Geheimzinnigheden rond de Hooge Veluwe. Wat doen wij voor onze jongens op Java Churchill komt. SOESTER COURANT Abonn. 11.50 p. kw. - f 1.75 p. post 22e Jaargang - No. 36 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK Bureau: Van Weedestraat 35 - Telefoon 2566 - Giro 126156 Verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Vrijdag 10 Mei 1946. Wonderlijk schoon land, de Velu we. Daar is de natuur nog voor een groot deel ongerept, zóó, dat het geen zeldzaamheid is de voetafdrukken van het edele wild, het hert, in de vlakten van de zandverstuivingen te zien afgedrukt. Zelfs een ontmoeting met deze gewijdragers is niet uit gesloten. Ook de schichtig voortgaan de „slimmerik" de vos, heeft hier nog een uitgebreid domein tot zijn beschikking. Dit alles geeft aan de omgeving van het Nationale Park De Hooge Veluwe een geheimzinnig tintje zóó geheimzinnig, dat men er een roman over zou kunnen schrij ven. In dit milieu werd de conferentie met de inmiddels weer naar hun land vertrokken Indische gasten gehou den. Toen prof. Schermerhorn hen ont ving, wees hij er op, „dat Indië en Nederland met duizend vezels, waar door het leven stroomt, met elkaar zijn verbonden." Werden rondom De Hooge Veluwe „grondstoffen" geleverd voor een goede, geheimzinnige roman? Men zou het den journalisten kunnen vra gen, die bij de besprekingen aanvan kelijk op „veilïgem afstand" werden gehouden. Misschien is een van hen reeds aan zulk een roman begonnen! Nog geheimzinniger wordt het ge val, aN onze Minister-President, ge bruik makende van het moderne re- geerings-vervoermiddel, met nog en kele hooggeplaatsten naar Engeland vliegt, om ook daar besprekingen te voeren. Wat nog steeds onbegrijpelijk en duister is, wat nog steeds als een donkere dreiging over de kwestie Nederland-Indonesië hangt, is de on duidelijke politiek, die Engeland ten opzichte van Indonesië voert. Wat doet Engeland in Indonesië? Waarom bemoeit Engeland zich met ons en met onze Indonesische vrien den? Waarom was Sir Archibald Clark Kerr steeds bij de onderhan delingen aanwezig? Waarom is Lord Inverchapel, zooals Sir Archibald thans heet, Ridder in de Oranje-Nas- sau-orde geworden? Konden wij onze eigen boontjes niet meer doppen? Om het leelijke woord „koloniseeren" eens te ge bruiken: door de eeuwen heen is gebleken, dat Nederland dit in al zijn onvolkomenheden beter verstond dan andere, veel grooter en mach tiger staten. Wij, Nederlanders, zijn, nu het koloniseeren in betere banen wordt geleid, de eenigen. die tot ge zamenlijk regeeren met de Indone siërs in staat zullen blijken. Wij staan het Indonesische volk zeer na. Beide volken zijn de eenige, die. als de samenwerking tot stand komt, tot de beste resultaten kunnen komen. Ons allen moet daarom slechts één doel voor oogen staan: het welslagen van de met Indonesië gevoerde be< raadslagingen. Want we willen wel degelijk een onderscheid maken tus- schen de besprekingen, in vriende lijken en ongekunstelden stijl in 'n romantische omgeving als de Hooge Veluwe en de daaruit voortvloeien de beraadslagingen. Ook die beraadslagingen moeten succes hebben. De Indonesiërs zijn weer vertrok ken, zonder dat ons volk tot dus ver behoorlijk over den stand van zaken is ingelicht. Geheimzinnighe den rondom de Hooge Veluwe ge heimzinnigheden ook rondom het Indische vraagstuk. Het samengaan van het Nederland- sche en het Indonesische volk kan echter een schone bekroning zijn van de beraadslagingen, waarvan de ge heimzinnige besprekingen in alle har monie en vriendschap schenen te worden gehouden. Een samengaan