Mijevsche Mijmeringen Hongerend Europa. Hoe het bij de buren gaat. W. N. NIEUWEMHUIS Loodgieter - Elecfriciën Plaatselijk nieuws. Geldige bonnen. ROB DE AVONTURIER De kerken en de Oorlog, Plaatselijk nieuws. NIEUWS IN HET KORT. De „peukjes-koning" overtroffen. De verkiezingen zijn achter den rug. Ik heb een zucht van verlichting ge slaakt, toen de Vrijdag was aange broken, want de avondbladen van Donderdag stonden nog in het fee ken van de verkiezingen. Daarmede was de verkiezingsstrijd besloten. Gelukkig! Want ieder, die een beet je opmerkingsgave bezit, zal met mij hebben moeten consfateeren, dat het peil van den verkiezingsstrijd in vele gevallen beneden peil was. Het was weer gelijk voor den oorlog. Dat wil zeggen,: een fatsoenlijke maatschappij onwaardig. Gelukkig zijn er ook partijen geweest, die hun fatsoen hebben weten te houden, maar overigens was 't schelden en insinueeren, hatelijkheden en per soonlijkheden debiteeren, elkaar op alle mogelijke manieren doorgaans onfatsoenlijke "**■- probeeren een vlieg af te vangen, een en ander af komstig van menschen, die in hef dagelijksch leven buiten den verkie zingsstrijd de correctheid zelve ple gen te zijn. 't Is alsof de verkiezingsstrijd velen hun maatschappelijk fatsoen doet af schudden en hen brengt in een staat van tijdelijke demoralisatie. Ik heb zéér vooraanstaande personen in het politieke leven termen hooren bezigen, die beter pasten in een pol der vergadering van veen boeren, en van dominee's verkiezingslectuur ge lezen, waarvoor slechts een ,,bah!" past- Dit alles is nu weer achter den rug. Voor een jaar of vier. In dien tus- schentijd kunnen onze politieke re denaars en schrijvers zich alvast gaan oefenen in verkiezingsfatsoen. Misschien brengen ze het er dan 'r 'etsje beter af. Betersch?^ heeren! Ik schrijf dit mijmertje op Vrijdag avond en aangezien ik geen radio bezit, weet ik van den uitslag van de verkiezingen niets af. Kijk op den uitslag heb ik evenmin, al kan ik wel voorspellen, dat de Bellamy-partij en de Profestantsche Unie minder zetels zullen krijgen dan de R.K- Volkspartij en de Partij van den Arbeid. Daar wil ik „een wedje om maken" met iedereen. De hoofd zaak is voor mij, dat we een Tweede Kamer krijgen, die, hoe zij ook zij samengesteld, in haar geheel den vinger op de vele wondeplekken in de huidige samenleving durft leg gen, niets en niemand ontziet, maar zonder aanzien des persoons den be zem er op zet, waar dat noodig is. Ons land staat nog wel in het tee- ken van de „zuivering",, zouden de heer en zuiveraars over 5 jaar al klaar zijn? maar van veel grooter belang is, dat de kamer zelf eens aan het zuiveren gaat, maar dan niet op de pietepeuterige manier van di verse zuiveringscommissie's, maar op een, die in ons zieke staatsbestel radicaal de verbeteringen aanbrengt, die hoognoodig zijn, wil ons land niet verder afglijden naar een fi nancieel, economisch en moreel fail lissement. Want daarheen zijn we een aardig stuk op weg. Wie dit niet ziet, geeft zijn oogen niet de kost, of steekt, gelijk een struisvogel, z'n kop in 'f zand. Het is voor de regeering ongetwij feld een moeilijke tijd geweest, dit eerste jaar na de bevrijding en of schoon zij vele goede dingen gedaan heeft, mogen haar fouten niet ver doezeld worden. H*h had vaak an ders en beter gekund. Maar zij was in feite diclator