Meijersche Mijmeringen Dc strijd om het beloofde land. *T WORDT LENTE. SOESTER COURANT Abonn. 11.50 p. kvv. - f 1.75 p. post 22e Jaargang - No. 20 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Bui sauVan eedestraat 35— Teleloon 2566 - Giro 12615& Verschijnt Dinsdags en Vrijdags Dinsdag 12 Maart 1946. Menscheiai die nergens rus t vinden. I Er is een oude legende die van» Ahasverus, den wandelenden Jood. De man vindt ner jjens rust en als hij van zijn eeuwige omzwervingen een oogenblik wil uitrusten, hoort hij §en gebiedende stem: „Voort!" De figuur uit deze legende lijkt wel de personificatie van het Jodendom van deze dagen. .van alle dagen- Verspreid over de aarde, door de inwoners van het lapd waar ze gast vrijheid genoten die gastvrijheid, mag U gerust tusschen aanhalings teekent lezen beurtelings ge bruikt en in een hoek getrapt, meest al afgegoten van de .rest van de bewoner* in ghetto's wqa? ze de pogroms .hadden af te wachten van het volk. dat een bliksemafleider ;moest hebben om z'n woede /.e koe ien- De ghetto's telden dan ook geen geslachten- die daar, als in vde ste lden- die het» uitsloot, eeuwenlang hadden gewoond. Wie in een ghetto woonde, kon er rekening .-nsee houden, dat hij vroeg of laat ge noodzaakt zou zijn er uit fe trekken» .om het veege Hjf te redden. Én in <jle tijden van de „Verlichting''' mogen de Joden ook eemïge ver^ lichting hebben gevoeld het zwaard v$n Damöc^es bleef boven hun hoofd hangen. J£en Hitier wist de laagste instincten i#it de donker ste spelonken van het „Germanen- dom'' om te zetten in de geraffi neerdste en efficiënste pogroms- Na den oorlog moeten we tot on zen verbijstering en tot onzen schrik constateeren, dat het anti-semifisme in grootcren omvang Is achtergeble ven, dan het vroeger aanwezig was- Verwonderen we ons, dat de Joder, een eigen huis willen bouwen dat de Zionisten terug willen naar Zion? In 1917 scheen het ideaal te worden vervuld. Engeland deed bij monde van Balfour aan Rotschild de toe zegging, dat het Joodsche volk voor het stichten van een Nationaal Te huis in Palestina op zijn medewer king rekenen kon. Er was echter een voorbehoud gemaakt de ves tiging der Joden mocht de burger lijke en godsdienstige rechten der niet-Joodsche gemeenschappen niet benadeelen- Vooral met sterke financieele steun uit Amerika en Engeland gingen de Joden ïmmigreeren. En wel in zul ke mate, dat de Arabieren er zich door bedreigd voelden. Het groot grondbezit der moefti's werd opge kocht uitgedorde woestenijen wer den door irrigatie en een moderne» uiterst rationeele landbouwtechniek uiterst vruchtbare landouwen en bloeiende plantages. De Joodsche ne derzettingen, op socialistische leest geschoeid» leerden den Arabischen pachter, die nog in feodale afhan kelijkheid van zijn grondbezitter voort vegeteerde, dat het anders kon ook voor hem. Den bovendrïjvenden Arabischen stand van groot-grondbezitters en adel leerde het, dat de afscheiding van „hun" tijdperk wel eens kon naderen. In 1929 begonnen de anti-Joodsche ongeregeldheden. De Zionisten pro testeerden bij de Engelschen tegen het slappe optreden tegen de relle tjesmakers Maar Engeland was er niet voor te vinden, orde op zaken te stellem Haar overwicht was in Arabië al te zeer teruggeloopen om een krachtiger houding raadzaam voor haar te doen zijn. De Ara- bisch-nalionale beweging verkeerde in die jaren in een periode, dat zij vastere vormen begon aan te nemen. Dwars door de Arafessche wereld loopt de zet weg naar Indië, dwars door diezelfde wereld'de olieleiding van Perzië -naar Haïfe. Engeland vestigde de -aandacht .van de Zio nisten op hot voorbehoud, genoemd in de Balfour» verklaring- Dat was in 1950- .Als we afzien van het Heit, dat de ..Arabische arbeider en pachter in den loop der Jaren meer zijn gaan -gevoelen voor de Joodsche kolonis ten, kunnen we .zeggen, dat de toe stand sindsdien principieel dezelfde is gebleven, doch dat de verhoudin gen zich hebben •verscherpt. Warneer de zuidelijke woestijn in cultwur wordt