Dca.s. Verkiezingen. Soest viert de bevrijding. Fa. Klaas de Ruiter Zn. Plaatselijk nieuws. W. N. NIEUWENHUIS Loodgieter - Eleetriciën ROB DE AVONTURIER Moeilijkheden zonder tal. Extra aanbieding Te 11 uur werd Zaterdagmorgens ons eerste bevrijdingsfeest ingezet met een minuut stilte. Was de deelname aan de op Vrijdag avond op de begraafplaats gehou den herdenking der gevallenen niet zoo groot als mocht worden verwacht thans was dit anders. De eerste sirenestoot en de eer ste klanken der in onze gemeenteoog aanwezige klokken brachten de meeste inwoners naar buiten- Auto's. wagens enz. stonden op het- zelfde oogenblik stil en ieder narra de stilte in acht. Het was alsof ook de aarcteplbfseïing; bleef stillestaan, om de gevalLenea de gelegenheid te geven ons tc* zeg gen, dat de jaren 1940-45 met meer- mogen terugkeeren en dat wij; er voör hebben te zorgjen, dat htm of fer niet vergeefsch is ^bracht Hadat te 12 ,uur de vlaggen hoog "waren gehesch/en, name» de feeste lijkheden te 2 uur een aanvang met eeti herdenkingsrede, vam den; Bur gemeester, waarvoor eemge duizen den inwoners naar het gemeentehuis waren gestroomd. Een inleidend woortE werd vooraf gesproken door deti heer J. G. A.. Batenburg, voorzitter van het feest comité, die er om. op wees. daö op verzoek onzer regeering, de fees telijkheden sober zijn gehouden. Toch mag het program er zijn en spr. is er van overtuigd, dat een ieder hiervan zal weten te genieten. 'Als onze Burgemeester hierna het woord neemt, zegt hij niet te zullen spreken over concentratiekampen, hongeroptochten enz. Wij vieren het eerste bevrijdingsfeest en dat mag een groot feest zijn zonder onaan gename herinneringen. Wel moeten wij ons afvragen, wat dit eerste jaar ons heeft gebracht. Veel moet nog worden opgebouwd en vete zaken loopen nog niet nor maal. Corruptie en omkooperij vie ren hoogtij. 'Als de Burgemeester er hierna op wijst, dat het de Canadeezen waren, die ons de bevrijding gaven, stelt hij voor aan den Canadeeschen ge zant te Den Haag een telegram van vriendschap en dankbaarheid te zen den, welke gedachte de vele aanwezi gen met een applaus ondersteunen. Op dit moment beleefden wij de mooiste gebeurtenis van den dag. De 12 Engelsche viermotorige bom- benwerpers, die ter gelegenheid van onze bevrijding, een rondvlucht bo ven ons land zouden maken en daarbij de grootste plaatsen van ons land zouden aandoen, brachten ook een bezoek boven onze gemeen te en zij hadden den weg en hef tijdstip niet beter kunnen kiezen. Zeer laag vlogen de vliegtuigen in prachtigien V-vorm precies boven de Van Weedestraat en Steenhoffstraat, zoodat wij een aanblik kregen, zoo als wij zelfs in de oorlogsjaren nim mer hebben aanschouwd. Dit gebeuren was geen toeval. Het was onze Burgemeester, die het ver zoek had gedaan ook een bezoek aan Soest te brengen. Een mooie geste van de vliegers en van onzen Bur. gemeester. Aan het einde van zijn rede wees de Burgemeester er op, dat ieder den plicht heeft eendrachtig samen te werken voor vaderland en vorsten huis. Onder leiding van den heer Bar telsman zong hierna een groot aantal dames en heeren, afkomstig uit ver schillende vereenigingen, nu samen gevoegd tot één groot koor, een 6-tal liederen, waarvoor