en stond boven de de crillek, voorzoover die er was. Dit wordt nu anders. De kamer draagt thans door haar initiatief en haar toezicht de verantwoordelijk heid. Moge zij, hoe ook haar samen stelling wordt, zich het vertrouwen van haar kiezers waardig foonen. Mij er. Victor Emanuel, de kleine koning met de hooge kepi, zoo kennen wij hem van de foto's, vond het maar beter, afstand te doen van den Ita- liaanschen troon- Zijn zoon is hem als Umberto II opgevolgd. Gedurende de periode, dat hij re geerde (1900—1946), heeft Italië al heel wat mee- en doorgemaakt. Met zijn vrouw en vijftig kisten bagage is de ex-koning van Napels met een kruiser naar Alexandrië vertrok ken, aldus werd gemeld. Er zijn evacués die 't met minder moes ten stellen. Het Italiaansche volk zal zich 2 Tuni over het koningschap kunnen uiten. De eene koning gaat, de an dere krijgt de kans terug te kee- ren. Ook in Griekenland n.1- zal 'n Volksstemming worden gehouden over de vraag of dit land in de toekomst een monarchie of een re publiek zal zijn. Dit referendum wordt 1 September gehouden. Brïtsche en Amerikaan- sche missies zullen voordien aan- aanwezig zijn om de herziening der kiezerslijsten te controleeren. De Grieksche koning, die te Londen verblijf houdt, heeft zijn goedkeu ring aan genoemden 'datum gehecht, ofschoon Engeland liever had ge zien, dat het referendum eerst in 1948 zou geschieden. Onrust heerscht vrijwel over de geheele wereld. Zelfs in Denemar ken, waar, te Kopenhagen, een op roep tot een algemeene staking werd verspreid; onrust in Iran, waar ter elfder ure een burgeroorlog werd voorkomen doordat de reeds afge broken besprekingen fusschen de Iraansche Centrale regeerïng en de democraten van Azerbeidsjan weer konden oraen hervat- Doch reebo stonden vijf millioen mannen van Azerbeidsjan gereed om de vrijheid tot den laatsten druppel bloed te verdedigen. en wederom werden de onderhandelingen afgebroken. Ja, er is heel wat onrust, die de we reldvrede en veiligheid bedreigt. De minister-president der republi- keinsche regeering van Spanje is naar New-York gegaan om te dien aanzien eens een boekje over het Franco-regiem open te doen- De sub-commissie van den Veiligheids raad zal 30 Mei over de Spaansche kwestie rapport uitbrengen en dr* José Giral, die hoogleeraar in de scheikunde is geweest en dus ook over atoom proeven wel een en ander weet, beweert, de overtuigende be wijzen te bezitten, dat in Spanje dergelijke proeven worden genomen* Een en ander is in flagranten strijd met het rapport van den Britschen Geheimen dienst, waarin werd ge zegd, dat er niets is dat er op wijst, dat in Spanje atoomonderzoekingen worden gehouden. Dezer dagen zal de Veiligheidsraad de aanvrage van Albanië, tot de U-N O- te worden toegelaten, nader bekijken. Onrust De stakingsbeweging, die over de geheele wereld gaat, schijnt in Ame rika haar hoogtepunt te hebben ge had. Nauwelijks hebben de mijnwer kers daar hun strijd twee weken opgeschort, of een groofe spoorweg staking, waarin 250.000 werklieden zullen zijn betrokken, dreigt weer uit te breken. Met de actie om hongerend Europa en Azië te helpen schijnt het in de V-S- ernst te blijven- Hoover is naar Zuid-Amerika gegaan om deze sta ten er toe te brengen, krachtdadig te helpen bij hef oplossen der voed seltekorten en Truman heeft Sfa- lin verzocht in deze