UIT EIGEN LAND. Spelling „zuiver Otficieele mededeelingen. Burgerlijke stand. WERELDTAAL. Distributfenieuws. Plaatselijk nieuws. ROB DE AVONTURIER ■ÊÈiA De groente wordt niet doorgedraaid. NIEUWS IN HET KORT. Plaatselijk nieuws. >99 De herdenking van de Februari-sfa- king van 25 Februari 1941 is te Am sterdam tot een groote en grootsche demonstratie geworden. waaraan door de aanwezigheid van H.M. de Koningin op het Waterlooplein meer glorie werd verleend. Wie de honderdduizenden naar het hart van de Jodenbuurt zag optrek ken., waar het spreekgestoelte en 'n muziektent voor een serie puinhoo- pen van afgebroken huizen waren opgesteld, zou er licht toe komen, van een stakïngsfeest te gewagen. Hen feest heeft de hoofdstad van deze demonstratie echter geenszins gemaakt. Dit bleek uit de redevoe ringen der sprekers, verschillend van politiek en religie, die vaststelden, nat uit deze staking het verzet te gen den onderdrukker was gegroeid, ook dit bleek uit den koorzang en de muziek van de Tramharmonie, doch het bleek in zonderheid, toen' voor de gevallenen eenige oogenblik- ken stilte in acht werden genomen. De geweldige menschenmassa was stil.doodstil- Amsterdam heeft de staking. het begin van onzen vrijheidsstrijd, op plechtige en waardige wijze her dacht. Een nieuw devies: ..heldhaftig, vast beraden, barmhartig" werd de stad door H.M. de Koningin geschonken. Er was overeengekomen, dat geen propaganda-leuzen in de stakersop tochten zouden worden meegevoerd. Toch zagen wij een spandoek, waar op een vergelijking met de staking op schiphol was aangebracht. Volgens het doek zou dat de sta king tegen de reactionnairen zijn. Deze staking van 1946 omvat onge veer 900 arbeiders, die men ertoe wil brengen, te werken op aanbe stedingsvoorwaarden in plaats van onder regie, waarbij de aannemers op grond van de uitgekeerde (hooge)' loonen worden betaald. Voorts schii- Nederland is aan het zuiv'ren, Veel werd er reeds schoongeveegd. Onze oude, trouwe spelling Heeft nu, ook zooiets beleefd. Maandenlang heeft men geploeterd; „Zuiv'rings-bezems" gehanteerd En na ingespannen arbeid, Spelling .zuiver" gelanceerd. D'oo's en d'ee-tjes zijn gezuiverd. Zoo is niet meer zoo. doch zó. Maar de zee. die bleek wel zuiver. Daarom bleef de zee maar zol Ja. de zaak wordt nu eenvoudig» D'ertnetjes, die zijn we kwijt. Ook ch is van de baan nu; Is er iemand, die dat spijt? Eenheid heerscht nu in den lande En in 't zuidelijk Vlamenland. Geen verschillen op ..papier" meer, Eén nu door den „spellings-band"! Burgemeester en, Wethouders van de gemeente Soest brengen ter openbare kennis, dat de Commissie voor het ontwerpen van strafverordeningen alsvolgt is samengesteld:* Voorzitter: de Burgemeester. Leden: J. J. van Amerom, Mevr- T. J- Bun- gener-Odinot, J. Nooder, J. van de Ven etn J. D. L- Zoetelief. De Raad der gemeente Soest, ge hoord het voorstel van Burgemeester en wethouders om den moedigen Kapitein ter Zee Ph. B. M- van Straelen. die als Commandant van Hr. Ms. ..Java" in den ouderdom van 47 jaren op 27 Februari 1942 bij den slag in de Java Zee voor zijn va derland is gesneuveld en ten nauw ste aan onze gemeente en hare be volking verbonden is, blijvend te eeren door diens naam openlijk te verbinden aan de straat, waaraan zijn ouderlijk huis is gelegen, be sluit, de straatnaam Lange Berg straat te veranderen in „Van Strae- lenlaan". nen de aannemers niet bijster gesteld op een contact-commissie uit de ar beiders. Bij de Amsterdam sche