Hongerend Europa. De kerken en de Oorlog, Plaatselijk nieuws. NIEUWS IN HET KORT. De „peukjes-koning" overtroffen. WERELDTAAL. Teneinde na te gaan in welke rich ting en in welke mate de oorlogsja ren van invloed zijn geweest op de positie van de kerken en de ver houding van de kerken tot maat schappelijke en politieke vraagstuk ken, heeft de Afdeeling Opinie-on derzoek van de Nederlandsche Stichting voor Statistiek een uitge breid onderzoek ingesteld. Enkele van de vragen, welke daarbij gesteld werden aan groofe aantallen personen, die zoodanig gekozen wer den, dat zij een getrouw beeld van de geheele bevolking vormen, geven wij hieronder weer met resultaten. Aan hen, die tot een kerkgenoot schap behooren, werd gevraagd: .,Is de band met Uw kerk sedert het uit breken van den oorlog versterkt, verzwakt en gelijk gebleven?" De volgende antwoorden kwamen in: Versterkt: Alle kerkgen. 27; Herv» 23: R-K. 30; Geref- 32. Verzwakt: Alle kerkgen. 8; Herv* 9; R.K- 6; Geref- 7. Gelijk gebleven: Alle kerkgen: 61; Herv- 65; R.K- 59; Geref. 57- Geen antwoord: Alle kerkgen. 4; Herv. 3; R-K- 5; Geref. 4- Aan hen, die niet tot een kerkge nootschap behooren, werd de vraag gesteld: „Is Uw houding sedert het uitbreken van den oorlog ten gun ste of ten ongunsfce van de kerk ge wijzigd, of is ze gelijk gebleven?" Ten gunste gewijzigd: 14. Ten ongunsfe gewijzigd: 9. Gelijk gebleven: 56. Geen antwoord: 21- Vindt U, dat het op den weg der kerken ligt haar stem over maat schappelijke vraagstukken te laten hooren?" Ja: geheele bevolking 56; R.K. 74; Geref- 62; Herv. 53; geen kerk genootschap 32- Neen: geheele bevolking 28; R-K. 12; Geref. 17; Herv. 33; geen kerk genootschap 47- -Geen oordeel: geheele bevolking 16; R.K. 14; Geref- 21; Herv. 14: geen kerkgenootschap 21- Belangrijke gegevens kwamen naar voren bij een splitsing naar leeftij den; daaruit blijkt n.1-, dat er in de nabije toekomst een vermindering van het aantal Hervormden en een toename van de Katholieken valt te verwachten en daarmee, gezien de correlatie van godsdienst en poli tiek, een verschuiving in de politie ke constellatie in ons land. De koning is dood, leve de koning! De oude Volkenbond te Genève heeft met algemeene stemmen 'n resolutie aangenomen, waarmede tot zijn ontbinding werd besloten en van dat oogenblik af, zoo verklaarde dr. Hambro, zijn wij aan de vereenig- de naties onze volledige saamhoorig- heid verschuldigd. Dat de geheele wereld saamhoorig- heid moet toonen, begint nu ook tot het Amerikaansche volk door te dringen. De Amerikanen beginnen te begrij pen, dat het niet aangaat 150 mil- Iioen menschen in Europa aan den hongersnood over te geven. President Truman hield een rede voor de Amerikaansche persvertegen woordigers, die daarna op Ameri kaansche wijze op de groote trom gingen slaan. Laguardia, leider van de UNRRA, die eerst had gedreigd den boel er bij neer te gooien, als de Amerikanen hem niet krachtig ter zijde stonden, deed een hartstochtelijk beroep op de boeren. Onder leiding van Mevrouw Roose- velt wordt een groote actie gevoerd en voor de hongerende Europeesche landen worden levensmiddelen bij- een gegaard. Het schijnt gelukkig meenens te worden met de hulpver leening. De Paus deed een oproep om de hongerende volken van Eu ropa en Azië te hulp te komen; Ei- senhouwer deed een beroep op de Amerikanen om den nood te begrij pen; Mackenzie King verzekerde, dat meer graan dan tot dusver naar Eu ropa zou worden verscheept; in Ar gentinië is mede een algemeene ac tie begonnen om hulp te verleenen. Voorts zal de Engelsche regeering binnenkort maatregelen bekend ma ken voor betere verdeeling der graanvoorraden. Volgens Hoover zou begin September het leed zijn ge leden, doch het spreekt van zelf, dat een hongerend volk zóó lang niet kan wachten en dat krachtig ingrijpen dringend geboden is. TREKKERS IN SOEST. Nog steeds wordt door meerdere particulieren onderdak verschaft aan trekkers,;die vooral in de weekein den in onze gemeente verblijven. Het verstrekken van dergelijk nacht verblijf is bij gemeente-verordening verboden en de gemeentenaren moe ten er rekening mee houden, dat de politie, bij constateering van derge lijke gevallen procesverbaal