Twee Duitschlanden Ode aan de Spoorwegen. SOESTER COURANT Abonn. 11.50 p. hw. - f 1.75 p. post 22e Jaargang - No. 38 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Bureau: Van Weedestraat 35 - Telefoon 2566 - Giro 126156 Verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Vrijdag 17 Mei 1946. Het is alweer een iaar geleden, dat op een woesten heuveltop der Lü- neburger Heide, waar Montgomerv's hoofdkwartier was gevestigd, de handteekeningen werden gezet, die officieel een einde maakten aan En- gelands oorlog met Duitschland. Wij kunnen ons voorstellen, dat het voor de betrokkenen moeilijk was het geweldige van dat oogenblik volkomen te begrijpen; het was te veelomvattend! Eén ding stond ech ter onomstootelijk vast: een mach tige, meedoogenlooze vijand was door de geweldige krachtsinspan ning der geheele wereld ter neer geslagen. Hoe was de reactie der Duitschers op hun nederlaag? Wie de Duïtsche mentaliteit begrijpt, wist, vóór de Geallieerde overwinning een feit was, dat de Duitschers op het mo ment, dat zij inderdaad verslagen waren, al het mogelijke zouden doen, om den slechten indruk, dien zij gedurende de laatste jaren had den gewekt, uit te wisschen. De con sequenties uit hun nederlaag wisten zij beter dan welk volk ook, te trekken. In plaats van zich af zijdig te houden, beijverden zij zich de Geallieerden van hun goeden wil en onderdanigheid te overtuigen. Daarenboven merkten zij reeds spoe dig, dat de overwinnaars hef op verschillende punten waf de Duit- sche kwestie betreft, lang niet eens waren. Wie anders dan de Duit schers zouden daaruit geen mynt weten te slaan? De opvatting der Geallieerden im mers, dat men maar eens eerst met elkander op 'n concreet punt moet samenwerKen en dat daaruit dan de betere verstandhouding vanzelf ont staat, is een illusie gebleken. De hoofdconditie voor een normale oplossing van het Duitsche probleem is de vestiging van een centraal ge zag, maar dat veronderstelt een in nige samenwerking tusschen de twee blokken. De werkelijkheid is helaas zoo, dat terwijl Rusland zijn blok formeert, de Engelschen en Ameri kanen hun eigen blok scheppen. Zoo kon er de „beruchte" demar catielijn ontstaan, die van de Oost zee naar de Tsjechische grens dwars door Duitschland loopt en die meer en meer het karakter van een „douanegrens" krijgt. De mooiste resoluties over een Duitschland als economische eenheid en over de reorganisatie der Duitsche industrie kunnen daaraan niets veranderen. Uit beschouwingen der internationa le pers kan men afleiden, dat de Russen met „hun" Duitschers anders omspringen dan de Engelschen, Ame rikanen en Franschen doen. Is het te verwonderen, dat men nu reeds van twee Duitschlanden spreekt? De Russen hebben, in tegenstelling met hun Westelijke Geallieerden, in hun zone de industrie weer op gang gebracht e,n de macht van het groot grondbezit gebroken. Door de in- tensiveering van den landbouw kun nen zij de bevolking rantsoenen bie den, die tot de hoogste in heel Duitschland behooren. Tenslotte la ten zij in politiek, economisch en cultureel opzicht hoe langer hoe meer aan beginselvaste (lees: com munistische) Duitschers over. De Russische politiek is dan ook doel bewust. Zij tracht een Duitschland te scheppen, dat door zijn struc tuur niet langer een vijand maar een betrouwbare vriend is. Dat men in Washington en Londen den gang van zaken in Oost-Duitsch- land met een mengeling van afgunst en bezorgdheid bekijkt, valt te be grijpen. De Westelijke Geallieerden voelen dan ook, dat in hun blok een posi tiever politiek dient te worden ge voerd dan tot dusver. Toch kwam hef in West-Duitschland nog niet tot een fusie der groote partijen, zooals dat in de Russische zone tijdens hef groote Paaschcon- gres gebeurde. De industrieën wer ken nog lang niet op volle foieren; de kolenproductie wordt