Moeilijkheden bij de buren* Burgerlijke stand. Plaatselijk nieuws. Geldige bonnen. ROB DE AVONTURIER NIEUWS IN HET KORT. Distributienieuws Plaatselijk nieuws. Wij zouden zoo nu en dan wenschen. dat wij, hier in Nederland, niets te maken hadden, met wat er buiten onze grenzen gebeurde. Wat zouden wij dan rustig leven-maar ook: wat zou het een saaie, vervelende boel worden. Dit neemt echter niet weg, dat men de ontwikkeling der wereldpolitiek zoo nu en dan met groote bezorgd heid gadeslaat en dat er tal van punten zijn, die terecht reden voor die bezorgdheid geven. 'Aller aandacht wordt nu voor Span je gevraagd, waar de caudillo nog steeds heer en meester is. De groote mogendheden, Engeland, 'Amerika en Canada hebben hun lang verwachte gemeenschappelijke verklaring gegeven- Daarin wordt ge zegd, dat zij zich van inmenging zul len onthouden en dat het Spaansche volk langs vreedzame weg en met vermijding van burgeroorlog zijn eigen zaakjes dient op te knappen. Vriendschappelijke betrekkingen zijn niet mogelijk. cJoch wa* het onder houden van de diplomatieke betrek kingen aangaat - deze zullen in over eenstemming blijven niet de ontwik keling van den toestand in Spanje- Voor velen zal die verklaring een teleurstelling zijn, bijvoorbeeld voor de Britsche Labour partij, die den Britschen ambassadeur in Spanje gaarne zag teruggeroepen; voor de Belgische Socialistische Partij, die zich aansluit bij eiken stap, welke den val der Franco-regeerïng in de hand zal werken en voor de spoor wegarbeiders uit het zelfde land. die er bij hun collega's op aandringen een proteststaking van 24 uur te ontketenen in de landen, die de di plomatieke betrekkingen met Franco blijven onderhouden. De diplomatieke moeilijkheden in België zijn na de verkiezingen nog niet opgelost- Spaak heeft weer een opdracht, een nieuw ministerie te vormen aangenomen, nadat de heer De Schrijver een dergelijke opdracht van de hand had gewezen- Het is daar moeilijk regeerders te vin den, regeerders, die op grond van de gehouden verkiezingen de ver antwoordelijkheid kunnen aanvaar den. Ja, verantwoordelijkheid is in dezen tijd een heel ding. Nu het proces voor de verantwoor delijkheid voor den oorlog in Fin land is geëindigd, achtte president Mannerheim daar den tijd gekomen, heen te gaan mede op advies van zijn doktoren. In Canada deed MackenzieA King het eerste rapport over de verant woordelijkheid in de spiennage-af- faire publiceeren- Er moeten vier personen zijn, die de geheime in formaties aan de vertegenwoordigers der Sovjet Unie hebben verstrekt en in het rapport wordt verzekerd, dat de vertegenwoordigers der Sovjet Unie hun instructies rechtstreeks uit Moskou ontvingen. Een der samenzweerders moet reeds hebben bekend, zoowel geheimen be treffende de atoombom als de elec- tronische granaten te hebben uitge voerd. Helaas geen werken, die des vredes zijn! De minister van Buitenlandsche Za ken in de Vereenigde Staten, Byr- nes, heeft inmiddels een rede ge houden, waarvan werd gezegd, dat zij richtlijnen voor den vrede gaf. De dingen, die aanleiding geven tot argwaan, aldus de minister, ver eischen openhartige besprekingen tusschen de groote mogendheden. Ja, die groote mogendheden zouden heel wat openhartig kunnen bespre ken. Aan die openhartigheid ont breekt zoo nu en dan wel een en ander. Wat zouden de heeren di plomaten moeten beginnen, als open hartigheid en daarbij openbaarheid de