Onze jongens naar Indonesië. Bevrijdingsfeest te Soest. R] D. NAAR KAMP CHAAH. In mijn laatste brief meldde ik, dat wij na aankomst in Singapore wijden overgebracht naar kamp Chaah."Dit kamp ligt 10 K.M. diep het binnen land in. Het werd een rit door berg en dal, in een mooie, wilde omgeving en na 20 minuten arriveerden we op onze voorlopige bestemming, een door de Japanners aangelegd vlieg veld te midden van 's werelds groot ste olijfpalmenplantage. Een zee van tenten wachtte ons op een grote rood-bruine vlakte. Al gauw hoor den we, van de voor ons aangekome- nen, dat dit vliegveld vele doden aan inlanders en 'gevangenen gekost had. We verfristen ons wat in een greppeltje, gevuld met water, aan de rand van het vliegveld, wat onze voorlopige wasgelegenheid zou wor den, in afwachting van de waterlei ding, die in aanleg was. Drinkwater werd in tankauto's aangevoerd. We aten een en ander van de meege brachte rantsoenen en kropen toen vlug onder de zojuist ontvangen klamboe (muskietennet), daar we geen licht hadden en lang opblijven dus geen nut had. Van 18 tot 27 Februari volgden da gen, die veel op elkaar geleken. De eerste tijd werd besteed aan het bou wen van bedden en verder inrich ten van het kamp, bekijken van de omgeving, baden in de kali (een weidse naam voor het slootje), han delen en ruilen met Chinezen en inlanders, waarvan de eerste groep geel gekleurd en veel handiger, net ter en beter gekleed is dair de twede, bruine groep, ondergaan van de eerste, lichte tropentraining en ondernemen van uitstapjes in de omgeving. De dichtstbijzijnde kam pong is Chaah, waar van alles te koop is, van vruchten tot textiel en leerwerk toe. Vele jongens liepen dan ook al gauw op sandalen, terwijl ook de sigaren, die men hier maakt, gretige aftrek vonden. De prijzen zijn het best te vergelijken met de „zwarte" prijzen in Nederland, maar aangezien we nu tropen-, kamp- en duurtetoeslag bij onze soldij krijgen, wordt er druk gekocht. Een voor beeld is het roïfilmpje, waar met een gerust geweten 4 dollar, of f5. voor gevraagd wordt. De dierenwereld in de directe om geving bestaat voornamelijk uit al le mogelijke soorten muggen, vliegen, torren, sprinkhanen en krekels; vo gels zijn zeldzaam, slangen daaren tegen komen vrij veel voor in alle soorten en grootten. Alang-Alang groeit overalde meest voorkomende bomen zijn olïjfpalm, rubberboom', cocospalm en bananenboVnen, welke laatste- alleen in de buurt van be woonde plaatsen groeit. Het land is vruchtbaar, rode. vette klei, wat het best te mierken is, als het re gent, de bewoners zijn landbouwers of arbeiders in de plantage. Na de oorlog zijn ze echter niet meer te bewegen om aan het werk te ga daar met de handel veel meer verdienen is, tot grote ergernis v| de „manager" der plantage. Het vuile en zware werk in het kaï wordt verricht door Japanse krijj gevangenen, die in een nabijgelej kamp verblijf houden. Ze staan heel onder commando van hun gen officieren en worden niet waakt. Evenals hun Duitse broeds zijn ze geweldig slaafs en kruipej onderdanig; daarenboven groeten iedereen. De taal, die tegen hen de bevolking wordt gebruikt, is mengelmoesje van Maleis, Engels Nederlands door elkaar. De Engi sen zijn niet erg bemind; vérscl lende overvallen zijn al gepleegd niemand mag dan ook cmgewapei het kamp verlaten, daar comraiunl tische elementen overal de boel o| veilig