Anthraciet Maatschappij is de staking nu op geheven. Na een proteststaking zond de directie de stakers weer naar huis en toen de stakers mochten te rugkomen, bedankten zij voor de eer. Aan dit heen en weer schuiven isl nu gelukkig een einde gekomen. De „oorzaak der studenten-staking", professor Wibaut, heeft een apologie, een verweerschrift, geschreven. In middels werd onder de studenten een stemming gehouden, waaruit bleek, dat een overgroote meerder heid (2252 van de 2439 stem miers j zich tégen de houding, die de hoog leeraar in bezettingstijd heeft aan genomen, heeft verklaard. Als men weet. dat er in totaal 3040 studenten zijn ingeschreven, mag men wel van een volkomen professorale neder laag gewagen. Als wij nu van de stakingen af stappen, dan doen wij dit helaas' niet om een prettiger onderwerp aan te snijden, want in ons Indië zit niet veel schot in de onderhande lingen en men kan er niet eens van zeggen: ,we zijn er nog niet, maarl we komen er wel"! Of wij er ko-t men is nog steeds een open vraag. De besprekingen met de nationalis ten moesten weer worden uitgesteld tot het Centrale Nationale Comité zich over de Nederlandsche voor stellen heeft uitgesproken Sjahrid vertrok nog eens naar Djokjakarta, confereerde, legde zijn functie neer nam deze weer op en kwam weer naar Batavia, nu om te confereeren met Vani Mook. Inmiddels heeft Dr. Van Mook ook met andere Nationalistische groepen uit de buitengewesten besprekingen gevoerd. Die buitengewesten begin nen eveneens zorg te baren door de! muiterij, die onder de mariniers is uitgebroken. GEVESTIGD: H. Majoor-Barten m. k-. Veld. Mont- gomeryweg 5. Wed. A- P. J- van; Woerkom-van Loon. Heideweg 44. H. Dik m. vr-. Kampweg 52. H- van Buuren m. g.. Bosstraat 11- J. Hout zager m. g.. Soesterbergschestraat 36- J. Latté m. g-. Stadhouderslaan 118« J. Bos m. vr-, Van Maarenstraat 10. VERTROKKEN: G. Veltman m. vr-, van Beetzlaan 33 naar Vleuten. Zandweg B 21. Th. P. M- v- Koningsbruggen m. vr-, van Lindenlaan 14 naar Den Helder. Badhuisstraat 122. Wed. H- Broers- Vis, van Julianalaan 58 naar Den Haag, Spakenburgscheweg 83. A. Ih- rig m. k.. van Schrikslaan 52 naar Duitschland. Wed. J- M. S- Better- Meijers, van Julianalaan 47a naar Den Haag, Marconistraat 32. A. de Groot m. vr., van Heuvelweg 42 m- Amsterdam, 2e Jan Steenstraat 18. J. E. Reulen m- g., van Kolonieweg 1B naar Utrecht. Zenithstraat 1. J. G- J- Visser m- g., van Amersfoort- schestraat 93 naar Den Haag. O- brechtstraat 107. J. F- K. Bredefeldt m. g., van Korte Bergstraat 6 naar Duitschland. Wed. S- Franzen-Bier- mantn. van Korte Bergstraat 6 naar Duitschland. J. H- E. Hofmans m* vr., van Amersfoortschestraat 78B n. Amsterdam, R. Visserstraat 40. Wed- C. U. Smit-Tenbergen, van School straat 20 naar Den Haag, Ieplaan 35* VERHUISD IN DE GEMEENTE: C. van Kooten-de Zoete, van Burg. Grothestraat 41 naar Kerkpad Z.Z. 47. M. T- Thijssen m. vr-, van Ko- renweg 4 naar Korenweg 9. C. M- A. Zee-Hendriksen, van K. Melmw- 1 naar Stadhouderslaan 108 In de Middel-eeuwen was er reeds een soort wereldtaal. De R.K- Kerk de eenige belangrijke internationale organisatie van die dagen, gebruik te voor internationale betrekkingen het Latijn. Het was dus de taal van de Kerk. De burgerij, ja zelfs do adel. was in 't algemeen onbekend met de kunst van lezen en schrijven. Die ongeletterden hadden natuurlijk minder behoefte aan een wereldtaal, Tenzij dan voor het mondeling ver keer. op dikwijls verre reizen. In de diplomatenwereld