Een jaar bevrijd. Dc voedselbombardementen herdacht. Aan alle Gefusil leerden. SOESTER COURANT Abonn. 11.50 p. ktv. -11.75 p. post 22e Jaargang - No. 34 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Bureau: Van Weedestraaf 35 - Telefoon 2566 - Giro 126156 Verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Vrijdag 3 Mei 1946. Overweldiging, bezetting, misleiding, plundering, isoleering. tyrannie, men- schenjachten, deportaties, concentra tie-kampen en massa-executies wa ren noodig om het Nederiandsche volk wakker te schudden en om het te doen beseffen, dat nu de handen uit de mouwen dienden te worden gestoken. Heeft men zich die harde les der vijf knevel-jaren" ter harte geno men? Maakt men zich op om het ontredderde vaderland op te stoo- ten? Heeft men de kans om een mooier en beter Nederland te bou wen met beide handen aangegrepen? Eenerzijds: ja! Nog nooit is ons volk na een periode van afbraak met zooveel verwach ting voor de toekomst, met zooveel zorg over de toekomst en zooveeJ verlangen een goede toekomst te bouwen aan het werk getogen. Onze goede voornemens waren tal rijk en als wij, na één jaar bevrij ding de balans opmaken, dan zien wij op onze credit-zijde héél wat goede dingen en zaken, die beter zijn geworden dan is er alle re den voor, dankbaar te zijn dan consfateeren wij, dat Nederland, op den weg naar omhoog, groote vor deringen heeft gemaakt. Veel is er ook, dat vlotter ging dan wij durfden hopen. Slechts enkele voorbeelden: Walche ren, de tuin van Zeeland is weer droog; de Wieringermeer wordt weer beplant; wij hebben wter electriciteit, gas en kolen; vele fa brieken zijn weer in bedrijf er kan weer worden gewerkt. Aan den anderen kant dient te worden opgemerkt, dat de opbouwre- sultaten vaak niet denderend zijn dat zij ver beneden onze misschien te hoog gespannen verwachtingen ble ven. Wat kan men ook verwachten van degenen, die de bevrijding ge lijk stelden met de verdwijning van zorgen? Had men hen van Londen uit geen gouden bergen beloofd? De werkelijkheid: 1946 is dan in één woord een ontgoocheling! Wij zijn straatarm! Er is vrijwel niets! Wij zijn moreel een heel stuk achteruit geboerd! Het volk is kankerig en ietwat rebelsch geworden. Kardina le v raagstukken wachten nog op hun oplossing. Corruptie en chantage vie ren hoogtij. Maar moeten wij nu bij de pakken gaan neerzitten? Neen, vechten moe ten wij, vechten tegen alles wat niet goed is; vechten voor de toekomst van ons nageslacht en voor onze goede reputaties in de wereld. Daarbij staat niemand zonder taak! De onderdeelen van een weer bloei ende toekomst liggen óók voor ons klaar. Wat zullen wij er van maken? Wij kunnen nu nog kiezen: positief of negatief, samenwerking of vijand schap, vrijheid of onderdrukking, voorspoed ot ellende. Ieder van ons moet nu kiezen. Straks is het zeker te laat. Geen holle woorden, maar levende gedachten, die vorm zullen aannemen en daden zullen worden, daden van een volk met een groot verleden, van een volk. dat gelukkig, ook in het heden getoond heeft te kunnen aanpakken, ondanks alle onvolkomenheden. Wij allen kunnen een toekomst van bloei en voorspoed scheppen. Dat kunnen wij met onze gedachten, die kracht zullen krijgen in de woorden van de besten onder ons en die zul len worden verwerkelijkt in de da den van hen, die de uitvoerders van onze gedachten zijn. De nieuwe etappe, die wij straks beginnen, draagt ons allen op. met een diep besef van onze verantwoor delijkheid een keus te doen.