juiste bedoeling van sommige maatregelen te kijk stelde? Zoo was afgesproken, dat de drie groote mogendheden 2 Maart haar troepen uit Perzië zouden te rugnemen. Nu heeft Rusland aan Perzië doen weten, dat het slechts een deel van zijn troepen zal te rugnemen, „totdat de toestand ver der zal zijn opgeklaard". Groote consternatie, zoowel in de V-S- als in Engeland waren het ge volg van dit besluit en Bevin de Britsche minister van Buitenlandsche zaken onderbrak er zelfs zijn vacan- tie voor om er te Londen over te praten. Ministers van buitenlandsche zaken kunnen in dezen „vredes-tijd" ook niet met vacantie gaan! Ze vallen van de eene crisis in de andere en het besluit der Russische regeering om Noord-Iran niet te ontruimen. werd reeds als de hevigste crisis sinds den oorlog gequalificeerd! Gedurende den oorlog hebben wij telkens weer moeten lezen en hoo- ren. hoeveel schepen de Duitsche onderzeeërs naar den kelder hiel pen. Thans is bekend gemaakt, hoe veel vijandelijke schepen de Engei- sche onderzeeërs naar den bodem der zee stuurden of beschadigden*. 1373 koopvaardijschepen, met een tonnage inhoud van 2-100.000 ton tot zinken gebracht en 263 beschadigd. 6 slagschepen beschadigd; 6 krui sers tot zinken gebracht en 15 be schadigd; 12 torpedojagers tot zin ken gebracht en 26 beschadigd; 112 kleinere oorlogsschepen tot zinken gebracht en 26 beschadigd. GEVSTIGD: J- P A- van Calsteren m- vr.> Amers- foortschestraat 93. G- J. A- M. Ba tenburg, Wilhelminalaan 6. Jhr- M. Beelaerts van Blokland, Van Wee- destraat 5. A. JHeezik-Vliegenthart m- k-, De Beaufortlaan 16. J. H- v. Buuren-Pons, Nieuweweg 19- E- C de Heer-de Jong, Soesterberg- schestraat 148. G- J. Berkhof m- g-, Schoolstraat 38- VERTROKKEN: D- Linzel m- vr.. van Kerkpad N-Z. 14 naar Zwolle, Oranje Nassaulaan 20. G- H. Thorn m- g„ van Molen straat 37 naar Groningen, Friesche- straatweg 59a. B- Kok m. vr-, van L. Brinkweg 39 naar V.O-W. A- J. L. Schutter m. vr-, van Krommeweg 15 naar Amersfoort, Leeuwenhoekstraat 2. P- Appeldoorn m. g, van Bunt- weg 1 naar Huizen, Iepenlaan 10. C. C- Gelauff m. vr-, van Eigendom weg 73 naar V.O-W. Wed- A. A. Delofs-Goejee,van Bosstraat 19 n. Den Haag, Ledegangptein 57. J- Cle ment m. g-, van Van Beuningenlaan 9 naar Rotterdam. Bergschelaan 82b- L. M- Branfz m. vr, van Nassaulaan 16 naar Den Haag, Snelliusstraat 47c. H Kooij m. g, van Beuken laan 18b naar Middelburg, Dam 57. L. J- Meeuwissen m. vr, van Nieuw- straat 12 naar Baarn. Weteringstraat 8- L- G. O- H. Tim m. vr., van Ju- lianalaan 88 naar Amsterdam, Over toom 262 II. H- Roest m. g van Kampw„eg 34 naar V.O-W. H- G. H. Jansen m- vr-, van Vredehofstraat 23 naar V-O-W. J- Haage m. vr-, van Pelikaanweg 14 naar V.O-W. C- L. Schlömer m. g-, van Molenstraat 65 naar V.O-W. W- F. L. H. Schlömer m- g-, van Soesterbergschestraat 172 naar V.O-W. M- L. Schlömer, van Soesterbergschestraat 172 n. V-O.W- H. Grift m- g.