Annexatie of Emigratie. Onze jongens naar Indonesië. Burgerlijke stand. Plaatselijk nieuws. Geldige bonnen. ROB DE AVONTURIER NIEUWS IN HET KORT. De meeste boeren en tuinders heb ben hun handen zoo vol met de dagelijksche zorg voor het bedrijf, dat zij maar heel weinig tijd over houden om zich te verdiepen in aangelegenheden van algemeenen aard. Misschien hebben ze nog nooit zooveel zorgen gehad als op hef oogenblik. Het lijkt wel of alles te gelijk komt. De grootste tegenslag is wel het late voorjaar, waardoor het landwerk niet op tijd kan begin nen en straks komt natuurlijk alles boven op elkaar. Neen, de boeren en tuinders zullen als het voorjaar eindelijk begint, zeker niet op hun sloffen gaan. Daar komt nog bij, dat de grootere bedrijven zoo slecht ar beiders ktinnen krijgen. Voeg daar nog het tekort aan kunstmest aan toe, de onzekerheid over de prijzen, de moeilijkheid om geld binnen te krijgen voor producten, die soms al een jaar geleden zijn geleverd en de niet minder groote moeilijkheid om voldoende geld uit de geblok keerde rekeningen vrij te krijgen. Men zal dan misschien kunnen be grijpen, dat de boer 's avonds blij ïs, wanneer hij naar bed kan gaan. Zijn hoofd staat er dan niet naar nog eens zwaarwichtige stukken te gaan lezen, hoe belangwekkend de onderwerpen ook mogen zijn. Daar is bijvoorbeeld het vraagstuk van de annexatie, een zaak van al gemeen landelijk belang, die vori ge zomer de gemoederen veel meer in beweging bracht, dan op het oo genblik. Misschien komt die dalende belangstelling voor een deel, doordat wij hier in Nederland langzamerhand wel geleerd hebben, dat dergelijke aangelegenheden worden bedisseld tusschen de groote heeren en dat wij ten hoogste mogen luisteren naar de bekendmaking van hun be slissingen, en er al heel weinig in vloed op kunnen uitoefenen door middel van de Nederlandsche open bare meerring. Het verschijnen van het rapport, dat de annexatie-commissie, die ingesteld is door de Groninger Maatschappij van Landbouw, heeft uitgebracht over dit onderwerp en dat in het Landbouwkundig Tijdschrift van Ja- nuari-Februari in zijn geheel werd gepubliceerd, wekt dan ook niet meer die belangstelling, welke het een half jaar geleden ontmoet zou hebben. Bovendien komt er nog bin nenkort het rapport uit van de an nexatie-commissie van de Stichting van den Landbouw, met de verschij ning waarvan de Groninger Commis sie trouwens rekening heeft gehou den. Toch is het wel van belang te ver melden, dat die commissie ieder middel om tot vergrooting van on ze landbouwproductie te komen, krachtig aanbeveelt en dat zij land aanwinning door middel van annex atie voor het oogenblik de voorkeur geeft boven ontginning en inpolde ring, want zoo zegt zij terecht, an nexatie Zou nu moeten gebeuren of nooit, terwijl1 wij onze binnenland- sche landaanwinning altijd nog kun nen voortzetten. Voorts bepleit zij, als de annexatie mocht doorgaan, de vorming van groote eenheden van bijvoorbeeld 500 hectaren. Zij ver gelijkt de ontwikkeling in Rusland met die in Engeland gedurende den oorlog en beveelt vooral het Engel- sche stelsel met coöperatief gebruik van machines aan. Nederland zou wel 80.000 boeren en 75.000 arbeiders ter beschikking kun nen stellen voor het koloniseeren van 1 tot li/o millïoen hectaren, meent de commissie en zij ziet daar in een beter middel om tot verlich ting van den bevolkingsdruk te ko men dan in emigratie, waardoor geen bete eken en de aantallen menschen naar