met den dag minder en de honger staat voor den deur. Daarenboven zijn de drie Westelijke Geallieerden het nog lang niet eens over de te volgen politiek ten opzichte van 't Ruhr-, Rijn- en Saargebied. Daar Engeland niet langer in staat is Frankrijks kolentekorf aan te vullen, wenschf Frankrijk een vol ledige economische en militaire beheersching van hef Saargebied. Het voelt zich echter te zwak om Duitsch gebied te annexeeren, maar wil toch den Rijn als grens van Duitschlands macht zien. Wat het Rijnland betreft, pleit het voor een permanente bezetting door Frankrijk, Engeland. België, Neder land en de V.S. Hef Ruhrgebied wenscht het niet alleen economisch maar ook politiek aan Duitschlands heerschappij onttrokken te zien. Hiervoor voelen de Engelschen ech ter niets. Ook in het Westen dienen dus spoe dig beslissingen te vallen, willen de Westelijke mogendheden aan hun overwinning niet failliet gaan. Is dit denken in machtsblokken ech ter de weg naar den normalen uit gang? Wij gelooven 't niet. De groote mogendheden hebben op zich genomen en staan nu voor de onafwijsbare taak, gezamelijk een stuk constructieven arbeid te ver richten. Meer dan ooit is de wereld één geheel, en alleen oplossingen, die haar gezag over de geheele aard bol uitstrekken, kunnen ons voor een nieuwe crisis behoeden. De uitslag der Tweede Kamer verkiezing wordt hedenavond aan ons bureau bekend ge maakt. Officieele mededeelingen. Burgem. en Weth. van Soest bren gen overeenkomstig het bepaalde bij de artikelen 6 en 7 der Hinderwet ter algemeene kennis, dat ter se cretarie van Soest ter inzage is ge legd een verzoek met bijlagen van de Bataafsche Import-Maatschappij, Verkoopkantoor van „Koninklijke Shelï"-producten, Wassenaarscheweg 80 te 's Gravenhage om vergunning tot het oprichten van een benzine installatie, bestaande uit een onder- grondsch reservoir van 6000 L. in houd, met bovengrondsche aftapin richting, gedreven door een electro- motor van 1/4 P.K. op hef per ceel Ossendamweg 28, kadastraal bekend in Sectie D. No. 2398- Op 28 Mei a.s. zal gelegenheid be staan om bezwaren tegen dit ver zoek in te brengen. Daartoe zal op dien dag des voormiddags elf uur ter secretarie zitting worden gehou den. Burgem- en Weth. van Soest bren gen ter kennis van belanghebbenden, dat gelegenheid tot kostelooze in enting tegen pokken wordt gegeven te Soest op Woensdag 22 Mei a.s- te 14 uur precies in een leslokaal der openbare lagere school in de Kerkcbuurt aan de Middelwijkstraat en te 15 uur precies in de Maria- school aan de Mariastraat (hoofdin gang). Een week later zal op de zelfde plaatsen en tijden gelegen heid tot het nazien der inentingen worden gegeven. Burgemeester en Weth. van Soest maKen bekend, dat het verzoek van J. D- Bouwens, wonende te Amster dam om in perceel, kadastraal be kend in Sectie A no. 2737, gelegen aan de Middelwijkstraat 19 een pot tenbakkerij te mogen oprichten, door hen op heden is verdaagd. Predikbeurten. SOEST. NED. HERVORMDE KERK. Oude kerk. 10 uur Eerw. heer Drij ver van Den Haag. Jeugddienst. 5 uur Ds. J. I. van Schaick. Emmakerk. 10 uur Ds. J- I. van Schaick. 5 uur Ds. E- Groeneveld. Hees. 10 uur Eerw. heer Rijsbergen van Huizen. Zonnegloren. 10 uur Ds. E- Groe neveld. Evangelisatiesamenkomsten Zondag 19 Mei, des avonds 7 uur, in huize „Buitenzorg" Heideweg 52. Woensdag 22 Mei, des avonds 8 uur, in de zaal van v. d. Broek, Nieuwstraat hoek Laanstraat. GEREF. KERK. Julianakerk. 10 en 4-30 uur Ds- G. Rienks van De Glindt. Wilhelminakerk. 10 en 5 uur Ds. H. v. d- Berg. CHR. GEREF. KERK- 10 uur Ds. L- de Bruijne Zondag middag nog niet bekend. VER. VRIJZ. GODSD- (N.P.B 10-30 uur Ds. A- L. Boer te H'sum- LAGE VUURSCHE. NED. HERVORMDE KERK. 10 en 6 uur Ds. A. G- Haring. Plaatselijk nieuws. LET OP EN BESTRIJDT DEN COLORADOKEVER. Bestrijding van den Coloradokever. Afgezien van alle verder te nemen maatregelen dient iedere teler thans het volgende te doen. Ie. Geregeld en nauwkeurig zijn aardappelgewassen en plaatsen waar aardappelopslag voorkomt of kan voorkomen, nagaan. 