NIEUWS IN HET KORT. Distritmtienieuws Nederland op zijn best. WERELDTAAL. Meerdere bataljons Nederlandsche troepen zijn te Batavia aan land ge gaan- In Semarang en Soerakarta zouden nog sterkere eenheden zijn geland- Mr- Trip» president der Neder landsche Bank., zal 1 Mei a-s. zijn ambt neerleggen- Vermindering der Staatsuigaven moet volgens hem wor den betracht- Rusland steunt het Fransche voorstel om de Spaansche kwestie aanhangig te maken bij de U-N.O. In verband met de houding der Australische regeering hebben parti culiere handelsondernemingen te Batavia maatregelen in studie geno men. om Australië in de toekomst van den handel op Indonesië uit te sluiten- Honderd der beste Amerikaan- sche films komen naar ons land Oe eerste zending wordt in Mei verwacht- Tot hedeifc kwamen 80-000 kisten met diverse goederen uit Afrika in ons land aan- Nog 100.000 kisten zullen volgen- -- Morgen vertrekt minister Mr- E. N- van Kleffens per vliegtuig naar Amerika, om zijn ambt als verte genwoordiger van Nederland in den Veiligheidsraad te aanvaarden- De aankoop van goederen in Amerika zal zoo spoedig mogelijk in particuliere handen worden ge legd- De in ons land te houden ver kiezingen zullen alsvolgt plaats heb ben: 17 Mei Tweede Kamer, 29 Mei Provinciale Staten en 26 Juli Ge meenteraden- Nog deze week zal de Staatsbe- grootïng van 1946 bij de Tweede Kamer werden ingediend- Fransche onderdanen is den toe gang tot Spanje ontzegd- Spanjaar den mogen zich niet naar Frankrijk begeven- Ook het brief- en telegra fisch verkeer met beide landen is stopgezet- In de komende dagen zullen een heden van de Britsche vloot groote oefeningen houden nabij de Spaan sche kust- De Russen liebben verklaard be reid te zijn het Deensche eiland Bornhoem te ontruimen- Aanstaande Zaterdag zal in het Mauritshuis te Den Haag een ten toonstelling worden geopend van de kunstschatten welke door den bezet ter werden geroofd en weer naar ons land werden teruggebracht- Vooraanstaande Indonesiërs en Chineezen op Timor hebben hun aan hankelijkheid aan de Koningin en hun volledige instemming met de regeeringsverklaring van 10 Februari betuigd- Zaterdagmorgen zal de parlemen taire commissie Van Poll van Schip hol naar Batavia vertrekken Het bezoek aan Indië zal vier weken in beslag nemen- Nederland voert 7000 ton groen ten uit naar Duitschland ter bestrij ding van den voedselnood aldaar- Engeland zal 11-500 ton groente le veren- Heden is te Brussel het driedaag- sche internationale Radiocongres be gonnen De nieuwe distributie-regeling van schoenen zal 1 April van kracht worden- Zij, die na 1 Januari een schoenenbon hebben ontvangen, val len buiten de loting- Nadat de heer De Schrijver* voorzitter der Chr- Volkspartij, een verzoek tot vorming van een regee ring van de hand had gewezen, heeft de Prins-regent van België, den heer Spaak ontboden, die de opdracht heeft aanvaard* Het is niet uitgesloten, dat bin nenkort wederom een conferentie zal plaats hebben tusschen Truman, Attlee en Stalin. om de toenemende meeningsverschillen uit den weg te ruimen- Bij de Ford-fabrieken te Londen is een staking uitgebroken, waaraan 12-000 arbeiders deelnemen Onder de schepen in Engelsche havens, waarop dezer dagen, waar- schijnlijk als gevolg van sabotage brand uitbrak, bevindt zich ook de 84-000 ton metende ,,Queen Elisa- beth"- De reis van ons Prinselijk Paar naar de Scandinavische landen zal in de eerste helft van April plaats hebben- THEE IN PLAATS VAN KOFFIE- Het laatst beschikbaar gestelde rant soen koffie zal voor twee weken langer toereikend moeten zijn dan oorspronkelijk het plan was- De eerstvolgende bon zal pas op 7 Apr- aangewezen worden en het daarop verkrijgbaar te stellen rantsoen zal eveneens voor zes weken zijn- Ter compensatie van den over deze twee perioden van zes weken uitvallenden koffiebon zal op 23 Maart een extra bon voor 50 gram thee bekend ge maakt worden- MEER MELK VOOR DE KLEINE KINDEREN- Als gevolg van de vergrooting der melkproductie zuilen de kinderen van de E- en D-groep (0 tot en met 4 jaar), met ingang van 17 Maart weer zes liter melk per week krij gen- Zoodra de omvang der productie zulks toelaat, zullen ook de andere consumentengroepen weer