het buitenland kunnen afvloei en. Bovendien neemt iedere emigrant een belangrijk kapitaal mee naar het buitenland en dat is onder de ge geven omstandigheden 'n verarming, die eigenlijk niet verantwoord is. Zoo zit dit heele rapport vol met zeer verstandige en nuchtere opmer kingen, die stuk voor stuk de moeite waard zijn. Ons bevolkïngs- en land bouwvraagstuk zullen in de komende jaren nog wel meer aanleiding geven tot het uitbrengen van dergelijke rapporten. Zelfs wanneer zij geen rechtstreeks practisch resultaat hebben, moet men den samenstellers ervan toch dank baar zijn voor de bestudeering van deze levenskwesties van ons volk. Door studie moet tenslotte worden ontdekt, in welke banen ons gemeen schapsleven moet en kan worden ge leid, om zooveel mogelijk Nederlan ders een verzekerd bestaan te ge ven. En dan liefst een, dat wat minder rijk aan zorgen is dan dat van den boer en tuinder van 19461 GEVESTIGD: Wed. H. Eksteen-Flederis, Vosse- veldlaan 36. Wed. B- A. de Bruijne- Blok m. k., Soesterbergschestraat 38- S. Verwoerd-van Klooster m. k-, Birkfstraat 2a. J. de Fluiter m- vr., Kampweg 30. W. Bakker m g., Hart manlaan 86. R. Afman m- g., Molen straat 37. L. Olman m- k., Stadhou- derslaan 110. S. Kortlang-Begeman m- k., Bartolottilaan 5. Wed K. den Ouden-Kok, Vosseveldlaan 17. H. de Bruin-Stroka m. k., Van Wee- destraat 5. J. Kreger m- g., Sinnema- plein 5. P. Uiterdijk-Naber m k., Re- gentesselaan 21. M. v- d. Akker m- vr. Van Lenneplaan 48. A- v. Gijn m. g., Klaarwaterweg 38- H. Rof fel m. k., Beetzlaan 27- C. v. d- Hoek m. vr., Oude Utrechtscheweg 27 P. Huisman m. vr., Bosstraat 61 VERTROKKEN: A. Graafland m. vr-, van Soester bergschestraat 51a naar Den Haag, Snelliusstraat 35. W. v- Musscher m. k., van Sinnemaplein 5 naar Am sterdam, le v. d. Heistraat 74III- J. Elberts m. vr-, van Generaal Win kelmanstraat 61 naar Zuilen, Burg. van Tuijlkade 50. A. H- Kok m. vr-, van Kerkpad N.Z. 3a naar Baarn, Zuidereind 5a. A. de Zoete m- g., van Andriessestraat 17 naar Amers foort, A. v. Cuïjpsfraaf 57- H. P- de Vrind m. g., van de Beaufortlaan 2 naar Utrecht, Kroeselaan 225. L. Ronken m. g., van Regentesselaan 6 naar Arnhem, Sw. de Landasstraat 57. Wed. J- Schmeink-Smulders m. k., van idem naar idem. H. W- Wierda, van Driehoeksweg 4 naar Den Haag, Emmastraat 125. E. Hekman m g.; van Julianalaan 80 naar Zeist, Pla- tolaan 8. H. Sluijter m- vr., van Soesterbergschestraat 109 naar Den Haag, Stadhoudersplein 99. J. W- v. d. Bosch m- vr., van Korte Brink- weg 25B naar Amersfoort, O. Soes- terweg 179. P. J- Nagels m. k., van Steenhoffstraat 10 naar Utrecht, Vleutenscheweg 101. VERHUISD IN DE GEMEENTE: Wed- C. v- Dijk-Nerfs, van Radema- kerstraat 10a naar Postweg 47. F. J. Dhersignij m. vr-, van Hartman laan 88 naar Vredehofstraat 25. Wed. E. Sluzowski-Racczkowska m. k-, van Ossendamweg 59 naar Bartolot tilaan 7a M. v. d- Hoek m. vr., van Nieuwstraat 49 naar Koningïnnelaan 47. A. Wolvers, van Van Weede- straat 9 naar Hellingweg 8. J. v- Vuure m. g., van Nieuweweg 19 naar Hartmanlaan 36. A. Koster m- g., van Braamweg 100 naar Plasweg 32= A. Seiesveld m. g-, van Postweg 67 naar Andriessestraat 9. M. Erkelens- Weemeijer, van Stadhouderslaan 94 naar de Beaufortlaan 2. H. Weemeij- er m. vr., van Stadhouderslaan 94 naar De Beaufortlaan 2. NED. VEREEN. E-H.B.O AFD. SOEST. Vrijdag 15 en Zaterdag 16 Maart werden in hotel „De Gouden Ploeg" de jaariijksche examens gehouden ter verkrijging van het Eenheidsdiploma. Vrijdag