maken. De postregeling viel mee. Hoewl de brieven van ons vrij lang ondel weg schijnen te blijven, komen uit Nederland zo tussen de 10 en 15 dagen door. Er wordt nog steeds ge werkt aan verbetering hiervan. Het weer was goed over het alge meen. Weliswaar hadden we een paar regenachtige dagen, die de vlakte ongeveer onbegaanbaar maak ten, maar de rest van de tijd scheen de zon en brandden we bruin. Nieuws horen we niet, althans bij na niet. Tot nu toe hebben we 2 maal het Nederlandse dagblad voor Malakka „Oranje" ontvangen, maar voor de rest zijn we afhankelijk van de brieven uit Nederland. De trai ning werd langzamerhand wat zwaar der en er wordt zelfs al gesproken over komende nachtoefeningen. Het Engelse trainingsteam bestaat uit ge schikte lui, die de Nederlanders „very good soldiers" noemen. Aan het klupaat wennen we al zodanig, dat iemand eens opmerkte: „Zo af en toe moet ie naar d$ palmbomlen kijken, om te zien dat je heus in de tropen zit". De 27e Februari was het 4 jaar ge leden, dat de roemrijke slag in de Javazee werd geleverd. Verleden jaar herdachten wij dit in een bezet en verdrukt Nederland;'nu doen wij het als vrije soldaten, vlak bij ons doel: Indië. Wanneer we er aanko men, weten we niet- maar dat we er komen, evenals een bataljon stoot troepen, dat reeds op Banka is ge land, staat vast, als een paal boven water! Ingezonden stukken, Iets over recentie's en recensenten* Verleden week is door Kees Boeke met zijn koor in Amsterdam de Ma- theus-passion ten gehoore gebracht. Dit te doen, waar zoovele eminente koren onder beroemde dirigenten daarin waren voorgegaan, was een groot waagstuk. De recensenten zijn er in hun be- oordeèlingen in de dagbladen van uitgegaan, dat het volstrekt onjuist zou zijn een vergelijking te trekken b.v. met het Bachkoor onder Schoon- derbeek. In dat geval zou er niet veel' goeds overgebleven zijn. Terecht is dan ook de uitvoering door Kees Boeke beschouwd als. een op zich zelf stafinde prestatie, die als zoo danig moet beoordeeld worden en, konden de redensentqn voor die pres-' tatie, ondanks de fouten, die na tuurlijk gemaakt zijn, waardeering hebben, sommige zelfs groote waar deering. Aldus is het gesteld met de be oordeeling van elke prestatie van amateurs, ook met de beoordeeling van de prestaties van ons sympho- nieorkest Dat door ons orkest, dat voor liefhebberij musiceert en tracht zijn prestatie's op zoodanig peil te brengen, dat aan het Soester pu bliek kimst, zij het ook bescheiden kunst, kan worden gebracht, dat vanzelf sprekend. Dat welwillende recensenten ons op die fouten wijzen, accepteeren wij dankbaar. Het kan voor ons slechts aansporing zijn, die wenken ter har te te nemen en te trachten het peil op te voeren. Ons orkest is ook tijdens den be zettingstijd blijven oefenen, vaak onder zeer moeilijke omstandigheden in verband met spertijd, onverlichte wegen bij slecht weer, weinig of geen verwarming enz. Het heeft zich zijn liefhebberij om onderling te musi- ceeren niet laten afnemen en daar door kon het ook in den bezettings tijd het Soester publiek iets aan bieden. Meer dan ooit acht het orkest hef thans zijn taak zijn steentje bij te dragen in den opbouw van het cul- tureele leven in onze gemeente. Het verlangt daarvoor geen dank en is al tevreden als het publiek zijn be langstelling toont en als het kan, zijn waardeering. Doch zeer teleurstellend