Dc Anatomische les. Mijersche Mijmeringen SOESTER COURANT Abonn. f 1.50 p. kw. - f 1.75 p. post 22e Jaargang - No. 37 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Bureau: Van Weedestraat 35 - Telefoon 2566 - Giro 126156 Verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Dinsdag 14 Mei 1946. Kent U het beroemde schilderstuk van Rembrandt: de anatomische les? Aan dat schilderij moesten wij den ken, toen wij lazen van de confe rentie in Parijs over de vredesvoor waarden aan Duitschlands satilieten. Rondom het ontzielde lichaam staan de professor en de studenten. De eerste wijst zijn leerlingen den bouw van het wonderlijke organisme, dat we ons lichaam noemen. Bepaald steriel ziet het geval er niet uit. De heeren hebben hun ge wone pakje aan, geen witte jassen en geen gummi-handschoenen; be smettingsgevaar lijkt ons dan ook niet denkbeeldig. In het Palais du Luxembourg lijkt de sfeer ons evenmin bijzonder ste riel. De mannen, die zich daar over de kaarten en statistieken buigen, die het oude Europa voorstellen, hebben eveneens hun gewone pakje aan. Het wit, dat ter eere van deze gelegenheid wordt gedragen be paalt zich tot de handschoenen van den verkeersagent voor het paleis, waarin wordt vergaderd. Besmettingsgevaar lijkt ons hier evenmin denkbeeldig, alleen met dit onderscheid, dat het lichaam, dat in figuurlijken zin op de snijtafel ligt, wel eens door zijn heelmeesters kon worden besmet inplaats van omgekeerd. Vóórdat ze met cureeren zijn be gonnen, hebben de heeren reeds 'n groot stuk naar zich zelf toegehaald. Om de beeldspraak nu maar te la ten varen: Rusland heeft het Ooste lijke gedeelte van ons oude wereld deel in zijn vingers, Amerika pro beert het met de rest. We kunnen ons voorstellen, dat de Sovjet-Unie geen staten aan zijn Westgrens duldt, die nog eens als invalspoort kunnen dienen voor ag- gressie uit Westelijke richting. Maar er zijn andere middelen, dan die nu worden toegepast. In Oostenrijk en in Hongarije wer den verkiezingen gehouden, die nier bepaald een eclatant succes waren voor de communisten. We behoeven niet te verklaren, dat wij van mee ning zijn, dat het van zelf spreekt, dat er geen partijen tot de stembus werden toegelaten, die de nazi-po litiek van hun regeering indertijd achterna liepen. Doch dat men de nieuwe regeering een cachet wil op dringen, dat het blijkens den ver kiezingsuitslag op geen stukken na heeft, herinnert alleen maar aan methodes van partijen, die men zegt te willen bestrijden. En de druk waaronder de socialistisch georiën teerde arbeiders stonden in Rus- sïsch-Duitschland om tot een ..fu sie" te komen, herinnert slechts aan de pogingen in Polen ondernomen om de politieke partijen te „con- centreeren", om den stembusstrijd daar minder hevig te doen worden. Van tweeën één. Of men heeft genoeg vertrouwen in een volk om het zijn eigen regeerders te laten kiezen en men laat het zijn eigen lot bepalen, óf men houdt het on der curateele. De Russische politiek in Z.O.-Europa is er op gericht va zalstaten te stichten, afhankelijk van Moskou. Van het Europa, dat nu in Parijs op de snijtafel ligt, is reeds een belangrijk stuk geampu teerd. Maar staat het er met dien anderen heelmeester veel anders voor? Komt Amerika met enkel onbaatzuchtige bedoelingen? Het optreden van het Amerikaansche bankkapitaal mag minder we zouden haast zeg gen „lomp" zijn, de druk waaron der de West-Europeesche landen staan, is in feite niet minder dan die van hun buurstaten in het Oos ten. Als Se regeeringen van de lan den, die het voorrecht" hadden, het slagveld te vormen van dezen oor log, zelfs geld ter leen komen vragen om hun berooide productie-apparaat weer op te bouwen, krijgen ze den wenk van oom Sam om in het ver volg particuliere bankiers te stu ren. Men kan over geleide economie denken zoo men wil, maar alweer, het is een bespotting van het vrije zelfbeschikkingsrecht der volkeren, wanneer men de macht van de geld buidel aanwendt om een bepaald land een bepaalde politiek op te dringen. Wel is er sedert den Vrede van Ver- sailles het een en ander veranderd. Toen: drie groote Europeesche mo gendheden, die hun voorwaarden aan de verslagen centrale mogend heden oplegden; nu: een vlagver toon van den grootsten