Het bevrijdingsfeest in onze Gemeente. Onze jongens naar Indonesië. ROB DE AVONTURIER Corrie Vonk in het Kampleven. Zooals reeds gemeld in het verslag over de bijeenkomst, waarin de Bur gemeester het plan ontwikkelde om te komen tot stichting van een groot gemeenschapsgebouw, bleven na af loop dezer bijeenkomst het bestuur van Soest-Vooruit en de afgevaardig den der buurtvereenïgingen bijeen ter bespreking van plannen voor hef bevrijdingsfeest op 4 Mei a.s. Om tot een goede samenwerking te komen, hadden de buurtvereeni- gingen te voren reeds eenige malen vergaderd en had een bespreking met het bestuur van Soest-Vooruit plaats gehad. Een en ander had tot gevolg, dat nu een permanent comité werd ge vormd, dat in den vervolge de fees telijkheden in onze gemeente zal or- ganiseeren. 'Als bestuursleden van dit comité, dat gevormd wordt door het bestuur van Soest-Vooruit en twee afgevaar digden van elke buurtveréeniging, werden gekozen de heeren Baten berg, De Graaf, Gijzen, Priem1, v. d. Bor en De Langen. deelname hebben aangemeld, kunnen spoedig daarna een uitnoodigïng voor een te houden bijeenkonist tegemoet zien. Hoewel de verdere plannen voor dien middag nog niet vast staan, kan toch wel worden gemeld, dat plan nen in voorbereiding zijn, tot op voering van een declamatorium in 't openluchttheater, een concert waar in bij afwisseling zang en muziek zal worden gegeven, een gecostumeerde voetbalwedstrijd, het ontsteken van een vreugdevuur en wellicht nog an dere feestelijkheden. Dat dien dag onze nationale drie kleur niet halfstof maar nu hoog ge- heschen wappert van elke Soesfer woning, spreekt vanzelf. Burgerlijke stand. GEVESTIGD: H. A. v- d. Woerd m. g-, Radema- kerstraat 6. J. Slavenburg m g. Kooiweg 4. I. M- de Leeuw m. vr., T t.m. V op Woensdag 17~ApriI 1946- v j r l. Hildebrandtlaan 15. J. H de Jong W t.m. Z op Donderdag 18 Apr-1946 Voor de plannen in bespreking kwa- Gallenkamppelsweg 4 J. F. coPQTPnncnr l P nen verstrekt. Zij, die na bovengencewden datum een bon voor werkschoenen hebben gekregen, komen thans eveneens nj aanmerking voor een bon voor ge wone schoenen. Het publiek is volkomen vrij een keuze te maken tusschen de bestaan de bonsoorten. _De uitreiking der bonnen zal ge- "schieden volgens onderstaande rege ling: SOEST. In het perceel Kerkpad Z.Z- 55, loket 4. van 9-12.30 uur voor hen wier geslachtsnaam begint met de letters A t.m. C op Woensdag 3 en Donder dag 4 April 1946. D t.m. F op Vrijdag 5 April 1946- G op Maandag 8 April 1946. H op Dinsdag 9 April 1946. I t.m. J op Woensdag 10 April 1946- K op Donderdag 11 April 1946. L t.m. M op Vrijdag 12 April 1946- N t.m. R op Maandag 15 April 1946. S op Dinsdag 16 April 1946. men gaf de heer Batenburg, als voor zitter van Soest-Vooruit, een verslag van de laatste groote feesten. Hieruit bleek, dat de ontvangsten meer dan f19000.— hebben bedra gen en dat ongeveer f5.000.— kon worden afgedragen aan Volksherstel. De afwikkeling der zaken is veel ver traagd door blokkeering der gelden, niet-levering der medailles enz. De hierna gevolgde besprekingen cfer plannen hebben er toe geleid, dat op !i ,av0[uP voorafgaande aan den 4en Mei, een herdenking van de be vallenen zal plaats hebben. Deze her-^rïk-ng z;d geschieden in -c plantsoen bij het Emma-moflu- ment, alwaar een eenvoudig' houten kruis de herinnering aan de gevalle nen zal opwekken en waarbij ieder ingezetene bloemen kan