drieën een paar schoenen gekregen, waar we erg blij mee waren. Nu zal ik iets vertellen van de prij zen van onze extra etenswaren, die we zoo nu en dan eens kunnen krij gen. Laat ik eerst vertellen, dat m'n zoon per dag f 30.verdient en m'n man f 15.per dag. Een eendenei kost f25.a f30. 1 aardappel f3.1 flesch olie f 200; 1 Spaansche peper f2.50 a f3. eeni handje vol uitjes f40.1 schrift f20.In Bandoeng zijn de prijzen lager, maar het is erg moeilijk daar te komen. Dan is alles met groote moeite en maar 'n enkele keer te krijgen. Je begrijpt, dat we nooit aardappels eten, wel zoo nu en dan een ei en wat uitjes en dat moet maar genoeg zijn. Voor ontspanning wordt ook wat gezorgd. Met Sinterklaas was er voor de kinderen een poppenkast Ook is er een zangkoortje gevormd, dat met Kerstmis in de kerk heeft gezongen. Ook met den verjaardag van Prinses Beatrix zal het koortje zich doen hooren. Dan zijn er ook nog gymnastiekoefeningen en er wordt voor een kinderrevue gere peteerd. Verder zijn er zoo nu en dan dans avonden. De jongens hebben hier in het kamp dansen geleerd. Zater dagsavonds is er bal. Je moet het zien, soms paren op bloote voeten, andere met kapotte schoenen, omdat ze niets meer heb ben. Veel jongens met gekregen Ja- pansche kleeren aan van verscho ten groen goed. Als je een trans port van menschen ziet vertrekken in het een droevig gezicht, de gekste landverhuizers-combinaties, alles is even armoedig, de meeste menschen zijn alles kwijt. Bloeses en shorts worden gemaakt van kleedjes en tafellakens. Van het Roode Kruis hebben wij een pakket gekregen met lippenstift, poeder, cream en één knot wol» die we in Holland wel zullen ver werken, omdat we geen breinaalden en patronen hebben. Het is een vreemde paarse kleur en ik weet eigenlijk niet goed wat ik er van maken moet. Ik hoop maar, dat er weer brei-katcen no. 8 in Holland is, als wij aankomen, want dan kan ik broeken voor de meisjes breien, die hebben ze erg noodig. Aan een tweede brief, door dezelf de familie geschreven, gedateerd 6 Februari j.1. en tegelijk met boven staande ontvangen, ontleenen wij nog: „Wij zijn 'n stapje dichter bij ge komen. Vrijdagmorgen 1 Februari zijn we met z'n vieren van Tjimahi vertrokken per gewapend convool naar het vliegveld Andir. Nu zitten we dus al bijna een week hier te wachten op vliegvervoer naar Bata via en van daar gaan we per boot (waarschijnlijk met de „Japara") naar Mokum. Wij mogen het kamp niet verlaten, omdat we elk oogen- blik kunnen worden opgeroepen. Hoe het verder gaan zal, zullen wij wel merken, tot nu toe zijn we nog steeds landverhuizers. Vanmor gen kocht ik een paar schoenen voor 500 Japansche guldens, 1 tros pisangs voor f 65.^-. Mijn man heeft voor ons vertrek 'n 4000 van die Japansche guldens gekregen, die we maar moeten opmaken, want straks zijn ze niets meer waard. We rei zen met kapotte koffers met tou wen eromheen gesjord, maar het is bij iedereen zoo en we trekken er er ons niets van aan. Het eten is hier ook al heel weinig, maar we kunnen er gelukkig weer tegen, 's Morgens zitten we uren op het vlieg veld. want daar zijn tenminste stoe len om op te zitten en als we in cnze zalen blijven, moeten we op den grond op ons bed zitten, 's Avonds gaan we kijken naar het dansen om dezelfde reden. We hooren wat gra- mofoon- of pianomuziek en als we vroeg zijn. kunnen we daar ook 'n poosje op een stoel zitten. Natuur lijk gaan we maar vroeg naar bed. want rust is altijd nog goed en we slapen gelukkig als rozen. Zoo gaan de dagen nog vrij vlug om, straks op de boot zal het wel het zelfde zijn. Het is ook nog mogelijk, dat we ineens met andere boot gaan. Schrijf dus maar niet naar de .Japara", voordat je nader bericht krijgt. Die raad was wel verstandig. Op