de vroe gere rantsoenen ontvangen (B- en C-groep 2i/0 liter, A-groep 2 liter)- SINAASAPPELEN OOK VOOR VOLWASSENEN- Thans komen ook personen, gebo ren in 1925 of vroeger, in aanmer king voor 500 gram sinaasappelen- Zij moeten hiertoe bon A 16 der bonkaart KA 603 uiterlijk op Za terdag 16 Maart bij een detaillist in groente en/of fruit inleveren te gen ontvangstbewijs- Plaatselijk nieuws. BILJARTEN- B-V. .DE VERGULDE WAGEN" WERD WINNAAR. Donderdagavond vond in café „Cen traal" de 4e en laatste ontmoeting plaats van den biljartwedstrijd tus schen B-V* „Centraal" en „De Ver gulde Wagen" uit Amersfoort- De zaal bleek te klein voor de groo te belangstelling, welke voor dezen wedstrijd bestond- Toen de wedstrij den een aanvang namen, was elk hoekje bezet- De voorsprong van 221 caramboles, welke de „Vergulde Wagen" uit de vorige wedstrijden had behaald, bleek bijna te klein te zijn voor de Keistad-bewoners, want de Soester spelers hadden besloten de overwin ning niet cadeau te doen- De beide Soester kopspelers, Sta lenhoef en Verkerk, behaalden reeds 179 caramboles winst- Ook H. vaïj Sitter JrR v. d* Linden en J. de Roode boekten mooie winstpunten- Voor het ingaan van de laatste par tijen hadden de Soester spelers 19 caramboles winst- De laatste partij bracht dan ook de beslissing ten gunste van Amersfoort- De partij van den heer Stalenhoef was mooi; de vier eerste beurten begon hij met series van resp- 20, 12, 22 en 24, terwijl hij de 175 vol maakte iïi 21 beurten een gemid delde van 8-33 cadre. De einduitslag was: Amersfoort 3179 en Soest 3152 caramboles, een winst dus van slechts 27 caramboles- Na afloop reikte de voorzitter van „Centraal" een prachtige groote be ker aan den voorzitter van „De Vergulde Wagen" over, waarnaCen traal" een schild kreeg aangeboden door Amersfoort- De uitslageh waren: Centraal De Vergulde Wagen StalenhoefSteffen 17579 VerkerkSchouten 17592 Waasdorp-Coenen 105125 SchuytBinsbergen 104125 BoudewïjnReinoud 98125 v- Sitter Jr.—v* Doorn 75—45 v- d. Lindenv. Vlisf 7554 DijkmanTen Kloeze 7544 BrekelmansGroenestein 6175 De RoodeWeytenburg 7560 LEKKERS OVER STRAAT Een stoute jongedame gaf op de Beetzlaan den aldaar met een taar tendoos onder zjjn arm fietsende L- een duw, waardoor het heerlijke hapje in geheel anderen vorm en opmaak op de straat kwam te liggen- KOLENDIEVEN GEKNIPT- De herhaalde diefstallen van kolien uit de loodsen van den handelaar Van Deijsel, nabij station Soest, wa ren oorzaak, dat de politie in den laatsten tijd voor deze omgeving meer dan gewone aandacht had- Daarom had in de late avonduren een ledige handwagen, die op den landweg naast de openbare school aan de Middelwijkstraat zoo ver mo gelijk tusschen de struiken was ge schoven, ook haar aandacht Aan dezen wagen was niets te be speuren, maar nieuwschierïg als de politie altijd is, speurde zij verder, met het gevolg, dat al spoedig een zak kolen werd gevonden- Eén zak kolen voor twee politie mannen in een tijd, waarin de ka chel thuis maar weinig brandt» is niet te veel, waarom het speuren dan ook werd voortgezet- De spoorlijn gaf den weg aan naar station Soest. alwaar zich, wachtende op den laat sten trein naar Utrecht, in de wacht kamer twee dames ophielden- In de nabijheid van deze dames stond ook een zak kolen, maar, naar zij aan de politiemannen mededeel den, behoorde dit zwarte goud niet aan hen- Juist omdat dit niet in twijfel werd getrokken, geraakte het viertal in een zoo geannimeerd gesprek, dat men nog druk keuvelde» toen Bello vertrok- De laatste trein was weg en daarom gingen de twee' politiemannen, elk met een dame en een zak kolen maar op weg naar het bureau- Daar kregen de dames, die hoewel geen familieleden zijnde, toch bei den K- genaamd waren, langer lo gies dan hen lief was De belangstelling der politiemannen voor het land van het zwarte goud was zoo groot, dat men nogmaals op onderzoek uitging- Al spoedig moesten zij daar aan schouwen, dat in de duisternis twee personen voortgingen onder .zwarq lasten- Maar ook aan deze zwoegers was de komst van mannen met blin kende knoopen niet ontgaan, waar om zij hun last afwierpen en in de duisternis haastig hun weg zoch ten, hetgeen zelfs door meerdere schoten van