het talrijke pu bliek v'öf belangstelling was. De harm^ri-ïe „P-V-Q/', die irstusschen plaats ha 4- genome» in de muziek tent, bracht hierna ©enige muziek nummers t<ïu gehoore, waarna, een mannenkoor het publiek nog ver gaste op een 3-tal zangnummers- Even later vingen op drie plaatsen; in de gemeente de feestelijkhe den aan. In het Openluchttheater had de opvoering plaats van het declamato- rium „De eenheid des Rijks'', vooraf gegaan door enkele demonstraties der Oranjegarde. Zeer fraai waren de W en V, die door leden van dit ven del werden gevormd. Een feestrede en meerdere zang, nummers vormden tevens een deel van het programma, terwijl tot slot een vlaggenparade plaats had, waar bij het Engelsche volkslied werd ge zongen. Burgemeester Des Tombe woonde, met enkele leden van het feestcomité, een gedeelte van den middag bij, hetgeen door de uitvoerenden zeer op prijs werd gesteld. Koning klant is uit d« brand Uit de brand 10 de brand. Want wi&onta*?»- den is over zijn kolenleverancier, mag rui ver anderen k.y, klant van Klaas de- ?iater worden 'Klaas de RuiUm neemt geen Joop|e" nsst zijn klanten, dat is algemeen bekend Ook U wil hij graag als klant inschrijven. Kerkpad N.Z. 1 - Telefoon 2788 Gelijktijdig werd op De Genestetlaan een programma met geheel nieuwe nummers op het gebied der paar densport afgewerkt. Naast enkele demonstraties had 'n wedstrijd plaats op het losse paard, alsmede 'n z.g. eieren- en sigarettenrif en een stoelendans. Ook voor dit onderdeel was groote belangstelling en van het hier ge- bodene werd ook door den Burge meester genoten. De derde attractie vond plaats op het buitengoed „Braamhage", waar duizenden waren samengestroomd. Het zeer afwisselende programma en het feit, dat de motorsport in de feestelijkheden was betrokken, zaf hieraan niet vreemd zijn geweest. Hartelijk werd er gelachen tijdens den voetbalwedstrijd, waarin meerde re komische momenten voorkwamen. De gymnastiek-demonstratie door de vereeniging „Crescendoi" verliep eveneens uitstekend- Hef was het werk va» een vereeniging,. die. met veel nieuwe leden korf geleden weer was opgericht.- Ook de opvoering, van hef leeken- kenspel door de tooneelgroep de»- buurtvereenfgjng „Nieuweweg", onder leiding van den heer T- Hoogeveen. werd een groot succes- Jammer was, dat de sterke- wind zoo nu eo dan iets van het gesproken woord en den zang verloren deed gaan- De behendigheidswedstrijd op mo toren door leden; der Soester mo torclub gaf een pakkend slof aan den middag. In het parcours waren niet minder dan 13 hindernissen opgenomen, terwijl 22 zware en 17 lichte motoren aan den wedstrijd deelnamen. De prijzen werden alsvolgt behaald: Lichte moforen: le prijs H. Hofman. 2e prijs D. v. Breukelen, 3e prijs H. v. d. Crommenacker. Zware motoren: le prijs J. Gons, 2e prijs H. Kooïj, 3e prijs B. Jorna. Ook aan dit feest, dat te ongeveer half zeven een einde nam, werd door den Burgemeester een bezoek ge bracht. Voor het défilé, dat 's avonds voor den Burgemeester en enkele genoo- digden voor het raadhuis werd ge houden, bestond eveneens groote belangstelling, zoowel van de zijde der deelnemende ieugdvereenigin- gen als van het publiek. Het was een fleurige stoet, die de Soester