èn goed te kiezen. Wij moeten met volle kracht vooruit! De Burgemeester verzoekt ons mede te deelen, dat het zijn wensch is, dat alle winkelzaken op morgen (4 Mei) na 12 uur gesloten zullen zijn, opdat ook alle huis moeders, eigenaren van zaken, winkelpersoneel enz. de bevrij ding van ons Vaderland kun nen vieren en de te houden leestelijkheden kunnen mede maken. Het publiek moet dus met het doen van aankoopen met een sluiting op genoemd uur reke ning houden. OiSicieele mededeeiingen. Burgemeester en Weth. van Soest brengen ter openbare kennis, dat bij Gedeputeerde Staten dezer pro vincie is ingekomen 'n verzoekschrift van H. J. F. Hendriks te Soestduinen om hotelvergunning voor twee loca- liteiten van het perceel Soesterberg- schestraat 185. Binnen twee weken na de dagtee- kening dezer bekendmaking kan een ieder tegen het verleenen van de ze vergunning schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en Wethouders inbrengen. Burgemeester en Wethouders van Soest maken bekend, dat voor de inwoners van Soest wederom gele genheid bestaat brandhout (afval hout) te betrekken van het vliegveld Sesterberg a f10.per M3. Aanvragen te richten aan de afd. Maatschappelijk Hulpbetoon, Steen- hoffstraat 5. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter algemeene ken nis, dat door den Daad dier gemeen te in zijn vergadering van 25 April 1946 ïs besloten de wettelijk voor geschreven medewerking te verlee nen ten aanzien van de aanvrage van het bestuur der Vereeniging „Een School met den Bijbel te Soest" om beschikbaarstelling van schoolruim te in het perceel Beukenlaan nr. 1 ten behoeve van de Chr. School voor v.g.l.o. Maandag was het een jaar geleden, dat de eerste „voedselbombardemen ten", die de eerste opluchting brach ten in onzen hongersnood, door de Amerikaansch-Engelsche luchtmacht werden uitgevoerd. De groote belangstelling en het medeleven met ons land en volk bracht genoemde luchtmacht er toe dit feit weer met een bombardement te herdenken, ditmaal echter niet met levensmiddelen, doch met bloemen voor H.M. de Koningin. Zeven Lancasters zouden een vlucht maken over Utrecht, Rotterdam. Den Haag en Amsterdam, de plaatsen waar een jaar geleden de voedsel pakketten werden neer geworpen. Ook zou een bezoek worden gebracht boven het paleis, alwaar H.M. de Koningin Maandag reeds zou verblij ven in verband met den verjaardag van H.K.H- Prinses Juliana. De weersomstandigheden lieten ech ter niet toe het plan in zijn geheel uit te voeren. Slechts één toestel, bestuurd door squadron-leader Har- ris, die vorig jaar het eerste voed selpakket afwierp, steeg in Engeland op, om de bloemen, vergezeld van een persoonlijk schrijven van lucht- maarschalk Tedder voor H.M. de Koningin boven het vliegveld af te werpen. hja aankomst te Soesterberg en n tochtje boven het vliegveld, werd de mand, waarin de bloemen waren verpakt, uitgeworpen. De parachute opende zich echter niet, waardoor het pakket te hard tegen den grond sloeg. Slechts een bos bloemstengels en afgebroken bloemen konden uït de mand worden opgediept. De Britsche luchtvaart-attaché, group- captain Lucas en de Amerikaansche luchtvaart-attaché luit-kolonel Ottin- ger, deelden de overblijfselen en be gaven zich naar Soestdijk, om hun opwachting te maken bij onze Lands vrouwe. Onder de vele belangstellen den op het vliegveld merkten wij op de ambassadeur der V.S., de heer Stanley K. Hornbeck en de Britsche ambassadeur hier te lande Sïr Ne- ville Bland, vergezeld van hun da mes. Ook onze Burgemeester was onder de vele aanwezigen. De boodschap van Luchtmaarschalk Tedder aan onze Landsvrouwe luidde als volgt: Mevrouw, Het doet mij veel genoegen U ter gelegenheid van den eersten verjaar dag van de operatie van het bom menwerperscommando, waarbij voed sel. toen Uw volk in zulk een nij penden nood verkeerde, naar Neder land werd gebracht, U mijne groe ten te zenden. Het was voor mij en voor ons allen die aan deze operatie deelnamen, een groote vreugde ïn staat te zijn U te helpen en wij zullen nimmer de prachtige geestesgesteldheid ver geten, waarvan het Nederiandsche volk blijk gaf in den bitteren tijd, toen Uw land bezet was door een harden en meedoogenloozen vijand. Wij allen zijn vol bewondering voor de geweldige