neerleggen. Vanuit een of meer punten in de ge meente zal naar deze plaats' een z.g. „stille omgang" worden gehouden, waaraan door ieder kan worden deel genomen. De weg naar de herden kingsplaats moet zwijgend worden afgelegd, terwijl het niet geoorloofd is vaandels of vlaggen mee te voeren- Toespraken zullen niet worden ge houden. Precies te 8 uur zal op de herden kingsplaats twee minuten stilte in acht worden genomen, waarna er ge legenheid zal zijn tot het brengen van de bloemenhulde. Ook zullen gedurende een kwartier de klokken der kerken, voor zoo ver aanwezig, zich doen hooren. Met betrekking hiertoe is het ons aangenaam te kunnqn melden, dat de indertijd weggevoerde klok uit den gemeentetoren inmiddels weer in onze gemeente is teruggebracht en maatregelen worden getroffen, dat ook deze klok op dien avond geluid kan worden. Na den z.g. „stillen omgang" zullen waarschijnlijk in verschillende ker ken nog kerkdiensten wordein ge houden, terwijl van een nog nader te bepalen tijdstip aan het begin van den avond van alle openbare gebou wen en particuliere woningen de vlaggen halfstok zullen worden ge hangen. Vanaf ditzelfde tijdstip zul len de openbare vermakelijkheden en verkooplocalifeiten moeten zijn ge sloten. Op den bevrijdingsdag, Zaterdag 4 Mei, zal des middags een défilé wor den gehouden, waaraan uitsluitend de jeugdvereenïgingen, bij voorkeur ge stoken in hun uniformen en met medevoeren van vlaggen en vaandels, kunnen deelnemen. Daar in ieder geval dit défilé zal1 worden gehouden, worden de bestu ren der jeugdvereenigingen verzocht uiterlijk a.s. Zaterdag bericht van deelname, met opgaven van 't aantal deelnemende leden, te zenden aan den voorzitter van het comité, den heer J- G. A Batenburg, Wilhelmina- 6. Die vereenigingen, die zich voor Groenevelt m. Julianalaan 80- VERTROKKEN; C. J. Wijnstok-v- Achterberg m. k., van Korte Brinkweg 29 naar Apel doorn, Bas Bakkelaan 12. J. Moet m. g., van Kost verloren weg ongen- naar Zwolle, Molenweg 131. C. Leeuwenburg m. vr., van Verl Tal- malaan 13a naar Strijen, Oud Bou- dijk 6a. L. Menning m- vr., van Hart manlaan 37 naar Wassenaar, Kerk straat 49. H. v- d. Schaft m. vr-, van Braamweg 92 naar A'foort, Schim- melpenninckstraat 97 II. B. Snoek m. g., van Sparrenlaan 2 naar Den Haag, Sportlaan 11. VERHUISD IN DE GEMEENTE: G. J. Edelman, van Burg- Grothe- straat 23 naar Vinken weg 27. S. M- Knoppers-van Essen m. k., van Kerk pad 14 naar Harfweg 20a- M. W. v. d Burg Alting m. k., van F. C. Kuijperstraat 13 naar Rembrandt- laan 23. T. Vleer m g., van Oude Utrechtscheweg 42 naar Van Strae- lenlaan 42. G. Stalenhoef m- vr., van Laanstraat 54 naar Smitsweg 6. Wed- Veldhuijse-v. Veen, van Braamweg 73 naar Waldeck Pyrmontlaan 35. Distributienieuws. DISTRIBUTIE SCHOENEN. Iedereen, wiens Tweede Distributie stamkaart als laatste cijfer het cij fer 3 draagt, is verplicht zich met zijn T.D. in het tijdvak van 3 tot en met 18 April 1946 bij den Distributie- dienst te vervoegen. Na controle van de T.D., waarbij de bepaling geldt, dat zij. die in Ja nuari 1945 of later een bon voor ge wone of beroepsschoenen hebben ontvangen, niet in aanmerking ko men, wordt tegen inname .van bon 613 van het nieuwe inlegvel GA t.m. GE 605 een bon voor gewone schoe- SOESTERBLRG. In het hulp-distri butiekantoor aan de Rademakerstr. tijdens de gewone kantooruren. A tot en met Z in het tiidvak van 3 tot en met 18 April 1946. WERKSCHOENEN. Hiervoor