is het in deze tijden, nu ieder goedwillende op zijn wijze en op zijn terrein, zijn best doet aan den wederopbouw me de te werken, te moeten ervaren, dat anderen op ongemotiveerde wijze gaan afbreken. Wij doelen hiermede op de recensie, die van onze laatste uitvoering van de hand van een plaatsgenoot in „De Waarheid" is verschenen, bij lezing waarvan ie der, die onze uitvoering heeft bijge woond, slechts tot de conclusie kan komen, dat zich in die recentie ge brek aan objectiviteit aan ondeskun digheid heeft gepaard. Wat bedoelde verslaggever tegen ons orkest heeft om een dergelijke, op zettelijk afbrekende „critiek" te le veren, is ons niet bekend. Doch aan gezien wij weten wie hij is, en hij, wat eigen muzikale prestatie's be treft er op kan bogen voor 't Soes ter publiek een groote onbekende, te zijn, kunnen wij wel op de voor hand zijn ondeskundigheid tot be oordeeling van de prestatie's van anderen vaststellen. Wij hebben dan ook bij de redactie van „De Waarheid" geprotesteerd, dat onze uitvoering door een der- gelijken onervaren ein ondeskundigen; verslaggever, die daarenboven blijk heeft gegeven van objectiviteit ge speend te zijn, is besproken. Tot eer van die redactie kan gezegd wor den, dat het haar speet dat bedoeld verslag, zonder dat zij het gezien had, was geplaatst, terwijl zij toe zegde in den vervolge te zullen zorgen voor 'n werkelijken recensent, die zijn sporen op dit gebied ver diend heeft en van wïen dus een objectieve en deskundige beoordee ling kan verwacht worden. Het bestuur van het Soester Symphonieorkest. Voetbal. S.E.C Het was 1.1. Zondag voor S-E.C. een goede dag, want de drie vastgestelde wedstrijden werden even zooveel Geldige bonnen. Voor de periode van 31' Maart tot en met 13 April zijn de navolgende bonnen geldig verklaard. Bonkaarten KA, KB, KC 604*. 172 125 gram boter. 171 125 gram margarine. 170 250 gram jam stroop enz. 169 50 gram thee. 168 100 gram koffie. 167 1 ei. 166 225 gram huishoudzeep. Bonkaarten LA, LB, LC 604: A 23 melk. 2 liter melk. B 23, C 23 melk. 3i/„- liter melk. 096 aardappelen. 2 k.g- aardapp* Bonkaarten KD, KE 604: 672 125 gram boter. 671 1 ei. 670 250 gram jam stroop enz. 669 225 gram huishoudzeep. Bonkaarten LD, LE 604: D 23, E 23 melk. 6 liter melk. 596 aardappelen. 1 k.g- aardapp. Tabakskaarten enz. T 22 2 rantsoenen rook- of shagfa- bak. (Geen sigaretten of sigaren.) V 22 100 gr. chocolade of suikerw. X 22 100 gr. chocolade of suikerw. S.E.C 5 tegen Baarn 4 en wist ver diend te winnen met 21. Het 3e elftal van S.E. C kwam om 12 uur binnen de krijtlijnen om A.P. W.C. 2. partij te geven en ook dit eltfal slaagde er in de A.P.W C. re- serve's met een 30 nederlaag naar de Keistad terug te zenden. Deze stand was met de rust reeds ver kregen. Daarna kwam het eerste elftal in het strijdperk om het Hilversumsche Actif te bekampen. S.E.C kwam niet een gewijzigde ploeg in het veld. J. Koster stond als rechtsachter opgesteld; J. Rijnders verving spil Rommers, terwiil de rechtsbuïtenplaats ingenomen werd door \V. Pureveien; C. Fonteijn was opgesteld als rechtshalf. Deze opstelling heeft het wel gedaan. Er zat homogeniteit in de ploeg, er werd niet zelfzuchtig gespeeld en er werd niet gekankerd. In de eerste helft wist S.E.C- een 20 voorsprong te veroveren door, den midvoor en linksbuiten- Het aanvalsspel van Actif was zoo door zichtig, dat de