opmaakt. Trekkers mogen in onze gemeente alleen verblijven in de Jeugdherber gen. Zaterdagnacht heeft de politie op haar inspectietochten weer de noo- dige overtredingen moeten consta- teeren. Groote groepen minderjari ge jongens en meisjes werden o.m. in schuren bij boerderijen aangetrof fen. AANGEHOUDEN. Te Soesterberg werden twee minder jarigen, een jongen en een meisie. uit Amsterdam afkomstig, aangehou den. Zij werden aan de Amsterdam- sche kinderpolitie overgegeven. DE NATUUR ROEPT DE JEUGD. Wie kent er een mooiere streek in Nederland dan de omgeving van Soest, waar bosch. heide, duinen, weide en veen elkaar afwisselen. De heele natuur staat op 't oogenblik in bloei; maar is er ook belangstel ling voor bij de Soester jeugd? Voor diegenen, die wat voor de na tuur voelen is nu de tijd aangebro ken. Er worden in Soest n.1- plan nen gemaakt tot de oprichting van afdeeling van den Ned. Jeugdbond voor Natuurstudie. De jongeren van 12—23 jaar krijgen nu gelegenheid om zich gezamenlijk op 'n aangename wijze in de natuur studie te verdiepen door middel van excursies, lezingen, kampen enz. Daarom jeugd van Soest ontwaakt, de natuur roept. Komt op de propaganda-Iezing van Zaterdag a-s- of vraag inlichtingen bij Fok Spies, Kerkpad Z-Z- 20F en Anneke Nijhof, W. Pvrmontlaan 2- Men zie de advertentie in dit num mer. INBRAAK. Door een ruit uit de snijden heeft een ongenoode gast zich toegang weten te verschaffen tot de Sintel Cokes Centrale. Een kist met ge reedschap wordt vermist. Dc Staatscourant vermeldt een wijziging van de regeling van loonen en andere arbeidsvoorwaarden in het bakkersbedrijf waarbij voor 1946 12 dagen vacantie is vastgesteld. De Minister van O. K- en W- zal voorstellen om de L.O--wet 1920 in dien zin te wijzigen, dat het theore tische en practische verkeersonder- wijs bij het leervak aardrijkskunde zal worden gegeven. Het Britsche Roode Kruis heeft aan het Roode Kruis van Nederland negen ambulancewagens geschonken. De eerste „Hollandsche nieuwe" zijn er: de prijzen bedragen f800. tot f900.— per ton- De Tweede Kamer zal Maandag 3 Juni worden ontbonden, de Eer ste Kamer Maandag 22 Juni; de nieuwe kamier zal Dinsdag 4 Juni voor het eerst vergaderen. Op 1 Mei 1946 hadden 39.950 gerepatrieerden Indonesië verlaten1 en wachtten nog 27.800 landgenooten op hun inscheping naar het vader land. Uit Hoek van Holland zijn een aantal zwarte paarden en schimmels naar Engeland verscheept, bestemd voor de stallen ^van Koning George en de horse-guards. Ter gelegenheid van de eerste K-L-M-vlucht naar New-York heeft de P-T-T- een speciaal poststempel' vervaardigd en geeft de K.L.M- een bijzondere enveloppe uit. Het- Kon. Besluit van 25 Aug. 1939, waarbij het oorlogsschepen van vreemde mogendheden was verbo den binnen de territoriale wateren van het Rijk te komen, is ingetrok ken. In Enschede kon een vergadering van onderwijzers over de vernieu wing niet doorgaan, omdat de on derwijzers eerst een betere salaris- regeling willen. Prof. Tinberg heeft berekend, dat de loonen na den oorlog gemid deld met 65 procent zijn gestegen; in den landbouw zelfs met 140 pet. en in de industrie met 55 pet. Bij de officieele opening der Gro ninger Mei-kermis hebben de ex ploitanten het eerste uur hun in richtingen voor Putten's jeugd la ten draaien. Een Nederl. deligatie voert mo menteel in Denemarken besprekin gen over een eventueelen afzet van Hollandsche en Deensche visch naar Duitschland. Het tijdens den oorlog deerlijk gehavende en bovendien leeggestolen vacantie-oord „Morgenrood" te Oisterwijk heeft zijn poorten weer geopend. De totale Nederl- geldcirculatie, die op het moment der bevrijding 9 mïlliard gulden bedroeg, is thans tot ongeveer 5 milliard teruggeloo- pen. De regeerïng besloot de Neder landsche vliegtuigindustrie in één N-V* te concentreeren- Ir. J- Bakker, hoofdingenieur der Staatsmijnen te Geleen, is benoemd tot mijnbouwkundig adviseur voor den mijnbouw in Engeland. Op 13 Februari j.1* vertrokken twee Nederlandsche gezinnen met een kleinen kustvaarder uit Rotter dam en arriveerden dezer dagen in Durban (West-Afrika). Wie „gezeten" heeft, weet, dat het rookverbod voor velen misschien nog het ergste