't Is nog geen koek en ei. Onze Land- en Tuinbouw Burgeliike stand. Plaatselijk nieuws. Geldige bonnen. ROB DE AVONTURIER NIEUWS IN HET KORT. Plaatselijk nieuws. I Het is Rusland, steeds weer Rus land, dat de gemoederen bezig houdt: Iran, Perzië, Hongarije, Griekenland, Bulgarije, Mandsjoerije.noem maar op, in de geheele wereld wel haast is het Rusland, dat den vin ger in de pap heeft en is het Rus land met welks eischen of hande lingen rekening moet worden gehou den- Winston Churchill, wiens woord nog kanten liet fotografeeren. De ver dediging heeft anders weinig om het lijf. Getracht werd hef oude Göb- bels-propaganda-sprookje over het bosch van Katyn weer ingang te doen vinden. Görïng wist slechts van het bestaan van twee concentratie kampen, de goeierd1, en hij wist aanvankelijk ook niets van de be- vriezings-experimenten, die in de kampen werden gehouden om na te steeds groot gezag heeft, zette in^gaan, hoeveel koude het mensche- 'n rede te Fulton en later, voor het 'lijke lichaam kon verdragen. Toen Congres van Virginia de puntjes op de i. Hij hield redevoeringen, die men im- perialistisch-kapitalistisch zou kun nen noemen, doch men zal daarbij dadelijk moeten toegeven, dat de feiten, die de oud-premier noemde moeilijk zijn te weerleggen, ook al kinken ze hard voor de communis ten, die nu eenmaal alles wat Rus land doet, verheerlijken als demo cratisch en alleen-zaligmakend voor de werkende klasse. Van Stettin tot Triëst is een ijzeren gordijn over het continent gevallen, aldus Churchill, die verder betoogde, dat de communistische partijen of vijfde colonnes een groeiende uit daging vormen en een gevaar vloor de Christelijke beschaving. De oud-pemier noemde een oor log niet onvermijdelijk doch deed een krachtig beroep op de Westelij ke democratiën om krachtig aaneen gesloten te blijven en een Anglo- Amerikaansche alliantie te vormen. Dat deze redevoeringen heel wat pennen voor en tegen ChurchilTs standpunt in beweging bracht, laat zich denken. President Truman, die volgens de berichten kennis had genomen van ChurchilTs eerste, scherpe rede te gen de politiek van de S.U. voor hij die rede uitsprak, weigerde echter er in het openbaar zijn meening over te zeggen- Bij deze gelegenheid werd den president tevens gevraagd, of er weer een conferentie van de groo- te drie zou worden gehouden. Tru man had er niet van gehoord, doch als zulk een conferentie zou bijeen komen, dan diende dit in de Veree- eenigde Staten te geschieden. In Engeland deed zich een voetbal drama voor. Het aantal opdringende bezoekers werd zoo groot, dat eeni- ge hekken bezweken. Tal van per sonen geraakten onder den voet. ve len werden gewond en er vielen zelfs 35 dooden. Nu zal men zwa re straffen gaan stellen op het clan destien bezoeken van wedstrijden. Het schijnt in Engeland nog moge lijk, een voetbalmatch zonder be taling bij te wonen, iets wat in onze stadions tot de onmogelijkheden behoort. Nu wij het over stadions hebben: te Bombay wierd in het Crecket- stadion een naar onze begrippen wel heel zonderlinge vertooning gege ven- Aga Khan, de leider van een godsdienstige secte werd er in het openbaar gewogen. Men wou we ten, hoeveel de man in gewicht aan diamanten waard was. Op den eenen kant van de schaal Aga Khan, aan den anderen kant werden de dia manten opgestapeld tot een waarde van vier millioen gulden. Nu weten de rijke leden van de secte, hoeveel zij aan hun arme