S.E.C- achterhoede steeds tijdig kon ingrijpen, waardoor doelman van Zog hel vrijwel geen moeilijke bal te verwerken kreeg. Na de rust was S.E.C- zelfs nog meer in den aanval, maar ook de Actif- verdedigïng werkte actief, zoodat de score langen tijd onveranderd bleef. Toch gelukte het den linksbinnen na fraai combinatiespel van de ge- heele S-E.C- voorhoede, den stand op 30 fce brengen. Even voor het einde kregen de Hil versummers een strafschop toegewe zen, die in een doelpunt werd om gezet en waarmede Actif de eer redde. Met. 31 voor S-E.C. kwam NOGMAALS DE KOORZANG. Nu het uivoerend comité druk bè- zig is, het programma voor den Na- tionalen Feestdag in elkaar te zetten, is het voor de deelnemende koor- vereenigingen een plicht te zorgen, dat zij straks flink beslagen ten ijs komen. Twee repetities zijn reeds voor den mannenzang gehouden, doch deze waren zeer slecht bezocht. Dit mag en kan zoo niet doorgaan. Heeren zangers, bedenkt, dat wij ons Nationale feest op waardige wijze willen vieren, door eendrachtig ui ting te geven aan onze Bevrijdings- blijdschap. Het is toch zeker wel de moeite waard, om „en massa" iets goeds te brengen. Houdt daarom uw repetitie-avond vrij en komt zingen. Daarbij komt nog, dat de zangver eniging waarvan u lid is, toch vrij willig het voorstel, om op den Natio- nalen Feestdag gezamelijk te zingen, heeft aangenomen, zoodat U ook ze delijk verplicht bent, de repetitie- avonden bij te wonen. Wanneer er niet meer zangers dan voorheen ko men, kan de samenzang positief niet doorgaan. Dit zou zeer betreurens- j waardig zijn. Donderdag 11 April 1946, des avonds te 8 uur, wordt er weer gerepeteerd in de zaal van het St. Jozefgebouw. I Onze oprcep, die dringend bedoeld is, geldt in hoofdzaak de medewer- I kers aan den mannenzang, dus spe ciaal de heeren zangers van de deel nemende mannen- en gemtengde ko ren. Namens het voorber. comité voor de samenzang, J. H. WASSING- Plaatselijk nieuws. JUBILEUM. 1 April herdacht de heer J. F. A- van Noesel den dag, dat hij 25 jaar geleden als ambtenaar in dienst kwam bij gemeentewerken alhier. Dat deze dag voor hem, wiens werk op zoo hoogen prijs gesteld wordt, niet onopgemerkt zou voorbij gaan, laat zich denken. In de morgenuren kwamen Burge meester en Wethouders, de gemeen te-secretaris en gemeenfe-ambtenaren hun gelukwenschen aanbieden, waar bij hem door den Burgemeester een gratificatie werd aangeboden, 's Middags waren het de werklieden, die hun opwachting kwamen maken. Een schat van bloemen, aangeboden door collega's, personeel en anderen verhoogde de feeststemming niet weinig. RIJWIELDIEFSTALLEN. Wederom werd een drietal rijwielen ontvreemd, n.1. op de Van Weede- straat, Middelwijkstraat en Korte Hartweg. PROFESSOR WITKIEL. Woensdagavond werd in de zaal van Eemland „Professor Witkiel", 'n klucht in drie bedrijven met zang, voor het voetlicht gebracht door Pief Kohier, Clare Visscher. Dini van Dijk, Tonny Bock e.a. De korte inhoud van dit spel is als volgt. Mary en Max zijn op hun huwelijks reis en hebben intrek genomen in hotel Esplanade. Mary is een een voudige kruiers dochter, maar voor haar man en de geheele familie gaat zij door als de dochter van prof. Lind uit Azië. Als haar vader schrijft, dat hij haar komt opzoeken, weet zij zich 'geen raad. Bernard, de vriend des huizes, zegt haar echter zijn medewerking toe. Kruier Lind zal arriveeren