2e. Iedere kever vangen en direct onschadelijk maken (Art. 3 van 't Coloradokeverbesluit 1941). Ook eihoopjes moeten vernietigd worden. Binnenkort zullen regelingen wor den bekend gemaakt inzake de be spuiting van hef aardappelgewas. De controle op de naleving van 'n goede bestrijding zal spoedig een aanvang nemen. WALTZ-TIME. Deze week draait in City-theater de groote zang-film met Richard Tau- ber in de hoofdrol. Deze film wordt gevormd door 'n liefdesaangelegenheid in hef oude Weenen, waarin ook de jonge Oos- tenrijksche keizerin Maria een der hoofdplaatsen inneemt. Ben boeiende film van begin tot eind, waarin, naast zang en lach, de wals domineert. KUNSTKRING SOEST. MEVR. NEL OOSTHOUT. Wij wijzen onze lezers op de ad vertentie van den Kunstkring met de aankondiging van den voor drachtavond door Mevr. Oosthout op 27 Mei a.s. Mevrouw Nel Oosfhouf is één van onze grootste kunstenaressen en haar optreden in Soest is dan Voor de nieuwe, uitgebrei de dienstregeling konden nog geen spoorboekjes worden uitgegeven. We gaan met reuze schreden voort; Verbetering alom! Fabrieken werken, niet gestoord Door viegtuig of door bom. De spoorwegen zijn nummer één Bij die verbetering; Zij rijden weer precies op tijd; Dat is een heel goed ding. Wij mogen weer op het perron, Met onze gasten mee. Dat kaartje wordt weer ingevoerd. Wij zijn er „lekker" mee. De spoorwegen - zij spreken ook; Hoor naar de radio. 'n Treintie hier. 'n treintje daar; 't Gaat eiken Zondag zoo. Maar spoorboekjes, die zijn er niet: Er is nog geen papier! Wij moeten met een vouwblad toe; Dat is nog geen plezier. Het spoor is dus den tijd vooruit. Dat is heel gauw verteld. Al rijdt de trein door 't heele land: 't Wordt niet te boek gesteld! ook een gebeurtenis, die niemand mag verzuimen mqe te maken. Het optreden van Mevr. Oosthout in Soesterberg is een groot succes geweest. De Soesterbergers zijn zoo geestdriftig gestemd, dat zij een flink aantal toegangsbewijzen heb ben aangevraagd. De inwoners van Soest kunnen deze belangrijke künst- avond met minder moeite genieten* Mevr. Oosthout draagt voor een chineesch tooneelspel van een zeer fijn karakter. De uitbeelding, die zij van de Chineesche karakters geeft, is overal, waar zij dit stuk gaf, ge roemd. Er zijn nog kaarten verkrijgbaar. ELECTRISCH VAN AMSTERDAM NAAR AMERSFOORT. Op 3 Juni a.s. zullen op het tra ject Amsterdam-Amersfoort electri- sche treinen gaan rijden, d.w.z- tusschen de stoomtreinen zullen eenige electrische treinen worden ingelegd- De materïeelpositie laat nog niet toe dit baanvak uitsluitend electrisch te bedienen. De reisduur van Amsterdam naar Amersfoort, die thans met stoom treinen 83 minuten bedraagt, zal met de electrische treinen tot 49 minu ten kunnen worden teruggebracht- Omstreeks 1 Augustus zullen ook' op de lijn UtrechtHilversum weer electrische treinen rijden en om streeks 1 September op de lijn Utrechf-Amersfoort. GEVALLEN PLAATSGENOOT GEHULDIGD. Op 11 Mei 1940 sneuvelde bij de verdediging van het vliegveld Ipen- burg onze plaatsgenoot G. W- Schenk dienstplichtig soldaat bij de militaire luchtmacht, wiens ouders wonen Vosseveldlaan 21. Als posthume hulde voor zijn moe dig gedrag werd i-1- Dinsdag aan zijn ouders het bronzen kruis overhan digd. H- M- de Koningin sprak, in een persoonlijk schrijven aan de ouders, Haar dank uit voor de moedige houding door hem betoond. POGING TOT DIEFSTAL. Een poging tot diefstal werd ge daan in de garage van M. aan de Kerkstraat. De daders hadden reeds 2 rijwielen naar buiten gebracht toen zij werden gestoord- Er wordt niets vermist.

Soester Courant | 1946 | | pagina 1