politiezijde niet kon worden belet- Wat wel in handen van de politie viel waren 21 zakken met kolen, die op twee plaatsen waren gedeponeerd en ook nu weer waren gestolen uit de loods van v- D. Hoewel de dames aanvankelijk niet erg praatzaam waren, bekende een hunner later, dat zij met haar vrien din cn de twee mannen (R en Ko ook te Utrecht woonachtig), tot 5 maal kolen hadden ontvreemd uit genoemde bergplaats- Met behulp .van laatstbedoelde da me konden de heeren des nachts in Utrecht worden aangehouden en naar hier worden overgebracht, al waar zij een volledige bekentenis aflegden- De gestolen brandstof werd voor een gedeelte zelf verbruikt, terwijl het andere deel verkocht werd tegen f25— per H.L* Helaas moet er gedurende den laats ten tijd nog al eens melding ge maakt worden van een minder goe de houding van Nederlanders en hef is dus bijzonder verheugend thans melding te kunnen maken van 'n prachtig bewijs van vaderlandslief de en initiatief van een Nederlander in den vreemde- Via hef gezantschap der Nederlan den te Bern ontving deze gemeente een viertal kisten textiel, welke zijn bijeengebracht en geschonken door de inwoners van Reconviller Jura Bernois in Zwitserland- Het initiatief tot het verzamelen van deze goederen is uitgegaan van een oud inwoner van Soest. de heer P- Blankenstijn, gewoond heb bend Nieuweweg alhier, die bij zijn bezoek aan familieleden in October 1945 getroffen was door de groote kleedingnood welke ook in deze ge meente bestaat- De goederen zijn voor ieder, waar van na onderzoek is komen vast te staan' dat zij zeer dringend be hoefte aan kleedingstukken hebben- verkrijgbaar- Verzoeken hiertoe kun nen gedurende de eerste helft van de maand tot de H-A.R.K.» Steenhoff- straat 5, worden gericht- Het gemeentebestuur heeft ce heeft Blankenstijn en de inwoners van 't Zwitsersche plaatsje hartelijk be dankt voor deze hulpverleening- In 1905, toen het eerste wereldcon gres zou worden gehouden, iiad Es peranto in verschillende landen aan hangers, die door briefwisseling met buitenlanders reeds overtuigd waren van de practische bruikbaarheid van Esperanto. Mondeling evenwel had men. over 't algemeen, slechts onder vinding opgedaan .met landgenoofen, wat niet zoo overtuigend is. Hef was dus voor de taal, zoowel als voor Dr* Zamenhof en de geestdrif tige aanhangers, een feit van belang, die eerste grootscheepsche ontmoe ting van vertegenwoordigers uit ver scheidene volken. We mogen er ter stond aan toe voegen, dat Esperanto de vuurproef schitterend doorstond* Een golf van bezieling ging door de aanwezigeju, toen de Esperanto-hym ne La Espero, (de hoop), door men- schen van zoovele nationaliteiten werd aangeheven. En was het niet als een wonder, dat de opvolgende sprekers geen tolk behoefden, maar rechtstreeks zich tot de 800 aan wezigen konden richten? De spre kers volgden elkaar op het spreek gestoelte op en allen spraken, niet een of andere vreemde taal, maar de taal, waaraan allen hun hart had den verpand: Esperanto! Geen won der, dat elk volgend jaar een wereld- Esperantocongres bracht, de oor logsjaren niet meegerekend. „Zoover kan ik niet met mijn ge dachten in mijn kinderjaren terug gaan, of ik was reeds bezig met die eene gedachte, die me niet meer zou loslaten: aan de verscheurde wereld een neutrale taal (een hulp taal) te geven, die het makkelijker zal maken, elkaar te verstaan. Veel vijandschap moef daardoor verdwij nen." Zoo ongeveer schreef Zamen hof later eens in een brief. Inder daad was Esperanto zijn levenswerk. Als dokter zaLZamenhof wel uit hef geheugen dér menschheid gaan, maar hef practische en welluidende Esperanto zal hem doen voortleven. En vraagt 11 mij: Een taal, waar mu ziek in zit? Dan zeg ik: Esperanto! Tot de volgende keer, lezers! Het urgentie-program van de Radi caal Dem* Volkspartij (R-D.V-P.) vermeldt o a.: invoering van de we reldhulptaal Esperanto als verplicht leervak op de openbare en bijzonde re scholen. Als les no- 39 van de cursus Algemeene Ontwikkeling, verzorgd door de I-V.LO., is ver schenen; de brochure „Welke wereld taal?", een debat tusschen Dr- G. Bolkenstein (pro Engelsch) en Dr* W* J- Nijyeld (pro Esperanto).

Soester Courant | 1946 | | pagina 3