wordt de bestaande regeling voorloopig ge handhaafd. Aanvragen voor deze schoenen kunnen op de gewone wij ze bij den Distributïedienst worden ingediend. A.s. MOEDERS- Aan a.s. moeders kunnen op aanvraag bij voorrang schoenenbonnen worde;n verstrekt. Aanvragen hiertoe kunnen wordem ingediend in de 4e t-m. 7e maand van de zwangerschap. Er dient rekening mede te worden gehouden, dat zij, die korten tijd geleden een bon heb ben gekregen, een zekeren wacht' tijd moeten doormaken. KINDEREN VAN 0-10 MAANDEN. Ten behoeve van kinderen, die den leeftijd van 10 maanden hebben be reikt, zal ongeacht het stamkaart nummer, onmiddellijk een bon wor den uitgereikt, met dien verstande, dat zij, die reeds een bon hebben ontvangen, onder de gewone regelinjg vallen, terwijl bij het afhalen der bonnen rekening moet worden ge houden met de aangegeven letfer-in- deeling. De aandacht wordt erop gevestigd, dat voor het cijfer 3 na 25 April 1946 onder geen enkele voorwaar de 'n bon meer Zal worden uitgereikt. Ruilen plusfour pak, leeftijd 15 jaar, voor hee- rencostuum, eventueel met bijbet. Heideweg 10. Billijk te huur 80 roe den tuingrond, gelegen achter perceel Parklaan 25. Aldaar te bevragen. Geldige bonnen. Voor het tijdvak van 31 Maart tot en met 13 April zijn geldig ver klaard: Bonkaarten KA, KB, KC 604: 152 tot en met 157. JOO gram brood. 151 200 gram bloem. 150 400 gram suiker. 149 125 gram boter. 148 100 gram vet. 147 100 gram magere kaas (20 pl.). 146 50 gram vette kaas (40 plus)« B 34, B 35. 800 gram brood. C 34. 800 gram brood. B 36. 2 K.G- aardappelen. Bonkaarten LA, LB, LC 604: 099, 100, 101 vleesch. 100 gr. vleesch- 095 aardappelen. 2 K.G- aardapp. A 22 melk. 2 liter melk. B 22, C 22 melk. 3i/2 liter melk. Bonkaarten KD, KE 604: 652, 653. 800 gram brood. 651 200 gram bloem. 650 500 gram suiker. 649 125 gram boter. 648 125 gram margarine. 647 100 gram magere kaas (20 pl.). 646 50 gram vette kaas (40 plus). D 34, D 35. 400 gram brood. E 34. 500 gr. rijst of kindermeel- E 35. 1 L- appelmoes (voorinlevering) Bonkaarten LD, LE 604: 599, 600. 601 vleesch. 100 gr. vleesch- 595 aardappelen. 1 K.G- aardapp. D 22, E 22 melk. 6 liter melk. Tabakskaarten enz. T 21 2 rantsoenen shag- of rook tabak. (Geen sigaretten of sig.) V 21 100 gr. chocolade of suikerw. X 21 2 rantsoenen lichte shagtabak. (Geen sigaretten of sigaren.) Voor de week van 7 tot en met 13 April zullen nog bonnen worden aangewezen voor melk, aardappelen, jam, thee, koffie, boter, tabak, ver snaperingen, huishoudzeep, margari ne en gedroogde zuidvruchten. BILJARTNIEUWS. A. J. VERKERK IN DE FINALE HOOFDKLASSE CADRE. De voorwedstrijden voor de persoon lijke kampioenschappen van 't Gooi, die in Hilversum gespeeld worden, zijn thans ook voor de hoofdklasse cadre geëindigd- Van de vier Soester spelers onder de 18 deelnemers, wist A. J. Verkerk op de achtste plaats te eindigen, zoo dat hij geplaatst is in de competitie tusschen de 8 besten, die zullen beslissen over het cadre kampioen schap van Gooi en Eemland. Het algem. gemiddelde bedroeg 6.21 Deze week eindigen ook de voorwed strijden van de le klas libre, waaraan de Scester speler J. Waasdorp deel neemt. Tevens begint deze week de finale 3de klas met als eenïge Soester fina list R. v. d- Linden. VAN SUMATRA NAAR KAMP CHAAH. Het verschil in tijd met het vader land was 's nachts op zes en een half uur gebracht, wat het voorloo pig zou blijven. Het schip voer hal ve kracht; volgens den één om niet te vroeg in Singapore te zijn, vol gens den ander wegens mijnenge vaar. Behalve hier en daar een glimp van de kust en wat kleine zeil prau wen, zagen we deze dag niets bij zonders. 