namen aan het aanvangs- examen 22 cursisten deel. De exa men-commissie bestond uit de dok- toreifrj. H. A Rupert, H. J. Stroband en P. G. de Vos- Na afloop werd door Dr. P. G- de Vos, voorzitter der E.H.B-O.. de uit slag van 'f examen bekend gemaakt. Spreker wekte de cursisten op om geregeld te blijven oefenen en trouw de cursus te volgen, opdat volgend jaar aan 't examen kan worden deel genomen. Zaterdag werd het examen ter verkrijging van het Eenheidsdi ploma afgenomen door Dr. L. A- Imhoff uit Utrecht, in tegenwoor digheid van Dr. P. G- de Vos. Aan het examen werd door 10 candida- ten deelgenomen. Gediplomeerd werden de dames E. Benning, C. D. M- Beuken. G. C. v. d. Breggen, G- J. Tholenaars en de heeren W. H. A- Friebel, C. Klomp en J. Wonder. Afgewezen werden drie personen. DE ROZENKRANS. Woensdag bracht het Nederlandsche Volkstheater in Hotel Eemland „De Rozenkrans", een tooneelspel in '4 bedrijven door A. Bïsson, naar den roman van Florence Barclay „The Rosary". Tusschen Jane en Gerald is een die pe genegenheid ontstaan, die lang zaam gegroeid is tot een oprechte Van 17 tot en met 30 Maart zijn de volgende bonnen geldig. Bonkaarten KA KB KC 604: 137. 250 gram jam, stroop enz. 138. 50 gram thee. 139. 3 doosjes lucifers. Bonkaarten LA LB LC 604: A 20 melk. U/7 liter melk. B 20, C 20 melk. 3 liter melk. 088 aardappelen. 2 k.g- aardapp. Bonkaarten KD KE 604: 637. 250 gram jam, stroop enz. 638. 3 doosjes lucifers. Bonkaarten LD LE 604: D 20, E 20 melk. 6 liter melk. 588 aardappelen. 1 k.g- aardapp. Tabakskaarten enz. T 20. 2 rantsoenen rook- of shagta- bak (geen sigaretten of sigaren). V 20. 100 gram chocolade of suïkerw- X 20. 100 gram chocolade of suikerw. liefde van Geralds zijde, Hij besluit haar te vragen zijn vrouw te worden. Hoewel ook Jane een groote genegenheid voor hem koes tert, wijst zij zijn aanzoek af. uit vrees voor een „kunstenaarshuwe lijk". Ruim een jaar later hoort Jane bij haar terugkomst in Londen, dat Ge rald een vreeselijk ongeluk is over komen. Hij is voor goed blind. Jane is radeloos en vol wanhoop. Zij be sluit hem te gaan verplegen inplaats van de verpleegster Zr. Rosemary Gray. Gerald wil niemand tot zich toe la ten, maar Jane meldt zich als Zuster Rosemary Gray. Gerald raakt ge heel en al aan deze pseudo zuster gewend. Tenslotte wordt het Jane te machtig en zij zoekt een oplossing. Zij besluit Gerald alles te zeggen. Langzamerhand weef zij de situatie zoo fe leiden, dat hij haar moet her kennen. Als zij het bekende lied „De Rozenkrans" zingt, twijfelt Gerald geen moment meer. Zij hebben elkander gevonden. Dit aangrijpend stuk werd subliem vertolkt. Het was een aaneenscha keling van momenten, die boeiden en ontroerden. Vooral de vertolking van Gerald was uitnemend. Hij, speelde met volledige overgave. Het talrijke publiek was zeer "dank baar. FIENTJE VAN SELST IN SOEST. Belangstellenden verwijzen wij naar een in dit nummer voorkomende ad vertentie betreffende het optreden van onze oud-plaatsgenoote Fientje van Seist. Zij brengt een programma, dat klinkt als een klok en verheugt zich er op weer eens een gezellig avondje met de Soestenaren door te brengen- Spoedig waren Rob en Sheeba in veiligheid, hoewel de vreemde gast hevig ontstelde van de schoten, klemde ze zich stevig vast aan Ou we Daan, terwijl de anderen de kro kodillen beschoten, die langzaam terugtrokken. De blanken zouden echter ondervinden, dat zij in een gevaarlijk land waren, waarvan de