> van Laanstraat 42 naar Voorburg. Alphenstraat 105 II. M- Visman mg., van Burg, Gro- thestraat 36 naar V.O-W. J- B. Ap- felbeck m. g-, van Veld. Montgo- meryweg 53 naar V.O-W. E- K. Rep- pel-Lehnartz m. k„ van Dorrestein- weg 3 naar V.O-W. M- Lenarduzzi, van Braamweg 42 naar Italië. VERHUISD IN DE GEMEENTE: C- Zwan m- g., van Bosstraat 61 n- Smitsweg 15c. J- A. A- Reiman-Al- derding, van Bosstraat 61 naar Smitsweg 15c. H- A. Kok-Roest, van L- Brinkweg 25 naar Wieksloot O.Z. 97. G- T. Kok, idem- A. T. v. Kloos ter m. vr-, van Molenstraat 111 n* Talmalaan 1- P, Renooij m. vr., v. Nieuwstraat 66 naar Laanstraat 42. W. J- Voorthuizen m. gvan Park laan 33 naar Veldm. Montgomery- weg 58. C- Liebrecht m. vr-, van Ferdïnand Huijcklaan 4c naar Oude Utrechtscheweg 21- J. G- R. Hart- wigsen m- vr., van Generaal Win kelmanstraat 48 naar Generaal Win kelmanstraat 95- J. Hartwigsen m- g-, van Generaal Winkelmanstraat 95 naar Generaal Winkelmanstraat 48- NEDERLANDERS IN DUITSCHLAND- Zoowel in de Russische als in de andere geallieerde zones houden zich nog vele Nederlanders op. die niet in kampen zijn ondergebracht, maar bij een of ander particulier bedrijf te werk zijn gesteld- Velen willen ..vooreerst" daar nog blijven, aangezien ze goed geld ver dienen en het hun daar nogal schijnt te bevallen- De heer v- d. Bogaart te Baarn, die kort geleden uit de Russische zóne is teruggekeerd, heeft hieromtrent een en ander medegedeeld in de Baarnsche Courant, waaraan wij het bovenstaande ontleenen- Mochten er nu hier in Soest fa milies zijn. die zich ongerust ma ken over verwanten, die aldaar ver blijven en waarvan ze niets meer hoorden, dan kan men docr bemid deling van de plaatselijke afdeeling van het Ned- Roode Kruis naam en vermoedelijk adres van de tietreffen- de verwanten doorzenden naar het Nederl. Roode Kruis team te Ber lijn, die dan onmiddellijk een on derzoek instellen en de betreffende persoon indien gewenscht naar Ne derland transporteeren In ieder geval wordt alle moeite Van 8 tot en met 16 Maart zijn de volgende bennen geldig verklaard: Bonkaarten KA KB KC" 603: 073. 250 gram jam, stroop enz. 074. 50 gram thee- 075. 112 gram huishoudzeep. (Uitsluitend import-zeep.) 076. 250 gram zachte zeep. B 18. 1 k.g- aardappelen. Bonkaarten LA LB LC 602: A 11 melk. IV2 liter melk. B 11, C 11 melk. 3 liter melk. 026 aardappelen. 2 k.g. aardapp- Bonkaarten KE KD 603* 567. 250 gram jam, stroop enz. 568. 112 gram huishoudzeep. (Uitsluitend import-zeep.) 569. 250 gram zachte zeep. Bonkaarten LD LE 602: D 11, E 11 melk. 5 liter melk. 526 aardappelen 1 k.g. aardappelen- Tabakskaarten enz. T 16. 2 rantsoenen shag- of rookta bak (geen sigaretten of sigaren). V 16. 100 gr. chocolade of suikerw- X 16. 100 gr. chocolade of suikerw- gedaan om zekerheid te krijgen over den persoonlijken toestand- Moeilijker wordt het wanneer de vermisten zich in den sector tus schen Berlijn en Moskou, dus in Po len of Rusland bevinden- Echter worden daar ook nasporin gen verricht, hetgeen veel tijd vergt- Zoo U dus inlichtingen wenscht over een persoon van wie bekend is, dat hij in de Russische zóne ver blijf houdt, dan kunt U zich wenden tot het Roode Kruisbureau, Van Weedestraat 4, Soestdijk- CHRISTENDOM EN COMMUNISME- Donderdagavond hield de heer E- van Loenen zijn inleiding over Chris tendom en Communisme in 't kerk gebouw van den Protestantenbond- De spreker stelde in den aanvang voorop, dat het allerminst zijn be doeling was in zijn gekozen tekst een tegenstelling te zien- Hij had ook als onderwerp kunnen nemen Christendom en Liberalisme of Christendom en Kapitalisme- Het was zijn bedoeling na te gaan of de Communistische maatschappij- vorm elementen bevat, die volgens absolute Christelijke normen aan vaardbaar zijn- In zijn verder betoog, dat rijk met gegevens over de economische en cultureele ontwikkeling van Rusland doorweven was, zette hij uiteen, dat er inderdaad principes worden