gebracht, kutmen nog een 4 millioen immigranten alleen daar worden geplaatst, zonder iemand overlast te berokkenen. Sinds Hitiers optreden in Duitscfo- lajnd en nu de overgebleven Joden- een verwoest en hun koud gezind7 .Europa aantreffen, is de drang onr te immigreeren naar het Beloofde Land grooter dan ooit. Daartegen over staat de tot een onafhankelijk heidsstreven uitgegroeid nationalisme van de Arabische Liga, die in een het is aan zijn jongen groei eigen ziekelijke overgevoeligheid tegen elke uitbreiding van vreemde elementen ageert. De machtspositie van Engeland is. er .sedert dien ook niet op voor uitgegaan de beslissing over groo- tere toelating van immigranten heeft ze overgedragen aan de U.N O.- En de Joden vechten orp binnen te komen! Ahasverus is nog nietthrais! HEK ONTVREEMD Ten nadeele van R aan hef Kerk- pad werd oan zijn weiland aao den Maatweg e_en landhek ontvreemd- De lente zit weer in de lucht; Te moet haar kunnen ruiken- Geen hagel slaat haar op de vlucht; Het groent al aan de struiken- De crocus bloeit reeds in'den tuin, Doch regen valf bij stroomen 'En sneeuw ligt op der boomen kruin; Toch zal jde lente komen- De kachel brandt al lang niet meer; Dra zal het lente wezen- 11 bibbert ran de kou meneer? Half-van e<^n griep genezen? Doe dassen om< trek jassen aan, Straks ben je weer verkouden- Je kan zoo niet naar buiten gaaj^, Daar moef je je .-aan houden De lente „zweeft'' 11eeds in de sfacb Zij loeit over de dak,en- De lente komt, maar Graaft Wil zich met me nog waf, yerruaken- De bladen brachten het bericht, d.at de Tribunalen in Hilversum, Utrecht en Amsterdam op gang raken- Am' sterdam denkt zelfs 400 zaken per yeek af te doem Er komt dus schot in en het werd hoog tijd ook. Alleen begrijp ik nog niet goed hoe het moet, als iemand 9 maanden gede tineerd is geweest en hij wordt ver oordeeld voor vijf, of minder. Wordt het oversehot dan alvast tegoed ge schreven voor een volgende keer? Met voldoening zal iedere nuchtere Nederlander ook geconstateerd heb ben, dat de geest, die in den be ginne jegens de politieke delinquen-1 ten heerschte, heeft afgedaan- Mee ningen als: allemaal voor den bijl. of allemaal op een eïFand in den Oceaan, hoor je niet meer. De ker kelijke boodschap: naast gerechtig heid barmhartigheid, en de pittige radioredevoeringen van Pater Henri de Greeve hebben blijkbaar goed werk gedaan. Zelfs „De Waarheid", die in den beginne al héél fel van leer trok, bepleit een spoedige en stren ge bestraffing van de groote delin quenten en mildheid tegenover de kleine- Ook de geallieerden in Duitschland handelen in dezen geest. Zij laten de zuivering over aan de Duïtschers volgens door hen gegeven richtlij nen, die in hoofdzaak beoogen: de partijmannen eruit en de meeloo- pers met rust laten. Geenszins ten onrechte maken zij schifting tusschen misleiders en misleiden. De kopstukken, die van het begin af aan achter de schermen hebben kunnen kijken, de geheimen van de nazikeuken kenden en het volk be wust in "de verkeerde richting op voedden, hebben oneindig meer schuld dan de massa, die zich liet misleiden en hypnotiseeren door de geroutineerde propagandisten- Ook bij ons zijn kopstukken geweest die zich zeer wel bewust van de tendenzen van het nazidom, hun vaak groote gaven in dienst daarvan stelden met de vooropgezette bedoeling dien geest in te voeren en door te voeren- Dit bleek weer eens overduidelijk bij de behandeling voqr het Bijz. Gerechtshof in Den Haag, van de zaak tegen Mr- J- H. Carp. eens president van het „Vredesgerechts- hof" en secretaris van het „kabinet" van Mussert. Carp was ongetwijfeld wat men noemt: een knappe kop; scherp ju rist. vlot schrijver en spreker. Hij besteedde zijn gave in de verkeer de richting. De dagvaarding was kort maar krachtig. Bevordering van het na- tionaal-socialisme door middel van de rechtspraak? waarbij een nieuw besef van recht en onrecht moest worden gewekt. Men herinnere zich het geval van de Woerdensche vroedvrouw, die binnenskamers de