Onze jongens naar Indonesië* Corrie Vonk in het Kampleven. 2 ongemeubileerde kamers VAN SUMATRA NAAR kamp CHAAH. Het verschil in tijd met het vader - land was 's nachts op zes en een half uur gebracht, wat het voorloo- pig zou blijven. Het schip voer hal- I re kracht; volgens den één om niet I te vroeg in Singapore te zijn, vol- I gens den ander wegens mijnenge- I vaar. Behalve hier en daar een glimp I van de kust en wat kleine zeilprau- m, zagen we deze dag niets bij- 15 Februari. I Na het laatste stuk weer volle K kracht gevaren te hebben, liet de I Nieuw-Amsterdam om 8.30 uur het I anker vallen op de rede van Siinga- I pore. De spanning steeg ten top. Wat I was onze bestemming? hier of ver- I der? Het uitzicht viel, in vergel ij- I king met Trincomali, tegen. Wat I schepen, palmbomen, olietanks en I versterkingen. Handelaars en vogels I vertoonden zich in het geheel niet. Wel kwam de eerste post sinds En- I geland aan boord. Het nieuws uit Nederland werd met blijdschap ont- I vangen; vooral de distribntieberich- I ten en de sportuitslagen. Alleen von- I den velen het feit, dat zeer veel brie- I ven door de Nederlandsche(I) cen- I suur geopend waren, een openlijk I blijk van wantrouwen. Met ingang van heden moetejn ie- I dere avond malaria-voorzorgsmaat regelen getroffen worden, dus lan ge broek aan en mouwen omlaag. De scheepsbemanning passagierde druk naai- de wal, waarvandaan fietsbanden en schoenein werden meegebracht. Volgens hun verhalen was er heel wat te beleven in Sin gapore, wat natuurlijk niet erg bevor derlijk was voor de gemoedsrust van de militairen, die niet verder moch ten dan over de reling hangen. Gelukkig kwam dan 's avonds het langverwachte, zij het dan een wei nig teleurstellende* nieuws: de vol gende dag zou worden begonnön niet de debarkatie. De 3 bataljons bleven bij elkaar en gingen naar Ghaah, een tentenkamp ca. 200 k.m- ten W. van Singapore, waar zij de "brigade zouden gaan vormen, verder uitgerust en getraind zouden ^?rden en moesten acclimatiseren, lo Februari. s Morgens om 7 uur ging de eerste ploeg van ca. 1000 man van boord ook met het lossen van de ba gage werd aangevangen. De zieken gingen per motorboot van het Roode Kruis naar waj en nacjat 's mid dags om 4 uur de tweede groep het schip had verlaten, werd het merk baar stiller aan boord. In de mid daguren zagen we de Oranje" de haven verlaten, op weg naar Batavia om repatrieerenden op te halen. Vol ledig ingepakt gingen we die avond vroeg naar kooi, daar de reveille de volgende morgen om half vijf zou plaats vinden. 17 Februari. Nadat de laatste groote groep om ca. 7 uur de Nieuw-Amsterdam ver laten had, bleef deze verlaten ach ter op de bemanning en een groep militairen na, die voor de grote schoonmaak zouden zorgen. Juist toen we de weg zowat door het hele schip wisten te vinden, gingen we er weer af, nadat het ons ruim drie weken gastvrij had geherbergd. Voor de verzorging niets dan lof! Per landingsvaartuig ging het dwars door de haven van Singapore, waar in de lange, onafgebroken rij van grote schepen, ook een Nederlander lag, langs oevers met versterkingen, gecamoufleerde loodsen en armzali ge hutjes, naar de aanlegplaats en om 8.30 uur waren we weer op de vaste wal. Het eerste dat ons daar opviel waren de Japansche