bewoners geen vreemdelingen duld den. De priester had gezien, hoe de vreemde wondervogel vanuit de lucht neergestreken was, hij was langs den oever over verborgen paden meegerend met zijn soldaten, en hij had de redding bijgewoond. Hoewel de oude man bevreesd was voor de machtige witte foovenaars, besloot hij toch om te trachten ze te dooden, voordat ze den weg naar zijn stad gevonden hadden. Onver hoeds vielen <je inboorlingen de blan ken aan, die spoedig overweldigd werden. In zijn vreemde taal herhaalde de priester een reeks tooverformules en bezweringen om de macht van de witte menschen te breken. Daarna gaf hij zijn mannen bevel de gevan genen mee te voeren. Na 'n marsch van ongeveer een uur werd halt gehouden bij een open ruimte, aan den oever van 'n meer tje. Ruggelings werden de gevange nen aan twee dikke palen gebonden, de priester prevelde nogmaals eenige zijner bezweringen en ging toen' haastig heen. Sheeba wist wel waar om. Ze waren als zoenoffer bestemd voor hun meest gevreesde vijanden. Vele Hollandsche jongens hebben in Indonezië reeds voet aan wal gezet en nog duizenden zijn op weg daar heen- Onder hen bevinden zich vele Soes^ ter jongens. Hoewel zij weten, dat wij hen in ge dachten volgen en gaarne hun bele venissen vernemen is het voor de meesten niet mogelijk hun familie, vrienden en kennissen steeds uitvoe rig fe schrijven. Aangenaam is 't ons dan ook te kun nen melden, dat wij van een hunner eenige reisbrieven ontvingen, waar voor wij gedurende enkele weken in ons Dinsdagnummer een plaats zul len inruimen. De eerste brief laten wij hier volgen. VAN CÈYLON TOT SUMATRA. 9 Februari. Nadat de vorige avond een vuurtoren waargenomen was en de klokken een half uur vooruit- gezet waren, kregen we na een rus tige dag, zonder bijzondere gebeur tenissen of ontmoetingen, om 17.30 uur Ceylon in zicht en de eerste tropische regenbui op onze nietsver moedende hoofden. 10 Februari. Van 's morgens vroeg af was de dichtbegroeide, heuvel achtige kust van het eiland, op vrij korte afstand, duidelijk waarneem baar. Enkele schepen, w.o- een vlieg- dekschip, werden gepasseerd en even later draaiden we de baai van Tri- comali in, een diepe inham met veel zïj-inhammetjes, in de oorlog, na de val van Singapore, dë geallieerde oorlogshaven in het Verre Oosten. Enkele wrakken van schepejn en 'n dok wezen er op, dat de vijand dit eveneens wist. Langs kleine eilandjes, eveneens dichtbegroeid, voeren we halvekracht de baai in, naar onze ligplaats, waar we precies 8.30 uur vastmaakten aan twee boeien. Om ons heen lagen verschillende droog dokken, tientallen grote schepen, oorlogsbodems zoowel als vracht vaarders, om van de grote hoeveel heden motor-, Zeil-, landings- en roeibootjes maar fe zwijgen. Op de meeste schepen stond nog afweerge schut. Verder namen we waar, boor torens, olietanks, Indische paalwo ningen met de typisch gebogen rieten daken, gecamoufleerde versterkingen, bontgekleurde vlinders, inlandse uit geholde boomstamkano's met aan één kant een drijver en een klein soort roofvogel', dat zijn prooi met de klauwen uit het water haalde. De inlanders, die genoemde kano's bemanden, waren erg hongerig, be delden om sigaretten en kledingstuk ken, visten ledige flessen op en sommigen ruilden cocosnooten, ana nas en bananen tegen alles wat ze konden gebruiken. Hun prijzen wa ren echter „zwart". Wij kregen olïe- en watertankers langszij, terwijl er 's avonds werd gedanst, gefilmd, ge zongen en.afscheid genometn van de meisjes. 