Amerikaan- schen oorlogsbodem in de Middel- landsche Zee, de Missouri. hetgeen zeggen wil, dat het Middellandsche Zeegebied óók Amerika's zaak is; de penetratie van de dollarmacht uit het Westen, het opdringen van de Sovjet-Unie aan de Oost grenzen en in het hart van Europa, nog altijd de stinkende wonde van een wel verslagen maar nog niet overwonnen nazi-dom, waarbij de heeren doktoren het er nog steeds niet over eens zijn hoe ze er mee zullen handelen. Maar is de toestand in Europa dan werkelijk zoo hulpeloos, zoo zon der vooruitzchten? Is het oude Eu ropa, zij het dan ook ontbloot van materieele kracht, dan toch zoo arm aan geestelijk potentiëel, dat het zich willoos moet overgeven aan de cureerende dokters van eigen zak? We gelooven het niet. Wij ge- looven zelfs, dat Europa het eeni- ge werelddeel is, dat aan de wereld daadwerkelijk den weg kan wijzen waarop het uit zijn impasse kan ge raken. Want de volkeren, die zoo duur hun vrijheid hebben bevochten en die nog bezig zijn die vrijheid te bevechten, zijn niet gebaat bij 'n overheersching van den dollar, noch van een van buiten opgedrongen politiek systeem; maar bij zelf be palen van eigen toekomst gericht op een vreedzaam samenleven van de verschillende volkeren. Wie zou daarvoor beter leermees ter zijn dan Europa, dat met zoo veel schade en schande moest wijs worden? WEET WAT JE DOET! Deze week brengt ons een uiterst belangrijke dag: den dag waarop wij onze vertegenwoordigers voor de Tweede Kamer moeten kiezen* Ver tegenwoordigers en vertrouwensman nen; want zij, die binnenkort ons parlement zullen vormen, worden geach< het vertrouwen van het ge- heele Nederlandsche volk te heb ben. Groot is de verantwoordelijkheid, die op hun schouders komt te rus ten, grooter dan ooit te voren. Moei lijk is hun taak, want de proble men, die hen zullen worden voorge legd, zijn moeilijker dan ooit te voren. Laten wij slechts drie on derwerpen noemen: de belastingen, de kwestie der politieke delinquen ten en Indië. (Ik spreek nog steeds niet over Indonesië, aangezien zulks per sé fout is; onder Indone sië vallen b.v. ook de Phillippijnen.) De belastingen: de vermogensaan- wasbelasting en de vermogensheffing zijn maar twee van de vele fiscale puzzles, die moeten worden opge lost, al zijn het dan ook wei de belangrijkste. Er is thans al veel verzet tegen uit vele en verschillen de maatschappelijke kringen. Maar er moet geld zijn. AI zal de minis ter ook wel wat water bij zijn fis cale wijntje moeten doen, dat die belastingen er zullen komen, staat vast. Aan de Kamer thans de vast stelling op de verstandigste en bil- lijkste wijze» Daarnaast staat nog heel wat meer belastingmateriaal op stapel. Onze huidige belastingwetgeving is door drenkt van naziprincipes's. Denk maar eens aan de vereveningsheffing en vennootschapsbelasting: 100 pro cent moffrika. Regelrechte erfenis van Hitier c.s. Maar we hebben zie nu eenmaal en ze brengen geld in 't laadje en evenmin als de h'.h. belastingambtenaren, van hoog tot laag, er in den oorlog aan gedacht hebben die moffenbelastingwetge- ving te saboteeren, maar zich er met alle energie op hebben toegelegd (bij twijfel omtrent uitlegging stond de Duitschc tekst ter beschikking!!) (zijn deze heeren al gezuiverd), evenmin denken de heeren van het departement van financiën er over die gehate en vaak onbillijke be lastingen af te schaffen). We zullen eens kijken wat de nieuwe kamer erover te vertellen heeft. De kwestie der politieke delinquen ten. Als de nieuwe kamer over een beetje gezond verstand beschikt (en dat mogen we toch wel aannemen), dan maakt zij, indien de regeering dat zelf niet doet, als de drommel een wet, waarbij alle delinquenten, die als „lichte gevallen" zijn te beschouwen, naar huis gestuurd wor den, desnoods met één uniforme straf, (mits de schuld vast staat). Dat beteekent een opruiming uit de kampen van circa 50.000 delinquen ten. En als je uitrekent wat dit de Staat aan uitgaven bespaart, die véél beter voor de oorlogsslachtof fers en den wederopbouw kunnen besteed worden, dan begrijp je niet dat ze dien maatregel al niet een halt jaar eerder genomen hebben). Indië: Moeilijk geval! Want wat weet de Tweede Kamer er eigen lijk van? Het rapport Van de Pol c.s. heeft