krijgsgevange nen, die netjes groetten voor iedere militair, ongeacht rang of stand. Vrachtwagens namen de bagage over en wij zelf ginnen per trein het binnenland in. Op het station werden we bestormd door jonge en oude handelaars, die waardeloos Japans geld en bananen (de eerste na wijf en een half jaar!) verkochten en ruil den voor cigaretten. Eén kleine in lander werd verblijd met een kinine- tabletje, dat hij, op het „verv good" onzerzijds, in de mond stak. maar weer even snel daaruit verwijderde met een vies gezicht. Wat later had hij zich blijkbaar bedacht, vroeg om meer en kauwde de bittere pillen smakelijk op, zich niet bekommerend om zijn hardgele tanden en tong, die scherp afstaken tegen de donkerbrui ne huid. Smaken verschillen. De trein viel, eerlijk gezegd, mee en na de „Sunday Times" voor Ma- lakka gekocht te hebben, vertrok ken we om harf elf. In de krant lazen we o.a. dat er spoorwegstaking heerst in deze streek, waardoor er alleen militair vervoer was. Na een reis van zes uur, door vruchtbaar, heu velachtig land, met afwisselend oer woud, sawah's. olie-, rubber- en co- cosplantages, met drukke ruilhandel aan de stations, waar we nu ook ein delijk weer bananen, cocosnoot, olie noten en voorts watermeloenen en suikerriet aten, arriveerden we in Bekok, waar we door een colonne legerwagens werden afgehaald. Na nog vlug even enkele busjes worst e.d. voor tabak te hebben uitgegeven, welk artikel natuurlijk veel meer ba nanen opleverde, begonnen we de tocht naar kamp Chaah. HEIDEBRAND JE. Langs de spoorlijn Amersfoort Utrecht ontstond een heidebrandje, dat door de brandweer werd ge- blus cht. Ongeveer 1500 M2. heide ging verloren. EIGENAARDIGE DIEFSTAL. Uit de woning van v. d. B- aan het Kerkpad werden ontvreemd 35 zil veren guldens, een paar kousen en een.brief. ESPERANTO NIEUWS. Op de Handels-Technische school te Forli (Italië) wordt Esperanto als tweede verplichte taal onderwezen. Ook is Esperanto als leervak inge voerd aan de Rijks-Universiteit te Sofia. In Hongarije en Frankrijk overweegt men Esperanto-uitzendingen op te nemen in de Radioprogramma's. Wat de Radio betreft is men in Praag reeds geruimen tijd bezig met uitzendingen en het zijn acteurs en koristen die ijverig Esperanto leeren. De bekende actrice Corry Vonk, kort geleden met haar man, Wim Kan, uit Indië behouden terugge keerd, heeft met vele andere Neder- Iandsche vrouwen de jaren der bezetting in vrouwen- concentratie kampen doorgebracht. W"ij zouden hier niet kunnen zeggen, dat zij in die kampen heeft ge zucht", want naar wij van eenige eva- cuées vernamen, heeft Corrie Vonk door haar blijmoedige levenshouding, door haar optimistischen kijk op de toestanden en gebeurtenissen, waar bij haar groote gevoel voor humor baar nimmer in den steek liet, velen het leven in die Japansche gruwel- kampen draaglijk gemaakt. Met een treffend voorbeeld kunnen wij dit laatste illustreeren. In 't begin van de inrichting dei; kam pen werd er door velen ondergronds gewerkt. Briefjes van vrouwen wer den naar^de kampen der mannen ge smokkeld en omgekeerd zonden ta! van mannen door middel van deze clandestiene briefjes bericht aan hun echtgenooten. Het spreekt vanzelf, dat „de Jap" van deze correspondentie niet op de hoogte mocht zijn en ook, dat alle