aangelegenheid eveneens een handje te helpen. De leider der UNNRA, Laguardia heeft iw een radio-rede een nieuwe actie voor verbetering ingeleid. Zelfs zou den in de V.S. sommige artikelen worden gerantsoeneerd. Meer en meer schijnt men tot het inzicht te komen, dat de geheele Van Weedestraat 23 Soestdijk - Tel. 2577 wereld moet helpen om de gevol gen van den grootsten vernietigings- oorlog, dien wij tot dusver hebben gekend, te boven te komen. Als dat inzicht nu maar allerwege doorbreekt! Dan zal men ook op diplomatiek terrein beter vorderin gen maken, beter dan de ministers van buïtenlandsche zaken te Parijs. Parijs. De heeren dronken aan glas en. gingen naar huis nadat zij Italië aan nieuwe wapensfilstands-bepalingen hadden gebonden. Vlug klauterden ze tegen een paar rotsblokken op en zagen vlak voor zich de donkere opening van een lagen zijgang. Behoedzaam kropen ze den gang binnen. Het was er geheel donker, geen geluid werd ge hoord en voorzichtig slopen de waag halzen voorwaarts. De gang kwam uit in een onder- REVUE „NIEUWE OOGST". Zondagavond bracht René Slees- wijk's Nederlandsche Revue, voor een geheel uitverkochte Eemland- zaal, de cabaret-revue Nieuwe Oogst" van de auteurs Max Tailleur en Willy van Hemert. Een keur van artisten verleenden hieraan medewerking, w.o- wij noe men: Willy Walden en Piet Muïj- selaar, Tinï Visser. André Bakker, Jean Smits en Fiep Spelman. De dansen werden uitgevoerd door Muriloff's Dancing Lovelies. Deze revue is een aaneenschakeling van de dolste scènes- Het onafschei delijke paar Walden en Muijselaar hielden de lachspieren in beweging van begin tot eind, zoowel in de Voor de periode van 12 t.m. 25 Mei zijn de navolgende bonnen geldig verklaard. Bonkaarten KA, KB. KC 606: 285 250 gram jam, stroop enz* 284 100 gram koffie. 283 225 gram huishoudzeep. 282 4 doosies lucifers. Bonkaarten KF 606: 369 BMV 125 gram boter. 384 reserve 124 gram margarine. Bonkaarten LA, LB, LC 606: A 44 melk 2 liter melk. B 44, C 44 melk 31/2 Hter melk'. 228 aardappelen 2 k.g. aardapp. Bonkaarten KD, KE 606: 785 250 gram jam, stroop enz. 784 225 gram huishoudzeep. 783 4 doosjes lucifers. Bonkaarten LD, LE 606: D 44, E 44 melk 6 liter melk. 728 aardappelen 1 k.g. aardapp- Tabakskaarten enz. T 28 2 rantsoenen tabak. V 28 100 gr. choc- of suikerw. X 28 100 gr. choc* of suikerw. verschillende schetsen en samenspra ken, als in hun liedjes. Juffrouw Snip en juffrouw Snap bleken ook nog steeds zeer populair* Ditmaal zagen wij hen in een Sky- master een vlucht maken over Ne derland. Ze waren soms zeer raak in hun opmerkingen en gezegden. Bijzondere vermelding verdient Ti- ni Visser, voor Soest lang geen on' bekende meer, die in haar creaties het publiek weer op haar hand had. Jean Smits beschikt over 'n prach tige stem en zijn liedjes oogstten dan ook veel succes. Rest ons nog te vermelden, dat Col* Steijn met zijn revueorkest voor de muzikale omlijsting zorgde. Het was een avond, waaraan wij met zeer veel genoegen terugdenken. GEMEENTERAADSVERKIEZING. Op de groslijst van de Anti-Revolu- tionnaïre Kiesvereeniging „Nederland en Oranje" te Soest komen de vol gende namen voor: J. v. d- Arend, Geref.; J. van Arkel. Geref.; <P. Beekman, Geref-; A. G. den Besten, Geref.; D. A- de Bruijn. N.H.; T- Dorresteijn, N.H.; Jac. Floor, Geref.; A. Hornsveld. Geref-; K- Lam, Geref.; A. Langkamp. Geref.; A- Lenten, Geref.; J- F. Lenten. Ge