als de. professor en zich als zoodanig ook gedragen. In het begin gaat alles van een leien dakje, maar als de echte prof. Lind toevallig zijn intrek neemt in het ho tel, wordt het bedrog ontdekt. Max wil scheiden, maar op het juis te oogenblik wordt ook hij ontmas kerd. Hij heeft n.1- al dien tijd voor haar en de geheele familie verzwegen, dat hij voor hun huwelijk omgang had gehad met Loulou, een meisje zonder „standing". Steeds wordt hij nog door haar nageloopen en hij had besloten om haar te laten ontvoeren om van haar af te zijn. Het plan mislukt echter doordat Bernard ver liefd wordt en tijdig waarschuwt. Alles komt weer goed tenslotte. Max en Mary sluiten vrede. Vader Lind moet zijn smoking weer verwisselen voor de witte kiel, maar hij heeft tante Eustatia gewonnen en met haar.drie ton. Dit spel werd zeer goed opgevoerd. Er is hartelijk gelachen om de vele dolle scènes, die het bevat. Piet Kohier was natuurlijk weer in vorm, zijn mimiek was kostelijk, m'aar ook de anderen droegen met hun spel er toe bij, dat het een avond werd van vroolijkheid en plezier. BLIJF VAN DEN RIJWEG. Wederom werd een groot antal per sonen bekeurd wegens het berijden van den rijweg van de Soesterberg- schestraat Men bedenke, dat de politie de puntjes weer op de i's zet. ZWARTE HANDEL IN VLEESCH. Een verzoek om opsporing van een minderjarige, gedaan door de kin derpolitie te Heerlen, was oorzaak dat een onzer politiemannen zich begaf naar V. aan de Molenstraat- Bedoelde minderjarige werd daar niet aangetroffen, maar wel kwam. tijdens de aanwezigheid van den po litieman, een p>ersoon uit den kel der, die zeer zenuwachtig deed. het geen oorzaak werd, dat de kelder werd geïnspecteerd. Aangetroffen werd een hoeveelheid varkensvleesch, alsmede een weeg schaal, messen enz. V., die beweerde een half varken te hebben gekocht a f4.50 per K.G- en 22l/o K.G. te hebben verkocht a f 5.50 per K.G-, werd in arrest ge stéld- Het kort geleden samengestelde feestcomité, dat in den vervolge de feesten in onze gemeente zal orga- niseeren, is druk doende het Bevrij dingsfeest voor te bereiden. Hedenavond komt dit comité weer bijeen en het is niet uitgesloten, dat het programma dan definitief zal worden vastgesteld, waarna de uit werking van de verschillende onder deden zal kunnen plaats hebben. Zooals reeds bekend, zal het pro gram o.m. bevatten een groot défilé der jeugdvereenigingen van alle ge zindten en reeds thans blijkt, dat het comité met dit onderdeel een goe de keus heeft gedaan. Meerdere vereenigïngen gaven zich reeds voor deelname op, maar te sa men vormen zij slechts een gedeelte der vele in onze gemeente bestaande jeugdvereenigingen. Het comité is overtuigd, dat niet één vereeniging zal achterblijven, maar de voorbereidingen moeten worden getroffen, zoodat ten spoe digste bekend moet zijn welke ver- eenigingen zullen deelnetnen. Die vereenigingen, die nog geen be richt van deelname zonden aan den heer J. G. A- Batenburg, Wilhelmina- laan 6, Soestdijk, worden verzocht dit thans ten spoedigste te doen, onder opgave van het aantal deelnemende personen. Zooals reeds gemeld kan dan spoe dig een uitnoodiging voor een te houden bijeenkomst worden ver wacht. ZE LEEREN HET NOOIT. Meerdere processenverbaal werden wederom opgemaakt terzake het be rijden van auto's en motoren zonder rijbewijs, alsmede wegens het in de avonduren berijden