3 De Soester Bakkerspatroons Wij gaan ter stembus. AAN HEN DIE VIELEN. P. ten Berge, AFWEZIG Motor-Club „Soest". Inschrijvingen tot deelname Zaterdag 4 Mei a.s., Zaterdag 4 Mei, p» p- p- p* p: erd est ifel tnï- ien op iar bij ge :ot ijn or eg Zoo langzamerhand is aan tal van ,.ouderwetsche" verschijnselen te merken, dat de verkiezingsstrijd weer nadert. Wij, ouderen, kunnen ons nog wel voorstellen, hoe het was in zoo'n stemlokaal: een zwakke her innering met toch enkele scherpe herkenningspunten. Wij gingen ter stembus, veelal bege- door moeder-de-vrouw". Aan den ingang nog een laatste poginjg der vele partijen om door middel van de borden met dwingende opschrif ten ons te beïnvloeden. Pamfletten zonder tal probeerde men nog aan U te slijten. Sommige pakten deze nog aan een handleiding was niet meer noodig anderen weigerden energiek ze hadden hun keuze al bepaald. Dan in de stemzaal. Lange tafel met de stem-commissie. Afroe pen van naam en voornaam. Over handigen van het stembiljet. En dan de afzondering. Dit alles gaat weer komen en met vreugde bedenken wij, dat dit stem men een bekrachtiging zal zijn van onze herwonnen vrijheid. We wor den na zooveel jaar weer in de ge legenheid gesteld om op democrati- tische wijze onze regeerende licha men te kiezen. Alleen degenen, die zich geen gcede vaderlanders toon den, zullen niet weer in de gelegen heid worden gesteld te stemmen. Het kiesrecht is hun ontnomen en zij zijn onmondige burgers gewor- worden. Voor velen van ons zal het stemmen niet nieuw zijn, doch voor een be- langrijkdeel zal ons kiezers-corps bestaan uit menschen, die voor de eerste maal ter stembus gaan. Een vergelijking van cijfers maakt dit duidelijk. In 1938 namen 3.000.000 mannen en vrouwen aan de verkie zingen deel, terwijl dit getal naar schatting in 1946 3.000.000 zal zijn. Hieruit blijkt, dat vele nieuwelingen dit jaar aan de stemming deelnemen. Tot hen een speciaal woord. Het is bijna ondenkbaar, dat gij, jongeren van Cfw recht om te gaan stemmen geen gebruik zou maken. Niet-stem- men getuigt van half-slachtigheid ten deele van lafheid, maar niet- stemmen getuigt in geen geval van durf, in geen geval van flinkheid. Door Uw stem helpt ge mede een regeering te kiezen, die gang en koers van ons land zal bepalen. Jongeren maak gretig van uw nieuw verworven staatsburgerrecht gebruik; ga ter stembus, omdat gij alleen door ook te gaan stemmen, later recht van crï- tiek zult hebben op de daden onzer toekomstige regeerders. De verschillende verkiezingen, voor de Tweede Kamer op 17 Mei; voor de Provinciale Staten op 29 Mei; voor de Gemeenteraden op 11 Juni, hebben allen een eigen karakter- Veelal zijn de leden van de Tweede Kamer niet bekend. Toch is dit geen bezwaar Uw stem uit te brengen. Want het is vooral de Tweede Ka mer, die de richting van ons lands bestuur' uitmaakt. Haar karakter is richtinggevend. Voor de Tweede Ka mer is ons stemmen dan ook meest al principieel. Met de Provinciale Staten ligt het iets anders. En toch is ook dit veelal adviseerend bestuurscollege niet te veronachtzamen. Karakterbeschrij- vend zouden we willen zeggen: streekbelangen en streek verlangens gefundeerd op goed doorwerkte rap porten ter kennis van de hoogere re geringscolleges, waarbij niet mag worden vergeten, dat uit de Provin ciale Staten de Eerste Kamer voort komt. Ten slotte de gemeenferaads verkie zingen, als we zoo mogen zeggen, de meest sportieve verkiezingen. Wij kennen veelal de candidaten voor den gemeenteraad, van mensch tot mensch. Wij verwachten van onze gekozen gemeenteraadsleden, dat zij gemeentelijke misstanden zullen op ruimen* We verwachten bovenal van hen recht en rechtvaardigheid bij "het besturen onzer gemeente. Vaak worden stemmen uitgebracht op an dere candidaten dan die, welke wij principieel zouden dienen te stem men, omdat bepaalde belangen en wenschen daarbij een rol spelen. En we hebben een binnenpretje, als de door ons gestemde candidaat het haalt. Dit zij dan ook