den buitenkant van de envelop stond tenminste: „We komen niet met de Japara". Volgens het laatste bericht met de „Tegelberg". Hoop dat het zoo blijft. Wij onderschrijven gaarne deze wensch en wij voegen er aan toe: mogen ook deze Indischgasten, net als hun talrijke lotgenooten in Ne derland een hartelijk welkom wor den bereid. GEVSTIGD: G. Pol m. g.. Beckeringhstraat 12a- Wed. M. van Vlaar-van Baaren, Hei deweg 52. Wed. W. E- Jansen-Dwars, Julianalaan 65. A. Neeter m. k-, Amersfoortschestraat 128. C. E. v Meel m. vr.. Verl. Schoolweg 59- G- van Geijtenbeek m. vr.. Soesterb.str- 122. Wed. M. P F. de Graaf-Ver- delman, Stadhouderslaan 106. M. C. Bardelmeijer m. g., Laanstraat 52* W. C. v. Musscher m- k., Sinnema- plein 5. VERTROKKEN: A. M. Jungerius m. gvan Koningin- nelaan 47 naar Oostwoud, Veere- weg 29. J. Bleijerveld m. gvan Soes- terbergschestraat 36 naar Amstel veen, Surmonstraat 82. P. A. Slos- ser, van Molenstraat 88 naar Am sterdam, Kalverstraat 161. W. C. v- Ettekoven m. vr., van Oude Utrecht- scheweg 21 naar Jutphaas. Prinses Beatrixplëin; 7. H. D. Ox-van Kleef, van Vredehof- straat 23 naar Amsterdam, Beste vaerstraat 129 hs. Wed. K. Hebeler van Kwawegen, van W. Pyrmontlaan 19 naar Den Haag. Beekl. 307. J. A- Schipper Ccrnelïsse, van Amersf.sfr- 77B naar Den Haag. Sijzenlaan 96. T. de Zeeuw-Bussing, van Soester- bergschestraat 125, naar Numans- dorp. Voorstraat 37. J. B. v- Keeken m. g., van Oude Utrechtscheweg 58 naar Amersfoort, Schiestraat 28. W- M- v. d. Linden-Stals, van Kampweg 42 naar Zuilen, Koolhovenstraat 42. L. Mellegers m. vr., van Pelikaanweg 14 naar Amersfoort, Kon. Wilhel- minalaan 10. W. W. de Kruif-Hagel m. k.. van Nieuweweg 111 naar Am sterdam. Lauriergracht 17. Wed. H. M. A. Rutgers-v- Vulpen, van Stadhouderslaan 27 naar Da Cos- talaan 7. Wed. T. A- van Kooten- v. Leeuwen, van Kerk pad Z.Z. 47 naar Ede, Edenscheweg 49 W. v' d. Neut m. g., van Kerkpad 79 n- Den Haag, Harstenhoekweg 39. Wed* H. C. Edens -Doesburg, van Heuvel- weg 28 naar Zeist, Krulschelaan 30. Wed. W. M. Dekker-Wijdeveld, van Hellingweg 4 naar Den Haag, Can- taloupenburg- OP HET OORLOGSPAD. Zekere D. deed bij de politie aan gifte, dat hij op den Eigendomweg was staande gehouden door B., die Voor de loopende week zijn de volgende bonnen aangewezen: Bonkaarten KA KB KC 603: 051. 250 gram stroop enz. 052. 100 gram cacao. 053. 100 gram koffie. 054. 112 gram huishoudzeep. 055. 2 doosjes lucifers. B 15. 1 k.g. aardappelen- Bonkaarten LA LB LC 602: A 08 melk. 1 liter melk. B 08, C 08 melk. 3 liter melk 018 aardappelen. 2 k.g. aardappelen- Bonkaarten KE KD 603: 551. 250 gram stroop enz. 552. 100 gram cacao. 553. 112 gram huishoudzeep. 554. 2 doosjes lucifers. Bonkaarten LD LE 602: D 08. E 08 melk. 5 liter melk. 518 aardappelejn. 1 k.g. aardappelen- Tabakskaarten enz. T 14. 2 rants. tabaksartikelen. V 14. 100 gram chocolade of suikerw* X 14. 100 gram chocolade of suikerw- hem met een schop had bedreigd. Om een klap te ontloopen had hij zijn rijwiel tegen B. geworpen, die het voertuig nu niet wilde afgeven. De zaak werd door de politie be slecht. SOIREE-DANSANTE SOEST-VOORUIT. Tot besluit van het winterprogram- ma organiseert de V.V.V. „Soesf- Vooruit" op Zaterdag 2 Maart a.s* in hotel Eemland een soiree-dan sante met medewerking van de >,Two happy days", Rob van de Bas en Ger de Roos als ceremoniemee ster. De Soester band „De Cupido's"» zal een en ander verder muzikaal op luisteren. Deze avond wordt gegeven op ver zoek van zeer veel jongere leden en van de jongelui uit de gezinnen der „veteranen" onder de leden. Onder goede leiding zullen de leden ongedwongen bijeen kunnen zijn, hetgeen zeer zeker het verenigings verband zal helpen verstevigen. In verband met het bijzondere ka rakter van dezen avond kunnen slechts op zeer beperkte schaal in- troducee's worden toegelaten. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie in dit nummer. INBRAAK. Na verbreking van een hangslot op een der buitendeuren zijn onbeken den binnen gedrongen in de oude villa „Cclenzo" aan de Vredehof straat, waarin huisraad van N.S.B.- ers is geborgen. Twee waardevolle vloerkleeden verhuisden naar een ander oord. OPBRENGST COLLECTE. De in onze gemeente gehouden col lecte ten behoeve van de Ver. tot werkverschaffing aan hulpbehoeven de blinden te Amsterdam heeft de mooie som van f 1129.72 opgebracht* Het bestuur van genoemde instelling zegt de milde gevers hartelijk dank- A Vlug reed de tank het water in en draaide zoo. dat hij de dinosaurus in de flank reed. Met een flinke gang stoof de tank op het monster af. dat veel te druk met zijn ge vecht was. om veel aandacht aan zijn nieuwen vijand te schenken. De botsing was hevig, zelfs te krach tig voor de zwaar gepantsteerde di nosaurus. Het beest viel op zij. kantelde over de rand van dein af grond. waarin de ondiepe rivier een waterval vormde, en tuimelde naar beneden. Vlak voor de rand van de diepte hield de tank stil. Met luid ge schreeuw en gejuich hadden de in boorlingen de afloop van den strijd afgewacht en thans waren ze ge reed de vijanden van hun vijand als vrienden te begroeten. Dikke wolken pakten samen, Regen viel in stralen neer. Beken groeiden aan tot stroomen, Plasjes werden tot een meer. Krachten der natuur ontwaakten! Menschenwerk, nu nietig klein, Moest bezwijken... Wij erkennen, Dat zij toch de sterk sten zijn. 't Water, onze groote vijand, Bond den strijd weer met ons aan. 't Brak door dijken en door dammen, Was door niets meer te weerstaan. Eenmaal vrij en ongekluisterd, Werd het weldra een demoon. 'f Sleurde alles met zich mede; 't Verdreef de menschen uit hun woon. Almelo, de zwaar beproefde, Door den oorlog reeds geraakt. Werd ten tweede maal geteisterd, Tot „Twensch Venetië" gemaakt. Driekwart deel stond onder water, Slechts een stukje bleef er droog. Water, water, steeds maar water, Soms stond het twee meter hoog. Schade loopt in de millioenen, Hulp van buiten werd verleend. Almelo trok aan den arbeid, Door ramp en tegenspoed vereend- Maar nu kunnen wij weer melden, Wat een ieder heeft gehoopt: „Toestand Almelo weer beter! Almelo is nu weer droog!" Zondagmiddag vond in het Burge meester Dekethpark de lang verwach te en veel besproken competitie wedstrijd S.E.C.—BAARN plaats- Deze ontmoeting, die verdiend door Baarn met 40 is gewonnen, is voor den S-E.C.-aanhang wel een groote teleurstelling geworden, daar de geheele Soester ploeg in de tweede ~helft van den wedstrijd over alle li nies heeft gefaald. Het tempo was bij Baarn sneller, er, werd resoluter bij gevaarlijke spel momenten ingegrepen, men liet de bal het werk doen en er werd beter geplaatst; kortom na de rust speel de Baarn een klasse beter. Het speelveld door S.E.C.-leden en supporters geheel van sneeuw ge zuiverd, was uitstekend bespeelbaar toert de scheidsrechter om half drie beide ploegen binnen de lijnen floot. Eenige duizenden sportliefhebbers omzoomden het terrein. Er zat di rect gang in, met Baarn iets aanval lender. daar S.E.C. het nadeel van den wind had. De verdedigingen be- heerschten voorlooplg echter het spel, zoodat de doelverdedigers geen gevaarlijke situatie's kregen op te lossen. De Baarn-voorhoede loste nu en dan nog wel eens een schot, maar deze waren over het algemeen slecht gericht. Het eerste gevaarlijke moment deed zich eerst na 25 minuten spelen voor, toen een van de Baarn-spelers tegen de lat kopte en S.E.C. op gelukkige wijze aan een tegendoelpunt ont kwam. Intusschen was er 'n sneeuwstorm komen opzetten, waardoor het voor de verdedigers van S.E.C. niet makkelijker werd. Zij sloegen er zich echter aardig doorheen en wisten zelfs eenige gevaarlijke aanvallen op te zetten. Er was pl.m. 35 minuten gespeeld, toen de rechtsbuiten van Baarn een scherpe voorzet gaf, die geheel onnoodig door den S.E.C.