15 Februari. Na het laatste stuk weer volle kracht gevaren te hebben, liet de Nieuw-Amsterdam om 8.30 uur het anker vallen op de rede van Singa pore. De spanning steeg ten top. Wat was onze bestemming? hier of ver der? Het uitzicht viel, in vergelij king met Trincomali, tegen. Wat schepen, palmbomen, olietanks en versterkingen. Handelaars en vogels vertoonden zich in het geheel niet. Wel kwam de eerste post sinds En geland aan boord. Het nieuws uit Nederland werd met blijdschap ont vangen; vooral de distributieberich- ten en de sportuitslagen. Alleen von den velen het feit, dat zeer veel brie ven door de Nederlandsche(l) cen suur geopend warert, een openlijk blijk van wantrouwen. Met ingang van heden moetepi ie dere avond malaria-voorzorgsmaat regelen getroffen worden, dus lan ge broek aan en mouwen omlaag. De scheepsbemanning passagierde druk naar de wal, waarvandaan fietsbanden en schoeniein werden meegebracht. Volgens hun verhalen was er heel wat te beleven in Sin gapore, wat natuurlijk niet erg bevor derlijk was voor de gemoedsrust van de militairen, die niet verder moch ten dan over de reling hangen. Gelukkig kwam dan 's avonds het langverwachte, zij het dan een wei nig teleurstellende" nieuws: de vol- gende dag zou worden begonnen met de debarkatïe. De 3 bataljons bleven bij elkaar en gingen naar Chaah, een tentenkamp^ ca. 200 k.m- ten W. van Singapore, waar zij de >.X"-brigade zouden gaan vormen, verder uitgerust en getraind zouden worden en moesten acclimatiseren. 16 Februari. 's Morgens om 7 uur ging de eerste ploeg van ca. 1000 man van boord en ook met het lossen van de ba gage werd aangevangen. De zieken gingen per motorboot van het Roode Kruis naar de wal en nadat 's mid dags om 4 uur de tweede groep het schip had verlaten, werd het merk baar stiller aan boord. In de mid daguren zagen we de „Oranje" de haven verlaten, op weg naar Batavia om repatrieerenden op te halen. Vol ledig ingepakt gingen we die avond vroeg naar kooi, daar de reveille de volgende morgen om half vijf zou plaats vinden. 17 Februari. Nadat de laatste groote groep om ca. 7 uur de Nieuw-Amsterdam ver laten had, bleef deze verlaten ach ter op de bemanning en een groep militairen na, die voor de grote schoonmaak zouden zorgen. Juist toen we de weg zowat door het hele schip wisten te vinden, gingen we er weer af, nadat het ons ruim drie weken gastvrij had geherbergd. Voor de verzorging niets dan lof! Per landingsvaartuig ging het dwars door de haven van Singapore, waar in de lange, onafgebroken rij van grote schepen, ook een Nederlander lag, langs oevers met versterkingen, gecamoufleerde loodsen en armzali ge hutjes, naar de aanlegplaats en om 8.30 uur waren we weer op de vaste wal. Het eerste dat ons daar opviel waren de Japansche krijgsgevange nen, die netjes groetten voor iedere militair, ongeacht rang of stand. Vrachtwagens namen de bagage over en wij zelf ginnen per trein het binnenland in. Op het station werden we bestormd door jonge en oude handelaars, die waardeloos Japans geld en bananen (de eerste na wijf en een half jaar!) verkochten en ruil den voor cigaretten. Eén kleine in lander werd verblijd met een