geestverwanten moeten uitkeeren. Hef zou zeker aardig zijn, indien zulk een wegerij meer werd toege past- Doch zouden velen niet ge wogen worden en te licht bevonden? In Neurenberg wordt figuurlijk gesproken het wegen der oor logsmisdadigers met pijnlijke nauw gezetheid voortgezet. De zware jongen" Herman Göring, verdedigde zich zelf en werd ver dedigd en weer stond de gewezen rijksmaarschalk in het middelpunt der belangstelling. Even scheen hij iets van de vergane glorie te gevoe len, toen hij zich minzaam van alle hij daarover iets vernam, had hij verklaard, dat hij er niets mee te maken wilde hebben. Volgens de getuigen was Göring zelfs een vredesengeltje en hij werd door het uitbreken van den oorlog vol komen verrast. Generaal Milch, een der getuigen a décharge, verklaarde, dat Göring in 1937 het bouwen van viermotorige bommenwerpers op schortte. Intusschen ondervindt het Duitsche volk aan den lijve, waartoe de po litiek der verdwaasden het heeft ge voerd- Verminderde rantsoenen, le ven tusschen puinhoopen, honger, gebrek, koude, dat is het loPder- genen, die volkomen geloofden in de Nazi-idealen, welke hun één rijk, één volk, 'éen Führer zouden geven. De politiek der verdwaasden- Het net om het Franco-regiem wordt meer en meer toegehaald en steeds grooter wordt de druk der democra tische volken om met Franco te breken. Al konden de Vereenigde Staten en Engeland niet ingaan op het voorstel van Frankrijk, de Spaan- sche kwestie voor den Veiligheids raad te brengen Rusland was daar vierkant vóór nu heeft de Mexicaansche regeering zich bereid verklaard, de zaak bij den Veilig heidsraad aanhangig te maken. GEVSTIGD: G. Blauw m.g-, Julianaplein 6- A. Graafland m- vr., Soesterbergsche- straat 51a. E. Swart-Jacobs, Hart-\ manlaan 96. C. Wijnziek-v. Achter berg m. k., Korte Brinkweg 29. M. J- Oudshoom-Oudshoorn, Regentes- selaan 15- M. J. Stolwijk-Findlay m. k., Kostverlorenweg 6. G. Winters m. vr-, Julianalaan 88- G. Baarnspul m- vr., Amersfoortschestraat 100. E. Ansma m. g-, Ferd. Huijcklaan 4c- C- Keersemaker m. g-, Koninginne- laan 57. K- Cornelius m. g Ferd- Huijcklaan 11a. G. v. 't Hoog m- g„ Postweg 82. Ph. v. Maarssen m- vr-, Heuvelweg 28. J. Roskam m. g-, Kampweg 42. F- ten Cate m. g;Oude Utrechtscheweg 58. VERTROKKEN: Th. v. Dam m. vr, van Braamweg 68 naar V.O.W. A- J- Ijzer-Nobels m. k., van Plasweg 52 naar V.O-W-1 T. Borrias m. k., van Klaarwaterweg 42 naar Duitschland. R. R. Schle- gel m. gl» van Bartolottilaan 49b n. Zwitserland. H. W. Schaeffer m- g-. van Dorresteinweg 27 naar Breda, Strijlaan 57. C. H. Luschen m- kvan Soesterbergschestraat 15 n. V.O.W- B. Osinga m. k., van Hartmanlaan 43 naar Duitschland. J. H. v- d- Vel den m. g-, van Heideweg 6 naar Amsterdam, Karïmatastraat 7 huis. VERHUISD IN DE GEMEENTE: H. Sirag-Bungener m. k., v Sta«l- manlaan 32 naar Pr. Hendriklaan 18. W. v. Asch m. vr-, van Burg- Gro- thestraat 66 naar Laanstraat 30a. J. G- Dullaart m. g., van Van Lennep- laan 5c naar Van Beuningenlaan 9. G- Laribij m- g., van Smitsweg 15c naar Driehoeksweg 2. L. den Hengst m. vr., van Smitsweg 36 naar Drie hoeksweg 2. L. Oosterhagen m. vr-, van Zwaluwenweg 8 naar Stadhou derslaan 124. D. v. Uijting m- vr-, van Koninginnelaan 144a naar F. C. Kuijperstraat 12. A. Breet m- vr-, van Julianalaan 49 naar F. C. Kuij perstraat 13a- Th. G- Hoogenboom m- vr., van Korenweg 4 naar Pelikaan- weg 1. S. Hilstra m. g, van Vin- kenweg 25 naar Molenstraat 18. H. Hilstra m. g., van Molenstraat 18 n< Vinkenweg 25. S. Simonsz m. vr-, van Kerkpad Z.Z. 78 naar Buntw. 