heeft later het Fransch gegolden als internatio nale taal. Maar ook die tijd ligt weer achter ons. Tegenwoordig meenen velen, dat Engelsch de wereldtaal moet zijn, of het feitelijk reeds is. Inderdaad is het - Engelsche taalge bied groot en de 2e wereldoorlog, die zoovele Engelsch-sprekenden ver buiten Engeland en Amerika bracht, was als een propagandagolf voor de Engelsche taal. Toch. die golf ebt weg! Er is geen taal, van welk volk ook, die als wereldtaal aanvaard kan wor den; le vanwege de vele moeilijkhe- -s&iï. i'iT -gnr.nYrftrAV^: ->sS- nrr - af spraak. dan wel in beide; 2e omdat het volk, waarvan de taal wereldtaal zoti worden, 'n voorsprong daardoor zou krijgen, zoo geweldig, zoowel op het gebied van de diplomatie als van den handel, wetenschap en kunst, dat de andere volken daartegen onge twijfeld een machtig veto zouden laten hooren. Wereldtaal kan alleen zijn een niet-nationale, logisch op gebouwde taal. Daarover hopen we U een volgende maal iets meer te zeggen. Voor 't oogenblik nemen we afscheid.: met de uitroep: Wereld taal?.Esperanto! Ir. C. Boeke leider van ,,de Werk plaats" te Bilthoven. is een voor stander van Esperanto en reeds meerdere malen heeft hij Esperanto in zijn school ónderwezen. In Johannesburg (Zuid-Afrika) ver schijnt „Per Unu Voco", een maan blad voor Arbeiders-esperantisten met zeer lezenswaardige artikelen in het Afrikaansch, Engelsch en Espe ranto. Van 3 tot 16 Maart zijn de volgende bonnen geldig verklaard: Bonkaarten KA KB KC 603: 060 t.m. 066!. 800 gram brood- 067. 200 gram bloem. 068. 400 gram suiker. 069. 125 gram boter. 070. 250 gram margarine* 071. 100 gram vet. 072. 100 gram kaas. B 16 res. 800 gram brood. B 17 res. 1 K.g. aardappelen- Bonkaarten LA LB LC 602: 029. 030» 031 vleesch. 100 gr. vleesch. 025 aardappelen. 2 K.g. aardappelen- A 10 melk. li/9 Liter melk. B 10. C 10 melk. 3 liter melk. Bonkaarten KE KD 603* 560. 561. 800 gram brood. 562. 200 gram bloem. 563. 500 gram suiker. 564. 250 gram boter. 565. 125 gram margarine* 566. 100 gram kaas. D 16, D 17. 400 gram brood. E 18. 500 gram rijst of kindefm. D 18. 1 ei. Bonkaarten LD LE 602: 529, 530, 531 vleesch- 100 gr. vleesch. 525 aardappelen. 1 K.g. aardappelen- D 10. E 10 melk. 5 liter melk. Tabakskaarten enz.: T 15. 2 rantsoenen tabaksartikelen. (Geen import-sigaretten.) V 15. 100 gram chocolade of suikerw. X 15. 2 rantsoenen tabaksartikelen. (Geen import-sigaretten.) Voor de week van 10 tot en met 16 Maart zullen nog bonnen worden aangewezen voor melk, aardappelen» jam. thee» tabak en versnaperingen, huishoudzeep en zachte zeep. JULIANA VAN STOLBERG. De Chr. Oranje-vereeniging „Juliana van Stolberg" te Soestdijk houdt op Vrijdag 8 Maart 1946. 's avonds te 7.30 uur. een feestelijke^bijeenkomst ih' hotel' „Êemiancf te"" Soestdijk," waar ondermeer hoopt op te treden de welbekende declamator J. L. Feijten van Utrecht en een dubbel' mannenkwartet. onder leiding van den heer G. den Broeder Jr. Het doel dezer bijeenkomst is om nieuw leven te geven aan de reeds 23 jaar bestaande Chr. Oranjever- eeniging te Soestdijk. Het bestuur rekent op aller medewerking. Laat Soestdijk toonen, dat de liefde voor het Oranjehuis het duidelijkst wordt gedemonstreerd door een volle zaal. Houdt deze datum dus vrij. Tevens zal op dezen avond 'n nieuw bestuur worden gekozen. Leden kunnen zich opgeven bij J. J. van Amerom, Prins Bernhardlaan 48. E. de Lange, Heuvelweg 3, J. F. Lente. Beukenlaan 20c en aan den ingang van de zaal