11 Februari, 's Morgens vroeg gin gen de passagiers en de W.R.N-girfó van boord. Eén der laatstgenoem den zou de vorige avond nog vlug even getrouwd zijn met een Schot (in rok). We zaten dus, op enkele verpleegsters na, zonder dames. Na enkele uren van lossen en laden van post, levensmiddelen enz., kwa men evenwel ruim 50 Nederlandse verpleegsters en Marva's per lan- dingsvaartuig aan boord. De ver pleegsters zullen de repatrieerenden naar Nederland vergezellen op de terugreis en komen daarna eveneens naar Indië. De dag verliep verder rustig. 2 Broers, beide op weg naar Indië, gingen hun 3en broer, die van een vorig transport ziek in het hospitaal was achtergebleven, opzoeken en meldden, dat er aan de wal vooral veel sieraden te koop waren, alles echter tegen Indisch geld. Ook een sloep van de Nieuw-Am sterdam ging n.aar de wal, met do rood-wit-blauwe vlag fier achterop. Om 4 uur 's mid dags werd ter ere van de nieuw- aangekomcnen „sloepenrol" gehou den en direct daarop duwden twee sleepboten ons in de g^wenschte richting voor de havenuifgang. Wel dra gingen we op eigen kracht naar het Oosten, richting Singapore. Zou den wij daar nog aan boord zijn? Ter kennismaking werd er die avond gedanst. 12 Februari. Deze dag stond als at tractiedag op het programma, met hindernis-, eier- en zakloopen. Behalve zwetende mannen zagen we niets bijzonders. Er was weer een flinke deining gekomen, welke heel goed te vergelijken was met die in de Golf van Biscaje, alleen hadden we hem deze keer gelukkig van vo ren, zoodat slechts enkelen der nieu welingen zeeziek werden. Een heug lijk feit was het inleveren der win- terkleeding; weer een last minder, 's Avonds draaide de twede show, ditmaal uitsluitend door mannen verzorgd, 's Nachts draaiden de klokken weer een uur vooruit, waar door het verschil met Nederland op vijf en een half uur kwam. 13 Februari. De morgen werd gevuld met inspectie van kleding en uit rusting, daar we „een dezer dagen" van boord zouden gaan. Om even 12 uur kregen we aan stuurboord land in zicht. Zou het het eerste stuk van Indië zijn, dat we tezien kregen? En ja hoor, het was Sumatra. Circa half twee voeren we langs Sabang en hadden we een ontmoeting, die vooral voor de Rotterdammers on der ons heel aardig was. Na heftig seinen kwam n.1. de „Van Galen" de haven uit en ons, nog steeds sei- nenck full speed tegemoet. Dit was de nieuwe Van Galen, want de oude werd in Mei 1940 door de Duitsche bommenwerpers in Rotterdam ver nietigd. Na een ererondje om ons heen, ging het snelle schip terug naar de haven. Voor het eerst sinds zes weken wa ren we weer in eigen wateren 1 De Zesaaagsctie fe Parijs is ge wonnen door het Nederlandsche kop pel Schulte-Boeijen. Koning Leopold van België denkt er niet aan afstand te doen van den troon. Bandoeng i^s thans van extremis ten gezuiverd. Het zuidelijke deel der stad is nagenoeg geheel verwoest. De Nieuw-Amsterdam zal met meer dan 3500 repatrieerenden op 8 April te Rotterdam aankomen, Radio Moskou heeft medegedeeld, dat onvoorziene omstandigheden voorbehouden, de ontruiming van Perzië door hef roode leger in vijf tot 'zes weken voltooid zal zijn. Ook zullen vóór 30 April alle troe pen uit Mansjoerije zijn teruggetrok ken. Zij, wier stamkaartnummer ein digt op hef cijfer 3 en die na 1 Ja nuari 1945 geen bon hebben ontvan gen voor gewone of beroepsschoenen, komen in April in aanmerking voor een schoenenbon. Dr. Aljechin, de wereldkampioen