1- Voor de periode van 17 tot en met 30 Maart zijn de volgende bonnen aangewezen. Bonkaarten KA KB KC 604: 119 t-m. 125- 800 gram brood- 126- 200 gram bloem. 127- 400 gram suiker. 128- 125 gram boter. 129- 250 gram margarine. .130- 125 gram margarine. 13L 100 gram kais. A 31- 1 ei. B 31- 800 gram brood. B 32- 2 k.g. aardappelen. Bonkaarten LA LB 'LC 604: 091, 092, 093 vleesch. 100 gr. vleesch. 087 aardappelen. 2 k.g. aardapp- A 19 melk. 1% liter melk. B 19, C 19 melk. 3 liter melk. Bonkaarten KD KE 604: 619, 620- 800 gram brood. 621- 200 gram bloem. 622- 500 gram suiker. 623. 250 gram boter. 624- 125 gram margarine. 625- 100 gram kaas. D 31, D 32. 400 gram brood. E 31. 400 gram rijst of kindermeel. Bonkaarten "LD LE 604: 591, 592, 593 vleesch. 100 gr. vleesch. 587 aardappelen. 1 k.g. aardapp. D 19, E 19 melk. 6 liter melk. Tabakskaarten enz- T 19 2 rantsoenen tabaksartikelen. (Geen import-sigaretten.) V 19 100 gram chocolade of suikerw* X 19 2 rantsoenen tabaksartikelen. (Geen import-sigaretten.) Voor de week van 24 tot en met 30 Maart zullen nog bonnen wor- FABRIEKSKEUZE DOOR MELKVEEHOUDERS. Het Bedrijfschap voor Zuivel, Af- deeling Utrecht maakt hierbij het volgende bekend: Nu de melkveehouders voldoende tijd hebben gehad om zich te be raden omtrent de keuze van een zui velbedrijf, waaraan zij de melk wil len afleveren, acht het Bedrijfschap den aangewezen voor melk, aardap voor Zuivel het noodzakelijk den pelen, jam, thee, tabak, versnaperin toestand, welke door inwilliging der gen en lucifers. aangevraagde veranderingen is ont- staan, voor eenigen tijd te bestendi gen. De gelegenheid voor het indienen van verzoeken tot levering aan een andere fabriek wordt in verband hiermede op 23 Maart 1946 gesloten. Wie op dien datum nog geen ver zoek tot wijziging van leveringsplicht bij de Provinciale afdeelïng van het Bedrijfschap voor Zuivel heeft inge diend, moet tot nader order blijven leveren aan de fabriek, waaraan hij thans verplicht is fe leveren. De melkveehouders, die tot en met 11 Mei a-s. tot levering aan een her opend tijdelijk stilgelegd bedrijf verplicht zijn en die aan een ander bedrijf willen gaan leveren, moeten in afwijking van het bovenstaande vóór 28 April 1946 een eventueel verzoek tot verandering hebben in gediend. DE STOPPEN WAREN DE OORZAAK. Mijnhieer S-, die gedurende langen tijd veel lief en leed had gedeeld met Mevr. M., verkoos een ander leven, waarvoor hij in pension ging bij den heer De B. Uit zijn oude ver blijf nam hij echter de stoppen van het electrisch licht mee, hietgeen voor Mevrouw M. weer aanleiding was deze voorwerpen terug te halen. Wat niet behoefde, gebeurde toch. Er vielen eenige harde woorden, warabij de echtgenoote van De B. werd beleedigd, hetgeen natuurlijk' weer een aanklacht tot gevolg had» TAPIJTEN GESTOLEN EN TERUGGEBRACHT. In de vorige maand werden uit hui ze ..Colenzo" aan de Vredehofstraaf, thans in gebruik als opslagplaats voor goederen van N.S-B.