MIjersche Mijmeringen. Voor een schoon Landschap* SOESTER COURANT Abonn. i 1.50 p. kvv. - 11.75 p. post 22e Jaargang - No. 22 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Bureau,: Van Weedestraat 35 - Telefoon 2566 - Giro 126156 Verscbijnt Dinsdags en Vrijdags Dinsdag 19 Maart 1946. De actie voor een doeltreffende na tuurbescherming is gelukkig thans ook herleefd in ons land. De verlammende en vaak vernieti gende werking der oorlogsomstan digheden is geweken; de bezetter heeft ons heerlijk mooie land weer aan onze eigen zorgen moeten over laten. De geleidelijke ontwikkeling van de activiteit der vele organisaties en personen, die zich voor het behoud van een in een wetenschappelijk aes- thetisch opzicht waardige Nederland- sche natuur moeite getroosten, in samenwerking met de overheid, is in de oorlogsjaren overigens niet vol ledig tot stilstand gekomen. De overtuiging, dat het streven na den oorlog een sterke stimulans noodig zou hebben, heeft het idealisme le vendig gehouden, en, nu gebleken is, hoeveel de natuur van bosch, duin en het schoone cultuurland schap geleden heeft door roekelooze maatregelen van de bezettende macht, maken zich wederom hon derden bewonderaars en kenners van de natuur zich op om te doen, wat noodzakelijk is. In dit opzicht was men lang niet on voorbereid- Er is veel in stilte ge werkt en voorbereid; de desbetref fende hoofdambtenaren van het de partement van O- K. en W. hebben met de centrale figuren uit de veel zijdige wereld van natuurbescher ming, wetenschap en Heemschut de grondslagen voor den verderen op bouw gelegd. Wij zullen wellicht spoedig daarvan de resultaten tege moet mogen zien. Een eerste uiting van de herlevende activiteit ïs de eenigen tijd geleden te Utrecht gehouden Natuurbescher mingslanddag geweest. Zoo'n Land dag zal in de toekomst wel vaker worden gehouden. Er werd een over zicht gegeven van hetgeen-'"er ver loren is gegaan; de aandacht werd gevestigd op sommige vraagstukken- welke op oplossing wachten. Het sterke gevoel was levendig, dat ov(er- heid en particulier initiatief elkaar thans op prachtige harmonische wij ze aanvulden. Een leemte is opge vuld, welke zich voor den oorlog vaak deed gevoelen. Inderdaad, door samenwerking kun nen wonderen worden verricht. De natuurbescherming blijkt werkelijk een volkszaak te zijn geworden, waarvoor talloozen zich gaarne on baatzuchtig de grootste inspanning getroosten. En ook de wetenschap heeft officieel een nobel bewijs van_ instemming gegeven door de benoe ming tot doctor honoris causa van Mi*. P- G- van Tienhoven van de Am- sterdamsche universiteit. Een zeer belangrijke arbeid valt er te verrichten. Wij hebben niet alleen veel natuurschoon verloren, wij heb ben ook rekening te houden met zeer veel toekomstplannen, waarbij de verzorging van het landschap een belangrijke factor zal vormen. Wij weten, dat er zeer veel van den land bouw zal worden verlangd. Onze agrarisch-economische positie eischt, dat de vaderlandsche bodem, in overeenstemming met de nieuwe po sitie in de algemeene voedselvoorzie ning, zoo streng en wetenschappelijk mogelijk wordt gerationaliseerd- Op de Natuurbeschermingslanddag heeft de minister van Landbouw, Vissche- rij en Voedselvoorziening, Ir- S. L- Mansholt, in verband met de wen- schelijkheïd om zoo scherp mogelijk te comcurreeren verklaard, dat boer en tuinder topprestaties moeten le veren. Cultuurtechnische voorzieningen zul len noodzakelijk zijn en die gaan, zooais bekend, vaak met verlies aan natuurschoon gepaard. Rationalisatie der productieve gronden, ruilverka veling, verdere ontginningen, inpol deringen, wij móeten het een of (en) het ander doen om de richtlijnen der regeering te volgen. En nu is hef zoo verheugend, dat de minister zelf' hqeft betoogd, dat bij de regeling der verschillende belangen de ideeele factor der natuurbescherming niet moet worden verwaarloosd. Hoogere levenswaarden der boerenbevolking zijn daarmede eveneens gemoeid, waarom de standsorganisaties der boeren zich voor deze regeling gaan interesseeren. Dit is nu een zeer constructief