kïnine- tabletje, dat hij, op het „verv good" onzerzijds, in de mond stak. maar weer even snel daaruit verwijderde met een vies gezicht. Wat later had hij zich blijkbaar bedacht, vroeg om meer en kauwde de bittere pillen smakelijk op, zich niet bekommerend om zijn hardgele tanden en tong, die scherp afstaken tegen de donkerbrui ne huid. Smaken verschillen. De trein viel, eerlijk gezegd mee en na de „Sunday Times" voor Ma- lakka gekocht te hebben, vertrok ken we om half elf. In de krant lazen we o.a- dat er spoorwegstaking heerst in deze streek, waardoor er alleen militair vervoer was. Na een reis van zes uur, door vruchtbaar, heu velachtig land, met afwisselend oer woud, sawah's. olie-, rubber- en co- cosplantages, met drukke ruilhandel aan de stations, waar we nu ook ein delijk weer bananen, cocosnoot. olie noten en voorts watermeloenen en suikerriet aten, arriveerden we in Bekok, waar we door een colonne legerwagens werden afgehaald. Na nog vlug even enkele busjes worst e.d. voor tabak te hebben uitgegeven, welk artikel natuurlijk veel meer ba nanen opleverde, begonnen we de tocht naar kamp Chaah. HEIDEBRANDJE. Langs de spoorlijn Amersfoort Utrecht ontstond een heidebrandje, dat door de brandweer werd ge- bluscht. Ongeveer 1500 M2. heide ging verloren. EIGENAARDIGE DIEFSTAL. Uit de woning van v. d. B aan het Kerkpad werden ontvreemd 35 zil veren guldens, een paar kousen en een.brief. ESPERANTO NIEUWS. Op de Handels-Technische school te Forli (Italië) wordt Esperanto als tweede verplichte taal onderwezen. Ook is Esperanto als leervak inge voerd aan de Rijks-Universiteit te Sofia. In Hongarije en Frankrijk overweegt men Esperanto-uitzendingen op te nemen in de Radioprogramma's. Wat de Radio betreft is men in Praag reeds geruim en tijd bezig met uitzendingen en het zijn acteurs en koristen die ijverig Esperanto leeren. De bekende actrice Corry Vonk, kort geledien met haar man, Wim Kan, uit Indië behouden terugge keerd, heeft met vele andere Neder- Iandsche vrouwen de jaren der bezetting in vrouwen- concentratie kampen doorgebracht. Wij zouden hier niet kunnen zeggen, dat zij in die kampen heeft „ge zucht'', want naar wij van eenige eva- cuées vernamen, heeft Corrie Vonk door haar blijmoedige levenshouding, door haar optimistischen kijk op de toestanden en gebeurtenissen, waar bij haar groote gevoel voor humor haar nimmer in den steek liet, velen het leven in die Japansche gruwel- kampen draaglijk gemaakt. Met een treffend voorbeeld kunnen wij dit laatste illustreeren. In 't begin van de inrichting dei; kam pen werd er door velen ondergronds gewerkt. Briefjes van vrouwen wer den naar "de kampen der mannen ge smokkeld en omgekeerd zonden ta! van mannen door middel van deze clandestiene briefjes bericht aan hun echtgenoofen. Het spreekt vanzelf, dat -,de Jap" van deze correspondentie niet op de hoogte mocht zijn en ook, dat alle gevangenen hun of haar best deden, dat de briefjes den geadresseerden in handen kwamen. Zoo gebeurde het eens, dat er een briefje over de heining, de pagger. werd gegooid, juist voor de voeten van Corrie Vonk, die er. om de Jap pen niets te laten merken, dadelijk een voet op zette. Nauwelijks was dat gebeurd, of er volgde een twee de briefje, waar de actrice onmid- Vlak voor de dinosaurussen vielen ze neer. Deze hielden verbaasd even halt en van dit oponthoud werd dankbaar* gebruik gemaakt om naar de gevangenen te snellen. Vlug