-ers, een Smyrna en een Keling tapijt ont vreemd. Betrekkelijk kort daarna vond men beide kleeden echter weer op de oude plaatsen. Dit was voor de politie geen belet sel niet langer te speuren naar deü dief, die gevonden werd in den per soon van J.F.J R- R. legde een volle dige bekentenis af. OPGEPAST! Wederom werden twee handgrana ten gevonden, nu op de gronden) van R. aan de Birktstraat. Noch de priester of zijn helpers, noch Sheeba, hebben bemerkt, dat hoog in de lucht alles gezien was. Eerst, toen de boot een K.M- afge-« dreven was, snelde de machine om laag om hulp te bieden. Eenige mijlen verderop vormde de rivier een waterval, wat vanuit de hoogte duidelijk te zien was. Iets verderop naderde langzaam en voor zichtig de auto, waarvan de inzit tenden sc-.erp uitkeken naar moge lijk onraad- Toen de vliegmachine naderde begreep men, dat deze een boodschap bracht. Inderdaad was dit het geval. De machine kon in dit bergachtig terrein niet landen, maar zooals af gesproken was, werd een kleine pa rachute neergelaten, waaraan een brief was bevestigd. Zoodra Rob de inhoud had gelezen, snelde hij naar de oever. Het was de hoogste tijd» Het nawintertje, dat ons land onder de sneeuw legde, is een leelijke streep door de rekening van de boe ren en tuinders. We zouden al volop in het vooraajrswerk moeten zit ten; de haver had al voor een deel mcetein zijn gezaaid, evenals de erwten» De boeren zouden nu druk aan het mesten moeten zijn vöor het aardappelland. Dat moet nu een maal blijven liggen tot het voorjaar eindelijk inzet. Maar laat men zich door dat lange wachten niet tot over haast werk laten bewegen. Een boer moet, als het er op aan komt, van opschieten weten, maar hij moet soms ook het geduld en het- onver stoorbaar humeur van een hengelaar hebben. Het zal trouwens in de koe stal op het oogenblik druk genoeg zijn. Er is vorig jaar buitengewoon veel vee gedekt, vooral jong vee en deze dieren zullen in Maart en April voor het meerendeel afkalven. Dat eischt extra zorg, want ieder weet, dat dikwijls een versch gekalfde vaars veel meer tijd om te melken kost dan een oude „melkzak". Maar daar staat dan weer tegenover, dat we nu bezig zijn een verjongde vee stapel op te bouwen en dat zal in de jaren die voor ons liggen zijn in vloed op de positie van onzen boe renstand niet missen. Als de Jx>e- rqn er nu maar zorg voor dragen, dat het jongvee tbc.-vrij wordt op gefokt, dan zal in de naaste toe komst een gezonder en productie ver veestapel ter beschikking staan dan we ooit hebben gehad. Omstreeks half Maart zal de kaas productie weer beginnen en dat mo gen de boeren wel in aanmerking ne men bij het samenstellen van de voederrantsoenen, die zij aan hun vee geven. Het is bekend, dat kaas maken en het gebruik van kuilvoe- der slecht samengaan. Als er kuil- gras wordt gevoerd, is het vrijwel onmogelijk goede kaas fe bereiden. De boeren, die aan kaasfabrieken leveren, moeten dus zoo spoedig het begijn van den kaastijd in aantocht is, geen kuilvoer meer geven aan hun melkkoeien. Geef het aan jongvee en aan dieren, die afgemest worden, maar houdt het buiten de melkstal. Het zal in de komende tijd meer dan ooit noodzakelijk zijn om kaas van onberispelijke kwaliteit te ma ken, want het gaat er nu om ons een nieuw afzetgebied te veroveren en dat kan alleen met de allerbeste kwaliteit. We willen bijvoorbeeld graag kaas uitvoeren naar Amerika, maar de Amerikanen zijn daar hee- lemaal niet happig" op. De Ameri kaansche kaasfabrieken zien liever geen concurrenten op hun markt ko men. Daarom kan het opbouwen van een Amerikaansche mankt voor Hol- landsche kaas alleen gebeuren met de fijnste kwaliteit, waarvan de Amerikaansche verbruikers zullen moeten erkennen, dat hun eigen land zoo iets niet kan produceeren. Iedere