schaken, is te Estoril (Portugal) plot seling overleden. Voor de internationale roei wed strijden, welke ter gelegenheid van het 300-jarig bestaan der Utrecht- sche Universiteit zullen worden ge houden, hebben de bekende ploegen van Oxford en Cambridge ingeschre ven. Rudolf Hoess, de geween com mandant van het beruchte concen tratiekamp Auschwitz, die twee mil- lioen dooden op zijn geweten heeft, is dezer dagen in de omgeving van Flensbourg aangehouden. De Engelsche regeering heeft 'n plan ingediend waarbij aan iederen Engelschman gratis wordt verleend doktershulp, opname in ziekenhuis, tandheelkundige hulp, geneesmidde len, gebitten, brillen enz. - Een Nederlandsch en een Bel gisch schip zijn bij Hamburg door 'n Russischen kruiser aangehouden en naar de Russische zóne opge bracht. Australië heeft aan 25 duizend Europeesche Joden vergunning ge geven zich aldaar fe vestigen. Hoofdzakelijk te Amsterdam zijn in den laatsten tijd valsche bankbil jetten van flö— in omloop. Om te komen tot een kabinet op breedere basis ïs de Bulgaarsche re geering afgetreden. Zoodra de Internationale Bank voor Herstel en Wederopbouw func tioneert, zal prof. Lieftinck een aan vraag indienen voor een leening van 200 millioen dollar. De Export- en Import-Bank is bereid een tusschen- tijdsch crediet tot dit bedrag fe ver- leenen. Om te komen tot spreiding der Philipsbedrijven z'al in den Achter hoek, vermoedelijk te Groenlo, een fabriek worden gevestigd. De Amerikaansche stad Albany, een stad van 150.000 inwoners in den staat New York, heeft Nijme gen geadopteerd. Het ligt in het voornemen binnen enkele weken een begin te maken met de algeheele vernieuwing der rijvergunningen voor auto's en mo toren. De Nederlandsche marine heeft van de Brifsche admiraliteit een vliegkampschip in bruikleen ontvan gen. Het zal den naam „Karei Door man" dragen. Hef grootste deel van de partij diamanten, ter waarde van 100 mil lioen gulden, welke door de Jap pen uit Nederlandsch Indië werd weggevoerd, Is in Japan achterhaald. Daar door enkele groepen der bevolking prïncipieele bezwaren zijn gemaakt tegen het bij loting toewij zen der schoenenbonnen, zal geen toewijzing langs dezen weg plaats hebben. Minister Vos zal nu steeds op den 25en van eiken maand een nummer aanwijzen. Frankrijk zal' een nieuwe nota tot Engeland en Amerika richten inzake de Spaansche kwestie. Een voor ons land vrijwel onbe kende vischsoort, de hake. zal bin nenkort in ons land op de makt ko' men; De prijs komt ongeveer over een met dien van kabeljauw. De eerste zendingen horloges zijn in ons land uit Zwitserland aange komen. Het gerechtshof te Amsterdam heeft het faillisement van Han van Meegeren uitgesproken. Transjordanië is een afzonderlijke staat geworden. Ter beteugeling van de extremis tische onlusten in Indonesië werden vijf volksfrontleiders gearresteerd. Kardinaal graaf Clemens von Galen, aartsbisschop van Munster, is aldaar overleden. Vrijdagmorgen had de eerste zit ting plaats van het Tribunaal voor 't Arrondissement Utrecht. Meerdere zaken werden in recordtijd afgedaan- De voormalige burgemeester van New York, Laguardia, is benoemd tof directeur van de U.N.R R.A. Een wetsontwerp is bij onze re geering in voorbereiding, waarbij al le vermiste personen als overleden zullen worden verklaard. Minister Van Kleffens is tot Ne derlandsch vertegenwoordiger bij de commissie der Vereenigde Naties voor de atoomenergie benoemd.

Soester Courant | 1946 | | pagina 2