ref.; G- Muijs, Geref-; J. W. Ooms, N-H-; P- B. van Reenen, Geref.; Th. Scheurwater, Geref.; W. Snel Ge ref.; J. Vonk, Geref-; G. K. Veld man, Geref.; K. Wiersema. Geref- De vaststelling der Candidatenlijst zal Woensdag, 22 dezer, plaats heb ben. VERRADER AANGEHOUDEN. Door de politieke recherche werd, als verdacht van verraad, te Dor drecht aangehouden, J. A. alhier- aardsch vertrek dat eveneens geheel duister was, slechts met behulp van hun sterke lantaarns kon de om geving verlicht wordem Plots deins de Rob terug. In het midden van hef vertrek stond een groot afgods beeld, dreigend in zijn eenzaam heid. Het gelaat was gesluierd en in zijn beide uitgestrekte handen hield het een slang en een duif. Onwillekeurig volgden de onderzoe kers de richting, die het beeld aan wees, totdat ze bii een ander beeld kwamen, dat in een kamer er naast opgesteld stond- Ook deze geslui erde godheid wees recht voor zich uit. Teneinde na te gaan in welke rich ting en in welke mate de oorlogsja ren van invloed zijn geweest op de positie van de kerken en de ver houding van de kerken tot maat schappelijke en politieke vraagstuk ken, heeft de Afdeeling Opinie-on derzoek van de Nederlandsche Stichting voor Statistiek een uitge breid onaerzoek ingesteld. Enkele van de vragen, welke daarbij gesteld werden aan groote aantallen personen, die zoodanig gekozen wer den, dat zij een getrouw beeld van de geheele bevolking vormen, geven wij hieronder weer met resultaten. Aan hen, die tot een kerkgenoot schap behooren, werd gevraagd: .,Is de band met Uw kerk sedert het uit breken van den oorlog versterkt, verzwakt en gelijk gebleven?" De volgende antwoorden kwamen in: Versterkt: Alle kerkgen. 27; Herv* 23; R.K. 30; Geref- 32. Verzwakt: Alle kerkgen. 8; Herv* 9; R.K. 6; Geref- 7. Gelijk gebleven: Alle kerkgen: 61; Herv. 65; R-K- 59; Geref. 57 Geen antwoord: Alle kerkgen- 4; Herv. 3; R-K- 5; Geref. 4 Aan hen, die niet tot een kerkge nootschap behooren, werd de vraag gesteld: „Is Uw houding sedert het uitbreken van den oorlog ten gun ste of ten ongunste van de kerk ge wijzigd, of is ze gelijk gebleven?" Ten gunste gewijzigd: 14- Ten ongunste gewijzigd: 9- Gelijk gebleven: 56- Geen antwoord: 21. Vindt U, dat het op den weg dei- kerken ligt haar stem over maat schappelijke vraagstukken te laten hooren?" Ja: geheele bevolking 56; R-K. 74; Geref. 62; Herv. 53; geen kerk genootschap 32. Neen: geheele bevolking 28; R.K- 12; Geref. 17; Herv. 33; geen kerk genootschap 47. Geen oordeel: geheele bevolking 16; R.K. 14; Geref- 21; Herv. 14: geen kerkgenootschap 21. Belangrijke gegevens kwamen naar voren bij een splitsing naar leeftij den; daaruit blijkt n.1-, dat er in de nabije toekomst een vermindering van het aantal Hervormden en een toename van de Katholieken valt te verwachten en daarmee, gezien de correlatie van godsdienst en poli tiek, een verschuiving in de politie ke constellatie in ons land. De koning is dood, leve de koning! De oude Volkenbond te Genève heeft met algemeene stemmen 'n resolutie aangenomen, waarmede tot zijn ontbinding werd besloten en van dat oogenblik af, zoo verklaarde dr. Rambro, zijn wij aan de vereenig- de naties onze volledige saamhoorïg- heid verschuldigd. Dat de geheele wereld saamhoorig- heid moet toonen, begint nu ook tot het