beer, die aan deze bescherming van de. kwaliteit van de kaas niet mee werkt door tegen alle waarschu- schuwingen in kuilgras te blijven voeren in het kaasseizoen, gooit zijn eigen ruiten in. D,e tuinders zijn vol verwachting wat de naaste toekomst zal brengen. We hebben zulke onverwacht gun stige klanken gehoord over de ex portmogelijkheden naar Engeland, dat we zouden zeggen: het is haast te mooi om waar te zijn. Maar laten we hopen, dat een gedeelte van onze productie, dat niet versch m het bin nenland kan worden verkocht en ook niet kan worden geëxporteerd, door onze conserven- en droogindus- trie wordt opgenomen. Het inblik- kiejn zal wellicht dit jaar nog slechts in beperkte mate kunnen geschieden door de geringe aanvoer van blik, maar voor de drogerijen geldt dit bezwaar niet. Daar echter hebben we weer veel brandstof noodig en wij behoeven U niet te vertellen, dat die ook schaarsch is. Maar misschien wordt de kolenpositie na den win ter beter. De tuinbouw zal in ieder geval met goed recht kunnen ver langen, dat zijn kostelijke produc ten, als die op een gegeven moment onverkoopbaar mochten blijken, niet worden weggegooid, doch ingeblikt of gedroogd, dan wel bevroren, zoo dat ze uiteindelijk toch tot hun recht komen. Vooral zoolang de kunstmestpositie nog zoo krap blijft, zal de oogst aan bewaargroenten voor de volgende winter heusch niet zoo groot zijn, dat we ons kunnen per- mitteeren een gedeelte, verloren te laten gaan. De Prins-regent in België heeft 'n besluit geteekend, waardoor aldaar de nieuwe spelling van kracht wordt. Binnenkort zal ook onze regeering in deze aangelegenheid een wetsont werp indienen. Bij de H.A-R-K- te Amsterdam is een opzienbarend geval van fraude aan het licht gekomen. Voor de tweede maal heeft Chur chill te New York een rede gehou den met betrekking tot de gespan nen verhoudingen met Rusland. Perzië zal de Russische aangele genheid zelf op 25 Maart voor den Veiligheidsraad brengen. In België hebben de krijgsraden tot 1 Maart 1946 3286 doodvonnissen uitgesproken, waarvan 2222 bij ver stek. Tot dien datum werden 78 per sonen terechtgesteld. Voor het eerst na haar herstel heeft H.K-H. Prinses Juliana j 1- Vrij dag weer een bezoek gebracht aan het hoofdbestuur van het Roode Kruis. De Chineesche Kardinaal Tien arriveerde op Schiphol voor een be zoek aan den Bisschop van Roer mond. De premie van het Ziekenfonds- besluit is voor 1946 vastgesteld op 4 °/o van het loon. Voor de verdediging tot het ui terste van Teheran heeft Perzië zijn leger van 100.000 man gemobiliseerd- Minister Attlee heeft India vol ledige onafhankelijkheid aangeboden. De Nederlandsche bevolking zal in den a.s. zomer gelegenheid krij gen tot vorming van een wintervoor raad brandstoffen. In Amerika is wederom een nieuw wapen uitgevonden. Ditmaal betreft het een met behulp van televisie bestuurbare boni. Te Monaco is overleden de Ne derlandsche kunsthistoricus Dr. A- Bredius. Eind Maart zal de Rijkslucht vaartschool fe Gilze Rijen weer wor den geopend. De beschikking inzake de maxi mum prijzen voor snijbloemen, pot planten, bloemstukken en bloemwer ken is ingetrokken, zoodat de han del in bloemen geheel vrij is. Het Engelsche koninspaar zal, met de 2 prinsessen, in het begin van net volgend jaar een bezoek brengen aan Zuïd-Afrika. 