jeugd ons presenteerde. Stram marcheerend en in goed tem po trok te stoet naar den betonweg, waar de feestdag met een groot vuur werk werd besloten. De feestvreugde tijdens dit festijn- werd niet weinig verhoogd door de aanwezigheid van het Prinselijk Paar en de Prinsesjes Beatrix en Irene. Zoowel bij de komst als bij hef ver trek steeg een oorverdoovend ge juich op uit de niet te tellen aanwe zigen, die hier uit Soest en Baarn waren samengestroomd. De muzïekvereenigïngen P.V.O. te Soest en „Crescendo'* te Baarn hiel den met hun opgewekte muziek de stemming bij het publiek hoog. Dit was niet de eenige maal dat .PV.O- zich liet hooren. Ook tijdens den zang, het feest op Braamhage" en het défilé moest .PV.O. haar aan deel leveren. Voor deze medewerking past zeker een woord van dank. Soest heeft het eerste bevrijdings feest waardig gevierd. De deelname was algemeen en de geest uitstekend. ONCÏEOORLOOM» WAPENBEZIT. Hoewel de oorlog, reeds een jaar achter den rug is, zijn er nog steeds menschen, die wapenen in hun bezit hebben- Tijdens een huiszoeking ,in de wo ning van N. H. de 5. aan de Vre dehofstraat werd ee?fc- aantal wape nen en munitie aangetroffen. Ookt konden verschillende Duïtsche uit rustingstukken in beslag, worden' ge nomen. Dat de justitie zeer scherp optreedt, tegen dergelijk ongeoorloofd bezit, laat zich denken. Van Weedestraat 23 Soestdijk - Tel. -25777 1 MEI VIERING PARTIJ VAN DEN ARBEID.1. Woensdagavond hield de Partij" van. den Arbeid haar eerste 1 Mei-viering in hotel Eemland. De spr. van dien avond, de fieerRö- let, herinnerde ons allereerstaan de 1 Mei-dag van 1945, nu juist een jaar geleden. Spr. wilde dit tijdstip in ons geheugen terugroepen, .opdaL wij niet zouden vergeten, wat toen is geleden. Thans is het gelukt een partij te stichten, waarin verschillenderich tingen zijn vertegenwoordigd, maar daarmee is een groote verantwoor delijkheid ontstaan. Deze partij, de P.v.d.A- zal de vuur proef doorstaan tijdens de a.s»ver kiezingen. Spr. memoreerde ook de; affaire Vorrink-Meyer en was er van overtuigd, dat Vorrink ver.-verheyem staat boven datgene wat men hem verwijt. Er wordt, zoo ging spr. verder, veel critiek geleverd op de regeering, maar wij moeten niet vergeten, dat; zij haar taak opnam in een zeer moeilijken tijd. Toch is er veel ge presteerd. De corruptie is het. ge-- volg van de socialistischen koers,, die het huidige parlement volgt, zoo zegt men, maar er wordt geen socialis tische koers gevolgd, want deze re geering is gekozen zonder de stem van het volk. Het is de eerste- dag van de Mei maand, de maand der* belofte. Er kan een gelukkige, tijd aanbreken als wij ons inzetten en geven.. Medewerking aan dezen avond ver leenden Wim lbo met liedjes, aan de piano begeleid door Jo Spiers en Mevr. Bakker met declamatie. Het tooneej was zeer stemmig ver sierd. f-i Rustig zette de tank zich in bewe ging in de richting van de geheimzin nige stad in de vallei, waar alle leven gedood was, waar een nijver volk blijkbaar had moeten vluchten voor de doodende gassen, die uit vele rotsspleten opstegen, 'n Onregelmatige, verwaarloosde weg die Sheeba hun had aangewezen, leidde naar het doel. Na een poos rijden werd de lucht benauwder, de