ge luid: overleg tusschen hen, die hef behoud van natuurleven en land- schapsschoon om rede.nen van we tenschappelijk, ideëel en aesthetisch belang willen verzekeren en hen, die krachtens hun werk tot taak hebben-' het lamdschapskarakter te verande ren, zelfs geheel te vervormen. Des kundigen, op de hoogte van de mo tieven en wenschen van beide par tijen, moeten dit werk der synthe se verrichten. Nu zijn er nog heel weinig van deze deskundigen, maar de minister heeft er op gewezen, dat bij de opleiding van onze jonge boe ren plaats moet worden ingeruimd voor de ideëele belangen! Wel nu» dat zou de verwezelijking van een reeds langen tijd gekoesterd ideaal zijn- Volgens „Commentaar" van den re- geeringsvoorlichtingsdienst heeft Ir. Mansholt gezegd: „Ik denk in ver- Het was een daad van "piëteit die door geheel Soest zal zijn geappre cieerd» toen de Raad besloot de Lange Bergstraat te herdoopen in de Van Straelenlaan, ter herinnering aan den heldendood dien de Com mandant van de „Java,,' Kapitein Van Straelen, verkoos boven wijken voor den vijand. Hiermede is onze gemeente tevens weer een historische straatnaam rijk. Jammer alleen, dat als naam niet is gekozen: Kapitein of Commandant van Straelenlaan, zooals onze gemeente reeds heeft een Luitenant Koppenlaan, een Ge neraal Wimkelmanstraat. Men vergeet zou gauw waaróm een straat of laan een bepaalden naam heeft gekregen. Ik wed dat er dui zenden inwoners in Soest zijn, die niet weten, dat de Steenhoffstraaf is genoemd naar Pastoor Steenhoff en de Bosstraat (niet Boschstraat!) naar dominé Bos. In verscheidene plaatsen van ops land bestaat bovendien de goede ge woonte op de bordjes, waarop de naam vermeld staat, in 't kort te vermelden, wie de persoon was, waarnaar de straat of laan genoemd werd- Wat zeer aan te bevelen is, want hier zijn behalve de Steenhoff straaf en de Bosstraat ook de Wij nand Toplaan, de Blieklaan, de r- C- Kuijperstraat voor zeer velen niet meer dan nietszeggende namen. De historie ervan is vervaagd, zoo niet verdwenen. En dat Soest z'n historie 'n beetje in eere houdt, mag waarlijk wel, na hetgeen hier aan historische na men vernield is. Circa 20 jaar geleden, werd, ondanks een krachtig protest van de minder heid in den Raad, de Veenhuizer- straat omgedoopt in Koninginnelaan en de Turfstraat in Waldeck Pyr- montlaan. Koningiimelaan, o ja, veel mooier dan Veenhuïzerstraat, dat je doet denken aan de landlooperskolonie Veenhuizen! Maar die naam was af geleid van het „Venhoes", het veenhuis, dat lange jaren geleden in het Soester veen stond, waar de yer- veners de turf opstapelden, die in pramen langs de Praamgracht naar de Eem vervoerd werden. Gelukkig dat de Praamgracht in de gemeente Baarn ligt, de Soester Raad had er anders zeker „Koninginnegracht" of „Prinses Julianakanaal" van ge maakt! De Turfstraat was oorspronkelijk de straat waarlangs de Soester verve- ners hun turf vervoerden. Er zijn nog tal van Soestenaren, die zich den laatsten vervener Tijmen Daat- selaar zullen herinneren. Wat weerlander! Wie zou ouwe Tij- men vergeten als-ie 'm eens in het veen had bezig gezien! Met hem ging een stukje Soester turfhistorie heen. En na hem de laatste herin nering, de Turfstraat. Dat Soest haar helden eert, strekt de gemeente tot eere. Maar er zijn nog méér Soester helden te eeren. Men denke aan Henk van Breuke ion, die, zooals bij de treffende be- aarding van zijn stoffelijk overschot werd gezegd,: „liever alles onder ging dan de namen van zijn onder- grondsche vrienden te noemen en aldus velen van den dood gered heeft"- Die stierf met het „Leve Oranje" op de lippen. "Wat zegt ons „Regentesselaan"? Wij zijn, wat eerbied voor het Koninklijk Huis betreft, zeker niet tekort ge schoten in het noemen van straten en namen naar leden van dat huis en het Emmamonument bij de oude kerk spreekt meer dan de naam „Re gentesselaan". Het ware niet meer dan een daad van piëteit van den Raad deze laan te herdoopen in „Henk Van Breu- kelenlaan", ter eeuwige herinnering aan den jongen Soester held uit den tijd van de moffenterreur. Zegt „Stadnouderslaan" U iets? Evenmin als „Nieuwe Steeg", zooals de naam vroeger was. Laat de Raad den naam veranderen in Ir. Van Goorlaan, als herinnering .aan den sympathieken directeur der gemeen tewerken, die daar door de S.D. werd neergeknald. Er is een Heide weg", waar smid Brons werd ver moord, een „Parklaan" (zegt die naam iets? Waar is dat park?) waar de lieeraar Houtman werd neerge schoten- De Raad overwege of ook de namen dezer Soester inwoners niet dienen te worden vastgelegd in de historie en hun namen dienen bewaard te blijven in naar hen genoemde stra ten ien lanen, ter herinnering aan de bange jaren van het schrikbewind, waardoor zij, juist omdat zij Soes- ters waren, hun leven lieten. Andere gemeenten gingen Soest hier in reeds voor. Bijvoorbeeld Maarn» waar een 5-tal straten zijn herdoopt naar de namen van gefusilleerde in woners. Elk naambordje vermeldt bovendien de datum van de fusileering Met 'n eenvoudige plechtigheid heeft de Raad met den burgemeester aan het hoofd de nieuwe naambordjes onthuld, waarna ten gemeentehuize een korte herdenking en op het kerkhof 'n kranslegging plaats vond. Dat Soest dit voorbeeld volge. Mijer. band daarmede aan landdagen voor landbouwonderwijzers, waar belang stelling voor deze dingen wordt ge wekt. Doch wij moeten opschieten, want juist deze jaren is dit werk noodig". En hij liet er op volgen: „In de nieuw op te bouwen plattelands gebieden van Nederland mogen geen dingen gebeuren, die twintig of der tig jaar later zullen worden betreurd. Dat zijn zeer bemoedigende woor den! Van het oude landschap met zijn kostelijke resten van natuur en cultuur zooveel mogelijk te behou den en het nieuwe landschap zóó te verzorgen, dat het een vreugde voor de bewoners en bezoekers wordt, dat is een zeer schoone taak. Nu „Landhouw" reeds zijn steun ge geven heeft, zat de uitwerking van de desbetreffende plannen der des kundigen niet achterwege blijven, er is al heel wat voorbereidend in structief werk verricht. Wij moeten den weg van „planning" op. Met de ze gedachte heeft trouwens de Rijks dienst voor het Nationale Plan ons reeds vertrouwd .gemaakt. Distributienieuws. MELKRANTSOEN VOOR KINDEREN VERHOOGD. Einde Maart zal het melkrantsoen voor kinderen boven vier jaar wor den verhoogd van 3 tot 3'V2 liter en voor de leeftijdsgroepen boven 21 jaar van H/9 op 2 liter per week. Hiermede is het peil van November 1945 weer bereikt. Na 17 Maart kan het publiek ver langen, dat de melkboer iederen werkdag melk aan huis bezorgt. GROENTE EN FRUIT ZONDER BON. Met- ingang van 27 Maart zal men in het geheele land groenten en fruit, voor zoover in de winkels aanwezig, vrij kunnen koopen. De klantenbinding zal dan, evenals de Plaatselijke verdeelkantoren ophou den te bestaan. Deze belangrijke maatregelen kun nen worden genomen, omdat tegen, het voorjaar ruime aanvoer van groenten wordt verwacht. De weers gesteldheid vormt hierbij een voor namen factor. Het is gewettigd te veronderstellen, dat de prijzen van groenten en fruit bij vrijen verkoop binnen ieders bereik zullen liggen. Na 27 Maart worden aan ziekenhui zen, rusthuizen e.d., alsmede aan suikerpatiënten geen toewijzingen meer verstrekt. Ook de toewijzingen aan hotels en restaurants vervallen.' SPECIALE TEXTIELPUNTEN PER 1 MEI ONGELDIG. In verband met het in gebruik ne-i men van nieuwe textielkaarten, waar op na 3 April meer artikelen dan tot dusverre kunnen worden gekocht, zullen de door de distributiediensten uitgereikte speciale punten voor den aankoop van textïelgoederen per 1 Mei a.s. hun geldigheid verliezen. De punten van de thans in gebruik zijnde textielkaart V.A. 51, alsmede de sokken-kousenbon blijven ook na 1 Mei a.s. geldig. Plaatselijk nieuws. DIEFSTAL IN DIENSTBETREKKING. Het was Mevr. E„ wonende aan de Vosseveldlaan opgevallen, dat her haaldelijk goederen uit haar woning verdwenen, waarvan zij haar dienst bode C. B„ afkomstig uit Stellen dam, verdacht. Zij werd door de politie in arrest gesteld. Verschil lende ontvreemde goederen konden in beslag worden genomen.

Soester Courant | 1946 | | pagina 1