29 April zal het Bijzonder Ge rechtshof van Limburg de zaak be handelen tegen graaf De Marchant et d'Ansembourg, voormalig commis saris van Limburg. Besprekingen zijn gaande over de levering van groote hoevleelheden versche groenten naar Duitschland- Een Fransch uitvinder heeft een sy steem uitgevonden om treinbotsingen te voorkomen. In 1946 zullen in de verwoeste gebieden van ons land 10.000 wonin gen gereed komen. Op bevel van Maarschalk Sjoe- 1 kof zal de Leipziger Messe worden 1 gehouden van 8 tot 12 Mei a.s. jv 5 April zullen Prinses Juliana en Prins Bernhard in Kopenhagen aan- L komen. 8 Apieil zal de reis naar Stoc- holm worden voortgezet. Aan Z. Em. Joh. Kardinaal de D Jong en ds. K. Gravemeijer is door Ji de senaat der Rijksuniversiteit te B Utrecht het eere-doctoraat aangebo- R den. Zondag 2 Juni zal in Italië de stemming plaats hebben over het wel V of niet aanblijven der motiarchie in dit land. -E Dit jaar zal er voor de voedsel- voorziening een tekórf aan graan j_ zijn van 8.000.000 ton. Belgie heeft verzocht voor het vervoer der goederen naar Centraal r. Europa begruik te maken van den j-I haven van Antwerpen en daarvoor L niet langer Duitsche havens te ge- j, bruiken. Q De Chineesche regeeringspartij E heeft medegedeeld aanspraak te ma- ken op het grootste aandeel in de Japansche herstelbetalingen. Naar schatting hebben in den 'f nacht yan Zaterdag op Zondag 40 Z tot 50 duizend personen deelgeno- men aan den Stillen Omgang te J Amsterdam. Denemarken zal dit jaar aan En- q geland 180 millioen eieren leveren. Ook is Denemarken bereid een reus- achtig overschot aan visch naar Z Duitschland te exporteeren. 'f Het Deensche eiland Bornholm wordt thans door de Russische troe- pen ontruimd. Verwacht wordt, dat nu ook spoedig de Britsche troepen fv Denemarken en de Amerikaansche troepen IJsland zullen ontruimen. c De Russische troepen trekken c zich ook uit Oost-Duitschland te- rug. Zij worden vervangen door een militair goed uitgeruste politiemacht. RIJWIELDIEFSTAL J G. v. d. H, die een bezoek bracht v aan café Royal, vond het raadzaam gedurende zijn verblijf aldaar zijn rijwiel een plaats te -geven in het café en toch was dit voertuig bij j zijn vertrek verdwenen. j Directe melding bij de politie had een uitgebreid onderzoek tot gevolg, j. Dit bracht wel niet het rijwiel maar. toch de beide wielen naar voren, hetgeen plaats had in de woning van E. H. H- bekende het rijwiel in vereeni- ging met J.v.d B te hebben ont- j vreemd. In een bosch hadden ze de j wielen uit het frame genomen en dit laatste ter plaatse achtergelaten, waar het door de politie werd ge- J vonden. Onnoodig te zeggen, dat de daders met frame en wielen naar het bu- reau verhuisden. RIJDEN ZONDER LICHT. Een groot aantal personen werd weer bekeurd terzake het in de avonduren berijden van een rijwiel zonder de voorgeschreven verlich ting. Hetzelfde lot onderging een motor rijder, die geen rijbewijs kon toonen. ESPERANTO NIEUWS. Kort na den oorlog werd in Enge land het Gilde van den Heiligen Ajdan" opgericht, dat zich ten doel' stelt gelden voor de missie bijeen te brengen door het vervaardigen en tentoonstellen van miniatuur re producties van architectonische schoonheden. Dit gilde gebruikt Es peranto om zijn doel internationaal te propageeren. Onder Internationaal Contact" schrijft het blad van de Kon. Ned. Schaakbond o.a. dat de heer Dr. Faihgl (Tsjecho-Slowakije) is aange steld om een speciale Esperanto-af- deeling te beheeren in de Interna tionale landenwedstrijden.

Soester Courant | 1946 | | pagina 2