plantengroei hield op, alleen ver weerde boomstronken herinnerde ons er aan, dat hier ook eens levende wezens gewoond hadden. Het werd tijd d» maskers voor tc doen. De weg leidde thans door ecp dorre streek. Geen leven, geen plant kon in deze vergiftigde sfeer leven. De lucht leek dik en op sommige plek ken in den grond waren scheuren; cn spleten, waar doorheen dampen omhoog stegen, die een sterke, on aangename lucht verspreidden. De te houden Verkiezingen zijn dit jaar op voor Soest gedeeltelijk nieu we wijze voorbereid en zullen ook op deze wijze worden uitgevoerd. De Kiezerslijst n.1., vroeger een af zonderlijk kaartsysteem, is thans ge ïncorporeerd in het Bevolkingsregis ter, terwijl het Uittreksel uit de Kie zerslijst dit jaar bestaat uit een re gister in Kaartvorm. Op de verschillende stembureaux (er zijn er thans 15) is 't Uittreksel uit de Kiezerslijst aanwezig. De Oproepingskaarten, die de kie zers ter stemming oproepen, moe ten ditmaal dienst doen voor 3 stem mingen. Iedere kiezer ontvangt dus slechts éénmaal een oproep, geldig voor alle dit jaar te houden stem mingen. Het is derhalve zeer ge- wenscht, dat de kiezers deze kaarten zorgvuldig en netjes bewaren. Heeft de kiezer deelgenomen aan de stem ming voor de 2e Kamer (op 17 Mei a.s.), dan is door het Stembureau één strookje van zijn kaart afge- scheurd, terwijl bij de stemming voor de Provinciale Staten (op 29 Mei а.s.) wederom een strookje van de oproepingskaart wordt afgenomen- Bij deze eerst te houden stemmingen ontvangt de kiezer zijn oproepings kaart dus terug en het is zeer ge- wenscht, dat de kiezer erop toeziet, dat hij ook inderdaad alsdan zijn oproepingskaart terugontvangt. Eerst bij de stemming voor de leden van den Gemeenteraad (op 26 Juli a.s.) wordt de oproepingskaart door het betrokken stembureau ingenomen. Met nadruk wordt erop gewezen, dat de kiezer zelf geen strookje van zijn oproepingskaart mag afscheuren. Op de aan iederen kiezer te zenden oproepingskaart is vermeld: het ge boortejaar, de geslachtsnaam (voor vrouwen en meisjesnaam) en de letters van den kiezer, het nummer van het stemdistrict, waartoe de kie- zier behoort en zijn volgnummer. Op de achterzijde van de kaart is aange geven waar de verschillende stembu reaux zitting houden. De kiezer zal dus zijn stem moeten uitbrengen bij het stembureau, waarvan het num- op de voorzijde van zijn oproepings kaart is aangegeven. Aangezien de Kiezerslijst op 5 April j.1. werd vastgesteld, moeten kiezers, die na 5 April j.1. zijn verhuisd, stem men aan het stembureau van het stemdistrict, waartoe zij op 5 April j.1. behoorden. In elk voorkomend geval is dit echter op de oproepings kaart vermeld. Zieken, die zich niet naar het stem bureau kunnen begeven, moeten er voor zorg dragen, dat op den dag der stemming aan het betrokken stembu reau wordt medegedeeld, dat zij we gens ziekte niet aan de stemming kunnen deelnemen. De candidatenlijst voor de eerste op 17 Mei te houden stemming laten wij hieronder volgen. LIJST No. 1. (Partij van den Arbeid.) 1. Lieftinck, P.( Rotterdam. 