van een niet ver licht rijwiel. HET BIECHTGEHEIM. Vrijdagavond werd door het Rotter- damsch tooneelgezelschap in hotel Eemland „Het Biechtgeheim" opge voerd- Jozef, een zoon van Stein. is ver liefd op Suze, de dochter van Du pont, die .een concurrent is van zijn vader. Leplat, een jager, dingt ech- ter ook naar de hand van het meisje, hoofdzakelijk om financieele rede- nen. Om vrij spel te hebben verlangt j hij van Jeanne, zijn zuster, die al reeds een jaar weduwe is en ver- liefd op Jozef, dat zij met deze zal trouwen. De opzet mislukt echter. Door jalouzie verblind gaat Jeanne de bergen inen vanuit een hinder laag richt zij het geweer op Jozef. J Hij wordt echter maar licht gewond. Leplat tracht infusschen Jozef bij Dupont verdacht te maken, maar ook c hierin faalt hij, omdat Dupont met I het slechte karakter van Leplat v bekend is. Leplat ontsteekt zoo in r woede, dat hij Dupont met een mes doorsteekt, deze heeft echter nog de kracht om zijn geweer op hem te l Pension gevraagd voor de maanden Juli en Au gustus voor 2 echtparen en elk 2 kinderen van 2 en 4 jaar. Br. no- 722 bureau van dit blad. Te koop gevraagd eik. linnenkast, of kabinet, event. te ruilen tegen markiezen. Br. no- 721 bureau van dit blad. Te koop aangeboden tegen billijken prijs een prachtig geslepen spiegel met mass. eik. lijst, zeer geschikt voor modiste of kleermaker, hoogte 1.60 M„ breedte 1 M. Dage lijks te bezichtigen Oran jelaan 2a, Soestdijk. 2 Ongemeub. of gemeub- KAMERS gevr. met pension door Wed- Br. m- prijsopgaaf no. 713 bur. v d. bl. Wie ruilt mijn nieuwe damesfiets voor i.g.stz. meïsjesfiets, met eenigé bijbet. Stadhoudersl. 57- Te koop Jazz-trompet f 75.en haardkachel, niet geheel compl. f 35.-- J. Knoppers, Hartw. 20a- Mevr. Spruijt, Molenstraat 57. vraagt wegens huwelijk der tegenwoordige, FL. DIENSTMEISJE, v.g.g.v voor d. of d. en n. Zondags vrij. Loon f55.— per mnd. Aanm. 's avonds JUFFROUW gevraagd voor koken en keuken werkzaam heden v. de maanden Juni, Juli en Augustus, loon f25 p. w. plus verval. Br. no- 323 Adv. Bur. Esed, v Wee- destraat 7, Soestdijk. VOOR BOONENSTAKEN (tuinders reductie) naar H. Wolf sen, Veldweg 19, t.o« Algem Begraafpl* EEN LANDHUISJE, helft dubbel, te Soestdijk, rustig gelegen, te koop aan geboden. Komt binnenkort leeg, geheel of gedeeltelijk. Inl bij Woningbureau P. Man, Steenhoffstraat 9, Soestdijk. Geen telefonische inlichtingen. NET DAGMEISJE gevraagd van 8—4 uur. Goed loon, goede behande ling Mevr. Klomp, Koning- innelaan 4. Aanm. nam, 78 uur. Te koop voor salon 2 crapeauds, 4 stoelen, eiken, v.o.k- Te zien Mo lenstraat 163, Soest TE KOOP prachtige v-o. wandelwa gen m. dikke gummib.; prima zw. dames winter mantel, wollen slobpak. leeft. 2-3 jaar; wollen jasje m. slobbroek en muts 3-4 jaar; wit jas je en mutsje, 1-2 jaar; verder nog eenig ander kindergoed en schoentjes. Julianalaan 46. Gevr., zoo spoedig mo gelijk, wegens huwelijk der tegenwoordige, flink WERKMEISJE, zelfstandig en goed kun nende werken, voor dag of dag en nacht. Kinder huis „Statum", Eigen domweg 98. WANDELWAGENTJE gevraagd. Aanb. Van Harten, Kerkpad Z.Z. 31 Voor nieirti nat Soes Ook voor lst< .Aangeboden ge ZIT- EN sla; of zit-slaapkarr of 2 pers. mei Br. no. 712 b- Gevraagd in g< huisvrouw veel JUFFROUW of zelfstandige de om ifi»et die samen de huish doen. Br. no- Ven's Boekhand

Soester Courant | 1946 | | pagina 2