gevangenen hun of haar best deden» dat de briefjes den geadresseerden in hemden kwamen. Zoo gebeurde het eens, dat er een briefje over de heining, de pagger, werd gegooid, juist voor de voeten van Corrie Vonk, die er. om de Jap pen niets te laten merken, dadelijk een voet op zette. Nauwelijks was dat gebeurd, of er volgde een twee de briefje, waar de actrice onmid dellijk den anderen voet op zette. Zoo, dat was gelukt, de Jap had niets gemerkt, straks zou ze wel de kans krijgen de briefejs op te rapen en ze daarna verder door te geven. Doch ziet, daar dwarrelde een derde briefje over de heining, juist weer vóór Corries voeten, die daarop, zon der om te kijken mompelde: „Zeg, hou op! Ik ben geen duizendpoot!" Dit alles gebeurde in het Kamp Ma- kassar op Java (Meester Cornelis). De active actrice, die met het ABC- cabaret op een rondreis was, dat door de oorlogen de tournee ontijdig moest staken, arriveerde in dit kamp met een groot aantal koffers met tooneelkleeren, die echter in een loods werden opgeslagen, omdat ook voor Corrie Vonk geen uitzondering werd gemaakt. De actrice werd aanvankelijk in de kampkeuken en later op de velden „te werk gesteld", maar toch sche nen de Jappen te hebben gemerkt, dat deze gevangene een bekende Ne- derlandsche tooneelspeelster was. Zij verzochten haar een uitvoering voor de kampbewoonsters te willen geven, een uitnoodiging. die door Corrie Vonk prompt werd afgeslagen. Jullie hebben me al mijn kleeren en tooneelbenoodigdheden afgenomen, ik denk er niet aan, werd de „Hee- ren" in goed Nederlandsch aan het verstand gebracht. Toch zetten de Jappen door. Die kleeding kon ze krijgen en ze lieten voor de uitvoering een splinternieu we bamboeloods bouwen, een loods met een cementen vloer, die smerig afgaf en waar de bezoeksters zittend op kussentjes de voorstelling moch ten bijwonen. Want toen Corrie Vonk1 haar koffer met kleeding terug kreeg, kon ze er geen bezwaar meer tegen maken, ook op te treden. Zoo hebben vele honderden vrouwen kunnen genieten van het goede, wel verzorgde programma, dat Corrie Vonk met eenige ABC-cabaret-me- dewerkers, aangevuld met eenige di lettanten kon geven, voorstellingen, die haar korten tijd het «enerzijds saaie en anderzijds hoogst^enervee- rende kampleven deden vergeten en waar zij nu nog, jaren daarna in het veilige Holland, de prettigste herin neringen aan bewaren. Als „dokter Fockema uit Greunin- gen" heeft Corrie Vonk meermalen verklaard: 'n mins kan wat mit- moaken". Dat zij .zóóveel zou meemaken en dat zij daarbij zoovelen tot zegen kon zijn, heeft ze nimmer kunnen bevroeden. Het is te hopen, dat wij zeer binnen kort weer kunnen genieten van het goede spel en van den geestige#!, be schaafde humor, die het echtpaar Kan-Vonk ons op tooneel en voor de radio bracht. GETROUWD: P. H. GROENEVELD en D. W. DE BRUIJN, die mede namens weder- zijdsche ouders harte lijk dankzeggen voor de vele blijken van belang stelling voor en bij hun huwelijk ondervonden. Ede, 28 Maart 1946. ,^e koop aangeb. witte bruidsjapon, m. 40 en nieu we zwarte lage schoenen, 39, ruilen voor 38. Eigendomweg 34. Zwarte zomermantel te koop, wollen stol met zijde gevoerd, maat 42. Wed. Hil- horst, Nieuweweg 112, Biedt zich aan flinke jon geman als leerling-radiomon teur. Br. nr. 319 