Amerikaansche volk door te dringen. De Amerikanen beginnen te begrij pen, dat het niet aangaat 150 mil lioen menschen in Europa aan den hongersnood over te geven. President Iruman hield een rede voor de Amerikaansche persvertegen woordigers, die daarna op Ameri kaansche wijze op de groote trom gingen slaan. Laguardia, leider van de UNRRA, die eerst had gedreigd den boel er bij neer te gooien, als de Amerikanen hem niet krachtig ter zijde stonden, deed een hartstochtelijk beroep op de boeren. Onder leiding van Mevrouw Roose- velt wordt een groote actie gevoerd en voor de hongerende Europeesche landen worden levensmiddelen bij een gegaard. Het schijnt gelukkig meenens te worden met de hulpver leening. De Paus deed een oproep om de hongerende volken van Eu ropa en Azië te hulp te komen; Eï- senhouwer deed een beroep op de Amerikanen om den nood te begrij pen; Mackenzie King verzekerde, dat meer graan dan tot dusver naar Eu ropa zou worden verscheept; in Ar gentinië is mede een algemeene ac tie begonnen om hulp te verleenen. Voorts zal de Engelsche regeering binnenkort maatregelen bekend ma ken voor betere verdeeling der graanvoorraden. Volgens Hoover zou begin September het leed zijn ge leden, doch het spreekt van zelf, dat een hongerend volk zóó lang niet kan wachten en dat krachtig ingrijpen dringend geboden is. TREKKERS IN SOEST. Nog steeds wordt door meerdere particulieren onderdak verschaft aan trekkers,/die vooral in de weekein den in onze gemeente verblijven. Het verstrekken van dergelijk nacht verblijf is bij gemeente-verordening verboden en de gemeenfenaren moe ten er rekening mee houden, dat de politie, bij constateering van derge lijke gevallen procesverbaal opmaakt. Trekkers mogen in onze gemeente alleen verblijven in de Jeugdherber gen. Zaterdagnacht heeft de politie op haar inspectietochten weer de noo- dige overtredingen moeten consfa teeren- Groote groepen minderjari ge jongens en meisjes werden o.m. in schuren bij boerderijen aangetrof fen. AANGEHOUDEN. Te Soesterberg werden twee minder jarigen, een jongen en een meisïe. uit Amsterdam afkomstig, aangehou den. Zij werden aan de Amsterdam- sche kinderpolitie overgegeven. DE NATUUR ROEPT DE JEUGD. Wie kent er een mooiere streek in Nederland dan de omgeving van Soest, waar bosch- heide, duinen, weide en veen elkaar afwisselen. De heete natuur staat op 't oogenblik in bloei; maar is er ook belangstel ling voor bij de Soester jeugd? Voor diegenen, die wat voor de na tuur voelen is nu de tijd aangebro ken. Er worden in Soest n-1- plan nen gemaakt tot de oprichting van afdeeling van den Ned. Jeugdbond voor Natuurstudie. De jongeren van 12—23 jaar krijgen nu gelegenheid om zich gezamenlijk op 'n aangename wijze in de natuur studie te verdiepen door middel van excursies, lezingen, kampen enz- Daarom jeugd van Soest ontwaakt, de natuur roept. Komt op de propaganda-lezing van Zaterdag a.s. of vraag inlichtingen bij Fok Spies, Kerkpad Z.Z- 20F en Anneke Nijhof, W- Pvrmontlaan 2. Men zie de advertentie in dit num mer. INBRAAK. Door een ruit uit de snijden heeft een ongenoode gast zich toegang weten te verschaffen tot de Sintel Cokes Centrale. Een kist met ge reedschap wordt vermist. De Staatscourant vermeldt een wijziging van de regeling van loonen en andere arbeidsvoorwaarden in het bakkersbedrijf waarbij voor 1946 12 dagen vacantie is vastgesteld. De Minister van O. K- en W- zal voorstellen om de L.O.