de kamer niet zoo heel veel wijzer gemaakt. Vooral als je dan hoort, dat die commissie, die er op uitgestuurd was om in Indië zoo uitgebreid mogelijke inlichtingen in te winnen, geweigerd heeft, de vroegere hoogere departementsamb tenaren te ontvangen (wel héél zon derling!), die toch zeer waardevolle inlichtingen haddein kunnen verstrek ken, dan lijkt ons dat rapport toch wel een fikkie eenzijdig. Wanneer men de uit Indië gerepa- trieerden hoort, dan weten wij hier nog niet de helft van wat zich in werkelijkheid heeft afgespeeld. Zeer typeerend is, dat deze lieden zonder uitzondering zeer gebeten zijn op de Engelschen, die volgens hen, de zaak volkomen in de war geschopt hebben» Ze staan er eenvoudig perplex van, dat onze regeeringsvertegenwoordi- gers onderhandelen met een rebel als Soekarno, die de mishandeling en dood van duizenden landgenoo- ten op zijn geweten heeft. Ze be grijpen er niets van, dat menschem als Van Mook en Logeman, die in de jaren 193033 de voormannen waren van de ,,Stuw"-bcweging, die zoo ongeveer gelijk stond met de lndië-los-van Holland propagandis ten, thans de grootste verantwoor- Plaatselijk nieuws. EEN BIJZONDER JUBILEUM. Velen, doch lang niet allen Soes- tenaren, zal het bekend zijn, dat zich onder haar inwoners de pio nier bevindt, van den Nederland- schen tak eener organisatie, die met recht een wereldorganisatie ge noemd mag worden. Deze pionier van het Leger des Heilswerk in Ne derland is de kolonel, G. J. Go- vaars, Vossev.eldlaan 28. in Zuid een welbekende figuur, die men na de beëindiging van den oorlog oogen- blikkelijk weer in zijn uniform zag verschijnen. Thans ziet men de licht gebogen gestalte op Goeden Vrij dag bereikte hij den 80-jarigen leef tijd met den nog steeds veerkrach- tigen, snellen stap en helder schit terend oog, menigmaal langs de Soester wegen gaan, om zich voor officïeele zaken, het Leger des Heils betreffend, op reis te begeven. En nu zal het voor Kolonel Go- vaars Woensdag 15 Mei, een zeer bijzondere dag zijn, want dan is het 60 jaar geleden, dat hij zijn eer ste aanstelling als officier van het Leger des Heils uit de handen van den Stichter, William Booth, in Lon den ontving. Eerst werkte hij eenigen tijd in En geland, om zich daarna op bevel van den Generaal naar Stuttgart te begeven. Na een jaar kwam hij naar Nederland terug, om er met Kapi tein J. K. Tijier en diens vrouw de vlag van heb Leger des Heils te plan ten. Op dat oogenblik bestond het Leger des Heils dus uit drie per sonen en hoie machtig is het uitge groeid tot op dezen dag! Geen wonder dus, dat Kolonel Go- vaars die met zijn broer, ook een officier van het Leger des Heils de eenig overgeblevene uit dien merkwaardigen stichtingstijd met dankbaarheid terugziet op de zestig jarige loopbaan, in Leger des Heils- arbeid doorgebracht' En nóg heeft hij den hand aan den ploeg, nóg is hij zijn roeping ge trouw; nóg werkt hij, tot ook voor hem het bazuingeschal zal weerklin ken en hij de slotwoorden zal mee zingen van dat schoone lied: When the roll is called up yonder, IT1 be there. Bij 't bazuingeschal der Eng Ten, Ben 'k bereid. A. v. V. INBREKER OP PAD. Aan een drietal garages van bewo ners van de Stadhouderslaan werd een ongewenscht nachtelijk bezoek gebracht. Bij P. S. verdween een rij wiel, bij L. een paar heerenschoenen, terwijl bij S. niets wordt vermist, delijkheïd dragen voor het herstel van ons gezag. Natuurlijk is dat „hoogere" politiek1 waar nuchtere stervelingen geen be nul van hebben. Maar het zal toch wel zaak zijn, dat de nieuwe Tweede Kamer zich niet met een heele boel kluitjes in het riet zal laten sturen, maar volkomen opening van zaken eisebt en volkomen verantwoording van alles wét tot dusver in Indië is geschied. Wij, kiezers, moeten deze week onze vertrouwensmannen kiezen- Op ons ligt een zware verantwoordelijkheid! Wij weten langzamerhand wel zoo'n beetje wét elke partij voorstaat en wat we dus in de hand werken als we op een bepaalde partij onze stem uitbrengen Als dit blad verschijnt, hebben we nog twee dagen tijd om na te den ken. Laat deze verkiezing U niet onverschillig zijn! Het gaat om groote, héél groote be langen. Ln daarom: kiezer, weet wat je doet! Mijer>

Soester Courant | 1946 | | pagina 1