uitge voerd, als planmatige productie, socialisatie enzwelke volkomen aanvaardbaar zijn voor den werke- lijken Christen, maar het moet de dictatuur als regeeringsvorm afwijzen- Na tenslotte nog over het Russi sche religieuze leven te hebben ge sproken, tracht een levendige ge- dachtenwïsseling het einde van de zen avond- Licht als 'n veer sprong ze op den wagen en vriendelijk glimlachend wees ze in een richting waarheen de tank moest rijden. Aan haar: wensch werd natuurlijk voldaan, en na eenige minuten reed de wagen door een smalle bergpas, in de rich ting van het verlangde doel. Maar de bewakers van de bergpas schenen op hun post te zijn. Plots -werd de weg versperd door een bui tengewoon groot reptiel dat zich woedend op de indringers wierp. Direct kwam de mitrailleur in actie en een hagelbui kogels werd op het beest afgevuurd. Een paar hcinderd schoten van vlak bij gelost op het ongepantserde ge deelte van het lichaam waren doo- delijk voor de geweldige hagedis, die eindelijk neerviel. Vanuit een hooger gelegen plek had de priester alles gezien. „Sheeba bij' dc indringers", mompelde hij, ..en mijn wachter gedood, ik zal de vreemde honden dooden". mompel-i de hij. Meerdere bataljons Nederlandsche troepen zijn te Batavia aan land ge gaan- In Semarang en Soerakarta zouden nog sterkere eenheden zijn geland- Mr- Trip, president der Neder landsche Bank, zal 1 Mei a-s. zijn ambt neerleggen- Vermindering der Staatsuigaven moet volgens hem wor den betracht- Rusland steunt het Fransche voorstel om de Spaansche kwestie aanhangig fe maken bij de U-N.O. In verband met de houding der Australische regeering hebben parti culiere handelsondernemingen te Batavia maatregelen in studie geno men, om Australië in de toekomst van den handel op Indonesië uit te sluiten- Honderd der beste Amerikaan- sche films komen naar ons land de eerste zending wordt in Mei verwacht- Tot hedenfct kwamen 80000 kisten met diverse goederen uit Afrika in ons land aan- Nog 100.000 kisten zullen volgen- Morgen vertrekt minister Mr- E. N- van Kleffens per vliegtuig naar Amerika, om zijn ambt als verte genwoordiger van Nederland in den Veiligheidsraad te aanvaarden- De aankoop van goederen in Amerika zal zoo spoedig mogelijk in particuliere handen worden ge- legd- De in ons land te houden ver kiezingen zullen alsvolgt plaats heb ben: 17 Mei Tweede Kamer, 29 Mei Provinciale Staten en 26 Juli Ge meenteraden Nog deze week zal de Staatsbe- grooting van 1946 bij de Tweede Kamer werden ingediend- Fransche onderdanen is den toe gang tot Spanje ontzegd- Spanjaar den mogen zich niet naar Frankrijk begeven- Ook het brief- en telegra fisch verkeer met beide landen is stopgezet- In de komende dagen zullen een heden van de Britsche vloot groote oefeningen houden nabij de Spaan sche kust- De Russen hebben verklaard be reid te zijn het Deensche eiland Bornhoem te ontruimen- Aanstaande Zaterdag zal in het Mauritshuis te Den Haag een ten toonstelling worden geopend van de kunstschatten welke door den bezet ter werden geroofd en weer naar ons land werden teruggebracht- Vooraanstaande Indonesiërs en Chineezen op Tïmor hebben hun aan hankelijkheid aan de Koningin en hun volledige instemming met de regeeringsverklaring van 10 Februari betuigd- Zaterdagmorgen zal de parlemen" taire commissie Van Poll van Schip hol naar Batavia vertrekken Het bezoek aan Indië zal vier weken in beslag nemen- Nederland voert 