een ieder gaar ne gegund. Nog een paar wenken: Ga vroeg ter stembus. Verknoei met kantfee- keningen of dichterlijke ontboezemin gen Uw zoo belangrijk stembiljet en daarmee Uw uitgebrachte stem niet. En tot slot deze raad aan allen, die gaan stemmen: kies, doch kies het g*de deel, opdat ons land bestuurd worde door de juiste regeerders. Plaatselijk nieuws. PARTIJ VAN DE VRIJHEID. Thans is een Initiatief-Comité opge richt, dat beoogt te Soest te komen tot een afdeeling van de nieuwe Partij van de Vrijheid. Voorzitter daarvan is de heer Ir. F!r« Begemann» Het ligt in het voornemen op Woens dag 8 M'eï een openbare vergadering te beleggen in Hotel Eemland te Soest, waar Dr Ir. J. G. J. C- Nieu- wenhuis uit Rotterdam zal spreken en op Donderdag 9 Mei in Hotel Huis ten Halve te Soesterberg, al waar Ir. B. A» Verhey uit Amers foort het woord zal voeren. VOLKSZANGAVOND. Wij wijzen onze lezers nog eens op den volkszangavond, welke heden avond te 8 uur zal worden gehouden op het pleintje aan de Soesferberg- schestraat hoek Eikenlaan. Medewerking verleenen de muziek vereniging ^,,P.V.O." en de Oranje- garde, terwijl o*m. nationale liederen zullen worden gezongen, waarvoor programma's gratis zullen worden uitgereikt. Een ieder is dus aanwezig en zingt mee. 1 MEI-VIERING. De C.P-N- „De Waarheid" houdt haar 1 Mei-viering morgen (Woens dag) in hotel „Bosch en Duin". Voor bijzonderheden zie men de advertentie in dit nummer. Des middags te 2 uur zal voor kin deren van 6 tot 14 jaar een film en poppenkastvertooning worden ge geven, eveneens in Bosch en Duin. De kinderen van Soestdijk vertrek ken met den trein van 2 uur naar SoesPZuid. Personen om de kinde ren te begeleiden zullen aanwezig zijn. AANRITDING. Op de Schrikslaan werd het doch- tertie van v. d* M» aangereden door een vrachtauto, bestuurd door J. R« alhier- Niettegenstaande sterk rem men kon de bestuurder niet ver hinderen dat het rechter beentje van het kind, dat den rijweg over stak, werd verbrijzeld. Het meisje werd naar het zieken huis te Amersfoort overgebracht. AUTO TEGEN BOOM. Door onopgehelderde oorzaak reed een uit de richting Soestdijk komen de luxe auto tegen een der boomen op de Van Weedestraaf. Hoewel er zich geen persoonlijke ongevallen voordeden, werd de auto ernstig be schadigd. AANGEHOUDEN. Twee personen, die uit het Rijks opvoedingsgesticht waren ontvlucht, konden door de politie in een der noodwoningen worden aangehouden. Van de 4 personen, die in den vol genden nacht eveneens kans za gen te ontvluchten, konden er op de Birktstraat twee worden aan gehouden. BOEKENWEEK 1946. Voor het eerst na den oorlog zal van 4 tot 11 Mei wederom een boe kenweek worden gehouden. De attractie in de vooroorlogsche boekenweek was een geschenk voor allen, die in deze week een boek werk kochten van ten mijnste f2.50» Dezé gedachte heeft de commissie voor de boekenweek, hoe moeilijk het dit jaar ook is, niet willen los laten, doch er moet rekening mee worden gehouden, dat slechts een klein aantal kleine boekwerkjes voor deze Boekenweek aan den boekhan del als geschenken zijn toegewezen. Eventueeïe koopers zullen daarom goed doen hun aankoopen zoo vroeg mogelijk in bedoelde week te doen. De etalages der boekhandelaren zul len in de Boekenweek op bijzondere wijze zijn verzorgd, zoodaf een goed overzicht wordt verkregen van al les, wat door de uitgevers in één jaar werd gepresteerd. Boekenliefhebbers zullen bovendien in bedoelde week bij boekhandel Adriaansen kunnen binnen stappen zonder verplichting tot koopen, zoo dat ook in de zaak een overzicht der boeken kan worden verkregen» Burgerlijke stand. GEVESTIGD: J. H* Oosterop m. g-, Birktstraat 48- Wed- A. van Zadelhoff-Geerligs, Nieuwerhoekplein 10. H. Gronbink m. vr., Stationsweg 18. A. v Dorre- stein m. g., Postweg 51. C. J- Jans- ma m. vr., Amersfoorfschestraat 124. Th. A. de Nijs m. vr., Kampweg 48- H. J. Huusken m. vr., Amersfoorf schestraat 83b. Wed* W- A- van Vóór het feest van de bevrijding Herdenken wij met vol gemoed De Helden, die ten offer vielen Aan terreur verraad of woed. Bij het denken aan Uw lijden Ontglipt ons meen'ge traan; Nooit zullen wij vergeten, Wat ge voor ons hebt 't Aanschouwen van de vrijheid Was U niet meer gegeven, Toch werd dit lang verbeidde uur Betaald ook met Uw leven! Steeds rust'loos waart gij, dag en nacht; Die strijd is nu gestreden; Wij wenschen U met heel ons hart Een rust in volle vrede! Chel Schelvis-Polak'. Kooij-Eijsink, Soesterbergschestr. 