Adv. Bur. Esed, van Weedestraat 7. Heden weer voorradig prima Rhode Islands en witte leghorn hennen aan den leg. J. Boesmans, Borneostraat 14, Baarn Gevraagt net persoon voor onderhoud tennis banen, liefst gepension- neerd. Inl. J- v. d. Heij- denstraat 25, A'foort en Beukenlaan 11a, Soest. Dame vraagt gestoffeer de zonnige ZIT-SLAAPKAMER met volledig pension en lichte verpleging, in rustige omgeving. Br. no- 697 bureau van dit blad. WONINGRUIL* Mod. woning te Zaan dam, huur f6.p. w-. ruilen voor .woning te Soest of omg., liefst mef tuin. Br. H v. d» Broek, Accaciastr. 7, Zaandam. BEZORGER gevraagd voor een wijk van het Algemeen Hao- delsbl. Middelwijkstr. 21 Gezocht door bej. echt paar (rustend arts) ged. HUIS of 2 kamers m. keuken of gebr. daarvan. Br no. 695 bureau van dit blad- VOOR BOONENSTAKEN (tuinders reductie) naar H- Wolfsen, Veldweg 19, t.c* Algem Begraafpl» VERLOREN sleutelbos, gaande van v. Weedestr. naar P. Bern- hardlaan. Tegen bel. te- rugbez. B. Buxtorff, van Weedestraat 9c. TE KOOP Pracht old-finish huisk. ameubl. met extra kast voor glaswerk en boeken. Tevens im. Perz. kleedje Plasweg 52. FLINKE HULP in de huishouding gevr., voor dag en nacht. Mevr. J. v. Zadelhoff-Rupert, B- Grothestraat 47. FLINKE WERKSTER gevr. Apotheek „Scvest- dijk", v. Weedestraat 46. NOODHULP gevr. voor hoogstens één maand. Mevr. Meijer, Heideweg 74, Tel. 2691. TE KOOP aangeboden buffet, spie gel, waschtafel m. mar mer opstand en schemer- lamp. Hartmanlaan 64. WONINGRUIL. Aangeb. te Amsterdam benedenhuis m. beletage, 4 kamers en badkamer, huurpr. f35.- p m. voor woning te Soest. Br. let ter D, Binnenkant 14, Amsterdam C. VERMIST. blauwgrijs keesje, teef. 2 jaar. Terugbez. teg- bel. Tev. te koop ruwharige Engelsche fox, reu. Smitsweg 4. BALATUM, 21 M., v.o-, 2 M. breed, ruilen voor vloerkleed of ameublement, liefst groen event- met bijbet. Nïeuw- straat 18. HUIS te koop gevraagd door particulier voor zelfbe- woning. Bij voorkeur te Soestduinen of Soest-Z. Br. 698 bureau v. d bl. TE KOOP Trapnaaimachine, Leeu- wenstein, z.g.a-n*, inzink- baar; dressoir, noten op gelegd; salontafel, old-fi nish, met 4 fauteuils; gr. st- schemerlamp, old-fi nish; kl. tafeltje; thee meubel; spiegel; lampe- kap; uitschuiftafel m. 4 stoelen; leeslamp. Adres te bevr. v. Weedestr- 43. Aan hetzelfde adres te koop gr. bakfiets op luchtb. m. open laadbak- Rusthuis „De Alde Therp", Nieuweweg 104, vraagt HUISHOUDELIJKE HULP voor dag of dag en n. NET MEISJE gevraagd voor dag of d« en nacht. Goede verzor ging en hoog loon. Mevr. Veeze-Bakker, Hartman- laan 55. TE KOOP wegens sterfgeval partij bouwkund-, wegenbouw kundige en leerboeken. Dalweg 2, .Soest. TE KOOP Z.g.a-n. jas en vest van jacquet en van rok, kl. maat, p. sf. f40- Mouw- schort, f 12.jurk, m- 38, f 10.oude bontjas, (mol) f 15.box f 17.50; keukenstoel f4.50; slaap kamerlamp, f7.50; twee inmaakpotten, p. st. f3-; poppenwagen f 10.een tuinslag f10.2 paar 3heerensch. p. p- f7. bruidsluier f20.don- kerbl. voile jurk f10. 2 kaars kapjes f 2.lossq crepe jas f10. Bartolottilaan 5, Soest. FLINKE WERKSTER gevr. Apotheek „Soest", Soesterbergschestraat 8. Gevraagd voor bejaard echtpaar met gebruik van keuken, in het Gooi. Geen sei zoenwerk. Br. No. 696 bur. van dit blad.

Soester Courant | 1946 | | pagina 3