2. van den Born, H. J., Amsterdam 3. Deering, J. C., Voorburg 4. Ploeg Jr., H.r Utrecht 5. Ruygers, G. J. N. M., Rijswijk Nederhorst, G. M., Gouda 7. Blom, A., Utrecht 8. Vlot, A., Zeist 9. Agter, P. P.f Maartensdijk 10. Verhoef, A. C., Utrecht 11. Scheps, J. A., Zeist 12. Coenraadts, J., Utrecht 13. Schut, P., Amersfoort 14. Schmidt, W., Zeist 15. Pels, P. S„ Amersfoort 16. Al, B. S. A., Amersfoort 17. Roelse, J„ Hilversum 18. van der Brug, R., Gouda 19. Engelsman, H. B., Schiedam LIJST No. 2. (Kath. Volkspartij.) 1. van Vliet, F., Eindhoven 2. van Maarseveen, J. H., Utrecht 3. Beel, L. J. M., Wassenaar 4. Teulings, F. G. C. J. M., Vught 5. van Poll, M. J. M., 's-Gravenhage 6. Sassen, E. M. J. A., Vught 7. Segers, J. M., Schayk 8. Derks, W. H. J., Utrecht 9. van der Zanden, H. H., Eersel 10. Schuurmans, N., Orthen 11. van Kemenade, F. A., Eindhoven 12. De Vink, J. C. H. H-, Utrecht LIJST No. 3. (A. R. Partij 1. Schouten, J., Rotterdam 2. de Wilde, Mr. J. A., Voorburg 3. Roosjen, Mr. A. B., Amsterdam 4. Meijerink, H. J. W. A., Arnhem 5. Terpstra, Mr. J.r 's-Gravenhage 6. van den Heuvel, C., Leiden 7. Stapelkamp, A., Utrecht 8. Smeenk, C., Arnhem 9. Bruins Slot, Dr. J. A. H. J. S., Aerdenhout 10. Algera, Mr. J., Leeuwarden 11. Verkerk, Mr. Dr. E. P., Boskoop 12. van der Zaal, Ds. C., Ulrum 13. Fokkema, Ds. J., Delft 14. van Dijken, Mr. T. A., 's-Gravenhage 15. Smallenbroek, J., Assen 16. Hangelbroek, Mr. J. J., 's-Gravenhage 17. Scholten, Dr. L. W. G., Utrecht 18. Slob, W.( Maartensdijk 19. Wielinga, G., Amersfoort 20. Verburg, D., Zegveld. LIJST No. 4. (C. H. Unie) 1. Tilanus, H. W., 's-Gravenhage 2. Schmal, Mr. Dr. J. J. R., Voorburg 3. de Ruiter, J., Harich bij Balk 4. Krol, Tj., Haren (Gr.) 5. Beernink, Mr. H. K. J., Rijswijk (Z.H.) 6. Wttewaal van Stoetwegen, Jkvr. Mr. C. W. I., 's-Gravenhage 7. van der Feltz, Mr. W. F. E. Baron, Middelburg 8. Kikkert, H., Emmen 9. Seunninga, G„ Koevorden 10. Jouwsma, P., Enschede 11. Doornbos, Mr. J. W. U., Arnhem 12. Hadderingh, A., Assen 13. van Dijk, C., 's-Gravenzande 14. van Beem, C., Hoofddorp 15. Kraayeveld, Drs. F. A., Heerlen 16. Mellema, D. J., Nieuw Scheemda 17. Kamphuis, E,, Kootwijkerpark 18. Brijnen gezegd van Houten, P., Wassenaar 19. van Verschuer, Mr. W. Baron, Arnhem 20. Gerbrandy, H., Nijland. LIJST No. 5. (Partij v. d. Vrijheid 1. Fortanier geb. de Wit, A., Amsterdam 2. Wendelaar, W. C., 's-Gravenhage 3. Hacke, A. H. W., Voorburg 4. Korthals, H. A., Voorschoten 5. den Hartog, F., Hoog Blokland 6. van Dijk, J. M. F. A., Amersfoort 7. Tonckens geb. Harders, J. H., Norg 8. van Donselaar, C. A., Utrecht 9. van der Feltz, L. A. S. J., Brummen 10. van den Hurk, W. A. J., Breda 11. Clifford Kocq van Breugel, J. R., Driebergen-Rijsenburg 12. Dobbe, A. A., Velp (Gld.) 13. Vuyk, J, Velp (Gld.) LIJST No. 6. (Comm. Partij Ned.) 1. Wagenaar, G., Amsterdam 2. de Groot, S., Amsterdam 3. Borst, C., Amsterdam 4. Koenen, A. C., Amsterdam 5. Stokvis, B. J., Amsterdam 6. Hoogcarspel, J., Rotterdam 7. van den Muijzenberg geb. Willemse, W., Amsterdam 8. Spijkers, J. H. C.,.Tilburg 9. Haken, J., Groningen 10. Schoonenberg, A. Dy Amsterdam 11. Hermans, J. H., Vaals (L.) 12. Bastiaanse, H. J., Utrecht 13. Gregoire, M. H., Haarlem 14. Groeneweg, W., Utrecht 15. Otto, H. B., Enschede 16. van Santen, J., Amsterdam 17. de Vries, Th. U.. Amsterdam 18. Postma geb. Wessels, P. J., Amsterdam 