- rechtshalf werd weggetrapt, daar de bal toch zou zijn uitgeloopen en geen Baarn-speler aanwezig was. Door de gladheid van de bal veran derde deze van richting en onhoud baar voor den S.E..C-doelman vloog de bal in de touwen. Zoo kreeg Baarn op gelukkige wijze een 01 voorsprong. Met dezen stand ging ook dq rust iin. De tweede helft begon direct met oen heftig offensief van beide zijden- He S.E.C.-voorhoede hield het spel echter veel te kort, waardoor de Baarn-verdediging de bal steeds met gemak kon wegwerken. Tevens ver zuimden de S.E.C.-spelers, wanneer de gelegenheid zich voordeed, 'ff schot te lossen. Aan de andere zijde had de S.E.C.- verdediging het nu en dan hard te verantwoorden, want de Baarn-aan- vallen werden sneller en gevaar lijker. De Baarnaars hielden het spel meer open, waardoor meer kracht van hun aanvallen uitging. Baarn bofte nog een keer, toen een fraaie kopbal van den rechtsbinnen rake lings langs de paal vloog. Nadat ruim een half uur in de 2e helft was gespeeld de stand was toen nog steeds 01 voor Baarn viel vrijwel plotseling de beslissing ten gunste van Baarn. Een voorzet van links veroorzaakte een scrimma- ge voor het S.E.C.-doel en via het hoofd van een der S.E.C.-spelers verdween de bal in het doel. Een 02 achterstand en nog slechts een klein kwartier te spelen maakte de zaak voor de S.E.C.-spelers vrijwel hopeloos. Toch lieten zij den moed niet zakken maar begingen de fout de opstelling te wijzigen, waardoor de verdediging werd verzwakt. Baarn, dat met de overwinning in zicht, rustig maar wel doordacht verder speelde, slaagdie 'er de resteerenden minuten in nog twee maal te scoren en daar S.E.C. er zelfs niet in slaagde de eer te red den, kwam het einde met een ver diende 04 zege voor Baarn. Er is fair gespeeld en de wedstrijd werd op uitstekende wijze geleid door den heer F. v. d. Arend uit Utrecht- CABARETAVOND EOSCH EN DUIN. Zaterdagavond gaf het gezelschap Wim van Reijn een cabaretavond in Hotel Bosch en Duin. De zaal was maar matig bezet, het geen zeker zijn oorzaak vond in het zeer ongunstige weer. Kees Pruis, uitgenoodigd als gast- verzorgde de conference en floot en zong eenige liedjes uit z'n uitgebreid repertoire. Cas Rus zorgde hierbij voor passende muzikale begeleiding- Jeanne Marlo en Wim vaif Reijn zagen wij in eenige vlotte schetsen- „Conversatie" is een leuk ding. Je- Jeanne van Marlo dwong onze be wondering af door haar werkelijk fijn spel. Uitstekend beelde zij juffrouw Kuitenbrink uit. Zij is als geknipt voor het tooneel. Wim van Reijn had de lachers op zijn hand door zijn vertolking van de verliefde maar zeer bedeesde jongeling. Santos gaf eenige staaltjes van zijn goochelkunst te zien. Na de pauze ontpopte hij zich als een telepaath, die in een opgezette moordzaak zeer spoedig, door middel van een medi um, het slachtoffer, de moordenaar en het wapen opspoorde. WIKELRUIT VERNIELD. Door een ongelukkige omstandigheid werd in de late avonduren de groote winkelruit in het pand van den sla ger Van Asch aan de v. Weedestraat vernield. Een kleine kei. welke met groote vaart wegsprong toen een auto pas seerde, was de oorzaak. DECLAMATORIUM „IK SLA DE TROM" Donderdag werd door de Chr. Jeugd- centrale in Eltheto opgevoerd „Ik sla de trom", een symbolisch spel uit den bezettingstijd, geschreven en geregiseerd door Kees Brouwer. De voorzitter, de heer Tak, riep de aanwezigen een hartelijk welkom toe, in het bijzonder de afgevaardigden van de