werden de banden doorgesneden. Brullend kwamen de beesten nu dichterbij. Een paar op hen afgevuur de kogels hadden weinig uitwerking. Het deed de dichtstbijzijnde kolossus even aarzelen en dit was voldoende. Toen de gevangenen verlost waren renden allen naar eep heuveltje waar de logge beesten niet volgen konden. Op deze rots kon men even uitbla zen, terwijl het geweldige ondier zijn woede op de rotsen koelde. GETROUWD: P. H. GROENEVELD en D. W. DE BRUIJN, die mede namens weder- zijdsche ouders harte lijk dankzeggen voor de vele blijken van belang stelling voor en bij hun huwelijk ondervonden. Ede, 28 Maart 1946. Te koop aangeb. witte bruidsjapon, m. 40 en nieu we zwarte lage schoenen, maat 39. ruilen voor 38. Eigendomweg 34. Zwarte zomermantel te koop, wollen stof met zijde gevoerd, maat 42. Wed. Hil- horst, Nieuweweg 112, Biedt zich aan flinke jon gemanals leerling-radiomon teur. Br. nr. 319 Adv. Bur. Esed, van Weedestraat 7. Heden weer voorradig prima Rhode Islands en witte leghorn hennen aan den leg. J. Bóesmans, Borneostraat 14, Baarn Gevraagt net persoon voor onderhoud tennis banen, liefst gepension- neerd. Inl. J- v. d. Heij- denstraat 25, A'foort en Beukenlaan 11a, Soest. Dame vraagt gestoffeer de zonnige ZIT-SLAAPKAMER met volledig pension en lichte verpleging, in rustige omgeving. Br. no- 697 bureau van dit blad. WONINGRUIL* Mod. woning te Zaan dam, huur f6.— p. w-. ruilen voor woning te Soest of omg., liefst mef tuin. Br. H v. d. Broek, Accacïastr. 7, Zaandam. BEZORGER gevraagd voor een wijk van het Algemeen Han- delsbl. Middelwijkstr. 21 Gezocht door bej. echt paar (rustend arts) ged. HUIS of 2 kamers m. keuken of gebr. daarvan. Br no. 695 bureau van dit blad- VOOR BOONENSTAKEN (tuinders reductie) naar H. Wolfsen, Veldweg 19. t.c» Algem Begraafph VERLOREN sleutelbos, gaande van v. Weedestr. naar P. Bem- hardlaan. Tegen bel. te- rugbez. B. Buxtorff, van Weedestraat 9c. TE KOOP Pracht old-finish huisk. ameubl. met extra kast voor glaswerk en boeken. Tevens im. Perz. kleedje- Plasweg 52. FLINKE HULP in de huishouding gevr., voor dag en nacht. Mevr. J. v. Zadelhoff-Rupert, B- Grothestraat 47. FLINKE WERKSTER gevr. Apotheek „Soest- dijk", v. Weedestraat 46. NOODHULP gevr. voor hoogstens één maand. Mevr. Meijer, Heideweg 74, Tel. 2691. TE KOOP aangeboden buffet, spie gel, waschtafel m. mar mer opstand en schemer lamp. Hartmanlaan 64. WONINGRUIL. Aangeb. te Amsterdam benedenhuis m. beletage, 4 kamers en badkamer, huurpr. f 35.- p m. voor woning te Soest. Br. let ter D, Binnenkant 14- Amsterdam C. VERMIST. blauwgrijs keesje, leef. 2 jaar. Terugbez. teg- bel. Tev. te koop ruwharige Engelsche fox, reu. Smitsweg 4. BALATUM, 21 M., v.o-, 2 M. breed, ruilen voor vloerkleed of ameublement, liefst groen event- met bijbet. Nïeuw- straat 18- HUIS te koop gevraagd door particulier voor zelfbe- woning. Bij voorkeur te Soestduinen of Soest-Z. Br. 698 bureau v. d bl. TE KOOP Trapnaaimachin wensfein, z.g.a-n baar; dressoir, gelegd; salontaf' nish, met 4 faul sf. schemerlan»] nish; kl. tafelt meubel; spiegel kap; uitschuifta stoelen; leeslam te bevr. v. 43. Aan hef zelf te koop gr. ba' luchtb. m. open Rusthuis „E Therp", Nieuwe vraagt HUISHOUDEL1 HULP voor dag of d NET MEISJE gevraagd voor en nacht. Goed ging en hoog lo« Veeze-Bakker, laan 55. TE KOOP wegens sterfge1 bouwkund*, wej kundige en lee Dalweg 2, Soes

Soester Courant | 1946 | | pagina 2