19. le Mahieu, M. J., Arnhem 20. Oosterbroek geb. Schuitemaker, N., Putten (Gld.). LIJST No. 7. (Prot. Unie.) 1. Krijger, J. M., Vriezenveen 2. van Helsdingen, Mr. W. H., Apeldoorn 3. Gravemeyer, H. E., Amsterdam 4. Witte, C., Utrecht 5. van Ruler, Drs. A. A., Hilversum 6. van der Krol, Mr. W. J., Nijkerk 7. van Dam, Mr. Th., Utrecht 8. Kraak Steemann, N., 's-Gravenhage 9. van Beusekom, Dr. Ir. H. G., 's-Gravenhage 10. Bijleveld, Ir. R. Th., 's-Gravenhage 11. Somer, Mr. P. J., Amsterdam 12. Feenstra, M. K., Nijland gem. Wymbritseradeel 13. Eelderink, K., Vianen (Z.H.). LIJST No. 8. (St. Geref. Partij 1. Zandt, Ds. P., Delft 2. van Dis, Ir. C. N., Ermelo 3. van Bochove, J., Zeist 4. Kodde, D., Zoutelande 5. van Dijk, Ds. J., Monster 6. van der Meulen, P., Genemuiden 7. Smits, Ds. C., Driebergen 8. de Lint, M. M., Epe 9. Koppelaar, J. H., Middelharnis 10. Dorsman, Ds. P. J., Schelluinen 11. van der Weerd, S., Zwollerkerspel 12. Visser Mzn„ Ds. H., Rotterdam 13. Schot, A. J., Middelburg 14. Brinkman, F. M. C., Bilthoven (gem. de Bilt) 15. Vlasblom, A., Delft 16. Kersten, A. J., Rotterdam 17. de Jong, T., Leerbroek 18. de Bruijn, F., Neder-Hardinxveld 19. Hamstra, J., Veenwouden 20. de Redelijkheid, A., Ouderkerk a. d. IJssel. UITREIKING DIPLOMA'S NIJVERHEIDSCHOOL Donderdag 9 Mei a.s., te 7 uur 's avonds, zal in het gebouw van de Nijverheidschool, de uitreiking der diploma's plaats hebben. Tevens kan men dan kennis nemen van de werkstukken der leerlingen, welke in den verkorten cursus 1946 zijn vervaardigd en in 'n bescheiden expositie zijn ondergebracht. GESLAAGD. Onze plaatsgenoot A. P. Blok slaag de dezer dagen voor het examen van eerste stuurman groote vaart. De vergelijking gaat misschien op vele punten mank, maar als men zoo dagelijks nagaat, wat er in de wereld te doen is, dan komt men er toe, de politieke machthebbers te gaan vergelijken met schooljongens. Er is geen onderwijzer in den klas: de eene jonge na de ander stapt op het bord toe en schrijft er zijn wenschen op. Soms zijn er twee, drie, vier jongens tegelijk, die het bord staan te besmeuren. Ze schrij ven door elkaar ze roepen elkaar hun wenschen toe ze schreeuwen soms en je bent er af en toe bang voor, dat ze gaan vechten. Reeds is een der grootste knapen boos weg- geloopen, om dadelijk daarop weer terug te komen. Het bord staat al vol wenschen en verlangens, dwars door en over el kaar. Wij zouden haast wenschen, dat er iemand kwam met een spons om dat bord eens schoon te vegen, de jongens netjes in hun bank zette en zei: „zoo, laten we nu na dien grooten oorlog eens met een schoon bord beginnen, mèt en vóór elkaar". 5 blik Bruine Boonensoep 13.—. Aanbevelend. JOH. METS Van Weedestraat 5' oesrdijk. Te koop transport voor wiel met banden (26 x 2 strooken autobinnenoand 2 pits gasstel en Zrk touw vezel. Molenstraat 37. Tele foon 2009. Ie koop gevr. inschuif bare tuinstoelen (stot ver sleten. geen bezwaarl Aan biedingen: Hildebrandlaan 6 Aangebod messch.. z.g a molières, mac keur ruilen vc maat 35. Na lengde Kolon VERLORET* zilveren dam« de van Niet Braamhage. ning terug Nieuwstraat VERLORE Indische ro Nieuweweg. S Torenstraat, ning terug te renstraat 4.

Soester Courant | 1946 | | pagina 2