zonder.geheim zinnigheden! Officieele mededeelingen. Burgemeester en Weth. van Soest brengen ter openbare kennis, dat het verboden is op de gemeentelijke aanplakborden biljetten aan te brengen. Propaganda-biljetten voor de verkie zingen, welke van gemeentewege op de aanplakborden zullen worden aan gebracht, kunnen bij den Dienst van Gemeentewerken worden ingeleverd. Van een plaatsgenoote ontvingen wij het volgende schrijven. Als Roode J^ruishelpster ben ik 5 dagen in Batavia geweest en kreeg daar eenig idee hoe onze jongens daar leven. Ik ben trots op hen, want allen zijn ze met één doel vervuld: „Vechten voor de bevrijding van Indië!" Ze hebben het soms zwaar te ver duren. Vooral het wachtloopen in de Kampongs moet met de grootste omzichtigheid plaats hebhen. Overal is gevaar. Ook het bezetten van de stellingen, waar zij soms maanden moeten verblijven, valt niet mee. Veel soldaten hebben wij gesproken en allen vroegen mij: „Hoe is het in Holland, hoe is het in Soest? Denken ze nog wel eens aan ons?" Natuurlijk doen wij dat, maar eigen lijk veel te weinig. Daarom vraag ik U: Wie heeft een idee om ons medeleven en onze be langstelling te toonen aan onze plaatsgenooten? Wat doen wij meer dan alleen de Soester Courant sturen en dikwijls schrijven? Veel jongens voelen zich daar een zaam en hunkeren naar contact. Kom zoo spoedig mogelijk met Uw plannen voor den dag, daar wij ze gaarne eind Mei mee willen nemen naar Indië en de jongens. (Zij, die meenen iets voor de mili tairen in Indië te kunnen doen, ge lieven hiervan kennis te geven aan ons bureau. Red.) Plaatselijk nieuws. T.B.C.-COLLECTE. Morgen, Zaterdag, zal er in Soest huis aan huis en op straat een bus collecte worden gehouden ten bate van het suppletie-fonds van het Sa natorium „Zonnegloren". Deze collecte is georganiseerd door oud-patiënten van „Zonnegloren". Collectanten worden verzocht zich op te geven bij D. v. Sloten, Nieuwe- weg 84. DOODENAPPÈL. Vrijdagmiddag werd vanwege den Raad van Oud-Illegale Werkers te Soest, op de plaats, nabij den z.g. nieuwen Kogelvanger te Soesterberg, waar zoo velen zijn gefusilleerd door het Duitsche schrikbewind, 'n kruis geplaatst en een krans gelegd. In de onmiddellijke nabijheid van open gelegde massagraven, hield de Voor zitter van den R.V.O.I.W., den heer J. W. Ooms, een korte toespraak en nam hij een doodenappèl af. De plechtigheid werd bijgewoond door familieleden van gefusilleerden, door leden van den R.v.O.I.W-, terwijl eveneens aanwezig was de Majoor Siedenburg, hoofd van de opsporing en identificatie van slachtoffers der Duitsche terrieur. Ook zijn staf van medewerkers was bij deze herden king tegenwoordig. Het was een in drukwekkende, ontroerende plech tigheid. HERDENKING GEVALLENEN. Wegens plaatsgebrek kon in ons laatste nummer niet worden gemeld, dat de Raad van Oud-Illegale Wei* kers te Soest Donderdagavond in „Eltheto", met genoodigden en in intïemen kring de gevallenen gedu rende 1940-'45 herdacht. Deze bijeenkomst, die onder leiding stond van den voorz. van den R.O.I. W-, den heer J. W- Ooms, had 'n zeer plechtig verloop. Op waardige wijze werd herdacht, hoe velen het of fer van hun leven hebben gebracht, opdat wij in vrijheid zouden kunnen lieve*!. Ds. J. I. van Schaick hield een korte herdenkingsrede, terwijl Me.j Miep Quelle en de heer Kees Brouwer declameerden. De heer De Geus bracht op de piano treurmuziek ten gehoore. Pastoor Lommerse, die eveneens een toespraak zou houden, kon helaas niet aanwezig zijn, ter wijl de Voorzitter mededeelde, dat van H-K.H* Prinses Juliana en