op 8 Maart. Zie de advertentie in dit blad. CLANDESTIENE SLACHTING. Terzake clandestiene slachting werd in arrest gesteld M. J. J-, wonende aan den Wieksloterweg. Vol ontzag keken de krijgers naar het vreemde monster, dat zoo ge hoorzaam de bevelen van zijn blan ke meesters opvolgde. Stellig moes ten die witte menschen machtige toovenaars zijn. Sommige waaghalzen klauterden op den rug van het groote beest, en toen de auto langzaam vooruit reed, danste de heele troep krijgslieden er gillend om heen, als groote kinde ren, die een nieuw stuk speelgoed gekregen hadden. Zoo trok de optocht onder het ge joel en gejuich der inboorlingen langs een gebaande weg verder het onbekende land in. Alles scheen goed te gaan, men had vriendschap gesloten met de bewoners en einde lijk zou men iets te weten komen over dit vreemde land. Het bericht dat groote hoeveelheden groente en fruit in den komendejn zomer naar Engeland zullen worden uitgevoerd, zal niet nalaten in den Nederlandschen tuinbouw een gevoel van geruststelling te verwekken. Men vreesde n.1.. en waarschijnlijk niet ten onrechte, dat reeds in Mei en Juni de groenteproductie te groot zou zijn voor de binnenlandsche behoefte en dat dus reeds weer een gedeelte onverkoopbaar zou worden- Met andere woorden, men zag met schrik en beven reeds dit jaar, bij eerste hervatting der productie, de groote mogelijkheid opdoemen, dat de groente weer zou „doordraaien". Iedereen weet, hoe dit doordraaien juist het hatelijke kenmerk van de crisisjaren was, maar als nu, terwijl er nog zoo'n schromelijk tekort aan voedsel is, opnieuw groente zou moe ten worden vernietigd, zou dat wel het toppunt van waanzin zijn. Er is dus in Engeland hard aan ge werkt om vooral de fijne produc ten van onzen tuinbouw naar dat land te verkoopen. En dat is gelukt. Vooral is dat gelukt, doordat de En gelsche en de Nederlandsche be langen in vele opzichten evenwijdig loopen. Wij kunnen op het oogenblik niet naar Duitschland uitvoeren en Duitschland kan ons geen industrie producten leveren, maar Engeland kan dat wel en wij willen die Engel sche fietsen, auto's, machines en wat er verder uit dit land moge komen, heel graag betalen met onze land en tuinbouwproducten. Op die manier ontstaat trouwens een veel gezondere verhouding. Vroeger was het zoo. dat wij van Duitsch land veel meer kochten, dan dat we aan de Duitschers verkochten. Maar met onzen Engelschen handel was het precies het tegenovergestelde: wij verkochten veel meer aan de Engel- -sehen, 'dan dat wij van Engeland betrokken. Economisch gezien was dat een tamelijk scheeve positie, die in vroegere tijden, toen er nog iets bestond, dat op een vrije markt leiek, wel kon bestaan, doch die bij hef thans onvermijdelijke stelsel van ruilhandelpolitïek totaal onmogelijk is geworden. In Den Haag fluistert men bedragen rond, die wel een beetje fantastisch lijken. Er zou voor een som ver kocht zijn. die in de tientallen mil- lioenen loopt. Wij mogen hopen, dat het waar is en dat we werkelijk een zoo groot exportoverschot zullen kunnen opbrengen, zonder het bin- landsch verbruik al te veel te druk ken. Nu is het zoo. dat we inder daad Van veel afstand zullen moe ten doen dat wij vroeger normaal vonden, maar dat toch eigenlijk on der de gegeven omstandigheden als luxe moet worden beschouwd. Men maakt nu eenmaal geen vijf jaar oorlog door en men verliest geen 25 milliard gulden aan bezit tingen en waarden, zonder daarvan de gevolgen te ondervinden. Ons