was. Zelf heb ik er zoo'n weet niet van gehad. Toen de „heeren" me kwamen halen even mee voor 'n onderzoek; me neer is dadelijk terug had ik al le rookgerei achter gelaten. Ik ben geen geweldige rooker, maar ik had er wat van gekregen, als ik een van die groene kerels van mijn sigaretten of mijn sigaren had zien genieten. Dat was de manier geweest: met één slag het rooken aan den kant zetten, als ik het zoo eens zeggen mag. „Niet aan denken, het is om 2 weken te doen, dan ben1 ie er door en er af!" Hoe vaak heb ik dien raad aan m'n mede-slachtoffers gegeven, als we in dat Konzentrations-Lager bijeen- hokfen als de jongens snakten naar een sigaret naar iets, wat walmde en rookte. Eerlijk: ik heb er wel eens mee te doen gehad, als onze „peukjes-koning", die haastal- tijd kans zag een paar stukjes si garet naar binnen te smokkelen, een goeden dag had gehad als ze met elkaar aan een sigaret lurkten, om de beurt een trekje aan de in een stukje krantenpapier gerolde buk- shag, terwijl de anderen gespannen uitkeken of er geen onraad was. Ja, dat rooken. Ze hadden mij aangewezen om de ramen te lappen in de comman dantskamer. Onder het oog van den] machtigen „Befehlshaber" sponsde en lapte ik, dat het een lust was. Maar toen de commandant zich even had verwijderd, nam is mijn kans waar. Dadelijk toen ik' binnenkwam, had ik gezien, dat z'n aschbak vol groo te degelijke sigarettenpeuken lag. Wat zou ik daar de jongens een ge noegen mee kunnen doen! Nauwe lijks had de geweldige dan ook z'n hielen gelicht, of ik pleegde een aanslag op z'n aschbak en eigende mij alle peuken toe. Ik had de zaak net voor elkaar, toen ik hem terug hoorde komen. Je hoorde die ke rels altijd! Ik stond met mijn rug naar hem toe, druk te sponsen, maar ik voel de, dat hij naar den aschbak keek. Dadelijk brak de donderbui los. „Du hasst die Kiepen (peuken) ge- stohlen!" bulderde hij me toe- Ik' keerde me nu om, trok m'n onnoo- zelste gezicht en deed of ik hem niet verstond. Dat niet-begrijpen was echter niet vol te houden. Z'n nij dige gebarien van aschbak naar mij waren welsprekend en duidelijk ge noeg. Ondanks heftige ontkenningen hield de commandant voet bij stuk. Hij liet mij fouilleeren ik moest mij ter plaatse poedelnaakt uitklee- den m'n kleeren werden zorg vuldig naadje voor naadje nagegaan, maar de peuken kwamen niet te voorschijn. „Und dóch hasst du sie, Schweine- hund", bromde de commandant. Hij had maar voor een deel gelijk. Ik had ze nog niet, maar ik kreeg ze wel! Want ik had de „gestolen" peukjes netjes in m'n zeemlap ge stopt de zeemen lap, die tijdens het onderzoek op een bureauhoek je lag en die ik doodbedaard mee nam, toen de commandant mij ten slotte zijn „Herausü" toebrulde. Menschen van deze tijd kunnen zich moeilijk voorstellen, dat onze voorouders niet bekend waren met het uitstekende voedsel: de aardap pel. We zijn er zoo aan gewiend, dat aardappels een deel uitmaken van ons middagmaal, dat we ons nau welijks kunnen voorstellen, hoe de maaltijden werden samengesteld in het tijdperk vóórdat de aardappel uit Amerika in Europa was inge voerd. We glimlachen, als we lezen, dat onze voorouders wantrouwend stonden tegenover het nieuwe voed sel en er geen gebruik van wilden maken. Och, wat zijn de menschen toch conservatief. Dat was voor eeuwen zoo en zoo is het nog. Hoe valt anders te verkla ren, dat (betrekkelijk) maar weini gen de waarde inzien van de vin ding van Dr. Zamenhof: zijn logisch' opgebouwde en welklinkende taal Esperanto. De „massa" (geleerd en ongeleerd) wil van dat nieuws niet weten. Heel jammer! Want de ver breiding wordt er door opgehouden en daardoor is ook het practische nuf, dat Esperanto thans biedt, nog lang niet zoo groot, als het zal wor den, wanneer de oogen van hef publiek (eindelijk!) zijn opengegaan. Wanneer over b.v. vijftig jaar (maar het kan ook eerder gebeuren!) ve len Esperanto verstaan en kunnen gebruiken, dan zal men opnieuw glimlachen bij de gedachte aan die bange voorouders, die kopschuw waren voor „die kunstmatige faal". Hoe staat het met U, lezer? Oók 'n tikje.schuw? Geloof me, ook hier geldt: moed en vertrouwen! Want op Esperanto kan je bouwen.

Soester Courant | 1946 | | pagina 3