Z- K.H. Prins Bemhard bericht was binnengekomen, dat Zij verhinderd waren, deze plechtige herdenking bij te wonen. Het was 'n indrukwekkende avond. BEKROOND OPSTEL. Bij een opstellenwedstrijd, die ter gelegenheid van den dierendag in verschillende scholen alhier werd gehouden, op verzoek van de afd. Soest der Ned. Ver. tot bescherming van Dieren, werd de eerste prijs toe gekend aan Henny Gütter te Soest- dijk. IN ARREST. Als verdacht van verduistering van een brandstoffenkaart, ten madeele van C. v. d. B., werd in arrest ge steld G. v. d. V* alhier- DAT MAG NIET. Om het door hem geleende geld te rug te ontvangen, bracht V. een be zoek aan de woning van Mej. L. aan den Plasweg. Daar de bewoon ster niet thuis was, nam V. een bont jasje mee en liet een briefje achter, dat het jasje zou worden af gegeven bij teruggave van het geld. De politie kon zich met deze af doening niet vereenigen. HEIDEBRAND. Langs de spoorlijn Utrecht-Baarn, nabij het Berkenlaantje, ontstond 'n heidebrand door vonken uit een passeerende locomotief. Ongeveer I1/2 H.A. boschgrond ging verloren. Morgenmiddag zal Churchill o.m« een bezoek brengen ten paleize Soestdijk. Hij, die den wereldoorlog won Zal naar ons landje komen. Voor ons is dat een groofe eer; Wie had dat durven droomen? De grootste staatsman van zijn tijd Zal in ons midden wonen. Wij zijn hem dankbaar, reken maar. Wij zullen dat ook toonen. De Mof sprak enkel kwaad van hem, Wij moesten 't vijf jaar hooren; 't Was alles fout wat Churchill deed; Toch heeft die Mof.verloren! En Churchill was de groote man, Die Duitschland kreeg ten onder. Hij heeft gevochten óók voor ons Volbracht hij 't groote wonder. Ha, Churchill komt! Hij is 't symbool Voor hen, die moedig streven En voor een heilig ideaal Hun beste krachten geven. Er komt weer drukte op Soestdijk; Wij juichen en wij zingen Voor hem, die naar ons landje kwam, Den man der grootsche dingen. Wij willen allen Churchill zien, Den onvermoeiden vechter, 't Sybool der eenheid werd door hem Steeds steviger en hechter! BEHAALDE PRIJZEN. In aansluiting aan het verslag der feestelijkheden op den bevrijdings dag kan nog worden gemeld, daC in de wedstrijden van de paarden sport de prijzen alsvolgt werden be haald: Ringsteken: le pr. A. J. Voorthuij- zen, 2e pr. J. Logtensteijn, 3e pr. A. J. v. d> Zouwen, 4e pr- G. v. Esch- Eierenrit: le pr. C. Hilhorst, 2e pr. A. J. v. d- Zouwen, 3e pr- J. Ribbe- ring. Stoelendans: le pr. C. Hilhorst, 2e pr. P. Kuijper. ERNSTIGE AANRIJDING. Op het Nieuwerhoeksplein werd de 7-jarige A. P. door een onbekend gebleven auto aangereden. Het kind werd naar het Elisabeth-ziekenhuis te Amersfoort overgebracht, alwaar het is overleden. LEZING OVER INDIË. Maandagavond te 8 uur houdt Jhr. H. K. B- Rendorp, oud-directeur van de K.N.I-L-M-, in de kleine Rem- brandtzaal een voordracht over detfl toestand in Indië voor leden van de Chr. Hist» Unie en belangstellenden. KINDERUITZENDING. Teneinde de Nederlandsche kinde ren in de gelegenheid te stellen van hun dankbaarheid voor de genoten gastvrijheid in het buitenland te doen blijken, is door „De Porce- leijne Fles" te Delft voor dit doel leen tegel ontworpen. Op dezen tegel staan in mooie kleu ren drie kinderen afgebeeld, die 'n schaal met een vlam omhoog houden- Het onderschrift luidt: Hoog wordt de levensvlam geheven, met krachten ons door U gegeven. De kosten voor tegel, emballage en verzendkosten bedragen f 9.50. Het batig saldo komt ten goede aan de kinderuitzending. Bestellingen kunnen via Ned. Volks herstel plaats vinden.

Soester Courant | 1946 | | pagina 1