le ven is nog steeds geflatteerd. Het ziet er mooier uit dan het in werke lijkheid is en we leven eerlijk ge- gezegd boven onzen stand. Tenslotte komt alle welstand van arbeid, maar als onze fabrieken nog voor een groot deel stil liggen, kun nen wij geen nieuwe welvaart schep pen. En het zou heel gevaarlijk zijn er maar op los te verteren in het vertrouwen, dat we later wel zullien betalen. Daarom is het veel beter, dat we het nu een beetje kalmpjes aan doen en trachten zooveel moge lijk naar het buitenland te verkoo pen. Wat we daarvoor terugkrijgen is dan tenminste werkelijk verdiend, zoodat ons daar niet later nog eens een rekening over kan worden ge presenteerd. Met bloembollen, enkelie zaden en pootaardappelen in onze agrarische export reeds het vorige jaar begon nen. Maar de thans gesloten over eenkomst met Engeland is al weer een groote stap verder op den goe den weg. Wij hopen, dat nog vele andere stappen zullen volgen en dat onze boeren en tuinders ondanks te korten aan veevoeder en kunstmest erin zullen slagen, de productie zoo ver op te voeren, dat er boven een redelijk binnenlandsch rantsoen nog een behoorlijke hoeveelheid voor uitvoer beschikbaar blijft. Dan zul len we met recht kunnen zeggen, dat de boeren werken aan Nederlands toekomst. Een groote groep van de Chr. Dem. Unie in Friesland, welke geen aansluiting wilde bij de Partij van de Arbeid, is in fusie gegaan met de Chr. Hïst. Unie- Jhr. Mr. Dr- L. H- N. Bosch ridder van Rosenthal, commissaris der Koningin der provincie Utrecht, is benoemd tot grootofficier in de Orde van Oranje Nassau. Op de algemeene begraafplaats /Tolsteeg te Utrecht heeft de bij zetting plaats gehad van de op 29 Febr. 1944 in Scheviningen gefusi- leerden van de verzetsgroep „Oran je-Vrijbuiters. In een groot gedeelte van Oosten rijk bedraagt het levensmiddelen rantsoen thans minder dan 1000 ca lorieën per dag. De K.L.M- kocht in Amerika 10 leger-transportvliegtuigen voor 250 duizend dollar en pachtte nog 14 dezer machines voor f210.000 dollar. Tusschen Nederland en Denemar ken zal spoedig een spoorwegverbin ding geopend worden voor goederen vervoer. Paula Thïam, Hitler's particuliere secretaresse van vóór 1933, is te In- zel bij Berchtesgaden gearresteerd. Het spel „Nederland herdenkt 19401945". dat 31 Augustus in het station te Amsterdam werd opge voerd. heeft een netto opbrengst van f 100.000.—r opgeleverd- Dit bedrag is aan de Stichting 19401945 over gedragen. Voor de eerste Jaarbeurs in vredestijd, welke van 2 tot en met 11 April zal worden gehouden, be staat groote belangstelling. Reeds honderden aanvragen om deelname moesten worden afgewezen. Het ligt in de bedoeling van de regeering binnen niet te langen tijd een wetsontwerp in te dienen, waar in voor de Nederlandsche vlag de kleuren rood, wit en blauw worden V&stgesteld. Zondag was het een jaar geleden, dat Den Haag werd getroffen door het bombardement op het Bezuiden- houtkwartïer. Het jubileum-congres van het In tern. Chr. Vakverbond, zal op 4, 5 en 6 Juni in Amsterdam worden ge houden. Minister Spaak is niet geslaagd Ln de samenstelling van een nieuwe Belgische regeering. Gelijk met de algemeene verkie zingen zal op Zondag 26 Mei a.s. een referendum worden gehouden over de vraag of in Italië de mo narchie zal worden gehandhaafd of een republiek zal worden ingesteld- In de Nieuwe Kerk te Amsterdam is Vrijdagmiddag de tentoonstelling van het verzet „Weerbare democra tie" geopend. Door de Amerikanen worden plannen uitgewerkt om rond het Kieier Kanaal een vrije internationa le zone in te richten voor Joden van Duitschen oorsprong. Over drie a vier maanden zal de inhoud van de pakjes shag van 40 op 50 gram worden gebracht. 