100 A. Buitenhuis m, vr., Kerkpad Z-Z. 104. G. Knuijsting m. g-, Wilhelmï- nalaan 16b. W. J. v. d- Vange m- k», Vosseveldlaan 34. C. Punt m. g., Gen- Winkelmanstraat 61. A. Atsma m. vr., Waldeck Pyrmontlaan 11. VERTROKKEN: J- Pol m* vr., van Hildebrandlaan 6 naar Amsterdam, Weteringschans. W. G. van Nederveen m. g., van Ta 1- malaan 22 naar Amsterdam. Op 5 Mei hopen onze ge liefde ouders, Jacobus Boomhouwer en Bertha Boomhouwer- van Wegen, hun 121/e jarige echtver- eeniging te herdenken. Dat zij nog lang gespaard mo gen blijven is de wensch van hun dankbare kinderen LIES, ALI. ARNOLD. CORRIE. BEPP1E. Soestdijk, 30 April 1946. Stadhouderslaan 164. Tandarts, tot Woensdag 1 Mei, Spoedgevallen Tandartsen v. Eek en Voortman. Te koop 4 jonge Cocker- Spaniels, 7 w., 1 reu en 3 teven, f 35.en f 30. p. st. Den Blieklaan 77. Spinnewiel te koop ge. vraagd. Br. No. 754 bur- S. C. Werkster gevraagd voor 2 a 3 maal per week. Brielsman, Schrikslaan 11. NET PERSOON (oorlogsgedupeerde) biedt zich aan als chauffeur, con troleur of voor eenvoudig administratief werk. Br. no. 757 buc. S.C. BAKKERS- HALFWAS, Bakkersleerling of brood bezorger gevraagd. E. j. Wiggelinkhuizen, Beetzl.51. TE HUUR aangeboden op goeden stand kamer, keuken en slaapka mer, geschikt voor twee menschen op leeftijd of da me alleen. Brieven no. 759 bur. S C. WONINGRUID Zonnig vrij bovenhuis te A'dam(C). f 4.50 per w. (4 kam., keuken met plat), voor kleine woning in Soestdijk of omg.. liefst met gr. tuin of grond, schuur. Huurt/m f 6.per w. Inlichtingen Noorderweg 53. GEZOCHT slaapgelegenheid en ap. zitk. met gebr. van keuken, be tere stand, door echtp. met 2 kinderen (12— 14 jr.) Br. met prijsopgaaf onder no. 760 bur S.C. RUILEN. Compl. weckglazen voor een autoped, liefst met lucht banden Tevens te koop 3 stel wieglakentjes, sloopjes, wollen babypakje en hee- rensch. maat 42. Schouten kampweg 17. Ontwikkeld Jong MEISJE z. z. g. g. in klein gezin bij kinderen. Ook genegen lichte huish. bezigh. te verr. Br. No. 555 Van de Ven's Boekhandel. Baarn. VERMIST Sinds Vrijdag 1,1., gladharige zwarte hond. bruin getee- kend. wit vlekje op de borst en één teen. ,,PoUy". Tegen hooge belooning terug te bezorgen Regentesselaan 17. Voor direct gevraagd een flinke KRUIDENIERS BEDIENDE. Aanmelden Joh. Mets. Van Weedestraat 54. Soestdijk. Te huur gevraagd een ruim BENEDENHUIS voor twee dames. Br. No. 756 bur S.C. H.H. SLAGERS! Biedt zich aan bekwaam slager (liefst voor winkel- werk) ook voor 3 laatste dagen der week. Br. no. 758 bur. S.C GYMNASTIEK SCHOENEN, leeftijd ong. 8 jaar. ruilen tegen grootere maat (38-39). Van Weedestraat 35 TE KOOP nieuw H. en D.rijwiel met nieuwe banden ot in ruil voor prima motorrijwiel met duo. Tevens aangeb. wol len babycape f 15.luid spreker f 7.50, salonlamp f5. Hartweg 5. RECTIFICATIE. In de ondertrouw-adver- tentie van den heer Ir. O. Ansing en Mevr. J. Schoutsen-Berends in 't vorig nummer, stond als een der adressen ver meld Vosseveldlaan 22. dit moet zijn Vosseveld laan 25. aan de wedstrijden, te houden op kunnen nog geschieden tot Vrijdagavond 6 uur, in Café ZONNEHEUVEL, Torenstraat. Deelname voor leden gratis. Voor niet-leden, welke zich tegelijk als lid opgeven, f 0.50. berichten hiermede, dat zij besloten hebben in verband met de feestelijkheden, geen brood te bezorgen noch versch brood aan huis te verkoopen. Na 1 uur zullen alle Bakkerszaken GESLOTEN zijn. Namens het Bestuur: D. Strietman, Secretaris.

Soester Courant | 1946 | | pagina 3