Herv. Jeugdraad, de Ger. Jeugdraad uit Amersfoort en den heer G. Veltman en zijn echtgenoote* In „Ik sla de trom" worden we ver plaatst naar de achter ons liggende jaren: het begin van den oorlog, 'de laffe aanval en wanhopige strijd. Wij hooren en zien Hitier, die be looft. dat hij Holland nooit zal aan vallen; Seys Inquart met zijn paaien de beloften, schreeuwende leuzen als ^Ons socialisme, Uw toekomst" „In ons Germaansche ras ligt onze kracht" enz. Wij maken de knechting en terreur weer mee, totdat einde lijk de Vrijheid komt. De Jongeren hebben dit spel goed ten tooneele gebracht. Er waren meerdere momenten, die ons wer kelijk hebben ontroerd, waartoe het spel niet weinig bijdroeg. Er schui len verschillende goede krachten onder hen. Mej. Quelle dwong onze bewondering af door haar fijne de clamatie en Mej. Van de Ploeg be schikt over een goede stem. Ook „Madonna kindje" was prachtig. De heer Brouwer gaf een rake schilde ring van Bergen-Belsen. Werkelijk aardig waren ook Keuvel en Klesse- bes in „Dolle Dinsdag". Dit goed geschreven spel zou o.ï. niet ongeschikt zijn voor 't be- roepstooneel. Het bevat naast vele momenten van tragedie, kostelijke humor. Na het zingen van „Mijn schild en de Betrouwen" sloot de heer Velt man met dankzegging. WASCHGOED ONTVREEMD. In de avonduren werd bij Mevr. G* aan de Soesterbergschestraat 'n groo te hoeveelheid waschgoed ontvreemd, dat buiten te drogen was gehangen. BARON KNEUT. Vrijdagavond voerden „De Vroolijke Gasten" in hotel Eemland de groote revue-scene in drie bedrijven „Ba ron Kneut" op, met Si em Nieuwen - huizen, Dick Kohier, Adri Bouwmee ster e-a. De korte inhoud van- dit stuk is alsvolgt. Een jonge dokter is verliefd op freule Willy. de dochter van ba rones Chateau du Basante. Hannes, de huisknecht, wordt voortdurend uitgezonden met boodschappen naai de villa van de barones, maar brengt alles verkeerd over, waardoor de grootste verwikkelingen ontstaan. Bij gelegenheid van een visite van de gravin, zegt de dokter tegen haar- dat zijn vader een baron is en een hooge positie heeft bekleed. De ba rones wenscht kennis met hem te maken en de dokter, ten einde raad zijn vader leeft niet meer be sluit zijn huisknecht voor zijn va der te laten doorgaan, doch hij moet zich doofstom houden. De dolste si tuaties ontstaan natuurlijk. Er wordt een stevige borrel gedronken en de barones, boven haar theewater, ver telt aan „de oude heer", dat zij voeger danseres is geweest. Na veel verwikkelingen worden de zaken weer recht gezet. De dokter krijgt zijn freule en Hannes trouwt met de barones. De lach is niet van de lucht ge weest. Sïem was als Hannes onver beterlijk. Reeds door zijn mimiek deed hij de aanwezigen schateren- Het was met recht een vroolijke avond. Naar wij vernamen zal dit gezelschap zeer binnenkort weer met hetzelffde stuk in Eemland terugkomen. VEEVERLOSKUNDE. Vrijdag, 22 Febr. j.1. was op initia tief van den Jonge Boerenbond, in samenwerking met de A.B.T-B en de C.B.T.Been gecombineerde verga- gadering belegd in de groote zaal van „De Gouden Ploeg". In deze vergadering hield de direc teur van het zoowel in het binnen- als buitenland bekende proefbedrijf „De Schothorst" te Hoogland' een een lezing over „Veeverloskunde". Dr. Grashuis hield de talrijke aan wezigen (de zaal was geheel gevuld) den geheelen avond geboeid door zijn buitengewoon leerzaam betoog. De lezing werd gehouden aan de hand van zeer goed uitgevoerde lan taarnplaatjes. Eerst behandelde spr het ontstaan en de ontwikkeling van het jonge dier. Dan stond hij zeer uitvoerig stil bij de geboorte. Nauwkeurig werd aangegeven wat men dan te doen heeft. Spr. wees er met nadruk op, welke gevaren er dreigen als men dit niet nauwkeurig

Soester Courant | 1946 | | pagina 2