8000 ton tomaten zullen binnen kort uit ons land in Engeland wor den ingevoerd. Op den Nationalen Bevrijdings dag, 4 Mei a.s., zal in het Olympisch stadion te Amsterdam wederom een door A. den Doolaard geschreven spel worden opgevoerd, waarin Neerlands gevallenen van 1940-1945 worden her dacht. BRANDJE. Vermoedelijk door het wegwerpen van een sigaret ontstond brand in een partij houtpulp, geborgen in een localiteit van Studio van Vlijmen aan den Smïdsweg* Hoewel de brandweer met groot materiaal uitrukte, behoefde zij niet handelend op te treden, daar het vuur reeds door het personeel met emmers water was gedoofd. RUIT VERNIELD. Door eenige jonge personen, die zich op de Birktstraat bezig hielden met sneeuwballen gooien, werd bij v. W. een groote ruit ingegooid. ONTVLUCHT MILITAIR AANHOUDEN. Van de militaire politie te Amers foort kreeg onze politie in den nacht bericht, dat 3 militairen waren ont vlucht, die ingesloten waren geweest wegens een gepleegd misdrijf. Eén van hen was v. B. te Baarn. die waarschijnlijk zou verblijven bij zijn broer in de Rembrandtlaan- Toen de politie even later aan dit adres aanbelde, gingen de lichten uit- terwijl op aanhoudend kloppen niet werd opengedaan. De politie verschafte zich daarom toegang door de achterdeur en al spoedig bleek, dat men in Amers-» foort een goede neus had. Van B. werd in de woning aangetrof fen. Na ingesloten te zijn, is hij den volgenden «aar Amersfoort overgebracht. VASTENAVONDBAL. Zondagavond organiseerde de direc tie van hotel Eemland een vasten avondbal met medewerking van 'f Cupido's dansorkest. De zaal zag er gezellig uit en de Cu pido's wisten er spoedig de stem ming in te brengen. Er waren fraaie prijzen voor diverse danswedstrijden beschikbaar. Verschillende solisten. waaronder ook Wies je Weverling' (zang), lieten zich van hun beste zijde zien en hooren. Later op den avond nam in de bar nog een klein strijkje plaats, hetgeen de stemming nog aanmer kelijk verhoogde. Het was een gezellige avond. DE PRINS VAN SIND. Het jongemszangkóor van de Petrus en Paulus parochie bracht Zondag avond in het St. Jozef gebouw voor de laatste maal de kinderoperette .,De Prins van Sind" voor het voet licht. Een troubadour verhaalt aan het hof van den Koning van Sind van een prinses, die beroemd is om haar schoonheid, maar helaas behekst is. Iedere man. die haar hand wil heb ben, moet drie raadsels oplossen. Slaagt hij hier niet in, dan wordt hij onherroepelijk omgebracht. Prins Mahmud begeeft zich op weg om, kost wat het kost. haar tof zijn bruid te maken. Door de hulp van kabouters weet hij de moeilijke vra gen van de prinses te beantwoorden. Zielsgelukkig voert hij haar dan naar zijn, vaderland terug. Er is werkelijk genoten van deze mooie operette. Spel en zang hebben daartoe* niet weinig bijgedragen. Ve le tafereeltjes muntten uit door fijn heid en kleur. Bijzonder fraai was de scène, waar in de slapende en droomende prin ses wordt beluisterd door de dwer gen en wat een prachtig licht ef fect. Zeer goed was de vertolking van Prins Mahmud. Decors en costumes waren uitste kend verzorgd. Aan het einde van den avond bracht kapelaan Tempel dank aan den heer Alders en zijn staf voor de spontane medewerking.

Soester Courant | 1946 | | pagina 2