7000 ton groen ten uit naar Duitschland ter bestrij ding van den voedselnood aldaar- Engeland zal 11-500 ton groente le veren- Heden is te Brussel het driedaag- sche internationale Radiocongres be gonnen De nieuwe distributie-regeling van schoenen zal 1 April van kracht worden- Zij, die na 1 Januari een schoenenbon hebben ontvangen, val len buiten de loting Nadat de heer De Schrijver, voorzitter der Chr- Volkspartij, een verzoek tot vorming van een regee ring van de hand had gewezen, heeft de Prins-regent van België, den heer Spaak ontboden, die de opdracht heeft aanvaard- Het is niet uitgesloten, dat bin nenkort wederom een conferentie zal plaats hebben tusschen Truman. Attlee en Stalin, om de toenemende meeningsverschillen uit den weg te ruimen- Bij de Ford-fabrieken te Londen is een staking uitgebroken, waaraan 12-000 arbeiders deelnemen- Onder de schepen in Engelsche havens, waarop dezer dagen, waar schijnlijk als gevolg van sabotage brand uitbrak, bevindt zich ook de 84-000 ton metende „Queen Elisa- beth"- De reis van ons Prinselijk Paar naar de Scandinavische landen zal in de eerste helft van April plaats hebben- THEE IN PLAATS VAN KOFFIE- Het laatst beschikbaar gestelde rant soen koffie zal voor twee weken langer toereikend moeten zijn dan oorspronkelijk het plan was- De eerstvolgende bon zal pas op 7 Apr- aangewezen worden en het daarop verkrijgbaar te stellen rantsoen zal eveneens voor zes weken zijn- Ter compensatie van den over deze twee perioden van zes weken uitvallenden koffiebon zal op 23 Maart een extra bon voor 50 gram thee bekend ge maakt worden- MEER MELK VOOR DE KLEINE KINDEREN- Als gevolg van de vergrooting der melkproductie zullen de kinderen van de E- en D-groep (0 tot en mét 4 jaar), met ingang van 17 Maart weer zes liter melk per week krij gen- Zoodra de omvang der productie zulks toelaat, zullen ook de andere consumentengroepen weer de vroe gere rantsoenen ontvangen (B- en C-groep 2i/0 liter, A-groep 2 liter)- SINAASAPPELEN OOK VOOR VOLWASSENEN- Thans komen ook personen, gebo ren in 1925 of vroeger, in aanmer king voor 500 gram sinaasappelen Zij moeten hiertoe bon A 16 der bonkaart KA 603 uiterlijk op Za terdag 16 Maart bij een detaillist in groente en/of fruit inleveren te gen ontvangstbewijs- BILJARTEN- B-V. ..DE VERGULDE WAGEN" WERD WINNAAR. Donderdagavond vond in café „Cen traal" de 4e en laatste ontmoeting plaats van den biljartwedstrijd tus schen B-V. „Centraal" en „De Ver gulde Wagen" uit Amersfoort- De zaal bleek te klein voor de groo te belangstelling, welke voor dezen wedstrijd bestond- Toen de wedstrij den een aanvang namen, was elk hoekje bezet- De voorsprong van 221 caramboles, welke de „Vergulde Wagen" uit de vorige wedstrijden had behaald, bleek bijna te klein te zijn voor de Keistad-bewoners. want de Soester spelers hadden besloten de overwin ning niet cadeau te doen- De beide Soester kopspelers, Sta lenhoef en Verkerk, behaalden reeds 179 caramboles winst Ook H. van Sitter JrR- v. d- Linden en J. de Roode boekten mooie winstpunten- Voor het ingaan van de laatste par tijen hadden de Soester spelers 19 caramboles winst- De laatste partij bracht dan ook de beslissing ten gunste van Amersfoort- De partij van den heer Stalenhoef was mooi; de vier eerste beurten begon hij met series van resp 20. 