en succesvolle krachts inspanning, die de Nederlanders zich getroosten om de oorlogsschade te herstellen. Namens de Royal Air Force zend ik Uwe Majesteit en in U aan Uw volk de beste wenschen. Gedurende den oorlog was de vriendschap tusschen het Neder iandsche volk en de Royal Air For ce standvastig en oprecht, moge de ze in de komende jaren blijven bloei en. Plaatselijk nieuws. BRIDGECLUB „SOEST", Vrijdag 19 April hield de Bridge club „Soest" in hotel de Boschvij- ver" een bridgewedstrijd voor haar leden en eenige invité's als waardig dig besluit van 't afgeloopen seizoen. Te ongeveer 2 uur hield de voor zitter een korte openingsrede, waar na de wedstrijd, waaraan door 48 spelers werd deelgenomen, een aan vang nam. Er werd volgens Scheveningsch sy steem gespeeld en de wedstrijd had een geannimeerd verloop. Te onge veer 5 uur was de wedstrijd afgeloo pen en ging men over tot de prijs uitreiking, waarbij ieder een prijs krqeg. De avond werd besloten met een gemeenschappelijk diner. Vooraf hield de voorzitter een rede, waarin hij het verloop van het laat ste speelseizoen schetste. De brid geclub heeft o.a. met 2 teams deel genomen in de 2e klasse van de Neen, Uw dood was geen verschrikking, Dapp're Broeders, zijt gegroet1! Hulde aan Uw heilig streven, Hulde aan Uw heldenmoed. Voor ons Land zijt Gij gestorven, Voor ons Land werd Gij gedood, Voor ons Land kreegt Gij den kogel, Voor ons Land nu zijt Gij groot! Hulde, hulde aan U. Gij helden. Helden van ons Nederland, Gij, die in deez' droeve tijden Luïsterdet naar Hooger Hand. Onze God had U geroepen, Tot een grootsche, zware taak. Onzen God hebt Gij gehoorzaamd En gestreden voor Zijn zaak. Want voor 't Recht hebt Gij gestreden, Voor het Recht zïjt Gij gegaan. Grootsche Broeders, U vereer ik, Want ik heb U goed verstaan. Kijk, ik zie U daar als Helden. Met fier opgeheven hoofd, Staan voor laffe landindringers, Door wie veiFgheid was beloofd. Goede Broeders, zijt gezegend Voor Uw trouw en rechtsgevoel, Voor Uw liefde voor ons allen, Voor Uw grootsch en heilig doel. Adeline L. J« Zuyderhoff. viertallen competitie. Een viertal wist zich hierbij no. 1 te plaatsen, waardoor dit promotiewedstrijden moet spelen voor eventueele plaat sing in de le Klasse. Verder hebben 2 paren deelgenomen aan de paren-competitie van den Ned. Bridge Bond, waarvan 1 paar zich zoo wist te plaatsen, dat het deelneemt aan de eindwedstrïjden voor het Ned- Kampioenschap 2e Kl« Ook hadden de onderlinge wedstrij den steeds een prettig verloop. Het ledental is in het afgeloopen seizoen belangrijk toegenomen. De bedoeling is, ook gedurende de zo mermaanden in ,,De Gouden Ploeg" door te blijven spelen. Na deze rede nam het diner een aanvang, hetwelk onder gezellige kout verliep, 't Einde hiervan kwam dan ook pas te half tien, waarna men eenige clubjes vormde ten einde tof besluit nog een robbertje te spelen. Te 11 uur kwam hét einde en kon den de leden op een geslaagden eind- wedstrijd terug zien. Het bestuur hoopt het volgende seizoen op een toenemend aantal leden en een groeiende populariteit harqr wedstrij den. In 'n nieuw Gemeentelijk club gebouw? ZWARTE PIET AANGEHOUDEN. Terzake zwart verhandelen van ta baksartikelen werd Ph. A« L. v. K* in arrest gesteld. ONGEGROND VERKLAARDE KLACHT. Een tegen een te dezer plaatse gevestigden advocaat bij den Officier-Fiscaal te Utrecht ingediende, en door dezen ten onder-* zoek aan den Raad van Toezicht en Discipline der Orde van Advoca-* ten doorgezonden, klacht wegens „onvaderlandslievende gedragingen in bezettingstijd", is" door dien Raad ongegrond verklaard. De Raad achtte geen termen aanwezig tot hef treffen van eenigen maatregel, zelfs niet dien van een berisping. BUS MELK ONTVREEMD. Ten nadeele van G. P. aan de Birkt- straat werd uit een koelbak een bus melk ontvreemd, inhoudende 30 L.

Soester Courant | 1946 | | pagina 1