-wet 1920 in dien zin te wijzigen, dat het theore tische en practische verkeersonder- wijs bij het leervak aardrijkskunde zal worden gegeven. Het Britsche Roode Kruis heeft aan het Roode Kruis van Nederland negen ambulancewagens geschonken. De eerste „Hollandsche nieuwe" zijn er: de prijzen bedragen f800. tot f900.per ton- De Tweede Kamer zal Maandag 3 Juni worden ontbonden, de Eer ste Kamer Maandag 22 Juni; de nieuwe kamer zal Dinsdag 4 Juni voor het eerst vergaderen. Op 1 Mei 1946 hadden 39.950 gerepatrieerden Indonesië verlaten en wachtten nog 27.800 landgenooten op hun inscheping naar het vader land. Uit Hoek van Holland zijn een aantal zwarte paarden en schimmels naar Engeland verscheept, bestemd voor de stallen yan Koning George en de horse-guards. Ter gelegenheid van de eerste K-L-M-vlucht naar New-York heeft de P-T-T- een speciaal poststempel vervaardigd en geeft de K.L.M- een bijzondere enveloppe uit. Hef. Kon. Besluit van 25 Aug- 1939, waarbij het oorlogsschepen van vreemde mogendheden was verbo den binnen de territoriale wateren van het Rijk te komen, is ingetrok ken. In Enschede kon een vergadering van onderwijzers over de vernieu wing niet doorgaan, omdat de on derwijzers eerst een betere salaris regeling willen. Prof. Tinberg heeft berekend, dat de loonen na den oorlog gemid deld met 65 procent zijn gestegen; in den landbouw zelfs met 140 pet. en in de industrie met 55 pet. Bij de officieele opening der Gro ninger Mei-kermis hebben de ex ploitanten het eerste uur hun in richtingen voor Putten's jeugd la ten draaien. Een Nederl. deligatie voert mo menteel in Denemarken besprekin gen over een eventueelen afzet van Hollandsche en Deensche visch naar Duitschland. Het tijdens den oorlog deerlijk gehavende en bovendien leeggestolen vacantie-oord „Morgenrood" te Oisterwijk heeft zijn poorten weer geopend. De totale Nederl- geldcirculatie, die op het moment der bevrijding 9 milliard gulden bedroeg, is thans tot ongeveer 5 milliard teruggeloo- pen. De regeering besloot de Neder landsche vliegtuigindustrie in één N-V- te concentreeren- Ir. J- Bakker, hoofdingenieur der Staatsmijnen te Geleen, is benoemd tot mijnbouwkundig adviseur voor den mijnbouw in Engeland. Op 13 Februari j.1- vertrokken twee Nederlandsche gezinnen met een kleinen kustvaarder uit Rotter dam en arriveerden dezer dagen in Durban (West-Afrika). Wie „gezeten" heeft, weet, dat het rookverbod voor velen misschien nog het ergste was. Zelf heb ik er zoo'n weef niet van gehad. Toen de „heeren" me kwamen halen even mee voor 'n onderzoek; me neer is dadelijk terug had ik al le rookgerei achter gelaten. Ik ben geen geweldige rooker, maar ik had er wat van gekregen, als ik een van die groene kerels van mijn sigaretten of mijn sigaren had zien genieten. Dat was de manier geweest: met één slag het rooken aan den kant zetten, als ik het zoo eens zeggen mag. „Niet aan denken, het is om 2 weken te doen, dan ben ie er door en er af!" Hoe vaak heb ik dien raad aan m'n mede-slachtoffers gegeven, als we in dat Konzentrations-Lager bijeen- hokten als de jongens snakten naar een sigaret naar iets, wat walmde en rookte. Eerlijk: ik heb er wel eens mee te doen gehad, als onze „peukjes-koning", die haast al-

Soester Courant | 1946 | | pagina 2