N.SB. had belee- digd. Niet strafbaar, daar alleen openbare beieedigïng kan worden vervolgd. Maar de „vredesrechter" wist het bef er. Hij zette het heel$ wetboek opzij en besliste, dat ook in die gevallen waarin de wet een feit njet strafbaar stelt, toch kan worden gestraft» indien het feit „naar den volksen geest" strafbaar is. Klaar ben jet En de vroedvrouw kreeg haar portie. Natuurlijk had de Hooge Raad die uitspraak kunnen en moeten ver nietigen. Maar dat gebeurde niet- De Hooge Raad had zelfs de heele „vredesrechtspraak" geen kans be hoeven te geven door te weigeren de „vrederechters" te beëedigen. Maar dat deed hij nu juist wèl. Zelfs zoover ging ons allerhoogste rechtscollege, dat het, in strijd met de grondwet, ó'/i de bevoegdheid toekende rechtsgeldige verordenin gen te maken 1 Dat was allemaal heel erg. Dat de Hooge Raad niet onmiddellijk staak te toen zijn lid Mr. Visser, een Jood, door de moffen eruit werd getrapt, was ook erg. En dat de heeren alle maal zijn blijven zitten ondanks de zen prachtigen staat van dienst, is nog erger- Want blijkbaar is er geen macht ter wereld, die ze van het kussen kan wippen. Eenige weken geleden schreef een weekblad, ik meen „Je Maintien- drai" een pittig artikel over de „illegaliteit", waarin betreurd werd, dat de illegalen zich vaak verliezen in allerlei kleine» niets om 't lijf heb bende prutszaken, terwijl er nog heel wat groot werk is opte knap pen. Dit lezend moest ik denken aan den Hoogen Raad, wiens zonde register als hóógste rechtscollege in den lande toch waarlijk niet gering is. Het schijnt wel, dat de muur der onschendbaarheid zoo hoog is, dat zelfs de illegaliteit daar niet over heen kan klimmen; óf dat deze daartoe den moed mist, nu de re geering er blijkbaar óók geen been in ziet ons opperste rechtsprekende en rechtmakende college na zulk een staat van dienst zonder zuiverings proces te lafen zitten waar ze zit. Mijer. 't Sneeuwklokje houdt moedig sfand. Ai is het half bevroren- De, lente komt 't staat in de ikpwt ik voel t aan m'ri ooren- Maar al is de lente nog zoo snel, De winter achterhaalt haar wel' (Nadruk verboden-) Officieele mededeelingen. De Burgemeester van de gemeen te Soest brengt ter kennis van be langhebbenden, dat hij verhinderd is om op Woensdag 13 Maart a-s, zijn gewone wekelijksche spreekuur te houden- De Chef der afdeeling Sociale Za ken maakt bekend» dat op Woensdag 13 Maart a-s. alle werkobjecten van den D-U»W» weer zullen beginnen; dat zijn dus de werken van de Hei- de-Maatschappij te Bilthoven en bij het Paleis Soestdijk- Allen, die reeds bij genoemde wer ken te werk waren gesteld, moe ten zich op dien dag op den gewo nen tijd op het werk meiden- Zij, die nog niet daarbij werkten, maar wel een groene, z-g. verwij- zingskaart van het Arbeidsbureau ontvingen» kunnen nu ook Woens dag aan het werk gaan- Plaatselijk nieuws. JULIANA VAN STOLBERG Vrijdagavond werd door de Qhr* Oranjevereeniging Juliana van Stol berg een feestelijke vergadering ge houden in de zaal van Eemland- Na het zingen van het Wilhelmus sprak de voorzitter een kort woord* Hij uitte zijn teleurstelling over de slechte opkomst» waarvan het ongun stige weer zeker de oorzaak was- Spr- riep de medewerking in van allen om de vergaderingen trouw te bezoeken- Wij moetein, aldus spr», weer komen tot een bloeiende en groeiende vereeniging- De Oranjever eeniging heeft jaren van druk ach ter zich, maar het is den bezetter niet gelukt om haar weg te vagen- Er moet nu weer gewerkt worden om te herstellen en te verstevigen- Hierna kwam de bekende declama- mator J- L. Feijten uit Utrecht voor het voetlicht- Hij droeg verzen voor uit de ach ter ons liggende jaren en van den nieuwen tijd- Zeer geestig was hij als grootvader, die een toespraak houdt tot zijn kleinkind- Daar het dubbelmannenkwartet, dat was aangezocht, wegens ziekte van den dirigent niet kon optreden, wer den ter afwisseling door de aan wezigen verschillende nationale lie deren gezongen» =§3

Soester Courant | 1946 | | pagina 1