12, 22 en 24, terwijl hij de 175 vol maakte ïh 21 beurten een gemid delde van 8-33 cadre. De einduitslag was: Amersfoort 3179 en Soest 3152 caramboles, een winst dus van slechts 27 caramboles- Na afloop reikte de voorzitter van ..Centraal" een prachtige groote be ker aan den voorzitter van „De Vergulde Wagen" over, waarna'Cen traal" een schild kreeg aangeboden door Amersfoort- De uitslageh waren: Centraal De Vergulde Wagen StalenhoefSteffen 17579 VerkerkSchouten 17592 Waasdorp-Coencn 105125 SchuytBinsbergen 104125 BoudewijnReinoud 98125 v- Sitter Jr.v. Doorn 75—45 v- d. Lindenv. Vlisf 7554 DijkmanTen Kloeze 7544 BrekelmansGroenestein 6175 De RoodeWeytenburg 7560 LEKKERS OVER STRAAT- Een stoute jongedame gaf op de Beetzlaan den aldaar met een taar tendoos onder zyn arm fietsende L- een duw, waardocr hef heerlijke hapje in geheel anderen vorm en opmaak op de straat kwam te liggen- KOLENDIEVEN GEKNIPT De herhaalde diefstallen van kolen uit de loodsen van den handelaar Van Deijsel, nabij station Soest, wa ren oorzaak, dat de politie in den laatsten tijd voor deze omgeving meer dan gewone aandacht had- Daarom had in de late avonduren een ledige handwagen, die op den landweg naast de openbare school aan de Middehvijkstraat zoo ver mo gelijk tusschen de struiken was ge schoven, ook haar aandacht Aan dezen wagen was niets te be speuren, maar nieuwschierig als de politie altijd is, speurde zij verder, met het gevolg, dat al spoedig een zak kolen werd gevonden- Eén zak kolen voor twee politie mannen in een tijd, waarin de ka chel thuis maar weinig brandt, is niet te veel, waarom het speuren dan ook werd voortgezet- De spoorlijn gaf den weg aan naar station Soest, alwaar zich. wachtende op den laat sten trein naar Utrecht, in de wacht kamer twee dames ophielden In de nabijheid van deze dames stond ook een zak kolen, maar, naar zij aan de politiemannen mededeel den, behoorde dit zwarte goud niet aan hen- Juist omdat dit niet in twijfel werd getrokken, geraakte het viertal in een zoo geannimeerd gesprek, dat men nog druk keuvelde» toen Bello vertrok- Dé laatste trein was weg en daarom gingen de twee' politiemannen, elk met een dame en een zak kolen maar op weg naar het bureau- Daar kregen de dames, die hoewel geen familieleden zijnde, toch bei den K- genaamd waren, langer lo gies dan hen lief was- De belangstelling der politiemannen voor het land van het zwarte goud was zoo groot, dat men nogmaals op onderzoek uitging- Al spoedig moesten zij daar aan schouwen, dat in de duisternis twee personen voortgingen onder .zware lasten- Maar ook aan deze zwoegers was de komst van mannen met blin kende knoopen niet ontgaan, waar om zij hun last afwierpen en in de duisternis haastig hun weg zoch ten, hetgeen zelfs door meerdere schoten van politiezijde niet kon worden belet- Wat wel in handen van de politie viel waren 21 zakken met kolen, die op twee plaatsen waren gedeponeerd en ook nu weer waren gestolen uit de loods van v- D. Hoewel de dames aanvankelijk niet erg praatzaam waren, bekende een hunner later, dat zij met haar vrien din en de twee mannen (R- en K.. ook te Utrecht woonachtig), tot 5 maai kolen hadden ontvreemd uit genoemde bergplaats- Met behulp ,yan laatstbedoelde da me konden ae heeren des nachts in Utrecht worden aangehouden en naar hier worden overgebracht, al waar zij een volledige bekentenis aflegden De gestolen brandstof werd voor een gedeelte zelf verbruikt, terwijl het andere deel verkocht werd tegen f25— per H.L«

Soester Courant | 1946 | | pagina 2